Debatai be populizmo – kaip vestuvės be muzikos!

2020-10-12, Sergėjus Gvildys
Kandidatų debatai Šilutėje daugiausia susidomėjimo sulaukė socialiniame tinkle.
Kandidatų debatai Šilutėje daugiausia susidomėjimo sulaukė socialiniame tinkle.

Šeštadienį, likus savaitei iki rinkimų, visuomeninė organizacija „Žinau, ką renku“ surengė kandidatų į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje Šilutės rinkimų apygardoje politinius debatus. „Žinau, ką renku“ – tai nešališkas politikos stebėsenos tinklas, kurio veikloje dalyvauja jauni žmonės iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Organizacijos nuomone, politikų išvaizda ir populistiniai pažadai – netinkami pasirinkimo kriterijai, todėl pagrindinė veiklos kryptis - padėti rinkėjams rasti argumentų ir patikrinti faktus, kurie padėtų jiems apsispręsti, už ką balsuoti.

Renginys populiarus socialiniame tinkle

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, šiemet rinkimų teisę turi 2,48 mln. Lietuvos piliečių. Seimo rinkimuose savo kandidatus kelia 17 partijų. VRK įregistravo daugiau nei 1,7 tūkst. partijų iškeltų ir savarankiškai išsikėlusių kandidatų. Šį kartą vėl išrinksime 141 Seimo narį: 70 – pagal partijų pateiktus sąrašus, 71 – vienmandatėse apygardose. Šilutės vienmandatėje rinkimų apygardoje užregistruoti 8 kandidatai į Parlamento narius. Trys iš jų turi parlamentinės veiklos patirties, o keturi regioninės politiko veiklos patirties įgijo būdami Savivaldybės tarybos nariais.

Debatus stebėjo negausus žiūrovų būrys, iš kurių didžiąją dalį sudarė kandidatų palaikymo komandos ir politikai, kandidatuojantys partijų sąrašuose. Kur kas didesnio susidomėjimo renginys sulaukė socialiniame tinkle, jau surinkęs daugiau nei 6 tūkst. peržiūrų.

Daugiau rūpi vietos problemos

Tam, kad rinkėjai išsirinktų jiems tinkamą parlamentarą, reikia palyginimo. Bet ką lyginti, jei diskusija pilkoko atspalvio? Ir ne dėl to, kad kandidatai blogi, kurie be populistinių pažadų, savęs garbinimo, dar gali apsisvaidyti kaltinimais vienas kitam. Nors tai natūraliai atspindi politinę kultūrą, kuri, reikia pripažinti, Šilutėje nėra jau labai žemo lygio. Tačiau debatuose užduoti klausimai apie privalomą karinę tarnybą, išmokas pensininkams ir bedarbiams, Vyriausybės skolinimąsi ir vienos lyties partnerystę, nors ir aktualūs, tačiau tikrai ne patys svarbiausi.

Galbūt dėl to debatų metu kandidatų pasisakymai ir krypo į regiono problemas. Deja, renginio metu neteko išgirsti pasisakymų dėl valstybės saugumo ir tarptautinės politikos tematika, kadangi tokių klausimų net nebuvo užduota. Vis dėlto reikia suprasti, kad kiekvienas Seimo narys, stengiantis padaryti Šilutės kraštą patrauklesnį, suka populizmo keliu. Nes atskirų regionų gerovės politika – tai ne Parlamento funkcija.

Kur pretenduojama?

Klausantis kandidatų į Seimo narius, išgirsta tikrai neblogų idėjų, galinčių pakreipti valstybės raidą gerovės pusėn. Tai ir administracinės naštos, ir korupcijos galimybių mažinimas, atsižvelgiant į kitų valstybių patirtį. Tačiau iš tikrųjų klausantis debatų aplankė įspūdis, jog pretendentai taikosi į Savivaldybės tarybą, bet ne į Seimą.


Straipsnio komentarai

..2020-10-14
Nu vis tiek šitame farse reikalinga žiūrėti ten kur negalima žiūrėti. Tai yra šitas turgus tik dėmesio nukreipimo spektaklis arba kitaip tariant ledkalnio viršūnė nuo tame pačiame parlamente egzistuojančio milžiniško buožių aparato kurie tenais sėdi nors jų niekas nerinko. Pvz visa seimo kanceliarija ir personalas. Iš kur tie visi šlykštynės? Kitas reikalas tai kalbos kartelė kur į vieną plakama žodžiai ir taip nesuprantami žodžiai seimas ir parlamentas. Kiek dar tokių nesuprantamų žodžių yra pas galingai kriuksinčius plunksnuotus pen-tagoniečius krečiančius vien pig-pens kiaulystes? Komentaras patinka Komentaras nepatinka