Invaziniai gyvūnai: kodėl negalima be leidimo laikyti nutrijų?

2020-11-21, aad.lrv.lt

Kadangi aplinkosaugos pareigūnai vis aptinka neteisėtai laikomų nutrijų, Aplinkos apsaugos departamentas primena, kodėl auginti šių gyvūnų neturint leidimo negalima.

2016 m. nutrijos paskelbtos Europos Sąjungos invazine gyvūnų rūšimi, todėl ir jų augintojai Lietuvoje privalo gauti leidimą jas laikyti komercijos tikslais. Šiuos leidimus išduoda Aplinkos apsaugos agentūra.

Į Europą nutrijos dar XIX a. buvo atvežtos dėl kailio ir laikomos fermose. Lietuvoje jos intensyviausiai augintos sovietmečiu.

Nutrijos yra itin vislios – per metus jos gali atsivesti dvi vadas jauniklių (po 5–8). Jaunikliai subręsta po 5 mėnesių ir jau patys gali vesti jauniklius.

Nors gamtinės Lietuvos sąlygos šiems gyvūnams gyventi ir veistis laisvėje nėra itin palankios, vis dėlto tokių atvejų pasitaiko. Taigi, žinant, kokios vislios yra nutrijos, jų paleidimas į gamtą, laikymas, veisimas, pardavimas ir vežimas be leidimo draudžiamas.

Laisvėje nutrijos veisiasi šalia negilių nesraunių vandens telkinių – tarp kranto augalų įsirengia laikinus lizdus arba krante rausiasi urvelius. Minta jos vandens ar priekrantės augalais, taip pat medžių, krūmų lapais ir žievelėmis. Kadangi šie gyvūnai per dieną suėda ketvirtadalį jų kūno masės sudarančio maisto, jų buveinių aplinkoje sunaikinami dideli augalų plotai.

Būtent tai ir yra pagrindinės priežastys, dėl kurių nutrijos buvo paskelbtos invazine rūšimi: taip misdamos ir rausdamos urvus jos sukelia erozijas ir natūralius vandens telkinius, ypač pelkes, paverčia atviromis vandens buveinėmis.

Aplinkos apsaugos departamentas įspėja, kad asmenims, laikantiems nutrijas be leidimo, gresia bauda nuo 200 iki 400 eurų.


Straipsnio komentarai

..2020-11-21
Nu čia irgi pavyzdys apie drąsos kelio asfaltavimą burundukais ir nutrijomis, kur europos sąjunga jau nebe atskirų valstybių sąjunga, bet atskira valstybė. Ir toks valdymo modelis yra labai bjaurus, nes ta valstybė vienu metu žongliruoja ne tik didžiulėmis teritorijomis, bet ir daugeliu oficialių valstybinių kalbų. Nu va dabar kažkoks caras ar karalius uždraudė visoje sau pavaldžioje teritorijoje laikyti nutrijas. Jeigu pas jus tvarte nutrijos jūs dabar pavirtote į nusikaltėlį. Nu tai ir yra paaiškinimas apie tuos istorinius makaronus kur visokios kolumbeikių karalystės aiškindavo kaip jie po visą pasaulį kurdavo baudžiamasias kolonijas tremdami į jas nusikaltėlius. Ir čia prasideda kiti reikalai, nes lietuvoje valstybinė kalba yra lietuvių. įstatymas išleistas turbūt anglų kalba, kuri po brexit turbūt neturėtų net skaitytis kaip viena iš oficialių europos sąjungos kalba. Nebereikalinga. Tada reikalinga imti originalą ir žiūrėti ką aplinkos ministerijos terbakrauskiai supranto tame įstatyme ir kaip jie interpretavo tą įstatymą lietuvai. Nes gali būti kad čia iš viso ne įstatymas. Žodis "nutrija" nelygus nutrijai. Jugi turbūt ir nutrijų yra labai daug rūšių ir veislių. Nu ar galima lyginti kišeninį kelių šimtų gramų sveriantį šuniuką su 80 kg sveriančiu bullmastifu? Nors abu šunys. Tame ir esmė kad čia ne straipsniai, bet tas "rėkimas" tam kad pasirodyti jog va koks darbas vyksta. Nu panašiai kaip kad mokykloje jeigu mokytojas nepakeldamas akių tikrintų lankomumą tai galėtų vienas mokinys už visus atsiliepinėti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?