Šilutės futbolo istorijoje nauja žymė – Svajūnui Česnuliui suteikta Europos aukščiausios kategorijos futbolo trenerio licencija

2020-11-13, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Teoriniai kursai.
Teoriniai kursai.
Šilutės futbolo istorija spalio 28 dieną papildyta nauju jos praeičiai įvykiu, teikiančių didesnių vilčių šios sporto šakos ateičiai mūsų krašte: šilutiškiui Svajūnui Česnuliui įteikta aukščiausia futbolo trenerio licencija UEFA PRO, leidžianti dirbti visame pasaulyje su profesionalų klubų komandomis. Tai pasiekta važinėjant mokytis į Šveicariją, užsispyrus tapti aukščiausios kategorijos futbolo treneriu.

S. Česnulis – rusniškis, persikraustęs su tėveliais gyventi į Šilutę. Futbolą pamėgo vaikystėje, išsiskyrė iš kitų berniukų kamuolio valdymo technika, žaidimo supratimu. Pirmieji jo treneriai – Romas Šveikauskas ir Ervinas Kuncaitis. Kaip gabus auklėtinis, septintokas Svajūnas buvo nukreiptas į Panevėžio sporto mokyklą-internatą. Čia baigė vidurinę mokyklą, vėliau – Kauno kūno kultūros akademiją, pervadintą į Sporto universitetą. Žaidė futbolą už Panevėžio „Ekraną“, Kauno „Atletą“, Šilutės „Šilutę“.

Priminsime, jog FK „Šilutė“ yra rungtyniavusi ir šalies Aukščiausiosios bei I lygos pirmenybėse. S. Česnulis septynis sezonus praleido Vokietijos regionų lygos komandose. Svajūnas – atakų organizatorius, tikslaus ilgo kamuolio perdavimo meistras, gerai besigaudantis taktinio žaidimo niuansuose, sugebantis reikiamu momentu atsidurti reikiamoje vietoje ir įmušti įvartį. 1991-aisiais, gindamas Lietuvos U-21 rinktinės garbę, tapo Baltijos šalių čempionu. 2015-aisiais, jau jo vadovaujama Lietuvos U-19 rinktinė laimėjo Baltijos šalių futbolo čempionatą. Jis yra treniravęs šalies U-17, U-19 rinktines, dirbęs su jaunimo ekipomis. Šilutės vaikus treniruoja nuo 1992-ųjų. Su dvylikamečiais vaikais pateikė didelę staigmeną bendraamžių mažojo futbolo (5x5) pirmenybėse. Šilutiškiai, aplenkę didmiesčių komandas, iškovojo nugalėtojų titulus. Žinomi jo auklėtiniai: J. Kasparavičius, kviestas į Lietuvos nacionalinę vyrų rinktinę, jaunimo rinktinės U-21 saugas L. Mėgelaitis, rungtyniaujantis Italijoje, U-16 rinktinės narys A. Trakšelis, Lietuvos nacionalinės B rinktinės narys J. Raziūnas ir daugelis kitų.

Ir mokė, ir pats mokėsi

S. Česnulis, anksti įgijęs gero trenerio vardą, nesustojo užsikariautose pozicijose, o, kaip sakoma, pasiraitojęs rankoves kibo siekti pasaulyje pripažįstamo aukščiausios futbolo kategorijos trenerio licencijos. Po dvejų mokslo metų Šveicarijoje, Nione, kur įsikūrusi UEFA būstinė, S. Česnuliui Kaune įteikta UEFA PRO trenerio licencija, atverianti kelius į pasaulinio garso profesionalų klubus.

Nebuvo lengva to pasiekti. Svajonė išsipildė, nes Svajūnas jai pasišventė, neatsitraukė iškilus sunkumams.

Mokytis keliaujant – ne kiekvienas tam pasirengia. S. Česnulis išsikelto tikslo nemetė, nepasidavė abejonėms. Priekin vedė noras giliau suprasti futbolo pasirengimo paslaptis, ieškant naujų treniruočių metodikų, šiuolaikinio, greito futbolo įgūdžių skiepijimo žaidėjui, gerinant futbolininko fizinius ir techninius žaidimo parametrus.

Pirmoji sesija vyko Nione. Studentų grupę sudarė lietuviai, kroatai, armėnai, gruzinai. Jie gyveno Prancūzijoje, iš kur iki Niono buvo tik 10 kilometrų. Studijos Šveicarijoje, stažuotė Danijoje – ne viena pakopa gilinant žinias apie pasaulyje populiariausią žaidimą futbolą. Svajūnas sesijų metų klausėsi paskaitų, kurias skaitė Anglijos, Belgijos, Vokietijos, Šveicarijos, Rusijos, Latvijos lektoriai.

Jis norėtų, kad lietuviai „eitų iš proto“ ne tik dėl krepšinio, bet ir futbolo. Kaip Vokietijoje, Anglijoje, Ispanijoje, Brazilijoje, Argentinoje. Prasidėjusi miesto stadiono rekonstrukcija – įkvepiantis ženklas futbolo mėgėjams, žaidėjams, treneriams, augančiai gausiai futbolo pamainai. Beje, S. Česnulis, kaip futbolo treneris-instruktorius, įgytas žinias jau perduoda kolegoms seminaruose-mokymuose. Gražu, kad jo pėdomis seka sūnus Dovijus Česnulis, baigęs futbolo studijas Anglijoje, Sauthamptono universitete. Dabar Dovijus dirba futbolo klube „Doncaster Rovers“. Jis, kaip ir tėvas, nesustojo ties pasiektu – toliau mokosi ir nori įgyti UEFA A kategorijos licenciją. Tų kategorijų yra keturios: UEFA C, UEFA B, UEFA A ir UEFA PRO. Pastaroji leidžia dirbti bet kurioje pasaulio šalyje su profesionalų komandomis.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

....2020-11-14
sveikinimai Svajunai! Saunuolis! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ .2020-11-14
laikas pinigai. pats pagalvok kad žaisti futbolą reikalinga ir laikrodžiai. Du kėliniai po 45 minutes ir dar 15 minučių pertrauka, jau nekalbant apie laiką kuris būna pridedamas rungtynių gale dėl visokių stabdžių. Kurioje futbolo trenerių kategorijoje mokinami susisukti tikstintį gegutės lizdą? Nors tie elektroniniai laikrodžiai netiksi. O va žinome kad šveicarija tai ne futbolo, bet kažkoks laikrodystės centras. Kaip kas "išrado" tuos lietuviškus laikrodžius? Aš kaip suprantu kažkas panašaus kaip su mažylizmu ar kolumbeikizmu, tik čia va kažkokie šveicarai važiavo po lietuvos patvorius ir "atrado" besimėtančius laikrodžius. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Treneris2020-11-14
nėra trenerių Lietuvoje,kur jie dirba,niekur,sau pliusą užsidėjo.Ka nuveikė su jaunių rinktinė,Nieko.Sekmės darže savam darbuotis. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.2020-11-14
ir kaip nepatingeti rasyti tokiu nesamoniu?:Dd Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-11-13
vėl šilutizmas. jugi ta europos aukštuomenės licencija neturi jokios galios šilutėje, net tarp šilutės prasčiokų. Nu kaip pamatuojamas licencijų aukštumų "aukštumas", kur viskas vyksta kažkokioje "futbolo" uždaroje sistemoje. Jie ką nori tą ir sako nes tai kažkokia intelektualinės nuosavybės teritorija. Va popierius iš šveicarijos ir atseit tai pateisina kažkokią nelygybę, nes pagal žmonių skaldymą į kategorijas šita kategorija yra aukštesnė negu jūsų pačių kategorija. Negalvokit kad jūs neturite futbollo trenerio kategorijos. Nu kaip karatistai vos tik įžengę salę naujokas iš karto gauna baltą diržą. Tai balto diržo kategorija, kuri yra aukštesnė kategorija negu bediržė kategorija. Jau per pirmą treniruotę baltos kategorijos karatistas išmoksta kažką ir nesvarbu kad be rankų ir be kojų jau gali dalintis savo žiniomis ir treniruoti kitus. Nu ir va yra futbolas kuriam žaisti reikalinga labai daug visko, ko tie futbolininkai patys negali pasirūpinti: aikštelės, veja, vartai, tinklai, kamuoliai, apranga, avalynė, rankšluosčiai, tt.. Tai kurioje kategorijoje treneriai apmokomi kaip pasisiūti futbolo kamuolį, pasigaminti pūslę, ventilį, pompą, tt? Greičiausiai dar žymiai žymiai aukštesnėje kategorijoje. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?