Šilgaliuose atrinkti gražiausi šalies trakėnai

2020-10-25, Violeta Vilniškytė
Su eržilu nugalėtoju „Alegro“ sustojo bendrai nuotraukai teisėjai ir organizatoriai.  L. Jagintavičienės nuotr.
Su eržilu nugalėtoju „Alegro“ sustojo bendrai nuotraukai teisėjai ir organizatoriai. L. Jagintavičienės nuotr.

Kaip ir kasmet, ruduo Pagėgių krašto gyventojams bei svečiams dovanoja gražų ir išskirtinį renginį, kurį organizuoja „Nemuno žirgynas“, esantis Šilgalių kaime. Pasigrožėti gražuolėmis kumelėmis ir eržilais galėjo kiekvienas norintis. Todėl netrūko norinčių stebėti trakėnų bandymų.

Turėjo, ką pasakyti

„Nemuno žirgyne“ vykstančių bandymų tikslas – įvertinti ir atrinkti geriausius Lietuvoje trakėnų veislės žirgus. Bandymų metu vertinamas žirgo tipas, eksterjeras, žingsnis, riščia, jovada, šuolio technika. Šiemet kompetentingą vertinimo komisiją sudarė Lietuvos trakėnų vertinimo ekspertai Raminta Sakalauskienė, Arūnas Jurgaitis, Ramunė Jasienė ir Edgaras Jeninas.

Teisėjai turėjo ką pasakyti apie kiekvieną žirgą. Išskyrė jų geriausiai įvertintas savybes.

Eržilų bandymus laimėjo žirgas Alegro, gimęs 2017 m. Jo motina Lendorfa, o tėvas – Abrek. Komisijos priimtas sprendimas – žirgą licencijuoti kumelių kergimui. Be to, jis įrašytas į trakėnų veislės senojo genotipo žirgų kilmės knygą, pirmą pagrindinį eržilų skyrių.

Tarp kumelių geriausius vertinimus pelnė Pastilė, gimusi 2017 m. Jos motina – Poezija, o tėvas – Vikis. Ji, kaip ir kitos ringe dalyvavusios kumelės, įrašytos į pirmąją trakėnų veislės genotipo žirgų kilmės knygą, į pagrindinį kumelių skyrių.

„Žirgus bandymams ruošiame mažiausiai du mėnesius. Jie būna parėję iš ganyklų. Jie vedžiojami, šokdinami. Po to į bandymus. Įvertinama veislinė vertė. Po jų žirgams kelias į licencijavimą neužsidaro. Jei ateityje  jie parodo gerus rezultatus sporte, gali būti licencijuojami pagal sporto rezultatus“, - sakė viena iš teisėjų, „Nemuno žirgyno“ vyresnioji zootechnikė R. Jasienė.

Neslėpė džiaugsmo

Pagrindinė žirgų įvertinimo sėkmė priklauso nuo zootechnikų žinių ir kvalifikacijos – jiems tenka įdėti daug pastangų, nes nuo eržilo ir kumelės parinkimo iki aukšto įvertinimo bandymuose praeina net 3–4 metai.

Taigi, po kelių įtemtų darbo dienų bandymuose, kolektyvas atsikvėpė. Neslėpė džiaugsmo, kad jų darbas nenuėjo veltui ir jų žirgai buvo įvertinti gerai.

Trakėnų žirgų veislė buvo išvesta dar XVIII a. viduryje, lietuviškas ir prūsiškas kumeles kryžminant su geriausiais įvairių veislių eržilais. Ši žirgų veislė išsiskiria išvystytu raumenynu, taisyklingu eksterjeru, grakštumu, gerais aliūrais ir lengvu šuoliu. Šiandien trakėnai yra priskiriami prie nykstančių žirgų veislių.


Straipsnio komentarai

.. @ štiš2020-10-25
Nu kaip galvoji iš kokios odos tos oriflamininkės jojimo batai pasiūti? Ar iš kastruoto gyvulio odos? Gal tada tie gyvuliai dar ir tebėra gyvi? Ir avis sveika ir vilkas sotus, joja ant tos avies. Aš nesu kaubojų ar jojimo avalynės specialistas, bet tokie batai gali kainuoti ir keturženklias sumas eurais ir turbūt ir daugiau. Nu bet turbūt sakys nieko panašaus va nuėjau į škuduryną ir už du eurus nusipirkau. Ir matai šitie jojimo batai atrodo labai patogiai. Ne taip kaip tame filme "midnight cowboy" kur durnelis išmokęs jodinėti ant kumelių kažkokiame užkampyje nuvažiavo į niujorką laimės ieškoti. Turbūt taip lygybės režimo išmokintas kad kumelės ir afrikoj kumelės. Tereikia vadinti kažkokiu žodžiu pakankamai ir pradės kriuksėti, net jeigu niekados nekriuksėjo. Tai tie jo batai kažkokie baisiai nepatogūs atrodė jam vaikštant. Ir ne dėl fasono, kur tas kulnas nusviręs kaip pizos bokštas. Tarsi pora išmierų per maži. Bet matai pas oriflamininkė kojytė tai "normali", turbūt gali nueti bet kada į maximą ar lidl ir nusipirkti batus ar gal net kaip praktiškas žmogus pasirinkti norfą. O ką daryti žmogui kuriam iš viso nėra jokio pasirinkimo? Kas čia per demokratija, kur išrinktieji įsidiegia kažkokią išrinktųjų ekonomiką? Aš irgi turėjau progos dirbti arklių fermoje floridoje prieš ketvirtį amžiaus, bet tokių grožio konkursų kvailysčių tais laikais dar nebuvo. Gal dabar jau yra. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
štiš @.. 2020-10-25
...pirmiau buvo eržilas. Arkliu patapo po kastracijos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-10-25
Nu matosi kad ne vietiniai, nes lietuvoje toks paprotys kad dėl skonio nesiginčyjama. Dabar jie atseit "skonio" ekspertai. Jeigu jiems gražus tas ar anas arklys ar kumelė, vadinasi tai naujas testamentas, nauji dievų įsakymai, tt. Neina suprasti nuotraukos, jeigu tai grožio konkursas kodėl tik vienas arklys stovi papuoštas su kažkokiais garbės medaliais ant kaklo, o kitus du medalius užsikabinusios kažkokios ciocės sau ank kaklo? O gal jos pačios ir dalyvavo konkurse lygiomis teisėmis? Va kas įdomu tai oriflamininkė. Kokia išsipusčiusi. Kokia spec avalynė. Kaip nulieta stovi ant kojos. Tokios neturi nei vienas iš tų taboro "profesionalų". Tame ir esmė su oriflamininke kad tai yra labai didelė raudona vėliava, ką jinai čia išdarinėja. Nu su arklių grožio konkursų tai grynai nesamonės iš alibabų kraštų kur jie irgi organizuoja visokius grožio konkursus kupranugariams tt. Jie "matantis" palyginus su jumis aklaisiais. Jie va ir skaldo visus į visokias grupes, kastas, kategorijas, veisles, tt. Atrodo yra va viena arklių banda, kur visi lygūs, vienodi, tt, bet va ateis oriflamininkų taboras ir surūšiuos visus į visokius šindlerovozinius sąrašus: tą į mėsą, tą į dešras, tą į traukti vežimą buožėms, tą įkinkyti į plūgą, tt. Nu čia nėra geras pavyzdys, nes nėra atskaitos sistemos pradžios. Tai yra visiškai neaišku kas buvo pirmiau ar žodis "arklys" ar arklys, kas buvo pirmiau ar "trakėnų" veislė ar trakėnai. Nu jeigu jie vagys, kurie pasivogė tą arklį iš kažkur ir aiškina kad čia jų nuopelnai, nes jie "išvedė" naktį tą arklį iš kažkokio svetimo tvarto. Ką besakysi vis tiek reikalinga žiūrėti pro globalizuoto pasaulio prizmę. Nu lietuva tai tik žodis, kur lyja lietūs. Kitas įdomesnis žodis tai "portugalija", kur reikalinga galvoti kad tai žodis atsakingas už uostus tame tarpe ir klaipėdos, vilniaus, šiaulių, tt. Nu yra brazilija. Ir tos oriflamininkės žvairos akys turbūt nieko nemato ir nesupranta tik įsakymus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?