Tautodailės metams - delmonų paroda

2020-10-14

2020-uosius paskelbus tautodailės metais, Šilutės Hugo Šojaus muziejuje, spalio 27 d. 17.00 val.  pristatoma Klaipėdos etnokultūros centro, unikali 15-os autentiškų delmonų kopijų (rekonstrukcijų) kolekcija. Delmonas – dekoruotas tekstilinis krepšelis – laikomas vienu ryškiausių, lengvai atpažįstamu Mažosios Lietuvos tautinio kostiumo akcentu.

Gaminant muziejines kopijas buvo siekiama  kiek įmanoma tiksliau atkurti pirmines XIX a. pab – XX a. pr. delmonų charakteristikas. Augaliniais bei geometriniais ornamentais dekoruoti krepšeliai atspindi  lietuvininkių estetinį skonį, pasirinktos medžiagos ir meistriškumas perteikia liaudies dailės bei aukštosios mados sąsajas. Ir šiandien yra įdomūs krepšeliuose išsiuvinėti archetipiniai, simboliniai ženklai, monogramos, datos, jų proporcijos bei spalviniai deriniai, suformavę unikalias šių rankdarbių charakteristikas.

Ši paroda - tai ilgai brandinta mamos-dukters svajonė. Kolekciją sudaro Ievos Matulionytės išsiuvinėti delmonai, rekonstruoti remiantis ilgametėmis dr. Elenos Matulionienės teorinėmis ir praktinėmis žiniomis.

Parodą muziejuje galima aplankyti nuo spalio 20 iki lapkričio 7 dienos.


Straipsnio komentarai

..2020-10-14
čia vėl dvi ciocės aiškina kad jos žino kas buvo prieš 100 metų. Ir kas įdomiausia kad aiškina taip kad va jums to ir trūkstai tai ką jos atnešė ir pametė. Nu yra kažkokie skaldymo ir valdymo trafaretai. Ir čia ne vien apie lietuvos skaldymą į mažąją ir likusią, kur tvyro piktybinis mažutizmas ir mažylizmas mažinant ir žeminant viską su žeme ir po žeme. Kalba eina ir apie kažkokias šventikų šventes, kurios lipdomos tarsi nešventi puodai, kur pabudus naktį reikalinga nulipti nuo lovos kad nuėjus ant to puodo kaip karaliui pakrauti į juos kažko ką ir karaliai pakrauna lygiai tokios pat smarvės pat kaip ir jūs. Tai tarsi vienas iš žaisliukų ant kalėdinės eglutės. Nu kaip kad atseit pas indėnus būdavo krepšiukas po kaklu taikos pypkės medicininiems vaistukams susidėti. Čia tokia didesnė terba. Nu ir tame esmė kad jie taip susigalvojo tą išorvelintą istoriją, kad čia atseit buvo kažkoks aparteidas, kur žydėjo įvairoviausių tautų vienybė harmonijoje, santaikoje, tvyravo kažkas stebuklingo, tt. Nu ir jeigu tikėti tokia istorija bet kas ką jie aiškina apie tą istoriją yra išimta iš konteksto. Gal kažkoks terbakrauskis ir turėjo kažkokią terbą. Gal net tas terbakrauskis ir vadino tą terbą "delmonu". Bet dabar tos dvi ciocės (kas finansuoja?) surengė parodą, muziejuje, apie kažkokią nesamonę panašiai kaip tos vėtrungės tarsi kažkokia savaime suprantama paveldo dalis "uniforma". Nu jie tarsi ruošia ir kažkokį vos ne "rezervatą", kur jie atseit vaidins "vinetu" ir "koubojus". Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?