Pienininkystės ūkis gyvuoja dėl europinių išmokų

2020-10-02, Sergėjus Gvildys
Pas trečios vietos nominantą A. Kliučinską (kairėje) Užliekniuose lankėsi Kaimo reikalų skyriaus vedėjas P. Būdvytis.
Pas trečios vietos nominantą A. Kliučinską (kairėje) Užliekniuose lankėsi Kaimo reikalų skyriaus vedėjas P. Būdvytis.

Specialiai sudaryta komisija iš šešių kompetentingų narių, vadovaujama komisijos pirmininko, Šilutės rajono savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyriaus vedėjo Povilo Būdvyčio, rugsėjo mėnesį rinko geriausius rajono ūkininkus nominacijai „Metų ūkis“. Šiuo konkursu siekiama skatinti ūkininkus pažangiai ūkininkauti, siekti gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau tvarkytis savo ūkyje.

Paaiškėjo pažangiausi ūkiai

Vadovaujantis rajono strateginio plėtros plano nuostata plėtoti konkurencingą žemės ūkį ir skatinti ekologiškumą rengiamas tradicinis „Metų ūkio“ konkursas. Konkurso organizatoriai - Šilutės rajono savivaldybė, Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyrius ir Kaimo reikalų skyrius kartu su seniūnijomis. Dalyvauti konkurse gali ūkininkai, įregistravę ūkius ūkininkų registre, dalyvaujantys ūkininkų veikloje ir vykdantys veiklą savivaldybėse, kur veikia Lietuvos ūkininkų sąjunga.

Konkursas buvo organizuojamas dviem etapais. Pirmajame etape pagal vertinimo kriterijus buvo išaiškinami geriausi ūkininkų ūkiai, padarę didžiausią pažangą pastaraisiais metais. Antruoju etapu buvo sudaryti lankomų ūkių sąrašai ir išaiškinami geriausi rajono ūkiai. Ūkis buvo vertinamas pagal tris kriterijus: ūkininko kvalifikacija ir išsilavinimas; ūkio veiklos ir jo rezultatų įvertinimas ir papildomi kriterijai. Nominantams Savivaldybė skyrė 600 eurų prizinį fondą.

Šiais metais konkursui „Metų ūkis“ buvo pateiktos keturios anketos. Dėl šios priežasties komisija nusprendė apdovanoti visus dalyvavusius ūkininkus, skiriant dvi trečiąsias vietas.

Žemės ūkyje – 40 metų

Vadovaudamasi konkurso „Metų ūkis 2020“ nuostatais komisija trečios vietos nugalėtoju pripažino Vidos ir Algimanto Kliučinskų ūkį iš Užlieknių. Ūkyje mus pasitiko šeimos galva, 62-ejų ūkininkas Algimantas, ūkininkaujantis nuo 1999 metų. Žemės ūkyje - ne naujokas, darbinę veiklą skaičiuoja per 40 metų. Užliekniuose gyvena nuo 1986 metų.

Algimantas ir Vida įsikūrę daugiabutyje, savame ūkyje darbuojasi su dviem vaikais. Kitų darbuotojų nesamdo, nes nėra poreikio.

Gyvulininkystės ūkyje yra 55 melžiamos karvės ir apie 130 galvijų prieauglių. Ūkininkai turi 85 hektarus nuosavos žemės ir dar 50 ha nuomoja. Augalininkyste užsiima tik tiek, kiek yra poreikio gyvulių ūkiui.

Pasak Algimanto, šis ūkis nėra pelningas, tačiau kartu su gaunamomis išmokomis pakanka išsilaikyti. Ūkininkas sako, kad dar papildomai dirba pieno supirkimo punkte Užliekniuose. Dirbdamas pieno surinkėju, ūkininkas taip gali prisidurti prie menkų pajamų iš ūkio. Per dieną Algimanto ūkyje primelžiama apie 900 litrų pieno. Pastaruoju metu pieno supirkimo kaina sudaro po 0,21 Eur už litrą. A. Kliučinskas  sako, kad litais kaina buvo geresnė, nes buvo mokama 1,10 lito už vieną litrą pieno.

Maža pieno supirkimo kaina  neskatina plėtoti gyvulininkystės ūkio. Anot Algimanto, karvė savęs nebeišsilaiko, ūkis gyvuoja išmokų dėka. Europos parama ir bankų paskolomis nesinaudoja. Mat perkant žemės ūkio padargus ar techniką už europines lėšas, daiktas būna žymiai brangesnis. Pavyzdžiui, perkant pieno šaldytuvą, kainuojantį 23 tūkstančius, naudojantis parama jo kaina pakyla iki 34 tūkstančių eurų. Nežiūrint į tai, ūkininkas keisti nieko neketina, o plušėti ūkyje be poilsio dienų jau tapo įpročiu.


Straipsnio komentarai

Tadas2020-10-11
O kur visa komisija? Nejaugi visa Metu Ukio komisija nere i krumus? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Raimundas2020-10-11
Seimininkas matosi pavarges nuo kasdieniniu darbu per para po dvidesimt valandu.
Bet ka veike sis ateivis su biblija rankose?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
CHA2020-10-04
Ūkininkų sąjunga atstovauja ne visus ūkininkus o tik siaurą ratą, grobusius ES paramas investicijoms todėl metų ūkininkais nominuojami nepelningi ūkiai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-10-02
Neskubėk teisti nugalėtojų, nes visiškai neaišku pagal kokius kriterijus žaidžiami jaunų medelių lenkimo ir kitokie lenktyniavimo žaidimai. Gal čia kažkokia ale robinzoniada, kur pats pieno ūkis reikalingas tik kaip priemonė, kad dalyvauti kažkokiuose žaidimuose kad melžti kažką įstačius tam kažkam ragus. Aš pamenu pas mano "tėvą" iš kažkur atsirado irgi toks draugas, pas kurį pieno ūkis kažkur tarp vainuto ir šylių. Atseit visą gyvenimą gyveno šilutėje, toks bendraujantis, toks viską žinantis, toks garsiai šnekantis, pasirodo ir soduose buvome kaimynai, nes sodo sklypai šalia, bet nors užmušk tokio neprisimenu. Atseit kai sugriovė tarybų sąjungą (atseit jis su lanzbėriu kartu ten gynė seimą pusę metų) jis susigražino ir persikėlė kažkokias žemes iš kažkur ir laimingai gyveno. Ir dažnai pas tuos atgimėlius ir yra atgimėliškos istorijos kaip ir pas aną "draugą". Atseit tarybiniais laikais buvo nusigėręs bomžas, va dabar nei lašo į burną, blaivininkas didžiausias. Ir labai daug tokių "draugų" pas mano tėvus: zdrastvui ja vaša ciocia arba guess who's coming for dinner. Yra ir vietinių "senukų", bet jeigu jie išgyvenę šitą pragarą tai jie visiškai nevietiniai, bet labiau kaip kažkokios misijos pionieriai. Bet čia būtų taip galima galvoti jeigu būtų kažkoks "atskaitos" taškas. Dabar čia tik atrodo kad kažkas sukasi aplink kažkokią ašį, nors yra tik kraugerinių buožių nagai kurie sukti į save. Panagrinėk to pirmo reklaminio straipsnio antraštę: Inovatyvusis E. Maksvytis: „Esu tikras Tomo lojalumu mūsų kraštui ir valstybei“. Matai kalba eina apie "mūsiškius" ir kažkokį kraštą kuris vadinasi "mūsų". Jugi nei maksvytis nei tas tomas nėra šilutiškiai. Bet čia gali būti ir paprasčiausia karinės propagandos sugalvota makaronystė, kad nemeluoti, bet atrodyti kažkaip nemeluojančiai išnaudojant skylėtą aborigenų kalbą ir dar skylėtesnes aborigenų smegenis. Tame ir esmė kad jūs negalite net paimti juos ir patardyti, nes nesugebėsit užduoti klausimų taip kad jūs neliktumėte neatsargiai panorėję paragauti lawonų musėlių. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Joo 2020-10-02
Metų topas. Metų ūkininko pirmos vietos laimėtoju išrinktas nepelningas ūkis! Tai ką daryti pelningai ūkininkaujantiems Ūkininkams? Korupcija Šilutės rajone aukščiausio lygio. Komentaras patinka Komentaras nepatinka