Apsinuodijimas grybais pasireiškia per 12 valandų. Ką daryti pajutus simptomus“

2020-09-11, „Eurovaistinės“ informacija
Asociatyvi pixabay.com nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.
Miškuose pilna grybų ir sveikatos specialistai pastebi, kad jau savaitgalį padaugėjo klausimų, ką daryti jų persivalgius ar pajutus apsinuodijimo simptomus. „Eurovaistinės“ farmacijos specialistai ir šį sezoną primena, kad apsinuodyti galima ne tik nuodingais ar nešviežiais, bet ir netinkamai paruoštais gerais grybais.

Nors dažnai galvojama, kad apsinuodijama tik nuodingais grybais, iš tiesų nemalonūs simptomai gali prasidėti ir suvalgius įprastai valgomų grybų. „Jeigu pradeda skaudėti pilvą, jį raižo, galbūt vėmėte, bet daugiau jokių simptomų nepastebite ir žinote, kad valgėte grybus, kuriuos pažįstate, tikriausiai tiesiog sustojo virškinimas ir nepajėgiate suvirškinti suvalgytų grybų“, – sako „Eurovaistinės“ atstovė Jovita Juodsnukytė.

Pasak vaistininkės, dažniausiai suvalgius grybų apsinuodijimas pasireiškia per 12 valandų nuo tada, kai juos suvalgėte, tačiau kuo vėliau pasireiškia simptomai, tuo sunkesnis apsinuodijimas. Apsinuodijus atsiranda pykinimas, vėmimas, stiprus galvos skausmas, viduriavimas, kartais gali pasireikšti simptomai panašūs į gripą – kaulų laužymas, stiprus skausmas, labai aukšta temperatūra. Jeigu suvalgę grybų jaučiate apsinuodijimo simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Jeigu pojūčiai labiau primena persivalgymą, padėti gali ir aktyvinta anglis ar preparatai virškinimui gerinti.

Suvalgius nuodingą grybą rekomenduojama nedelsiant vykti į ligoninę, kur jums bus suteikta pirmoji pagalba. Dažniausiai tokiu atveju atliekamas skrandžio plovimas, o po jo gydytojai gali paguldyti į ligoninę stebėti savijautą.

Vaistininkai taip pat rekomenduoja vengti valgyti svetimų žmonių surinktus nepažįstamus grybus, jeigu grybus rinko vaikai, būtinai juos papildomai peržiūrėkite.

Kiek galima suvalgyti?

Grybai nuo seno sudaro nemažą lietuvių maisto raciono dalį, jais gardinami įvairūs patiekalai, grybai džiovinami, konservuojami, šaldomi. J. Juodsnukytė sako, kad tokia meilė grybams yra dėl jų skonio, o ne dėl juose esančių naudingų vitaminų ar mineralinių medžiagų. „Grybuose yra ląstelienos, jie labai sunkiai virškinami, todėl jų mūsų racione neturėtų būti daug, tai nėra maistinga miško gėrybė“, – sako vaistininkė.

Anot farmacininkės, grybai labai tinka paįvairinti maistą, tačiau neturėtų būti valgomi kaip pagrindinis patiekalas ilgą laikotarpį.

Surinktus grybus rekomenduojama nuplauti, išvalyti ir tik tada ruošti patiekalus, juos svarbu suvartoti kuo skubiau. Labai svarbu nevalgyti grybų tuo pačiu metu, kai vartojamas alkoholis. Grybų ir alkoholio reakcija gali sukelti apsinuodijimą net tada, kai grybai paruošti tinkamai.

Ko nepamiršti einant į mišką

  • Grybaujant svarbu rinkti tik gerai pažįstamus grybus, dėl kurių esate tikri.
  • Perrinkite vaikų ar prasčiau matančių žmonių surinktus grybus.
  • Laikykitės taisyklės – jeigu abejojate, koks tai grybas, verčiau jo neimkite.
  • Surinktus grybus gerai termiškai apdorokite, antraip jie gali būti sunkiau virškinami.
  • Einant į mišką pasirūpinkite priemonėmis nuo erkių, jos šiuo metu vėl suaktyvėjo.

Straipsnio komentarai

.. @ Aiškiaregiui2020-09-12
nėra pas beširdžius mūsiškius jokių širdžių, bet yra širdinti čirvai, būgnai, pikai, kryžiai, tt..Bet kuri svetima korta jeigu tai ne karinės operacijos (predator) ir yra svetimas (alien) juokdarys (džokeris) patekęs į standartines misionierių vergovės tinklus ir vergovės kaladę (block and chains). Nu taip kaip sugalvota karinė apgaulė bet kuriam jokeriui turi atrodyti kad jis vienas iš "mūsų", nors ir jis styro kaip svetimkūnis rakštis šitame naujai sumiklintame pasaulyje. Kalbame apie kortų malkas. Vežimai rastų kurie atseit prisiskaldo iš šapelio mikliose kazininkų rankose. Ir ne todėl kad ta juokdario korta juokina, bet tai yra korta kuriai nėra vietos standartiniuose žaidimuose kaladėje, jai nėra tikslo, jinai neturi prasmės, tt. Nu kažkas kas yra padėta nevietoje. Tačiau nepamirškit kad būna kortų kaladėse ir visiškai tuščios kortos, blank cheque, tabula rasa, stem cell, tt. Tai atseit įdėta kaip atsarginė. Pvz pametėte kažkurią kortą, tai galima panaudoti tą tuščią kaip atsarginę. Tad niekas čia nieko negaivina ir jums nieko nerodo. Aš tik noriu pasiteirauti misionierių kelininkų: jeigu "šojus" yra šilutės mecenatas ir tas žodis žydėtojų kalboje reiškia "holokaustą" tai gal šilutėje ir yra paslėptas nacių aukso traukinys, kurio turinį čia atsibrexitinę talibaninio aparteido gestapiniai buožės po truputį ir plauna prisidengdami visokiais smalos pumpavimais, durpėmis, europos sąjungos lėšomis. O kadangi žydi ribentropo molotovo paktas tai negalima atmesti kad pas kažkokį patvorinį podvale mėtosi ir gintaro kambarys. Nors tas nacių aukso projektas atseit vadinosi "project riese". Tas žodis reiškė "milžiną". Nu yra ir aikštingų kunigų "didžiojoje" ar milžiniškoje lietuvoje Riešė ir ne viena. Žymiai arčiau tos žydinčios vienybėje "jėruzalės", negu "mažosios" lietuvos šilutė. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aiškiaregiui,2020-09-12
sielos gaivintojui, dekokim už kelrodzio misija. Šitas bludas vargsta nuo sutemų iki aušros, belsdamasis į mūsų širdis. Kaip sakoma - vargas dėl proto. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-09-11
nu kas čia per pavardė "juodsnukytė"? nu kaip taip galima tyčiotis iš žmonių? Nu ir nebūtina aiškinti kažko kas ir taip turėtų būti aišku pvz: negerk vaikeli iš grybauskaitės įmintos ir geltono lietaus prilaistytos pėdutės. Jugi viskas apie tą ciocę yra suklastota. Ir ta "knyga" raudonoji dalia parašyta kad sukurti kažkokį įspūdį kad ta grybauskaitė buvo čia tarybiniais laikais. Nieko panašaus. Vaikams ir taip labai aišku daug kas apie visuomenėje praktikuojamą beprotybes ir jiems tai žymiai aiškiau negu kad jums "aišku" du kart du. Mažam vaikui nereikalinga ragauti degtinės kad suprasti kad tai nuodai. Jam užtenka tik pauostyti. Bet va "suaugusiųjų" pasaulis stovi ant kažkokių gerų keturių kojų, vaikai atseit durneliai ne taip supranta kaip turėtų. Vaikus reikalinga "šviesti", tam kad žydėtų tolerancija "tamsos" vienybei. Ką reiškia "kart"? Čia visų pirma eina kalba apie karimus, karybą, kartumą, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Per kiek laiko gaunate šeimos gydytojo konsultaciją?