Ar tikrai konkurso sąlygos pritaikytos vienam tiekėjui?

2020-11-12, Sergėjus Gvildys

Ir vėl prisilieskime prie pakankamai įdomios ir paslaptimis gaubiamos viešųjų pirkimų temos Šilutės rajono savivaldybės administracijoje. Jau ir anksčiau buvo įtarimų, kad vykdant viešuosius pirkimus konkurso sąlygos yra „pritempiamos“. Nelieka išskirtiniu ir jau tris kartus rengtas pirkimas „Centrinė gatvių apšvietimo valdymo sistema, LED šviestuvai ir jų instaliavimas pagal poreikį“.

Galimi ankstesni pažeidimai

Sugrįžtant į netolimą praeitį verta prisiminti anksčiau vykusį viešą pirkimą dėl Šilutės miesto ženklo (penkių vienetų) įsigijimo. Tuomet vykdant šį pirkimą buvo nustatyta sąlyga – gaminio cinkavimas ir dažymas milteliniu būdu. „Šilokarčemai“ pavyko išsiaiškinti, kad ženklai yra nudažyti paprastai. Mat po konkurso buvo pakeistos „ne esminės“ sąlygos – dažymo būdas, motyvuojant, kad Lietuvoje nėra tokio dydžio dažymo vonių.

Tačiau mums pavyko išsiaiškinti, kad tai ne tiesa. O keičiant brangų dažymo būdą pigesniu, kaina nebuvo keičiama. Ir laimėtojui buvo atseikėta 48 521 eurų suma. Tai kas gi laimėjo šiame konkurse? Ir klausimas - kodėl iš esmės pasikeitus techninei specifikacijai, nebuvo skelbiamas naujas konkursas?

Deja, Viešųjų pirkimų tarnyba pasibaigusių pirkimų aplinkybių netiria. Ir jeigu tai yra pažeidimas, kuris nėra ištirtas, tai natūralu, kad panašaus pobūdžio pažeidimai gali būti suprantami, kaip teisėtais ir tęsiami.  

Galimai proteguojami „numatyti“ pirkėjai

Taigi, grįžtant prie Šilutės miesto gatvių apšvietimo projekto yra tam tikrų ir galimai pagrįstų nuogąstavimų dėl vieno pirkimo tiekėjo protekcijos. „Šilokarčemos“ 81-ajame numeryje, straipsnyje „Ar Savivaldybė siekia įsigyti pasenusių technologijų šviestuvus?“ rašėme apie vieno iš konkurso dalyvių nuogąstavimus.

Jei tai būtų vieno tiekėjo pretenzijos viešam pirkimui, nepasitenkinimas būtų logiškas ir aiškus. Pralaimėti visada yra nesmagu. Bet kaip vertinti situaciją, kai panašų nepasitenkinimą reiškia ir nepatenkinto tiekėjo konkurentas? Bent tada suklusti reikėtų.

Panagrinėsime, kuo motyvuojamas kito tiekėjo nepasitenkinimas Savivaldybės administracijos viešajame pirkime „Centrinė gatvių apšvietimo valdymo sistema, LED šviestuvai ir jų instaliavimas pagal poreikį“. Dviejuose rengiamuose pirkimuose, kurie buvo sustabdyti perkančiosios organizacijos (Šilutės rajono savivaldybės administracijos, – red. pastaba) dalyvavusi UAB „Ecomas“ trečią kartą nusprendė nedalyvauti konkurse.

Perkami skirtingi šviestuvai

Du kartus sustabdytame konkurse, motyvuojant techninių reikalavimų keitimu, pastebėjus nepakitusius pirkimo reikalavimus ir trečiąjį kartą, šiai įmonei nebeliko prasmės dalyvauti pirkime. „Tiekėjui vos tik paskelbus Šilutės rajono savivaldybės administracijai pirmą pirkimą susidarė įspūdis, kad šio pirkimo techninė specifikacija yra „pritempta“ vienam tiekėjui.

„Kaip ir pirmame pirkime, tiek ir kituose dviejose skelbtuose pirkimuose galimi tiekėjai įrodinėja ir klausia apie vienus ir tuos pačius neįgyvendinamus techninės specifikacijos klausimus“, – sakoma išplatintame pranešime. Kokie gi tie techniniai reikalavimai, kurie, pasak UAB „Ecomas“, yra keičiami jų nepakeičiant? Ogi, kalba vėl apie šviestuvus. Savivaldybė siekia įsigyti gatvės šviestuvus dviejų tipų: gatvinius ir parkinius. Darbinio režimo reikalavimas gatvės šviestuvams yra 180–249 V, o parkų šviestuvamas 200–240V. Šis reikalavimas turi būti pagrįstas ENEC sertifikatu. ENEC (angl. - the European Norms Electrical Certification) yra prestižinis ENEC sertifikatas, patvirtinantis produktų atitiktį aukščiausiems Europos saugumo ir kokybės standartams.

Skirtingi reikalavimai

Bet čia ir prasideda įdomioji dalis. Pasirodo, kad šis reikalavimas taikomas išskirtinai tik gatvės ir perėjų šviestuvams. Šio reikalavimo parkų šviestuvams nėra. Įdomu ir keistoka tai, kad reikalaujama skirtingo darbinio režimo šviestuvų, nors visi šviestuvai planuojami integruoti į vieną ir tą pačią sistemą Šilutės mieste. Į šiuos klausimus perkančioji organizacija atsako, kad LED gatvių šviestuvai bus jungiami prie Šilutės miesto esamų senų apšvietimo elektros linijų. Šių linijų pabaigose įtampa krenta iki 180 V. Šiuo metu dėl lėšų trūkumo nenumatyta apšvietimo elektros linijos rekonstrukcija. Dėl šių priežasčių šiame pirkime siūlomi šviestuvai privalo būti pritaikyti naudoti elektros linijose, kurių įtampa yra nuo 180V.

O parkuose, kur bus montuojami šviestuvai, kurių darbinis režimas prie nominalios įtampos 200-240V, jau yra naujos elektros linijos ir juose įtampa nekrenta iki 180 V?

Atlikta rinkos analizė

UAB „Ecomas“, sukaupęs pakankamai patirties šioje srityje, kartu su atstovaujamais lauko šviestuvų gamintojais atliko rinkos analizę. Gavus rezultatus daroma išvada, kad rinkoje galimai yra tik vienas gatvinių ir perėjų šviestuvų gamintojas, kurio gaminami šviestuvai išpildo reikalaujamas sąlygas. Įmonė įtaria, jog dėl parko ir gatvių šviestuvams taikomų skirtingų reikalavimų sudaromos sąlygos eliminuoti „nereikalingus“ tiekėjus. Yra ir daugiau keistokų techninės specifikacijos reikalavimų.

Remiasi tiekėjo dokumentais?

O į iškilusius klausimus tiekėjams siunčiami atsakymai, kuriuos rengia asmuo, nesusijęs su Šilutės rajono savivaldybės administracija. Šilutės rajono savivaldybės administracijos raštiškame atsakyme, pasirašytame Virgilijaus Pozingio, teigiama, kad šis asmuo yra tiekėjo atstovas. Tačiau įvardinti tiekėją negali, nes nepasibaigė viešasis pirkimas.

Mums pavyko susisiekti su šiuo „paslaptinguoju“. Tai yra konkurse dalyvaujančios UAB „Telekonta“ atstovas, kuris projektuoja pramonines elektros valdymo sistemas. Pasak Petro Užpelkio, konsultacijų Šilutės rajono savivaldybei jis neteikia ir niekada neteikė. Jo manymu, minimas dokumentas galėjo patekti per tiekėjų dokumentus, kuriuos jis siunčia įvairiems interesantams. Jeigu sudėliosime į logišką grandinę visą surinktą informaciją, susijusią su tuo „išlindusiu“ dokumentu, lengva susigaudyti, kas yra kas.

Ir tai, kad Šilutės rajono savivaldybės administracijos skelbtame viešajame pirkime „Centrinė gatvių apšvietimo valdymo sistema, LED šviestuvai ir jų instaliavimas pagal poreikį“ į tiekėjų klausimus buvo atsakoma, vadovaujantis UAB „Telekonta“ specialisto techninių siūlymu pagrindu. Nė kiek neabejojama šio specialisto kompetencija.

Kompetencijos verčia abejoti

Bet viešą pirkimo konkursą rengiančių specialistų kompetencijomis galima tikrai suabejoti. Tačiau Lietuvoje rinka yra pernelyg maža ir visi nori laimėti. Todėl kiekviena abejonė dėl techninės specifikacijos reikalavimų ir jų išpildymų gali būti pagrįsta.

Tačiau tokia aplinkybė - dviejų tarpusavyje konkuruojančių įmonių pretenzijos perkančiajai organizacijai - suteikia pagrįstų abejonių dėl šio pirkimo skaidrumo. Nors ir ne visi atsakymai dar yra visiškai aiškūs, tačiau daug kas gali paaiškėti, kai bus paskelbtas šio pirkimo laimėtojas. Jo ir palauksime.


Straipsnio komentarai

..2020-11-12
nu tai kas kaltas kad tamsuoliai yra tokie neapsišvietę? Čia vėl istorija kartojasi tik dabar tamsuoliai moka su pirščiuku tik kryžiukus pabraukyti išmaniuosiuose įrenginiuoose. Ar švietimo ministerijoje yra šviestuvų departamentas ar lempučių sukimo agentūra? Jugi turbūt nei vienas nei šilutės nei lietuvos net pačios pačiausios gimnazijos abiturientas nėra pakankamai apsišvietęs kad galėtų išgvildenti tokias lempučių sukimo į šviestuvus problemas. Ir kas įdomu turbūt ta pati nuklono dainų dainelė ir apie aukštųjų mokyklų absolventus, mokslų daktarus, tt. Kiek reikalinga gvildenimo kad galima būtų įsukti lemputę į šviestuvus? Čia net ir pats gvildenimas gali būti dalis tų šviestuvų šviesos skaldymo valdymo tikslams metodų. Nu kur sakoma kad šviesa vienu metu ir banga ir dalelė. Jums nesimato nei bangų nei dalelių. O va beraščiams einšteinams "matosi". Įsivaizduokit bet kokį "darbą" kurį reikalinga atlikti ostapininkams. Kad apsaugoti save nuo kažkokių "interesų" konfliktų tą darbą galima atlikti planuojant, pagal kažkokius "standartus", tai yra vykdant liaudies valią ir proletariato diktatūros įsakymus. Pvz reikalinga biurokratėliui nubėgti į parduotuvę nupirkti saldainių, nes atvažiuoja garbingi svečiai iš kur nors. Jis vis tiek turi forminti kažkokiose tarnybojse pirkinį kaip mažos vertės, kur vykdė kažkokias apklausas, tt. Nu įsivaizduokite nesvarbu kiek bekontroliuosit tokius biurokratus ta kontrolė gali būti naudojama kaip "panauda". Jis gali suplanuoti kelionę į pardutuvę suskaldant kiekvieną žingsnį, kurį reikės padėti ant konkrečios šaligatvio plytelės, Net su kuria ranka reikalinga atidaryti parduotuvės duris jeigu jos ne automatiškos. Nu yra į civilinė gyvenimą diegiamos karinės durnystės prisidengiant karine tvarka ir teisingumu, kas tose sistemose nėra vienas ir tas pats. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?