Kintų seniūnas vienas pats sulaikė du krašte siautėjančius vagis

2020-09-07, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Kintų seniūnui A. Kliženčiui nepritrūko drąsos.
Kintų seniūnui A. Kliženčiui nepritrūko drąsos.

Vagystė – savotiška loterija. Jei du kartus pasisekė, trečią kartą gali nepasisekti. Taip nutiko mūsų rajono gyventojams 37-erių G. M. ir 47-erių P. A., kurie pernai balandžio-gegužės mėnesiais surengė tris reidus į buvusią vaikų poilsiavietę „Vėtrungė“ Kintuose. Vagišiai, matyt, papiktino savo likimą, nes, veikdami dieną, trečią kartą nebeišnešė kudašiaus. Išvažiuojančius pro vartus nusikaltėlius užklupo atskubėjęs Kintų seniūnas Antanas Kližentis, užtvėręs kelią savo automobiliu nepažįstamųjų „golfiukui“. Šiemet, rugpjūčio 26 dieną, abu bendrai sėdo į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų kaltinamųjų suolą.

Paprastai vagys veikia naktimis, kai dirbantieji miega. Toks ilgapirščių „darbo“ laikas. Bet anksčiau 7 kartus teistas P. A. ir panašios patirties neįgijęs G. M. nusprendė vogti pernelyg nesislapstydami. Poilsiavietė „Vėtrungė“ Kuršių g. 25B įkurta pušyne, neveikia, kas juos čia pamatys. Du bendrų žygiai pavyko – grįžo su grobiu G. M. vairuojamame automobilyje „VW Golf“.

Automobilyje veždavosi laužtuvą ir kūjį. Laužtuvas pravertė išlaužiant buvusios vaikų poilsio stovyklos namelių Nr. 4, Nr. 5 durų užrakinimo metalines plokšteles. Kūjo neprireikė. Vagišiai atvykdavo popietės metą. Pirmą „ekspediciją“ surengė pernai, balandžio 30 dieną, apie 14-15 valandą. Gegužės 3 dieną veikė apie 16 valandą. Gegužės 6 dieną atvažiavo apie 14 valandą.

Tikėjosi, kad vėl pavyks, vėl galės pristatyti pagrobtą krovinį metalo laužo supirktuvei. Bet trečiu kartu, kaip sakytų fatalistai, P. A. ir G. M., regis, papiktino savo likimą: buvo pastebėti ir įkliuvo nespėję išgabenti automobiliu pasičiuptą Šilutės rajono savivaldybei priklausantį turtą.

Vagis sustabdė Kintų seniūnas

Pernai, gegužės 6 dieną, apie 15.08 val., Kintų seniūnui A. Kliženčiui pranešta, kad atidaryti buvusios vaikų poilsio stovyklos „Vėtrungė“ vartai, kad tenai „šeimininkauja“ svetimi asmenys. Seniūnas reikalo neatidėliojo, sėdo į automobilį ir nukūrė į poilsiavietę pušyne. Vieta graži, už puskilometrio - Kuršių marios. Bet nepažįstamus atsibastėlius domino ne gamtos vaizdai, o konkretesni dalykai: ten esantys pastatai, ypač šeši poilsio nameliai. Pastarieji ir buvo jų taikiniai.

Bet šį kartą P. A. ir G. M. nepasisekė laiku dingti. G. M. vairuojamam automobiliui „VW Golf“ kelią užstojo seniūno A. Kliženčio vairuojama mašina. Du nepažįstamieji nesiryžo taranui.

Seniūnas, išlipęs iš automobilio, pasakė, kad jų neišleis, kol neatvažiuos policija. A. Kližentis pastebėjo, kad nekviestų „svetelių“ automobilio salone prikrauta įvairių daiktų. Netikėtai užklupti valdžios atstovo nepažįstamieji „vėjo“ nekėlė, kumščiais kelio nebandė skintis, sakė, reikia susitarti.

Tiesa, vienas spruko, bet persigalvojęs grįžo. Po pusvalandžio atvažiavo policijos pareigūnai. Automobilyje „VW Golf“ rasta 13 vienetų praustuvų, 4 vienetai dušo dangų, metaliniai vamzdžiai, metalinis laužtuvas ir kūjis.

Tiriant vagystę (LR BK 178 str. 2 d.) nustatyta, kad G. M. ir P. A. pagrobė turto už 1 570,51 euro. Tą turtą sudarė vandens maišytuvai, dušo dangos, praustuvai, vamzdžiai (25 metrai), santechninės jungtys. Metalo laužo supirktuvės darbuotoja liudijo, jog pernai, gegužės 3 dieną, G. M. į jų bendrovę atvežė parduoti metalo. Jam sumokėjo 77,81 euro. Nežinojo, kad metalas vogtas. Vagys dalį daiktų, beje, apgadintų, netinkamų tolesnei eksploatacijai, grąžino.

„Vėtrungė“ apvogta nebe pirmą kartą, vaizdo stebėjimo kamerų nėra. Poilsiavietė įkurta sovietmečiu, kaip pionierių stovykla. Teritorija aptverta. Yra degusi. Dar anksčiau čia yra siautėję apgyvendinti Vėliučionių specialieji vaikų globos namų sunkaus elgesio paaugliai, kurių piktadarybes pagarsino žiniasklaida. Dabar numatyta „Vėtrungę“ prikelti naujam gyvenimui.

A. Kližentis rugpjūčio mėnesį atostogavo, bet paskambinus atsiliepė. Pernykštį įvykį atmena. Jis nepabūgo dviejų įtartinų nepažįstamųjų. Pasak seniūno, kiekvienas pilietis būtų taip pasielgęs, kaip jis, nedavęs kelio vagišiams. Puiku tuo tikėti, puiku, kad taip ir būtų, tačiau panašiose situacijose, kai reikia veikti prieš nusikaltėlius, ne kiekvienas tam pasiryš.

Vienam prieš du! Ar daug kas rizikuotų? Gal tie nepažįstamieji ginkluoti? G. M. vairuojamame automobilyje buvo laužtuvas ir kūjis. Bet abu nusikaltimo bendrai nenusiteikė piktybiškai, elgėsi civilizuotai. Tačiau kartas kartui nelygu. Nepaneigsi, kad seniūnui drąsos nepristigo. 

Teismas

G. M. nedirba, anksčiau neteistas. Išsilavinimas – 8 klasės. P. A. išsilavinimas – specialus vidurinis, bet reputacija prastesnė: teistas 7 kartus, iš kurių paskutinius du kartus 2019 metais, spalio 31 dieną pelnė 28 parų arešto bausmę už vagystę. Bausmę atliko. Tais pačiais metais, lapkričio 4 dieną teistas pagal LR BK 281-1 str. 1 d. (transporto priemonių vairavimas, kai vairuoja neblaivus asmuo, kuriam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas). Užsidirbo 50 parų areštą. Ar šią bausmę atliko? Byloje tokių duomenų nebuvo.

Teisiamieji G. M. ir P. A. rugpjūčio 26 dieną Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėjo Roberto Povilaičio pripažinti kaltais pagal LR BK 178 str. 2 d. (pagrobė svetimą turtą įsibraudami į patalpas). Už tai grėsė bauda arba areštas, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki šešerių metų. Abu kaltinamieji visiškai prisipažino, baudžiamoji byla išnagrinėta atlikus sutrumpintą įrodymų tyrimą. Šios aplinkybės leido teisėjui mažinti bausmę vienu trečdaliu, kaip numato LR BK 64 str. (1).

Galutinė bausmė G. M. – laisvės apribojimas aštuoniems mėnesiams. Skirtas įpareigojimas: per penkis mėnesius išdirbti 80 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis. G. M. privalo per bausmės atlikimo laikotarpį dirbti arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje.

Galutinė subendrinta bausmė recidyvistui P. A. – 90 parų areštas Marijampolės pataisos namuose. Ten turi prisistatyti per 7 dienas nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos. Nuteistiesiems G. M. ir P. A. į bausmės laiką įskaitytas laikinas sulaikymas. Iš dalies tenkintas Šilutės rajono savivaldybės administracijos civilinis ieškinys dėl 1 570,51 euro turtinės žalos atlyginimo. Bet G. M. ir P. A. solidariai gaus atlyginti tik 195,96 euro, kadangi dalis pagrobtų ir kaltinamiesiems inkriminuotų daiktų (13 praustuvų, 4 vienetai dušo dugnų, 14,6 m vamzdžių, 10 maišytuvų, kurių bendra vertė 1 374,55 euro) grąžinti civilinei ieškovei.

Dar vienas faktorius: apskaičiuotas ir įvertintas pagrobtų daiktų kasmetis 2,32 proc. nuvertėjimas nuo pastarųjų įsigijimo 2016 metais ir iki nusikaltimo dienos. G. M. vairuotas automobilis „VW Golf“ , registruotas kito asmens vardu, konfiskuotas, kaip nusikaltimo priemonė. 2018 metais šis automobilis ėjo iš rankų į rankas (4 savininkai). Pardavimo kainos – 290 eurų, vėliau – po 100 eurų. Nebe kažkoks turtas.


Straipsnio komentarai

..2020-09-17
Tai nėra svetimas turtas. Tai savivaldybės turtas. Tai yra "bendras" visuomenei priklausantis ir visuomenės valdomas turtas tame tarpe ir tų nusikaltėlių kurie to kažkodėl nežinojo arba tai pamiršo ar jiems matyt pasimaišė protas ir pradėjo vogti patys iš savęs. Nu kaip gyvatė kuri iš alkio išprotėja irmatyt galvoja kad be kojų negali niekur eiti ir pradeda užkandžiauti savo uodega. Mažiems vaikams irgi būna panašios bado problemos su nykščio ar soskių čiulpimais. Nei žinojimas nei nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės, nebent žinantis ar nežinantis turi teisinį imunitetą nuo atsakomybės, indulgenciją arba kitaip tariant diplomatija - "operatyvinė veikla" - vor v zakone. Tada jau visiškai kitos sistemos. Nu panagrinėkit analogišką situaciją kaip buvo suvaidinta tame kalių kalėjimų kalėdiniame filme "trading places" kai kažkokie keistuoliai šposininkai sukeitė vietomis Eddie Murphy su Dan Aykroyd. Nu tenais niekas nieko nesukeitė ir tos lažybos sugalvotos tik kaip makaronai kad nukreipti dėmesį nuo kažkokių kitų keistuolių teatro aferų, kur už vieną (army of ein reich) dolerį sukeitinėjami vaikai, dokumentai, organai, sielos (čia negalima nieko susiprasti), tt.. Pamenate kai Eddie Murphy nuvedė į tuos prabangius namus, aprengė su gražiu kostiumu ir aprodė kambarius, miegamuosius, kabinetus, tarną, tt tai tas eddie murphy nepatikėjo ir pradėjo viską iš saves vogti, kišti į gražulio kelnių kišenes ir į skvernelius visokius turtus kurie tiesiog ir mėtėsi tenais po kojomis. Bet nors jis ir buvo pagautas vagiant jo nebaudė. Jis įgavo kažkokią teisinę neliečiamybę ir ne dėl to kad tas turtas tapo jo nuosavybe. Teisėtas turto savininkas negalėjo jokiomis teisinėmis priemonėmis apginti savo teisėtų teisių į savo turtų. Viskas veikia nerašytų įstatymų pagrindu. Įstatymai "nerašytiniai" tik todėl kad jūs esate aklųjų karalystė. Jie jums yra nematomi. Jūs tai kažkaip suprantate, jums tam ir buvo reikalingas "pereinamasis" laikotarpis - vaikystė, mokykla, tt kad suprastumėte kažką apie tai. Kad išsijodinėtumėte patys save. Visi tie rašytiniai įstatymai tai butaforija, kuri naudojama ne pagal paskirtį. Todėl ir sakoma "neteisk". Tai paskutinė instancija. Padugnių padugnės. Kaip knygų kalėdos, kur jūs skaitomi kaip knygos. Pati knyga tai beraštė. Pamenate kaip tas Dan Aykroyd iš kažkokio viską žinančio ir viską suprantančio inteligentinio buožės pavirto į paskutinį bomžą. Nepadėjo jam tas jo "šviesumas", inteligentiškumas, išsiauklėjimas ir išprusimas. Nu tas filmas yra geras pavyzdys kaip buvo vykdoma hitlerinio lanzbėrio hitlerdamkaus ir kitų terbakrauskių turto gražinimo reformos lietuvoje su tremtiniais, su žydėjimais, savų šaudymais į savus, rakštisteinystėmis, tt.. Tame ir esmė kad lažybų bendrovėse nevyksta jokios lažybos. Taip kaip visos labdaros organizacijos yra sukuriamos kad labdarinti save, sau į kišenę. Tai kaip užmokestis už darbą samdomiems žudikams, kurie save pasisamdo.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
domas2020-09-07
Nagi, nagi kas per untanuks Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jons2020-09-07
Untanuks pavarė :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar karantino metu jaučiate nerimą?