Ką daryti, jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimam žmogui

2020-11-07
Jeigu jūsų artimasis susirgo lengva ligos forma, tokiu atveju jam gali būti leista gydytis namuose, tačiau svarbu izoliuotis nuo kitų šeimos narių. Asociatyvi nuotr.
Jeigu jūsų artimasis susirgo lengva ligos forma, tokiu atveju jam gali būti leista gydytis namuose, tačiau svarbu izoliuotis nuo kitų šeimos narių. Asociatyvi nuotr.

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, farmacininkai sako sulaukiantys vis dažnesnio klausimo, ką daryti, jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimam žmogui. Jeigu COVID-19 diagnozuotas jūsų šeimos nariui, farmacijos specialistė Elvyra Ramaškienė pranešime žiniasklaidai sako, kad labai svarbu vengti bet kokio kontakto su juo.

„Jeigu jūsų artimasis susirgo lengva ligos forma, tokiu atveju, jam gali būti leista gydytis namuose, tačiau svarbu izoliuotis nuo kitų šeimos narių. Geriausia, jeigu jis galėtų gyventi atskirai arba bent būtų kitame kambaryje“, – sako „Eurovaistinės“ atstovė.

Atskiras puodelis, šakutė ir net rankšluostis

Svarbu atkreipti dėmesį, kad šiuo virusu užsikrėtę žmonės turėtų ne tik leisti laiką kitoje patalpoje, bet jeigu yra galimybė, naudotųsi ir atskiru vonios kambariu. Pasak E. Ramaškienės, jeigu tokios galimybės nėra, svarbu užtikrinti, kad užsikrėtęs žmogus nesusitiktų su kitais šeimos nariais ir patalpos būtų kruopščiai dezinfekuojamos.

Jai antrina ir vaistininkė Laura Gogogienė. Ji sako, kad tuo atveju, jeigu sergantys lieka kartu namuose, svarbu, jog jis dėvėtų medicininę kaukę ir vienkartines pirštines bei nepamirštų reguliariai keisti apsaugos priemonių.

Farmacijos specialistė taip pat akcentuoja, kad koronavirusu sergantis žmogus turėtų naudoti atskirus namų apyvokos daiktus – rankšluosčius, indus, taip išvengiant papildomo kontakto su kitais šeimos nariais.

Ne mažiau svarbu ir tai, kad sergantysis reguliariai plautų rankas, laikytųsi čiaudėjimo ir kosėjimo higienos – tai darytų į alkūnės linkį arba nosinaitę, kurią nedelsiant išmestų.

Kontaktas su sergančiuoju

Farmacijos specialistė įspėja, kad tuo atveju, jeigu turėjote kontaktą su koronavirusu užsikrėtusiu žmogumi, taip pat reikalinga saviizoliacija.

„Kaip ir sergančiam žmogui, rekomenduojama izoliuotis atskirame kambaryje ir turėti kuo mažiau kontaktų su kitais šeimos nariais, taip ir tam, kuris galimai turėjo kontaktą su užsikrėtusiu žmogumi“, – sako E. Ramaškienė.

Jeigu turėjote kontaktą su koronavirusu sergančiu žmogumi, labai svarbu stebėti, ar neatsiranda šiai ligai būdingi simptomai – karščiavimas, dažnas kosulys, dusinimas, skonio ir kvapo nejautimas. Pablogėjus savijautai svarbu kreiptis telefonu 1808 ir vadovautis visomis specialistų rekomendacijomis.

Farmacininkai rekomenduoja vengti nebūtino kontakto su kitais žmonėmis, daugiau laiko leisti namuose, dažnai plauti rankas, laikytis saugaus atstumo nuo aplinkinių.

Vlmedicina.lt


Straipsnio komentarai

..2020-11-08
žmonės klausia ką daryti, o aiškinama ko nedaryti. Iš viso ką reiškia "vengti bet kokio kontakto" ar "turėjote kontaktą"? Ar telefono skambutis skaitosi kaip kontaktas? O jeigu atsiliepiama? Pvz Gogienė kurios pavardė išspausdinta neteisingai kitame straipsnyje aiškina: L.Gogienė įsitikinusi, kad konsultacija prasideda nuo paprasčiausio kontakto. Tai yra jos pačios žodžiais tariant žmogui atėjus į vaistinę tai jau yra "kontaktas". Ir reik turėti omenyje kad Gogienė yra jau du metus iš eilės laimėjusi geriausios lietuvos vaistininkės titulą. Visiškai neaišku kaip vyksta tokie "rinkimai"? Turbūt daugiau "ezoterikos", krištolinių rutulių, veidrodėlių, tt negu "mokslo". Nors gal konkrečiai pagal pardavimus, pinigų srautus, tt.. Va ir yra labai įdomi "infrastruktūra" su tomis karštomis linijomis panašiai kaip su karštais komentarais ar karčiamomis kurios kažkada irgi šilo. Pacientas karštoje linijose konsultuojamas pagal specialų struktūrizuotą, skaitmeninį algoritmą kur visas šitas džiaugsmas greičiausiai nėra kažkas naujo, bet violetinės neumirštuolės apie kuriuos arba "gerai" arba "nieko". Ir kas liečia žmonių apdorojimui naudojamus algoritmus yra labai pavojinga ne tik dvikalbystė, bet dvigubos technologijos. Tai yra "viešinami" kažkokie pajėgumai kurie ir taip buvo naudojami tose vidinių reikalų sistemose. Sakykim jie turi stebuklingus "pajėgumus" kad diagnozuoti nuotoliniu būdu, bet va jeigu pasodintu jus tai jūs tai diagnozuotumėte iš lempos pagal klausimus ir atsakymus taip arba ne. Nu kažkuo panašu į konsultacijas pas būrėjas, delnų skaitytojas, astrologus, kortų mėtytojas, tt... Moki žodi, algoritmas parodo kelią. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?