Vilniaus senamiestyje žydų istorijos muziejus – po atviru dangumi

2020-06-29, Kristina TOLEIKIENĖ
Dabartiniame Stiklių, buvusiame Žydų kvartale, piešiniai ant pastatų primena, kurios tautybės žmonės čia anksčiau gyveno.
Dabartiniame Stiklių, buvusiame Žydų kvartale, piešiniai ant pastatų primena, kurios tautybės žmonės čia anksčiau gyveno.

1994 metais Vilniaus senamiestis įtrauktas į Unesco pasaulio kultūros paveldo sąrašą, kaip vienas gražiausių Senojo žemyno miestų, turintis didžiausią barokinį senamiestį visoje Rytų ir Vidurio Europoje. Seniausioji Vilniaus miesto dalis formavosi ne vieną šimtmetį ir atspindi miesto istoriją bei kultūros įtakas. Viena jų neabejotinai yra  žydų kultūra. 2020 m. minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus, pasidairykime po Vilnių tarsi po  žydų kultūros muziejų po atviru dangumi.

Stiklių kvartalas – buvęs žydų kvartalas

Vilnius po šalies nepriklausomybės atgavimo kuria naują miesto istoriją. Senamiestis – prestižinė vieta gyventi, kurti verslą, ypač viešbučių ir restoranų. Didžiausios senamiesčio promenados – Didžioji ir Vokiečių gatvės, bet prabangiausia yra siaurutėlė Stiklių gatvė, dabar siejama su juvelyrika ir turinti naują – Stiklių kvartalo pavadinimą, kurios centras - labai nedidelė aikštė, tarsi prieiga prie Stiklių viešbučio - tai Stiklių aikštė. Nuo aikštės ir atsišakoja dar kelios tokios pat siauros M. Antakolskio (Mėsinių gatvės tęsinys), Žydų ir Gaono (kertasi su Švarco g.) gatvės. 

Nors daugeliui dabar šios gatvės asocijuojasi su prabanga ir juvelyrika, šių gatvių istorija ir pervadinimas liudija įdomų žydų gyvenimą ir tragišką baigtį.

Šiame kvartale ir prasidėjo Vilniaus žydiškos kultūros istorija. Žydai Vilniuje gyveno nuo 15 a. Tai siejama su kunigaikščio Gedimino laiškais, kuriuos jis rašė į kitus Europos miestus kviesdamas amatininkus apsigyventi Vilniuje. Esą iš kitų Europos miestų tuomet į Vilnių atsikraustė ir pirmieji žydai.

Getas – karaliaus privilegija

Po nesutarimų su kitų konfesijų ir tautų vilniečiais, 17 a. karalius Vladislavas Vaza suteikė privilegiją getui (ghetto – Venecijos žydų rajono pavadinimas) kurti dabartinių Žydų, M. Antakolskio ir Vokiečių gatvių trikampyje. Getas – tai priverstinai paskirta miesto dalis tautinėms ar religinėms mažumoms gyventi. Tai nebuvo uždara teritorija. Tuomet Vilniuje siekta, kad geto teritorija saugotų žydus nuo išpuolių ir leistų jiems gyventi savo religinį ir kultūrinį gyvenimą, verstis prekyba, amatais. 

Žydų kraustymasis į šį kvartalą užtruko ne vieną dešimtmetį, ne kartą buvo pratęsiamas terminas, nes jie tiesiog neįpirkdavo nekilnojamo turto - namų - šiose gatvėse. Tad sakyti, kad vien tik žydai gyveno tik tose gatvėse - nevalia. Jie gyveno ir kitose Vilniaus gatvėse ir net mikrorajonuose, pvz., Antakalnyje, Šnipiškėse. O šiose gatvėse dar ilgai gyveno ir kitų tautybių vilniečiai.

Vilnius tapo pasaulinio religijos centru

Vėliau kitose senamiesčio gatvėse taip pat kūrėsi žydai, bet šios gatvės Vilniuje žydams tapo svarbiausiu žydų kultūrinu ir religiniu centru, čia buvo pastatyta Didžioji Vilniaus sinagoga. Šiame kvartale įsikūrė religinės–kultūrinės judaikos centras, veikė visoje Europoje garsi judaikos biblioteka, ješiva (aukštoji žydų religinė mokykla).

Čia gyveno žymiausias išminčius Gaonas (Elijus ben Saliamonas Zalmanas), kurio 300-osios gimimo metinės ir pažymimos 2020 metais. Gaonas – teologas, kabalistas, mokslininkas, kurio dėka Vilnius tapo litvakų kultūros sostine, pavadinta Lietuvos Jeruzale.

XIX-XX a. sandūroje Vilnius, kaip Odesa, Niujorkas, Varšuva, buvo laikomas pasauliniu žydų kultūros ir judaistinės religijos centru. Vilniuje tuomet buvo 100 sinagogų, 10 jašivų. Dabar Vilniuje - viena sinagoga.

Žydų religinis centras sunaikintas sovietmečiu

Tik Žydų gatvėje beįleidžiama į vieną kiemelį, kuriame dar matyti , kaip tradiciškai atrodė iki II pasaulinio karo gyvenusių paprastų žydų gyvenimo sąlygos.  Jos nebuvusios labai prabangios, kaip sklando mitai. Šioje gatvėje rasite ir Gaono namus, kuriose išminčiaus istorija pasakojama šviesos pagalba. Gatvės pabaigoje rasite ir paminklą Gaonui. Jis stovi šalia namo, paženklinto lenta, kad šioje vietoje kažkada gyveno šis žydų tautybės vilnietis.

Paties namo, žinoma, nėra, kaip ir Didžiosios sinagogos ir daugelio kitų pastatų.  Žydų religinis-kultūrinis centras buvo sunaikintas sovietmečiu. Senieji pastatai, nukentėję po bombardavimo buvo tiesiog griaunami ir statomi nauji, kuriuose sovietinė valdžia tuomet apgyvendindavo sovietinę inteligentiją.

1964 metais Didžiosios sinagogos vietoje iškilusią mokyklą buvo suplanuota jau nugriauti, bet darbus nutraukė COVID-19 viruso grėsmei sustabdyti paskelbtas karantinas. Atstatyti Didžiosios sinagogos neplanuojama, kaip bus įmažinta ši vieta, kol kas nežinoma.

Simpatiškiausiai atrodo ant senamiesčio pastatų išpurkšti žmonių atvaizdai, liudijantys, kad čia gyveno žydai.

Šis kvartalas II pasaulinio karo metu tapo Mažojo arba 1-ojo (buvo 2 getai) Vilniaus geto teritorija. Tuomet tai jau buvo uždara žydų teritorija, paskirta Hitlerio funkcionierių. Tai ir siejama su tragiška žydų gyvenimo Vilniuje bei Lietuvoje baigtimi. 

Apie tai rašysime artimiausiuose laikraščio „Šilokarčema“ kultūros puslapiuose „Be istorijos slenksčių“.

Rengdama šį pasakojimą rėmiausi ir gidės Astos Cicienienės ekskursijoje „Žydiškos kultūros pėdsakai Vilniuje“ išgirstais pasakojimais bei  patirtais įspūdžiais.


Foto galerija

Taip dabar atrodo viena iš Stiklių kvartalo - Antakolskio gatvė. Gatvės vilniečius bei svečius traukia savo išskirtiniu puošnumo ir siaurumu.Žydų gatvėje esantys Gaono namai. Kristinos Toleikienės nuotrPaminklas žydų tautos išminčiui - Vilniaus Gaonui.Archeologinei kasinėjimai Žydų gatvėje padėjo rasti buvusios Vilniaus Didžiosios sinagogos liekanas. Astos Cicienienės nuotrauka

Straipsnio komentarai

gerai kad aplinkosaugoj tetukas dirba tai ką noriu tą terlioju 2020-07-01
NENUSTEBČIAU KAD KOKĮ VAMZDĮ KUR PAKABINTŲ IŠ TOKIO MENO VISAI IŠĖJO IŠ KRAŠTO KAIP DARŽELINUKAS VISOKIUS PECSKIOJIMUS ANT VISŲ KAMPŲ TAŠKO O ŠILUTINIAI VAAAAAAAAAAALIOOOOOOOO MES TIK UŽ ANDRIUKO TERLIONES Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-06-30
Kai kurie naudojami mačiavelininkystės žiedėjimo aspektai yra "įdomūs" kitaip, nes jie nors ir patys sau prieštaraujantys bet gali būti panaudojami žiedinimui, žiedų vėrimui į vergam nosį kai jie pradeda baubti ir jiems pradeda dygti ragai, tt.. Tame ir esmė kad ta istorija taip perrašyta, kad lietuvos vietiniai aborigenai turi pasiskaityti ir "susiprasti" kad jie kažkokie laukiniai, o va jų skriaudžiamas "proletariatas" dėl to ir turi užsiimti stalininių kumščių diktatūra. Kad viskas kas vyksta tai dėl kažkokios priežąsties dėl ko jūs ir esate kalti praeityje, nes priklausote tai "tautai" kuri dėl to ir yra litvicidinama kad sukeisti su "įvairove" ir "mažumomis". Bet negalite ir to susiprasti. Nes visiškai neaišku kas daroma. Nu gal būt vienu metu ir statomas tiltas į priekį o už nugaros tuo pačiu metu deginamas. Nu paimkit tuos visus makaronus apie "turtus", kurie atseit buvo nacionalizuoti ir paslėpti tarybų sąjungos oloje. Tie visi turtų savininkai buvo išžudyti visokių fašistų ir komunistų. Kai alibabos pasakė kuprotiems kalnams (gorbačev) sezamai atsiverk slaptažodį "perestroika, glasnost, tt prasidėjo keistenybės. Prasidėjo atgimėlių "atgimimas". Pradėjo pro visus galus lįsti žmonės kurių iki šiolei nebuvo. Nu tie turto savininkai stebuklingai atsirado tarsi niekur nebuvo pradingę, tarsi pradėjo kaip numirėliai lįsti iš kapų, tt.. Tad čia yra labai didelė raudona vėliava apie šitą aferą. Tą turtą "susigražino" neaišku kas. Jeigu visa istorija išgalvota, tai susigražino tos istorijos rašytojai arba tų rašytojų "klapčiukai". Kitas variantas jeigu tas nacionalizuotas turtas iš tikrųjų priklausė kažkokiems žmonėms, kuriuos išžudė komunistiniai naciai. Tada negalima atmesti variantų kad tą turtą ir susigražino tie patys žudikai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ tai va2020-06-30
negali taip žaisti žodžiais. tai ir yra patyčios. panašiai kaip žuvėjų kraštas, pavadintas taip nes žudoma ir žuvama ant kiekvieno kampo. šiuo atveju tas vaivorykščių vienybės žydėjimas su visokio plauko ostapininkais yra panašus "gėris" kaip kad pasibaigus galiojimo laikui kasdieninė duona sužiedieja. Nu žinai kaip pasakoje apie pelenę išmuša gegutės lizdas iš vėžių stalininiais keliais riedančius ir dundančius gyvulinių fermų loco-motyvus ir tie pavirsta į visokias puvenas ir parazitus. Kaip tie donelaičio metai kur žiemos triūsai suputoja ir pavirsta į nieką. Na o užgavėnininkai matyt ir aiškina kad jie ir yra saulės valdovai. Tik šiuo atveju mes nekalbame apie ciklą ir kažkokį tęstinumą. Mes kalbame apie liepto galą. Jugi lietuviai net gyvuliams sužiedėjusios duonos neduodavo. Jeigu nagrinėti Saulės mūšio (sun-tzu) karo meno mačiavelininkystes tai šita karinė apgaulė nėra įdomi ar kažkuom įpatinga. Istorija yra parašyta atvirkščiai tam kad ją kartoti. Tai kas buvo taip ir tebėra slapta. Viskas kas užrašyta yra kažkokios biurokratinės nesamonės. Ir šiuo atveju galima žiūrėti į šitą kryžiuočių agresiją kaip į ateitininkus iš ateities. Jie ateina iš kažkur ko mes nematę, negirdėję, nesuprantame, tt. Mes aborigenai prieš jų ginklus. Nu abi šalto karo pusės bandė atvaizduoti "ateitininkystes" mene pvz amerikonai su švarznegeriniu terminatoriumi, total recall, rusai su "viešnia iš ateities". va rusų versija yra daugiau pasakanti, dėl to "mielofono", kosminių piratų, robotinių gitaristų, "kelionių" į marsą, tt.. Ir čia negalima daryti klaidos su "mielofonais". kaip bebūtų tai tik butaforija, spąstai. net jeigu "veikia". Nu įsivaizduokite ant obels pakabintą "apple" išmanųjį telefoną APPLE Iphone ant kurio ekrano užsklandos patalpintas nufotografuotas obuolys. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tai va2020-06-29
sužydėjo augalai...
mes sužydėjome
jūs sužydėjote,
jie , jos - sužydėjo...
suanglėjo, suturkėjo...vargu ar sulietuvės.
jis ji,j
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-06-29
Ar galima sakyti kad esate apsirūkęs jeigu rūkote cigaretę važiuojant su mašina rūkų kaimo ribose, kai tvyro stiprus rūkas, ir ne todėl kad rūksta iš rūkyklų kaminų dūmai, bet toks oras. Jeigu pasitaikys ant kelio ežiukas tai turbūt būtų sunku pastebėti. Tame ir esmė su žydėjimais, kad mažojoje lietuvoje tą nugalėjimo vamzdį pastatė žymiai anksčiau negu Vilniuje tas vamzdis prie rubikono šaikos būstinės. Nors lygiai toks pat vamzdis, bet mažosios lietuvos užkariavimas nesukėlė iš viso jokio atgarsio geltonosios spaudos priespaudoje.

https://lt.wikipedia.org/wiki/Paminklas_vieningai_Lietuvai_%E2%80%9EArka%E2%80%9C

Matot kaip užrašyta: "Esame viena tauta, viena žemė, viena Lietuva". Nors ir aiškina kad yra tik viena lietuva, bet apsisukę iš karto skaldo lietuvą į mažąją lietuvą, likusią lietuvą, didikų lietuvą, aikštingų kunigų lietuvą, mažumų lietuvą, mažinimo lietuvą, tt. Kam tas žydėjimas kam ta vienybė jeigu ir taip viena tauta? Vadinasi "žydėjimas" yra kažkas visiškai kitkas negu jums atrodo. Sviestas sviestuotas. Bet čia reikalinga atkreipti dėmesį į kitką. Gal čia aiškina kad iš viso yra tik viena tauta visoje žemės planetoje. Tada čia turima omenyje kažkoks "uber alles" išrinktumas, kur jie patys save ir išsirenka, nes palyginus su vietiniais aborigenais jie gali skaitytis kas tik nori: dievas, velnias, angelas, tt. Negalima skubėti susiprasti kad tai tauta iš sostinės kuris randasi hitlerio gimtinėje, bet negalima to ir atmesti, nes hitleris ir visas trečias reichas buvo gražulio kelnininkai kaip ir visi dabartiniai terbakrauskiai valdžioje. Lygiai taip mėgo tuos garbėtroškinius paradus šlykštynės. Matot taip kaip sakinys suformuluotas gramatiškai tai duodama susiprasti kad kalba eina apie "mūsiškius".
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Marius2020-06-29
nezinau ka anas komentatorius ruko, bet noriu ir as Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to ..2020-06-29
apsirūkęs esi? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-06-29
Nieko bendro šitos ostapininkų žydėjimo vienybėje aferos neturi su žydais. Tik raudonų rankų vedžiojamų galingų plunksnų išrakštisteinintos nesamonės kur aprašomas drąsių kelėnų judėjimo miklumas brexitinantis iš vienos vietos į kitą taip kad mūsiškiai gali būti vienu metų mūsiškiais visame pasaulyje ir jokios apgaulės. Va čia ir reikalinga turėti omenyje kad jidiš kalba ir yra ta pati vokiečių kalba tik rašoma kitais rašmenimis panaudojantis brexitinio eismo alibabines atbulininkystes. Ant popieriaus atrodo tarsi kažkas labai žibančio ir žydinčio kažkokiais auksais, goldais, zolotoriais, bet tariasi lygiai taip pat kaip ir žodžiai kuriuos šnekėdavo hitleris, eichmanas, himler, goebbels, tt Nu čia reikalinga žiūrėti į antrą pasaulinį karą ne kaip į makaronus, bet kaip į vaivorykštoliucijos paruošiamuosius darbus. Ir kas įdomiausia kad žydinti vienybėje "lietuva" gal būt ir yra už visą pasaulio blogį ir atsakinga: talibanus, aparteidus, gestapus, tt. Ir čia reikalinga "nesusiprasti", nes kalba eina apie judančias sistemas. Jeigu susiprasit tuojau judėtojai sujudės susiorganizuos sąjūdį, pareikš kad jie laisvi žmonės ir nusibrexitins įmisiją genocidinti kito krašto vaidindami mūsiškius. Ir nedrįsk jiems prieštarauti. Tai jų "free will". Jiems tai laisvė. o jums tai nemokamas testamentas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?