Pūstelėjo permainų vėjas Pagėgių politikoje

2020-07-02, Sergėjus GVILDYS
Naujoji valdančioji dauguma užsitikrino ryškią persvarą opozicijai. S. Gvildžio nuotr.
Naujoji valdančioji dauguma užsitikrino ryškią persvarą opozicijai. S. Gvildžio nuotr.

Už lango kepinanti saulė įkaitino orą iki 30 laipsnių karščio. Alinantis vasaros karštis persimetė ir į šachmatines pozicijas politinėje lentoje. Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius ir dabar jau buvęs opozicijos lyderis Edgaras Kuturys susitarė dėl daugumos koalicijos. Mero pavaduotojo posto vertės ėjimas valdantiesiems atnešė ryškią persvarą prie politinių diskusijų stalo.

Pūstelėjo permainų vėjas

Dar posėdžio pradžioje meras V. Bendaravičius perskaitė pranešimą dėl Liberalų sąjūdžio Pagėgių skyriaus politinio susitarimo su visuomeniniu rinkimų komitetu „E. Kuturio komanda „Už permainas Pagėgių krašte“, Darbo partija bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Naujai suformuotą politinę daugumą nuo šiol vienija vienuolika Tarybos narių: Liberalų sąjūdis – V. Bendaravičius, Remigijus Špečkauskas Remigijus, Ligita Kazlauskienė, Vladimiras Gorodeckis, Gražina Jankauskienė, Arūnas Bušniauskas; Darbo partija - Algis Grublys; Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjunga - Remigijus Kelneris, E. Kuturys (mero pavaduotojas), Eugenijus Dargužas, Ramutė Valančienė.

Naujoji valdančioji dauguma užsitikrino ryškią persvarą opozicijai. Tokią ryškią, kad net slaptai balsuojant dėl E. Kuturio skyrimo mero pavaduotoju, sprendimas buvo priimtas vienbalsiai. Tai dar labiau sustiprino valdančiųjų tikėjimą racionaliau priimti sprendimus. O pastaraisiais metais E. Kuturio užaugintas politinis autoritetas nesukėlė abejonių dabar jau buvusiems partneriams opozicijoje, kurie taip pat jam suteikė pasitikėjimo mandatą naujame politiniame poste.

Silpnoji koalicijos grandis

Permainų sėkla galimai buvo pasėta naujo savivaldos politinio sezono pradžioje. Tuomet įtikinamai rinkimus laimėjusi partija „Tvarka ir teisingumas“, vedama politinio lyderio Vaido Bendaravičiaus, dar ir iškovojusio mero postą, laimėjo net 6 vietas  Pagėgių savivaldybės taryboje. Ši pergalė tvarkiečiams suteikė daugumos koalicijos formavimo lyderystės pozicijas. Tuomet V. Bendaravičiaus komanda sukirto rankomis su atskilusiais partiečiais: visuomeninio rinkimų komiteto „Pagėgių krašto vardan“, vedamo Virginijaus Komskio, iškovojusio 3 mandatus, ir su Lietuvos scialdemokratų partijos vieninteliu atstovu.

Tokia sudaryta dauguma turėjo ryškų silpnumo simptomą – vieno balso persvarą. Tai suteikė galimybę socialdemokratams naudotis situacija, priimant sprendimus.

Permainų daigai pradėjo reikštis, kylant nesutarimų bangai ir aukščiausiuose partijos „Tvarka ir teisingumas“ valdymo organuose. Dėl šios priežasties vasario mėnesį Pagėgių „tvarkiečiai“ atšventė jungtuves su Liberalų sąjūdžiu. Tiesa, ne visi Pagėgių savivaldybės tarybos nariai, gavę mandatus su „Tvarka ir teisingumas“ partijos vėliava, pakeitė tikėjimą. Ir taip dažnai oponuojantis Tarybos narys Sigitas Stonys nepasirinko tolimesnio kelio Liberalų sąjūdžio rogėse. Tai vėl silpnino valdančios daugumos braškančias gretas.

Politiko sukurta situacijos visuma

Opozicijoje esančioTarybos nario Kęsto Komskio mėginimai suvienyti opozicijos jėgas ir perimti valdančias pozicijas vertė didžiausios frakcijos vadovą priimti kardinalius sprendimus. Lemiamas lūžis galėjo įvykti opozicijos lyderiui E. Kuturiui ir jo visuomeninio rinkimų komiteto komandai „Už permainas Pagėgių krašte“ pasukus kartu su Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjunga. Taip frakcija buvo sustiprinta iki keturių balsų ir turėjo ryškų politinį svorį Taryboje. Šis politinių oponentų ėjimas „žirgu“ galimai privertė V. Bendaravičių kviesti prie derybų stalo oponuojantį E. Kuturį.

Kaip ten iš tikrųjų buvo, žino tik šie politikai, tačiau visuomenei tapo aišku, kad derybos buvo nelengvos, tuo pačiu ir sėkmingos abiem pusėms.

Brangiausiai „sumokėjo“ liberalai

Tiesa, politinių partijų bendradarbiavimo daugumoje didžiausią kainą sumokėjo V. Bendaravičiaus liberalai, aukodami mero pavaduotojo postą E. Kuturio komandos naudai. Tačiau, kaip teigiama pranešime spaudai, mero pavaduotoja Ligita Kazlauskienė, priimdama atsakomybę ne tik už save, bet ir už visą komandą, sutiko atsisakyti vicemero pareigų. Pasirašydami naują valdančiosios daugumos koalicijos sutartį politikai įsipareigojo permainomis kurti socialiai teisingą ir skaidrią aplinką, atsakingai ir atskaitingai valdyti savivaldybę, užtikrinti efektyvų Tarybos ir Savivaldybės administracijos darbą bei dirbti gyventojų labui.

„Atsižvelgiant į susiklosčiusią politinę situaciją ir ieškant geriausio sprendimo tiek politiniu aspektu, tiek gyventojų atžvilgiu, Pagėgių liberalų dauguma š. m. birželio 11 d. sudarė koaliciją su E. Kuturio komanda ir nuo šiol kartu geranoriškai sieks įgyvendinti bendrus koalicijos iškeltus tikslus bei vertybes“, – sakoma pranešime spaudai. Taip buvę politiniai partneriai S. Stonys bei Aušra Zongailienė liko nieko nepešę ir buvo išstumti į opozicijos užribį, kur nebeturi galimybės manipuliuoti savo balsais.

Tikisi geresnių rezultatų

Tarybai pritarus E. Kuturio paskyrimui mero pavaduotoju, meras V. Bendaravičius Tarybos nariams teigė, kad susitarimas dirbti koalicijoje - tai diskusijų ir derybų, vykusių kone metus, rezultatas. „Praėję metai po rinkimų parodė, kas yra kas, pamatėme išryškintus veidus tų, kuriais pasitikėjome pozicijoje. Labai džiaugiuosi, kad toliau dirbsime kartu (su E. Kuturiu, – red. pastaba) Pagėgių labui“, – kalbėjo V. Bendaravičius.

Naujai paskirtas mero pavaduotojas E. Kuturys, pradėsiantis dirbti nuo liepos 1 dienos, sakė: „Pasirašyta koalicijos sutartis yra pats geriausias priimtas sprendimas todėl, kad prisijungus jo komandai bus išvengta ankstesnių politinių šantažų“.

Dabar tikimasi efektyvesnių ir geresnių sprendimų priėmimo, gyventojai daugiau matys ne politikų rietenas, o daugiau realių darbų, naudingų Pagėgių krašto žmonėms.

„Sprendimas palaikyti merą, manau, yra teisingas, nes priešingu atveju, palikus merą vieną, būtų sustoję procesai. Ankstesni, kritikuoti sprendimai nebus peržiūrimi ir stabdomi, ypač liečiantys mokyklas – pertvarkos procesas turi vykti, stabdymas padarytų daugiau žalos nei naudos“, – teigė E. Kuturys.

Opozicijoje likęs K. Komskis linkėjo E. Kuturiui kraustytis gyventi iš Šilutės į Bubliškės kaimą. Ir gavo atkirtį iš oponento: „Aš ir taip gyvenu Bubliškėse“.

Gal gyvenamoji vieta ir nėra tokia svarbi, jei politikas dirbdamas siekia gerovės tam kraštui ir pelno žmonių pagarbą.

Taigi, naujam vicemerui, norinčiam įrodyti patyrusiam politikos vilkui šią tiesą, pats metas raitotis rankoves.


Straipsnio komentarai

Vėjas2020-07-17
Permainų vėjas perpūtė klerkų kėdes. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Superpermaina2020-07-10
,,Ankstesni, kritikuoti sprendimai nebus peržiūrimi ir stabdomi, ypač liečiantys mokyklas – pertvarkos procesas turi vykti, stabdymas padarytų daugiau žalos nei naudos“, – teigė E. Kuturys.''

Čia ir yra visa esmė - esi tik manipuliatorius karjeristas ir nieko daugiau...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to permainos2020-07-10
taigi nuo 2011-ų siekia tų ,,permainų" ir mero vietos. O iki 2011 siekė permainų sau: Pagėgių sav. pasistengė įsikūrti skyrių sau, vedėjo vietą sau, 50 proc. atlyginimo priedą sau, per pietus papildomą poliklinikoj etatą sau ir t.t. O kur dar kas mėnesį po 500 eurų kanceliarinėm tarybos nario išlaidom ima iš žmonių pinigų. Kokios čia kanceliarinės išlaidos, kai užtektų plono sąsiuvinio ir pieštuko visiems metams, juk savivaldybė aprūpina viskuo, net kompiuteriu, apmoka telefoną. Nuo velnio gražiai čiulba ir gudrus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Permainos2020-07-09
Na ir kokie permainų vėjai čia papūtė? Kad Kuturys prie lovio prilindo? Juk kai su komskiu buvo vienai nakčiai paėmę valdžią ir sakė, kad jie kartu demokratiją ir laisvės pojūtį mums sukurs, tai jau dabar su šitais kurs. Tik kažin ar ilgam. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to vietinis2020-07-08
Tikriausiai viena is teisiamu... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
vietinis2020-07-08
padarom totalizatorių, kuri sekanti bus partija Kuturiui. Kiek žinau , dar socdemu nebuvo. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
***2020-07-07
Tai kuturys išdavė kęstį!? Nu tas tai jau kaip prostitutas per visus bėgioja, gal apsistos jau, nes pagaliau gavo gardų kasnelį ???? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs2020-07-06
Šita savivaldybė turi būti panaikinta. Bus esminė permaina visiems esantiems nuotraukoje. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ dėl tos velnio politikos2020-07-04
tame ir esmė kad tai yra kažkas labai rimta ir nejuokinga. Jie aiškina tiesiai šviesiai kad dabar jiems aplinka nėra priimtina, nes nėra socialiai teisinga ir skaidri. Jie ir kalba apie žmones. Apie rinkėjus kurie juos išrinko ir kuriuos jie atstovauja. Bet dabar tie politikai jau aiškina kad jie keis tuos rinkėjus (socialinę aplinką) į kitus. Tai yra vietiniai bus toliau komandiruojami į krematoriumus ir bus tiekiami nauji gyvulinių vagonų sąstatai. Politika nėra darbas, tad tas antras sakinys nėra vien demagogija nes gal būt kalbama apie "darbą" kurį tas "politikas" dirbs savo kieme ravėdamas ridikų lysvę. Bet sąvoka "žmonių pagarba" tai jau akivaizdi dvikalbystės demagogija, nebent bandoma susieti kažką su kažkokiu pamatuojamu pelnu. ty kažkokią veiklą kurią jis čia suka. Matot čia nėra kažkokios tylios kiaulės kurios knisa gilias šaknis. Tos kiaulės labai garsios. Paimkit kitą šlykščią kiaulę aš kaip suprantu to kuturio bendražygę. Iš šitos pačios redakcijos. Viskas fiktyvu tose biografijose. Tame ir esmė kad tai yra tarsi laisvai bėgiojančios "laisvės statulos" padovanotos kažkokių žydrabarzdžių iš prancūzijos. Atvejo vadybininkai, case officers, katsas, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
dėl tos velnio politikos2020-07-04
Kažkaip labai jau juokingai ir nerimtai skamba tas jūsų parašymas - "...politikai permainomis įsipareigojo kurti socialiai teisingą ir skaidrią aplinką". O kitas parašymas skamba grynai kaip dienos anekdotas "...jei politikas dirbdamas siekia gerovės tam kraštui ir pelno žmonių pagarbą" - čia apie kuturį. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Facebook: ,,Rinkimai Pagėgiuose''2020-07-03
Nu tai ir yra geras pavyzdys ką reiškia galingos plunksnos, kurios gali rasti vežimus skaldos ten kur nėra net šapelio. Paimk analogija su meno kritikais, kur kažkoks terbakrauskis panašiai "analizuoja" kažkokią modernaus meno nesamonę pakabintą ant sienos, kur pritaškyta dažų pasinaudojant tokiais pat metodais kaip kad tie "menininkai" kur uždaryti durnynuose dailina sienas su savo išmatomis. Tame ir esmė kad negalima atskyrinėti karo meno pagalvių ant kurių ir "snaudžia" galingai plunksnuotų karininkai. Problema tame kad vietiniai aborigenai neturi iš viso jokių metodų ar priemonių kad pasipriešinti savo genocidui arba šiuo atveju litvicidui. Jiems tik galima susiprasti kažką kai būna per vėlu kai šaukštai po pietų, kai jų vėstančios kojos jau pusiau sukištos į krematoriumų krosnį. Bet ta pati "politika" kaip tandemas su geltonosios spaudos priespdauda naudojama labai stipriai kad tyčiotis, žygiuojant tais nuo kraujo pasruvusiais kilimais, tt.. Čia toli eiti nereikalinga, paimk bet kokią iniciatyvą, programą, "vystymą", viešinimą, tt. Nu kad ir tie visi bokšteliai kurie atseit reikalingi turizmui. Arba tas sienų tepliojimas. Šilutėje čia ypač pasižymėjo baladojimo kombinatas. Dažė ne savo vidines sienas bet išorines. Ir iš klaipėdos gatvės pusės ir dariaus ir girėno pusės. Tame ir esmė kad "bokštas ir siena" ir yra pavadinimas kažkokio labai keisto turistavimo metodo, kur turistai užsimiršta kad jie turistai, pasisodina save į kažkokius vazonus ir žydi vienybėje. https://en.wikipedia.org/wiki/Wall_and_tower Bet negalima daryti klaidos kad tai žydai. Nėra izraelyje ar palestinoje nei vieno žydo. Nu patys pagalvokit apie gazos ruožą. Tai teritorija penkis kartus mažesnė negu šilutės rajonas, bet tenais tiek stovyklautojų, kad jeigu šilutės rajonas būtų taip tankiai apgyvendintas kaip gazos ruožas tai čia gyventų 10 milijonų gyventojų. Tad yra labai didžiulės problemos su skaičiais ir lygtimis. Ir į sabonio nugaroje atvaizduotą skaičių reikalinga žiūrėti ne tik kaip į rugsėjo saboniuoliktą, bet ir kaip į lygybės ženklą tik pastatytą vertikaliai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kokie dar pokyčiai2020-07-03
jei veidai tie patys.
Liaudiškai skambėtų - tas pats pi pis, tik kitoje saujoje.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Facebook: ,,Rinkimai Pagėgiuose''2020-07-02
Kartais politikai, perbėginėjantys iš vienos partijos į kitą, vaizdingai pavadinami politinėmis prostitutėmis. Panašiais palyginimais kalbama ir apie neprincipingumą sudarant politines koalicijas. Prostitucijos metafora vartojama mechaniškai, tikintis, kad toks nusakymas – savaime suprantamas. Tačiau norint suvokti, ką sako toks palyginimas, reikia pakankamai suprasti abiejų terminų – politikos ir prostitucijos – reikšmes ir jų lyginimo pagrindą. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ kėdžių perstumdymas2020-07-02
negali sakyti kad tai perstumdymas jeigu sukeičiamos etiketės arba kažkas dar įdomiau, nes visada rizikuoji būti pastatytas į don kichoto vietą, netgi jeigu nieko jiems nedarei. Tai ir yra vėjo malūnai prieš kuriuos nepapūsi, nes jie nieko nemala išskyrus vėją. Nu pagalvok apie tuos skraidančių olandų vėjo malūnus, prie kurių sparnų pritaisytos kėdės ir žmonės eina kad pasėdėti ir už tai moka didelius pinigus. Tam kad būtų pamalti. Lietuvoje dar vadinami jie velnio ratais. Su ostapininkų "politika" ir drąsos kelio (brave knee) kedžiais irgi kažkas panašaus. Pažiūrėk į tas fizionomijas. Tai nėra paprastų žmonių kaukolės. Čia kažkokie spec nazai neaišku iš kur atsibastę. Tokio kaimo kaip bubliškės nebuvo kol tas kryžiuotis su išgalvota tapatybę tenais neatsikraustė. Tenais būdavo kažkokios remoto dirbtuvės, savartynas, sopranai, tt. Tipiška mafija. Matai ir kaimo pavadinimas įdomus parinktas, tarsi pučiami kažkokie burbulai. Panagrinėk kas ten per kontingentas atsikraustęs. O gi kažkokie prancūzų užsieniečių bataliono specnazo daliniys. Ne vienam žydroji statinė ir pilietybę yra suteikusi. Vat įdomu kas suteikė pilietybę tam kur čia su ta kampuota galva taip veržiasi dirbti kažkokių nutylėtų "mūsiškių" žmonių labui. Greičiausiai iš viso fiktyvūs dokumentai. Bet tame ir esmė kad čia nekyšo jokie interpolai. Nėra jokio interpolo. Tai vien ostapininkų aferos. Panašiai kaip ta komedija kur su milijono dolerių banknotu žmogelis gyveno kaip inkstas taukuose, nes niekas jam neturėjo atmesti gražos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kėdžių perstumdymas2020-07-02
daugiau akių dūmimas, negu kažkokios permainos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-07-02
matot taip kaip vaivorykščių sergetojai gvildena šituos ostapininkų "procesus", kur jie gali pasijausti kad jie šachai ir čingiskhanai tai kažkas panašaus į varžybas sporte, hipodromą kur bėgioja trojos arkliai ir vizginamos kalės lenktyniaudamos ne vien dėl gvildentojų "palankumo", azartinius lošimus, tt. Gvildentojas aiškina tarsi visiems aišku dėl ko čia tie ostapininkai nesutaria. Dėl balsų ir dėl kėdžių kuriose atseit prigrūsta lobių. Nors savivaldybių tarybos nėra vyriausybė, tai nėra valdžia, tt. Tad tos "kėdės" ostapininkams yra įdomios visiškai kitaip. Va kas įdomu tai "gvildentojai", kuriems aišku kas čia vyksta, dar aiškiau negu kad tiems ostapininkams. Jie "supranta" abi puses, tarsi jie už to ir stovi. Bet kokia šlykšti ta kalba vartojama. Net komunistinio darbo laikais turbūt taip nesivaivorykštindavo. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?