Šilutėje atgijo miesto istorija

2020-07-01, „Silute.lt“ ir „Šilokarčemos“ informacija

Šilutėje pristatytas išskirtinis Lietuvoje ir Europoje projektas „Šilutės sekretai“, kuris netradiciškai pasakoja miesto istoriją. Tai bendra Šilutės meno mokyklos, SBA bendrovės „Šilutės baldai“ ir Šilutės rajono savivaldybės iniciatyva. Prie 20 Lietuvininkų gatvės pastatų šaligatvyje įmontuotuose stikliniuose kambarėliuose meno mokyklos auklėtiniai atkūrė XIX a. pabaigos–XX a. pradžios miestiečių gyvenimą.

Pataikė į dešimtuką

„Tai unikalus projektas, kuris atskleidžia Šilutės gyvenimą prieš šimtą metų pasitelkiant mažosios architektūros elementus. Idėja miesto istorija sudominti ir ją papasakoti pasitelkiant vaikystėje populiarų žaidimą kilo atsitiktinai. O įmontavus pirmąjį „sekretą“ kilusi nuostabos ir gerų emocijų banga socialiniuose tinkluose ir visuomenės reakcija parodė, kad pataikėme į dešimtuką“, – sakė „Šilutės sekretų“ kūrybos vadovas, Šilutės meno mokyklos mokytojas Andrius Sirtautas.

Anot jo, visus 20 „sekretų“ kūrė užsiėmimus Meno mokykloje lankantys vaikai ir suaugusieji. Stiklu dengtus grindinio šviestuvus, medžiagas darbams parūpino „Šilutės baldai“, o lėšas darbams skyrė Savivaldybė.

Skatins atvykti į Šilutę

„Miesto gyvenimo paslaptis atskleidžiantys „Šilutės sekretai“ atrodo įspūdingai ir tikimės, kad paskatins šalies gyventojus vien dėl jų aplankyti Šilutę. Juo labiau, kad dėl karantino daugelis žmonių atostogauja Lietuvoje ir nori pamatyti naujų patrauklių objektų“, - sakė projekto iniciatorės SBA bendrovės „Šilutės baldai“ vadovas Eimuntas Jankauskas.

Anot jo, prie projekto prisidėjo visos Šilutės gimnazijos ir mokyklos. Jų moksleiviai su mokytojais naršė po archyvus, skaitė to meto laikraščius ir rinko medžiagą apie istorinius miesto namus. Taip paaiškėjo, kur buvo sviestininko, statybininko namas, kur veikė cukrainė, baldų ir karstų parduotuvė, koks gyvenimas virė karietų pašte ar siauruko bei autobusų stotyse. „Sekretus“ galima apžiūrėti ir naktį, nes jie apšviesti iš vidaus, todėl tamsoje atrodo dar paslaptingiau. Informaciją apie visus Lietuvininkų g. namus, prie kurių įrengti stiklu dengti kambarėliai, vaizduojantys miestiečių gyvenimą, galima rasti specialioje interneto svetainėje www.silutessekretai.lt.

„Šilutės meno mokyklos, Savivaldybės ir „Šilutės baldų“ bendri projektai jau ne pirmą kartą puošia miestą. Prieš kelerius metus visa miesto bendruomenė prisidėjo kuriant ir piešiant ilgiausią Šilutės metraštį – „Šilutės sieną“, kuriame užfiksuoti svarbiausi krašto įvykiai ir asmenybės. Šis „Šilutės sekretų“ projektas išskirtinis – tokio nėra nė viename Lietuvos mieste. Tikiuosi, kad netradicinių minčių ateityje nepritrūks ir Šilutė garsės kaip kūrybiškiausias šalies miestas“, – teigė Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis.

Lietuvos Respublikos Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda taip pat dėkojo projekto sumanytojams, įgyvendintojams ir linkėjo, kad jis būtų tęsiamas.

Gatvė atgijo

„Šilutės sekretų“ pristatymo renginyje kai kurie „sekretai“ atgijo. Šventės metu atvyko grafas, prie buvusio cukrainės pastato buvo galima paragauti cukraus vatos, sviestininkas leido „mušti“ ir ragauti šviežio sviesto, prie Dailės mokyklos dailininkė piešė miestiečių šaržus, o prie baldų ir karstų parduotuvės buvo galima pamėginti obliuoti lentą. Porą valandų Lietuvininkų gatvė atgijo ano ir šių dienų rūbais pasipuošusiais šilutiškiais, atvykusiais iš viso krašto gyventojais, tarp kurių girdėjosi šišioniškių ir žemaičių šnektos. Renginio pabaigoje prie gausiai susirinkusių Hugo Šojaus dvaro kiemelyje svečių ir jiems skanaujant kafiją, vofelius bei didžiulį tortą, meras padėkojo „Šilutės sekretų“ sumanytojams ir įgyvendintojams, įteikdamas jiems prisiminimui dovanėles su Šilutės krašto ženklu - žuvimi.

Tai – vienintelis toks projektas Lietuvoje ir Europoje, kur miesto istorija perteikiama tokiais mažosios architektūros elementais.


Straipsnio komentarai

.. @ dvitaškiui2020-07-02
nu jo jeigu jie maltų žirnius, bet okupavę baltų kraštą mala baltus ir kiša į krematoriumus. žuvėjų kraštas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
dvitaškiui2020-07-02
dzin - malta ar pikliavota...svarbu ekologiška ir gardu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to ..2020-07-02
tai ir šnekėk apie tiek istorijos, kiek pergyvenai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-07-02
Pilnas dabartinio maltos ordino pavadinimas: "Sovereign Military Hospitaller Order of St John of Jerusalem of Rhodes and of Malta". Matai net pavadinime jie aiškina kad jie yra karinė daktarų grupuotė.

https://www.orderofmalta.int/

Bet kadangi taip kaip jie suorganizuoti yra visiška nesamonė. Vadinasi tai iš pirštų išlaužti makaronai kurie sužiedėję vienybėje po visą pasaulyje. Ir čia negalima galvoti vien tik apie vilniaus jėruzalės rajoną raudų sienų savivaldybėje (verkių) gedėjimo kalno papėdėje, reikalinga turėti omenyje ir lunatikus iš UN-ification bažnyčios. Tai stogas karinėms operacijoms. Ir čia negalima nepagalvoti apie kitus reikalus turint omenyje visas tas Elon Musk nesamones, kosminį turizmą, etnokosmologijos muziejų, tt..
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
To ...2020-07-01
Maltos ordinas - karinė korporaciją , kuri valdė Viduržemio jūrą ir buvo panaikinta Napoleono karų metų..
Dabartinis Maltos ordinas ir kitos sriubos dalintojai, neturi nieko bendro su Maltos ordinas.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ kraštą2020-07-01
tu gali šnekėti tik apie tiek istorijos kiek tu esi jos pragyvenęs. Visa likę nesvarbu kokie tai būtų "patikimi" rašytiniai ar bet kokie šaltiniai turi būti skaitoma kad tai yra klastotės, orvelininkystės, rakštisteinizmai, ostapininkystės, tt. Ir čia toli nereikia eiti paimk panagrinėk bet kurį turtą lietuvoje kurį susigražino bet kas po tarybų sąjungos griuvimo: tremtiniai, gražintojų draugija žydinti vienybėje, rakštisteinai, ostapininkai, vytauto didžiojo pakviesti alibabos, totoriai, karaimai, mūsiškiai, tt. Nėra nei vieno nekilnojamo turto objekto kuris būtų susigražintas ne per nusikalstamus metodus. Paimk pradžiai kad ir zuoko ar brazauskienės "reikaliukus". Zuokui labai greitai akmenų ambasada "uždirbo" milijoną fiktyvios tapatybės gyvenimo pradžiai. Va kas yra įdomu su kryžiuočiais tai nauja pasaulio tvarka, kurioje atsispindima atgimėlių keistenybės tarsi tai kažkas normalaus. Paimk pvz maltiečių ordiną. Tai karinis ordinas, kuris neturi jokio atskaitos taško, bet atseit dalyvauja jungtinių tautų veikloje kaip lygus su lygiais. Tai yra valstybė kurios nėra. Tad čia yra pavyzdys apie apiformintus žydrai rožinius dramblius, kurių neturėtų būti nei kvapo, nors tikrovėje yra iš grabupėlių tvano srutų nulipdytas dramblys ir primestas per prievartą, kurie tikrai dar nėra padarę nei vieno gero darbo lietuvoje. O jeigu paskaityti ir palyginti maltiečių ar salvation army ir al-queda apibudinimus, tai yra vienas ir tas pats. Tai yra karinės organizacijos. Jie nešioja uniformas. Antpečius. Vykdo įsakymus. Bet tame ir esmė kad į juos ir reikalinga žiūrėti kaip į vieną iš JT spec nazų. Ir net į JT reikalinga žiūrėti kaip į stogą jos pirmtakui LN (league of nations). Tai yra visiškai nesvarbu. Jeigu adamkus su grybauskaite nueina ir suvalgo maltiečių išvirtos sriubos gedimino prospekte ir tai skaitosi labdara, vadinasi jie ir yra varguoliai, kurie yra jūsų engiami. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kraštą2020-07-01
virš septynių šimtų metų valdė vokiečiai...Lietuviai čia kaip okupantai - atėjūnai ir jų palikuonys. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-07-01
čia ne istorija. kažkokie atgimėliai buožės. tik c​ž​v gestapas kabina makaronus. nors teisingumo dėlei negalima atmesti kad jie nemeluoja, kad tai ir yra jų "istorija" kurią jie primeta šilutei. Jie iš kažkur kur taip ir gyveno kol neatsibrexitino į šilutę. Man tai būdavo keista kad tarybų lietuvoje ir tarybų sąjungoje pagrindinis viršininkas vadindavosi sekretoriumi pvz brežnevas, gorbačiovas, brazauskas, tt. Nu jeigu žiūrėti į šiuolaikinę lietuvą iš tarybų pusės tai šilutės savivaldybės sekretorius turbūt ir yra sekretų viršininkas? Nu pvz vokietijoje pagrindinis viršininkas yra ne prezidentas, bet kancleris. O lietuvoje atvirkščiai, nors ir prezidentūra ir visos ministerijos turi kanclerius apie kuriuos niekas nieko nežino, visos jų tapatybės suklastotos, visi tie konkursai fiktyvūs, nors jų algos turbūt didesnės negu prezidento ar ministro. Komentaras patinka Komentaras nepatinka