Embrionų implantavimo būdu veisia ūkio prieauglį

2020-10-08, Sergėjus Gvildys
Lina ir Mindaugas Balčiauskiai, nuominoti 3 vieta konkurse „Metų ūkis 2020“.
Lina ir Mindaugas Balčiauskiai, nuominoti 3 vieta konkurse „Metų ūkis 2020“.
Kadangi konkurse „Metų ūkis 2020“ buvo tik keturi dalyviai, komisija savo sprendimu skyrė dvi trečiąsias vietas. Antruoju trečios vietos nominantu pripažintas Linos ir Mindaugo Balčiauskių gyvulininkystės ūkis. Komisijos pirmininkas P. Būdvytis kartu su rajono žiniasklaidos atstovais apsilankė šiame ūkyje, įsikūrusiame Juškaičių kaime, Švėkšnos seniūnijoje.

Augina mėsinius galvijus

Mindaugas ir Lina Balčiauskai gyvulininkystės ūkį įregistravo 2012 metais Mindaugo tėviškėje Juškaičiuose. Per neilgą laikotarpį ūkyje jau skaičiuojama apie 50 mėsinių karvių ir apie 40 prieauglių. Pradėjo veiklą augindami limuzinus.

Limuzinai – sena mėsinių galvijų veislė, išvesta Prancūzijoje. Jie gali būti auginami ganyklose paliekant lauke net žiemą. Nes šaltesnio klimato sąlygomis gali apaugti ilgesniais plaukais, saugančiais nuo šalčio. Vėliau įsigijo angusų veislės galvijų. Tai mėsingi, trumpakojai, juodi ir labai greitai bręstantys galvijai. Jau 7-8 mėnesių veršelio masė siekia 200-225 kg, subrendusio buliaus - 750-800 kg, kartais iki 1 000 kg, karvės masė vidutiniškai yra 500-550 kg. Neseniai Balčiauskai pradėjo bendradarbiauti su Vokietijos įmone, veisiančia ir auginančią itin brangią wagyu galvijų veislę.

Atrastas embrionų implantavimas

Kelias pirmojo šios veislės prieauglio link nebuvo lengvas. Vieniems iš pirmųjų teko nueiti net ir teisinių dokumentų bei duomenų bazių įkūrimo keliu. Lina ir Mindaugas pirmieji Lietuvoje savo ūkyje panaudojo embrionų implantavimo metodą. Vykdant tokį apvaisinimą iš Vokietijos buvo atvežti 7 dienų wagyu galvijų embrionai. Tai naujosios technologijos dirbtinis apvaisinimas.

Praėjusiais metais šie embrionai buvo implantuoti angus veislės karvėms. Šiuo metu Balčiauskai pirmieji Lietuvoje įregistravo gyvulį, gimusį iš implantuoto embriono ir jau turi 16 šių galvijų prieauglių. O Lietuvoje šiuo metu iš viso yra tik 36 wagyu galvijai. Tai išskirtinė marmurinės jautienos rūšis iš Japonijos,  wagyu jautiena  – tikras delikatesas.

Ūkininkai sako, kad tokios mėsos kilogramas kainuoja apie 500 eurų, nes laikoma viena vertingiausių jautienos rūšių pasaulyje. Mėsos vertė ir garantuota rinka Balčiauskus paskatino žengti brangaus embrionų implantavimo keliu.

Randa laiko ir laisvalaikiui

Nors mėsiniai galvijai sutverti būti lauke bet kokiu oru, tačiau, anot M. Balčiausko, mes, žmonės, turėdami apsiaustus, slepiamės nuo lietaus, tai ką čia bekalbėti apie gyvulius. Todėl savo paties rankomis suręstoje daržinėje jis paliko gyvuliams laisvą įėjimą. Pastarieji sueina į fermą kada nori patys ir išeina kada nori. Vertindamas savo pasirinkimą auginti mėsinius galvijus Mindaugas sako, kad tai labiau apsimoka, nei laikyti melžiamų karvių ūkį.

Tai ir pelningiau, nes pieno supirkimo kainos yra žemos, o iš kitos pusės ir šiek tiek laisviau, nes galima gyvulius palikti ir ilgesniam laikotarpiui. Tereikia juos aprūpinti vandeniu bei pašarais. Naudodamiesi tokia galimybe šiemet Balčiauskai galėjo skirti laiko ir pažintinėms kelionėms po Lietuvą.


Straipsnio komentarai

Koeman Majad2020-12-04
Quick financial loan offer Apply now no collateral required for more information Contact Us +447440072239 globalendinghome@gmail.com
Mr Koeman Majda.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Rasa2020-10-15
Nuo kada Juškaičių kaimas Švėkšnos seniūmijai priklauso Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Antanas 2020-10-09
matyt turi omenyje kad tie kurie šauna uoliai kai apsimetę savais šaudo į savus nuo konclagerinių apžvalgos bokštelių. turistai atsirado Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Antanas 2020-10-09
Saunuoliai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-10-09
Jokia čia ne gimtinė. Jugi jeigu žiūrėti iš istorijos pusės, tai nebuvo seniau iš viso tokio kaimo kaip juškaičiai. Turbūt "ciocė" ir savo rinkiminėse deklaracijose nenurodė nei tautybės nei gimimo vietos nei šeimyninės padėties ir to vyro pavardę gal dėl to užpildė su klaidomis. nu va iškyla tie patys klausimai kaip ir amerikoje kad kryžiuočiai kryžiuotinosi. Kuo skiriasi gyvulių ūkis nuo gyvulininkystės ūkio: kas gyvulių fermose skaitosi kaip gimtinė: ar lova kurioje gyvybė prasidėjo ar gimdymo lova kur vaiką pasitinka baltais chalatais vilkinti daktarų grupuotė su šūkiais "sveika gyvenseliena!". Nu taip ir čia su tais embrionais, kaip dėmesio nukreipimo priemonė gegutės lizdų konstravimams. Jeigu embrionas yra iš vokietijos ir tas embrionas implantuotas į kažkokią karvę lietuvoje ir gimsta lietuvoje ar to veršio ar telyčios gimtinė skaitosi vokietija ar lietuva? Gal tie embrionai kol negimė skaitosi kaip "ankstukai" ar "neišnešiotukai"? Matot nors visi galvijai gimsta lygus, visi su vienodu kojų skaičiumi, bet jie labai nelygūs tik patys to nesupranta. Kai kurių jų kūno mėsos kilogramas palyginus su kitais galvijais tai kaip "unobtainium" mineralai iš kitos galaktikos. Ir nors mėsos kilogramas kainuoja 500 eurų vis tiek deficitas, tiek čia tų kraugerinių buožių yra privisę. Aš per visą gyvenimą nesu net paprasto steiko paragavęs, nei kasnelio. Nekalbant apie jokius black angus lives matter. Tad čia irgi mūsiškiai "our troops" neaišku iš kur atsibastę.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
štiš2020-10-09
,,Ūkininkai sako, kad tokios mėsos kilogramas kainuoja apie 500 eurų''...sako kad iki 1000 eurų kg kainuoja. Pabandykite parduoti kilogramą bulienos už kelių bekonų kainą... pasakoriai.
Embrionų transplantavimas mūsuse prieš kelis dešimtmečius pradėtas taikyti...ekonomiškai sunkiai pateisinamas...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?