Vaiko priežiūros atostogos: pateikti du siūlymai, kurie skatintų tėvus dalintis vaiko priežiūra

2020-07-01, socmin.lt

Europos Sąjungai priėmus direktyvą, numatančią pareigą visoms šalims įtvirtinti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas moterims ir vyrams bei įtraukti kitas šeimos ir darbo derinimo priemones, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasiūlė dvi alternatyvas, kurios pakeistų egzistuojančią sistemą Lietuvoje. Abi alternatyvos teikiamos viešoms konsultacijoms su visuomene, kurių metu tikimasi sulaukti piliečių bei įvairių organizacijų pasiūlymų.

BALSUOTI GALIMA ČIA!

Visuomenės ir organizacijų atstovų nuomonės lauksime iki liepos 15 dienos.

Pagrindinė naujovė, kad gimus vaikui tiek mama, tiek tėtis turės panaudoti po 2 mėnesius apmokamų vaiko priežiūros atostogų, kurių negalės perleisti vienas kitam. Jeigu, pavyzdžiui, tėtis nenorės išeiti savo 2 mėnesių vaiko priežiūros atostogų, mama jų perimti negalės, todėl bendras vaiko priežiūros atostogų terminas bus trumpesnis.

Likusius vaiko priežiūros atostogų mėnesius, kurių metu taip pat mokamos išmokos, tėvai galės dalintis pagal susitarimą.

Nuostata dėl neperleidžiamų vaiko priežiūros mėnesių nebus taikoma tais atvejais, kai vaikas turi tik vieną iš tėvų.

Kada laikoma, kad vaikas turi tik vieną iš tėvų? Kai kitas iš tėvų yra:

  • Miręs ar pripažintas mirusiu.
  • Pripažintas nežinia kur esančiu.
  • Teismo sprendimu apribota vieno iš tėvų valdžia vaikams.

Tai reiškia, kad tokiais atvejais turimas vienintelis iš tėvų galės pasinaudoti visais vaiko priežiūros mėnesiais be išimčių.

Šiais siūlymais siekiama lyčių lygybės užtikrinimo profesiniame ir asmeniniame gyvenime, vyrų įtraukimo į šeiminį gyvenimą, moterų išlaikymo darbo rinkoje.

Pirma alternatyva: vaiko priežiūra iki 24 mėnesių, iš kurių 2 tėčiui ir 2 mamai

Pirmąja alternatyva siūloma vaiko priežiūros išmoką mokėti iki vaikui sueina 24 mėnesiai (be skirtingo išmokos gavimo laikotarpio pasirinkimo galimybės). Iš jų 2 mėnesius vaiką būtinai turėtų prižiūrėti mama ir 2 mėnesius tėtis, o likusiu laiku – vaikas galėtų būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių.

Jeigu, pavyzdžiui, tėtis nenori pasinaudoti būtinaisiais mėnesiais vaikui prižiūrėti, tuomet bendra vaiko priežiūros atostogų trukmė sutrumpėtų iki 22 mėnesių, kurių metu mokama vaiko priežiūros išmoka. Jeigu tėtis sutinka prižiūrėti vaiką per būtinuosius 2 mėnesius, tuomet išmoka būtų mokama jam, o mama arba grįžtų dirbti, arba galėtų likti vaiko priežiūros atostogose, bet be išmokos – tokia galimybė paliekama tam atvejui, jeigu vaikas vis dar būtų maitinamas natūraliai.

IŠMOKŲ DYDIS. Iš visų 24 vaiko priežiūros atostogų mėnesių, 2 privalomi mėnesiai mamai ir 2 tėčiui būtų apmokami 78 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“, likusiais mėnesiais iki vaikui sueina 12 mėnesių – būtų mokama 45 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“, iki vaikui sueina 24 mėnesiai – 25 proc. Išmokos būtų apmokestinamos kaip ir šiuo metu – 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) ir 6 proc. privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

SENELIŲ INDĖLIS. Svarbu žinoti, kad seneliai negalėtų pasinaudoti mamai ar tėčiui skiriamais būtinaisiais vaiko priežiūros mėnesiais, tačiau galėtų prižiūrėti anūką ir gauti išmoką likusį laiką, jei atitiks įstatyme nustatytas sąlygas ir tik tuo atveju, jei abu tėvai ar turimas vienintelis iš tėvų dėl objektyvių priežasčių negalės patys prižiūrėti kūdikio.

Objektyvios priežastys, kai tėvai arba vienintelis iš tėvų patys negali prižiūrėti vaiko, yra:

  • Dirba ar užsiima savarankiška veikla.
  • Suteiktas bedarbio statusas (oficialiai ieško darbo).
  • Suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, tėvystės atostogos ar vaiko priežiūros atostogos kitam vaikui prižiūrėti.
  • Serga liga, įrašyta į Ypač sunkių ligų sąrašą.
  • Yra miręs ar pripažintas mirusiu.
  • Pripažintas nežinia kur esančiu.
  • Atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje.

GALIMYBĖ DIRBTI. Mėnesiais, kurie skiriami mamai ir tėčiui bei kurių negalima niekam perleisti, egzistuotų galimybė dirbti, tačiau papildomai gaunamos pajamos sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Tačiau visais kitais mėnesiais papildomos pajamos nemažintų gaunamos išmokos, jeigu išmokos ir papildomų pajamų suma neviršija 100 proc. buvusio atlyginimo.

Antra alternatyva: vaiko priežiūra iki 18 mėnesių, bet išmokos didesnės

Antrąja alternatyva siūloma vaiko priežiūros išmoką mokėti iki vaikui sueina 18 mėnesių (be skirtingo išmokos gavimo laikotarpio pasirinkimo galimybės). Iš jų 2 mėnesius vaiką būtinai turėtų prižiūrėti mama ir 2 mėnesius tėtis, o likusiu laiku – vaikas galėtų būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių.

Jeigu, pavyzdžiui, tėtis nenori pasinaudoti būtinaisiais mėnesiais vaikui prižiūrėti, tuomet bendra vaiko priežiūros atostogų trukmė sutrumpėtų iki 16 mėnesių, kurių metu mokama vaiko priežiūros išmoka. Jeigu tėtis sutinka prižiūrėti vaiką per būtinuosius 2 mėnesius, tuomet išmoka būtų mokama jam, o mama arba grįžtų dirbti, arba galėtų likti vaiko priežiūros atostogose, bet be išmokos – tokia galimybė paliekama tam atvejui, jeigu vaikas vis dar būtų maitinamas natūraliai.

IŠMOKŲ DYDIS. Iš visų 18 vaiko priežiūros atostogų mėnesių, 2 privalomi mėnesiai mamai ir 2 tėčiui būtų apmokami 78 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“, likusiais mėnesiais iki vaikui sueina 18 mėnesių – 60 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“. Išmokos būtų apmokestinamos kaip ir šiuo metu – 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) ir 6 proc. privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

SENELIŲ INDĖLIS. Svarbu žinoti, kad seneliai negalėtų pasinaudoti mamai ar tėčiui skiriamais būtinaisiais vaiko priežiūros mėnesiais, tačiau galėtų prižiūrėti anūką ir gauti išmoką likusį laiką, jei atitiks įstatyme nustatytas sąlygas ir tik tuo atveju, jei abu tėvai ar turimas vienintelis iš tėvų dėl objektyvių priežasčių negali patys prižiūrėti kūdikio.

Objektyvios priežastys, kai tėvai arba vienintelis iš tėvų patys negali auginti vaiko, yra:

  • Dirba ar užsiima savarankiška veikla.
  • Suteiktas bedarbio statusas (oficialiai ieško darbo).
  • Suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, tėvystės atostogos ar vaiko priežiūros atostogos kitam vaikui prižiūrėti.
  • Serga liga, įrašyta į Ypač sunkių ligų sąrašą.
  • Yra miręs ar pripažintas mirusiu.
  • Pripažintas nežinia kur esančiu.
  • Atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje.

GALIMYBĖ DIRBTI. Mėnesiais, kurie skiriami mamai ir tėčiui bei kurių negalima niekam perleisti, egzistuotų galimybė dirbti, tačiau gaunamos pajamos sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Tačiau visais kitais mėnesiais papildomos pajamos nemažintų gaunamos išmokos, jeigu išmokos ir papildomų pajamų suma neviršija 100 proc. buvusio atlyginimo.

Kaip yra šiuo metu?

Šiuo metu apmokamos vaiko priežiūros atostogos gali trukti arba iki vaikui sukanka 12 mėnesių, arba iki sukanka 24 mėnesiai. Tėvai gali laisvai spręsti, kuris iš jų prižiūrės vaiką, o kuris darbuosis – neperleidžiamų vaiko priežiūros mėnesių nėra, tačiau tai lemia, kad dažniausiai vaikus prižiūri tik mamos, abu tėvai nėra linkę tarpusavyje dalintis vaiko priežiūra.

Jeigu pasirenkama prižiūrėti vaiką iki 12 mėnesių, tai visą šį laiką mokama 77,58 proc. dydžio išmoka nuo atlyginimo „ant popieriaus“ (išmoka apmokestinama privalomuoju sveikatos draudimu ir gyventojų pajamų mokesčiu). Prižiūrint vaiką ir kartu dirbant gaunamos pajamos sumažina mokamą išmoką.

Jeigu pasirenkama prižiūrėti vaiką iki 24 mėnesių, tai pirmuosius metus vaiko priežiūros išmoka siekia 54,31 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“, antraisiais – 31,03 proc. (išmokos yra apmokestinamos privalomuoju sveikatos draudimu ir gyventojų pajamų mokesčiu).

Pirmaisiais vaiko auginimo metais gaunamos darbo pajamos ta pačia dalimi mažina išmoką, o antraisiais vaiko auginimo metais egzistuoja galimybė ir dirbti, ir gauti viso dydžio išmoką. Tokia sistema lemia, kad antraisiais metais išmoka dažnai skiriama tėčiui, kuris neprižiūri vaiko, nes lieka dirbti, o mažyliu toliau rūpinasi išmokos nebegaunanti mama. Tokia situacija neskatina moterų grįžti į darbo rinką, o vyrų įsitraukti į šeiminį gyvenimą.

Pastaba: šie siūlymai dėl vaiko priežiūros išmokų neturi įtakos motinystės išmokoms, kurios skiriamos nėštumo ir gimdymo atostogų metu, bei 1 mėnesio tėvystės išmokoms, kurios mokamos tėvystės atostogų metu gimus kūdikiui.

Tiesa, mažėja reikalavimai tėvystės išmokai: jei šiuo metu būtina turėti 12 mėn. motinystės socialinio draudimo stažą per pastaruosius dvejus metus, tai siūloma nustatyti 6 mėn. motinystės socialinio draudimo stažo reikalavimą per pastaruosius metus.


Straipsnio komentarai

..2020-07-01
matot čia irgi lulzboat. Ir ne vien dėl "šeimos" sąvokos kurios jie neapibrėžė, bet joja ant jos kaip ant trojos arklio, nes jau yra nudažę tas perėjas vaivorykštėmis, kuriomis vaikai turi keliauti per prievartą, nors atseit lietuvių kalboje sakoma kad "tėvų nepasirinksi". Bet dabar jau tas nebegalioja. Ir čia ne vien dėl fiktyvių santuokų kur būna skyrybos ir atsiranda keli tėvai. Bet ir dėl tų raguotų santuokų, kur nebūna mamos, bet būna du tėvai arba atvirkščiai nebūna tėvo, bet būna dvi mamos, viena ūsuota kita barzdota. Tad kur lulzboat? Matot čia kalba eina ne tik apie atostogas nuo darbo, bet ir apie atostogas nuo vaiko priežiūros. Ir lietuvoje yra užkurtas didžiulis kažkoks biologinių ginklų gyvulių fermos aparatas su tais neišnešiotukais, ankstukais, tt. Ir čia visiškai neaišku kas vyksta. Nes gali būti kad tik rakštisteininkystės. Naudojama teritorija kaip "svertas" biurokratijai. Tai kas vyksta tikrovėje nieko bendro neturi su tuo kas forminama. Nu kaip kad gyvulinio vagono ratas, nieko bendro neturi su bėgiu, nors rieda ir dunda. Liečiasi tik mažas paviršiaus plotas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?