Opozicija susirūpino valdančiosios koalicijos veiksmų skaidrumu

2020-08-14, Sergėjus GVILDYS

Įprasta, kad skirtingų pažiūrų politikai po rinkimų stengiasi susitelkti ir dirbti rinkėjų labui kartu. Tačiau to pasakyti negalėtume apie išrinktuosius į Šilutės rajono savivaldybės tarybą. Opozicijoje esančių politikų atskirtis nuo valdžios vadeliotojų tik didėja. Taryboje turintieji užtikrintą kiekį balsų tiesiog nesiskaito su likusių jų nuomone ir pasiūlymais. O kartais nesibodi apkaltinti pastaruosius ir nekonstruktyvumu. Praėjusią savaitę opozicionieriai, norėdami paaiškinti visuomenei savo poziciją ir parodyti rinkėjams savo vienybę, surengė spaudos konferenciją.

Kompetentingi darbuojasi kitur

Kas gi yra daroma ne taip, kad didelės Tėvynės sąjungos frakcijos nariai prieš mėnesį atsisakė vykdyti savo pareigą ir paliko posėdžių salę? Paaiškinimai buvo formuluojami ketvirtadienio spaudos konferencijoje, surengtoje prieš eilinį Tarybos posėdį.

Opozicijos lyderis Audrius Endzinas įvardino pagrindinę tokio elgesio priežastį. Opozicinėms partijoms priklausančių narių nuomone, valdančioji dauguma vykdo savivaldybės žinioje esančių įstaigų vadovaujančių darbuotojų atranką neskaidriai. Šis procesas vyksta kompetentingų ir patirtį turinčių tarnautojų išstūmimu iš vadovaujančių pareigų. Patyrę ir vertingi vietiniai specialistai priversti dirbti kitų savivaldybių labui. Tai Jonas Jatautas, kuriam jau laimėjus skelbtą konkursą Meno mokyklos vadovo pareigoms užimti, šis konkursas buvo skelbiamas iš naujo. Šiuo metu J. Jautautas sėkmingai darbuojasi kitos mokyklos vadovu Tauragėje.

Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovo Liutauro Indriuškos neteisėtas atleidimas iš darbo. Dabar šis specialistas taip pat karjerą sėkmingai tęsia kaimyniniame rajone.

Trisdešimties metų vadovaujančio darbo patirtį socialinėje įstaigoje turintis Eugenijus Judeikis netikėtai pralaimėjo konkurse prieš mero partijai priklausančią atstovę. Opozicija įtaria, kad konkursai yra organizuojami ir vyksta taip, kad juose nugalėtojais būtų pripažinti tik lojalūs valdžiai asmenys.

Pedagogai liko nuošaly

Pavasarį po pasaulį pasklidusi pandemija neaplenkė ir mažo pamario krašto. Mokymo įstaigoms teko įveikti naujus iššūkius. Kad vaikų ugdymo procesas nenutrūktų, mokyklos per itin trumpą laiką persiorientavo nuotoliniam mokinių mokymui. Tai pareikalavo iš pedagogų nemažai laiko ir jėgų.

Tačiau didieji nesklandumai buvo įveikti, ugdymo procesas vyko. Lenkdami galvas prieš tuos mokytojus, opozicinių partijų atstovai Taryboje negali nesistebėti, kad šis darbas liko neįvertintas. Nors buvo sutaupyta mokymo įstaigų pastatų ūkinių išlaidų, tačiau jos nebuvo perskirstytos atlyginimams. Ir nebuvo parodyta net dėkingumo gestų pedagogų pusėn.

Ir šiandien keistokai atrodo, kai pedagogai, pasišventę ir neskaičiuodami darbo laiko, tęsė savo pareigą mokyti mūsų atžalas. O štai padėka ir įvertinimas pasiekė tik rajono medicinos įstaigų vadovų personalijas ir dvi slaugytojas. Pastarąjį medikų apdovanojimą pranešėjai lygina su sovietinės valstybės pirmuoju asmeniu Leonidu Brežnevu, linkusiu į apdovanojimus sau, ir kaltina valdžią nekukliu elgesiu.

Kaltina neskaidriais pirkimais

Abejones opozicinių partijų atstovams kelia ir Šilutės rajono savivaldybės administracijos vykdomi viešieji pirkimai. Pavyzdžiu buvo pateikta informacija apie vieną pirkimą, kuris skelbtas net keturis kartus ir niekaip neįvyksta. Šitoje situacijoje keistas ne rezultato nebuvimas. Įtartinai atrodo po ketvirtą kartą neįvykusio pirkimo gauti net trisdešimt tiekėjų klausimų. Tarybos narys Žygimantas Kurlianskas, įsigilinęs į šio viešo pirkimo aplinkybes, susidarė nuomonę dėl galimo jo neskaidrumo. Tai turimas omeny viešojo pirkimo „Centrinių gatvių apšvietimo valdymo sistema, LED šviestuvai ir jų instaliavimas pagal poreikį“ procedūros vykdymas. Iš tikrųjų, šio pirkimo metu dėl nemažo kiekio tiekėjų  skundų tris kartus buvo tikslintos sąlygos. Tarybos nario Ž. Kurliansko nuomone, priežastis, kodėl neva negalima apskaičiuoti visų gatvių konfigūracijų ir pateikti reikiamas specifikacijas, pagal kurias būtų galima sutaupyti lėšas, - pirkimas vykdomas iš Vyriausybės lėšų ir reikia sutartį su tiekėju pasirašyti iki tam tikro termino. „Todėl, kaip supratau, išleidžiama daugiau pinigų, nes nėra laiko atlikti veiksmus, kuriuos atlikus tos lėšos būtų sutaupytos“, – stebėjosi Tarybos narys. Jo supratimu, yra ir daugiau techninių specifikacijų punktų, kurie apsunkina pirkimą ir iškelia jo kainą.

Sulaukė ir priekaištų

Susitikime su Tarybos opozicijos nariais dalyvavęs visuomenininkas Stasys Blinkevičius pažėrė kritikos ir jiems patiems. Naujakurių bendruomenės interesus ginantis visuomenininkas drėbė politikams, kad būdami opozicionieriais jie neišnaudoja visų reglamente jiems suteiktų galimybių. „Jūs neturite veiksmų plano“, – sakė S. Blinkevičius.

Jo nuomone, nesant plano nėra ir atskaitomybės visuomenei. Taip pat jis atkreipė dėmesį į tai, kad Tarybos narių A. Endzino ir Lijanos Jagintavičienės teiktus pasiūlymus dėl Tarybos veiklos reglamento pakeitimų, nukreiptų pagerinti Tarybos nario pareigos vykdymą, Taryba ignoravo. Tačiau Tarybos sekretoriaus užregistruotas siūlymas dėl reglamento pakeitimo, iš esmės menkinančio Tarybos nario pareigą, buvo priimtas.

Taip kalbėtojas pasisakė apie priimtą reglamento pakeitimą dėl Tarybos narių ataskaitų pateikimo prievolės. Tęsiant visuomenininko pradėtą mintį - nors ir pakoreguotas reglamentas neįpareigoja Tarybos narių raštu teikti ataskaitų. Šios prievolės neatsisakė 14 Tarybos narių. Iš jų net pusė, priklausančių valdančiajai daugumai, vis dėlto pateikė 2019 metų savo veiklos ataskaitas raštu.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!