Mokykla pradeda rengtis šimtmečio jubiliejui

2020-11-03, Žemaičių Naumiesčio muziejininkas Saulius Sodonis 
Naumiesčio vidurinės mokyklos pirmoji laida 1923 m. birželio 23 d. Mokiniai: Raisa Paleninaitė, Danutė Stancikaitė, Valė Idzelytė, Stasys Jurjonas, Šikšnius. Mokytojai (iš kairės): Jonas Aliaskinas, Marytė Stankevičienė, Ignas Stankevičius, kunigas Valerijonas Knipavičius, Reinholdas Gelžinis. Žemaičių Naumiesčio muziejaus nuotr.
Naumiesčio vidurinės mokyklos pirmoji laida 1923 m. birželio 23 d. Mokiniai: Raisa Paleninaitė, Danutė Stancikaitė, Valė Idzelytė, Stasys Jurjonas, Šikšnius. Mokytojai (iš kairės): Jonas Aliaskinas, Marytė Stankevičienė, Ignas Stankevičius, kunigas Valerijonas Knipavičius, Reinholdas Gelžinis. Žemaičių Naumiesčio muziejaus nuotr.

1921 m. darbą Naumiestyje, tuomet vadintu Tauragės Naumiesčiu, pradėjo keturklasė privačios mokyklos statusą turinti mokykla. Ji buvo atidaryta nesenai Dariaus ir Girėno gatvėje pastatytame ir 28 numeriu pažymėtajame name. Jos atsiradimą inicijavo bei pradžią finansavo Dominykas Markvaldas kartu su viršaičiu Juozu Dygliu ir kaimynu J. Idzeliu.

Daug ir įvairių nutikimų įvyko per tuos šimtą metų – mokykla (jos klasės) keitė savo statusą, buvimo vietą, buvo ir uždaryta, vykdė besikeičiančių šalį ir miestelį valdžiusių valdžių nurodymus. Tačiau nežiūrint viso to – mokė ir prusino šio miestelio, jo apylinkių ir net netolimų gyvenviečių vaikus ir jaunuolius. Dar ir iki šiol šioje mokykloje dirbusių mokytojų pavardės minimos su pagarba ir dėkingumu.   

Žemaičių Naumiesčio muziejus, kartu su Žemaičių Naumiesčio gimnazija, mokyklos šimtmečiui norėtų kuo plačiau papasakoti šios labai svarbios įstaigos istoriją. Todėl kreipiasi į visų laikų buvusius mokyklos mokinius, mokytojus, jų vaikus ar vaikaičius bei visus, kurie turi ar gali turėti su ja susijusių nuotraukų ar kokių dokumentų. Ir būtume labai dėkingi – jei pasidalintumėte turimais ir jau istorija tapusiais eksponatais. Jų dėka Žemaičių Naumiesčio mokyklos jubiliejui būtų parengta šimto metų jos gyvavimą liudijanti paroda. O esant pakankamai medžiagos, būtų galima galvoti ir apie specialų jubiliejui skirtą leidinį.        

Tuos, kas turi kokių su Žemaičių Naumiesčio mokykla susijusių relikvijų, prašytume apie tai pranešti Žemaičių Naumiesčio muziejaus telefonu 8 677 53510, parašyti elektroniniu paštu s.sodonis@silutesmuziejus.lt, arba paskambinti į Žemaičių Naumiesčio gimnaziją telefonu 8 673 06722, arba parašyti elektroniniu paštu direktorius@znaumiestis.silute.lm.lt.      

Jei nenorėtumėte su šiais dalykais skirtis, būtų padarytos kokybiškos kopijos, o originalai liktų pas šeimininkus. 

zemaiciunaumiestis.lt


Straipsnio komentarai

.. @ minties galiunui2020-11-04
nu kokios gali būti mintys apie ostapininkų aferas? Čia kažkas panašaus kaip su tais kolumbeikiais kur išgalvojo kalenbachą ir išgalvojęs draugystę su gandžiu tą draugystę "atrado". Taip ir čia. Nebuvo čia jokios mokyklos. Čia tik mūsiškiai šventikai šventinasi su garbės paradais savo nešventus šlapinimus ant kojų, nes mūsiškių dienos kaip šventė. Va jis stebuklingai žino mokyklai 100 metų, bet reikia vaizdinės "medžiagos" kad pačiam išmokti ir patikėti savo liudijimais. Negali kalbėti apie laiką kai tavęs nebuvo. Tad tai mokyklai yra labai mažai metų, nebent mes pradedame nagrinėti tą mokyklą iš kažkokios atgimėlių "valstybės" pusės, kur atseit pamokos dėstomos ne žodžiais bet žygiais. O tokios valstybės oficialiai ir nėra. Tad čia kalba ir eina apie labai konkrečiai apie kažkokį c​ž​v gestapo talibaninį aparteidą. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
minties galiunui2020-11-03
vaizdas toks, padauginai ar pasitrucinai. Logikos 0, minties 00. Pasisiok ir eik miegot... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-11-03
va dar vienas pragaro sodų sodininkas išlindo. rastai jo akyse turi žymiai daugiau rievių negu jūsų šapeliai. gali išlankstyti kokius tik noris medelius iš tų šapelių jūsų akyse. nebandyk kažką prieštarauti tokių žiedų valdovui, o tai apkaktins kad ragavai vaisiaus kurio jis neturi ir išvarys iš sodo kuriame ir nebuvai niekados. Viskas apie istoriją yra suklastota, nebent kalba eina apie sistemas kuriose nėra nekilnojamo turto. Tai yra kažkas perbrenda raudų jūrą išsiverčia piramidines pasakas į vietinę kalbą. Kodėl sodininkas rūpinasi šita istorija tarsi šitas atskaitos taškas yra lygesnis negu kiti atskaitos taškai. Jugi netgi jeigu ir buvo tas tauragės naumiestis ir buvo kažkokia mokykla tai nereiškia kad tai istorija, kuri nėra ateitis žiūrint kažkokios istorijos atžvilgiu kai dar nebuvo tauragės naumiesčio, tos mokyklos, ir visokių dygliuotų stribinių "pavardžių". Nu turint omenyje kaip lietuva "vystėsi" tarybų sąjungos metais, kai čia irgi buvo viskas finansuojama ir statoma panašiai kaip su europinės sąjungos laikotarpiu tai turbūt anais laikais irgi buvo panašios sistemos. Nu yra misijos ir misionieriai, kur bandoma sudaryti įspūdi kad va tie visi istorniai personažai anksčiau užaugdavo dievų miške ant medžių, kuriuos kažkoks sodininkas iškirto tam kad galėtų vaikščioti po sodą nebijodamas vilko. Va dabar išprusę "inteligentai" jau auga urmu, kaip konvejeriu rieda ir dunda gyvulinių vagonų garduose. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?