Matas Vilkas – baltojo kamuoliuko burtininkas

2020-12-10
Lietuvos stalo teniso rinktinėje (iš kairės): Rimas Lesiv (Jonava), Matas Skučas (Kaunas), Matas Vilkas (Šilutė), treneris Artūras Orlovas (Vilnius).
Lietuvos stalo teniso rinktinėje (iš kairės): Rimas Lesiv (Jonava), Matas Skučas (Kaunas), Matas Vilkas (Šilutė), treneris Artūras Orlovas (Vilnius).
Lietuvos stalo teniso asmeninių ir komandinių čempionatų prizininkas bei čempionas, TOP-12 turnyrų nugalėtojas ir dalyvis, gynęs šalies rinktinės garbę, 29-erių šilutiškis Matas Vilkas, Vilniaus GTU aspirantas, į pirmą treniruotę atsinešė lauko teniso raketę. Tuomet jam buvo 10 metų. Jį pakvietė visuomeniniais pagrindais treneriu dirbęs Jonas Piekautas, iki šiandien lydintis auklėtinį į pajėgiausiųjų žaidėjų turnyrus Lietuvoje.

Matukas buvo sutvertas sportui: judrus, koordinuotų judesių, greitas. Stalo teniso fanatikui J. Piekautui tai neprasprūdo pro akis, prisiviliojo berniuką. Tuomet jis rinko vaikų grupę. Tikslas – įrodyti Šilutės rajono valdžiai, kad stalo tenisas gali būti populiarus tik patvirtinus trenerio etatą siekti šios sporto šakos meistriškumo aukštumų.

Ne iškart pavyko, nors pažadų iš valdžios pusės pabirdavo, tiesa, niekam neskubant jų tesėti. O vaikučių susirinko per šešiasdešimt. Treniravosi Meno mokyklos nedidukėje salėje. Ankšta buvo ir šešiems stalams, ir pingpongo debiutantams, bet smagu, jauku. Mokyklos administracija palaikė J. Piekauto užklasinę veiklą.

Ne visi berniukai ir mergaitės užsiliko grupėje, bet padaryta pradžia pamažėle tiesė kelią į Šilutės stalo teniso ateitį. M. Vilkas tapo žiežirba ir pavyzdžiu iš paskos sekantiems. Šiandien sporto mokyklos stalo teniso trenerio rusniškio Artūro Siliaus auklėtiniai jau žinomi šalyje. Norėtųsi dar daugiau. Viename interviu apie Lietuvos stalo teniso lygį M. Vilkas teigė, jog mūsų jaunučiai nenusileidžia Europos bendraamžiams, bet perėję į jaunių amžių ima atsilikti, įstringa ir vyrai.

Ko pritrūksta? Anot Mato, būtina įkurti solidžią specializuotą bazę, kur augtų perspektyviausia pamaina, dirbtų geriausi treneriai, kaip Japonijoje, Kinijoje, Vokietijoje. Būtini rėmėjai, investicijos, šios sporto šakos populiarinimas žiniasklaidoje. Juk stalo tenisas nuo seno mėgstamas žaidimas.

Kauno sporto halė būdavo pilna žiūrovų, kai Lietuvos rinktinė priimdavo garsiuosius vengrus (Bercikas, J. Magoš), kai žaidė Rimas Paškevičius, Algimantas Saunoris – Europos dvejetų vicečempionai. Gaila, bet suaugusieji pamariškiai savo stalo teniso bazės Šilutėje neturi, tik nuomojasi mokyklos sporto salę, kuri šiuo metu uždaryta, nes remontuojama. Pamariškiams pavyzdžiu galėtų būti Telšiai, turintys puikią privačią salę, skirtą tik stalo tenisui. Kas Šilutėje išdrįstų panašiai investuoti?

Šilutės „Varmas“ – šalies aukščiausiosios lygos sidabro medalių laimėtojas

M. Vilkas į stalo tenisą atėjo būdamas dešimties. Atsinešė lauko teniso raketę, nes ne taip išgirdo trenerį. Bet liko su mažąja rakete. Pamėgo ją, prakalbino. Būdavo, kad nesutaria, nuvarvina ašarėlę ir vėl mosuoja, kerta smūgius. Apie 6-7 metus truko, kol pradėjo siųsti į varžovo stalo pusę baltus žaibus.

Matas - puolėjas. Brendo įveikdamas Šilutės veteranus, mėgstančius kombinacinį žaidimo stilių, prigaunant varžovą skirtingais veiksmais, kuriuos leidžia atlikti skirtingos raketės gumos. Veteranas į suktą smūgį gali atsakyti suktu, kaip įprasta, gali atsakyti plokščiu smūgiu, klaidinančiu, nes kamuoliuko skriejimo trajektorija žema, gęstanti. Matas išmoko susikaupti ir įveikti senjorus. Stalo tenisas – didelės koncentracijos sportas. M. Vilkas vilkiškai susidoroja su gynėjais, kurie kitiems kartais tampa nemenka kliūtimi turnyre. Jo treneris J. Piekautas tam skyrė didelį dėmesį, daug kantrybės.

Nebe saldu kovoti su Matu ir puolėjams. Matas jų smūgius atremia kontratakomis, atsitraukęs kiek toliau nuo stalo. M. Vilkas tikslus, gabus taktikas, ieškantis ir surandantis silpnesnes priešininko žaidimo puses. Būdamas 18-os laimėjo šalies jaunimo čempionatą Vilniuje. Dalyvavo 16 stipriausių žaidėjų, suskirstytų į keturias grupes. Grupės varžybose šilutiškis nugalėjo Vilniaus, Panevėžio, Mažeikių bendraamžius. Ketvirtfinalyje įveikė A. Domeiką (Mažeikiai) – 3:1, pusfinalyje tokiu pat rezultatu – A. Preidį (Panevėžys), finale antrą kartą „sumušė“ panevėžietį D. Ščevinską – 3:1. Žaisdamas dvejetus poroje su Laukuvos atstove A. Macaite Matas pelnė sidabro medalius.

M. Vilko skinamos pergalės padėjo Šilutėje suburti stiprią komandą, kuri 2008-aisiais Lietuvos aukščiausios lygos čempionate užėmė antrą vietą ir pasipuošė sidabro medaliais. Šioje komandoje žaidė buvęs Šilutės sporto mokyklos stalo teniso treneris Valdas Martinkus, M. Vilkas, J. Piekautas ir Algis Mykolas Šaulys. Dar du kartus Šilutės „Varmas“ laimėjo bronzos medalius. Mūsų komandoje yra žaidęs ir kaunietis Matas Skučas. Gi V. Martinkus dabar sėkmingai treniruoja Panevėžio pamainą. Taigi, pamariškiai Lietuvos stalo teniso istorijoje paliko ir šlovingų puslapių.

2014 m. M. Vilkas praleido progą tapti Lietuvos čempionu. Žaisdamas lemiamą partiją su Arnoldu Domeika (Mažeikiai) penktame sete pirmavo 9:5, 9:7, tačiau nepataikė patogių kamuoliukų, kas jam nebūdinga, pralaimėjo 3:4. Gavo tenkintis vicečempiono vardu.

Legionierius

Tapęs pajėgiu stalo tenisininku Matas panoro išmėginti jėgas užsienyje, pakovoti su stipresniais pasaulinio garso žaidėjais. Apie ketvertą metų žaidė Belgijos aukščiausiosios lygos klube. Vilkaviškiečio Karolio Kasparaičio dėka M. Vilkas tapo švedų stalo teniso firmos „Stiga“ remiamu žaidėju, žaidė su firmos rakete „Carbonado 90“ ir gumomis „Mantra“.

Pasak Mato, siekiant išnaudoti gumos savybes šimtu procentų, būtina jas išbandyti, ar jos tinka tavo rankai, tavo žaidimo stiliui. Prekės kaina apie tai nepasakys. Rakečių pagrindų ir gumų pasirinkimas platus plačiausias. Apsirikti lengviau, nei išsirinkti reikiamą inventorių. Išbandyti būtina. Belgijos klubuose atmosfera draugiška, treneris žaidėjais pasitiki, pralaimėjus neapipila priekaištais, ramina, nes žino, jog ir žaidėjas pergyvena.

Varžovai taip pat gerbia vieni kitus. Pykčio nėra net žaidimo metu pataikius taip vadinamą „fuksą“, kai kamuoliukas vos grybšteli stalo krašto baltą liniją. Lietuvoje panašiose situacijose neretai reaguojama liguistai, pasiginčijama. Laimėtam ar prarastam taškui suteikiama perdėta reikšmė. Sportas – tik žaidimas, kivirčytis, gadinti sau ir kitam nuotaiką neverta. Belgijos klubų tradicija – po komandų mačo salės šeimininkai surengia vakarienę. Buvę varžovai pasidalina nuomonėmis, įspūdžiais. Kovos įkarštis jau atlėgęs, visi bičiuliaujasi.

Lietuvoje po varžybų svečiai prie ilgesnio stalo dažnai pakviečiami Telšiuose, kartais Klaipėdoje, visada – Šilutėje. Pamariškiai ir marių dovanų suruošia.

Šiemet – Lietuvos asmeninio čempionato bronzinis prizininkas

Lietuvos asmeniniame čempionate Vilniuje vasario 28 ir kovo 1 dieną žaidė 32 pajėgiausi vyrai ir tiek pat moterų. M. Vilkas (treneris J. Piekautas) atstovavo Šilutei. J. Piekautas, vedamas senos idėjos, tebelydi savo auklėtinį kaip seniau, kai pats jį rėmė, skatino, palaikė. Matas, dirbantis Vilniaus universitete, grįžtų į Šilutę dirbti treneriu, jei čia rimčiau pažiūrėtų į šią sporto šaką. Vienas stalo teniso treneris sporto mokykloje Šilutei - per mažai.

Tiek gana, jei tenorima vaikus užimti. Meistrų per kelias darbo valandas, per dieną, neparuoši, kai mokyklos sale reikia dalintis su privačiais kitų sporto šakų nuomotojais, pavyzdžiui, suaugusiais lauko teniso mėgėjais. Salių problema Šilutėje egzistuoja. Gal stojęs rikiuotėn sporto kompleksas Rusnės gatvėje pakeis situaciją į gerąją pusę. Tikėkime.

Lietuvos 2020 metų čempionate M. Vilkas liko trečias. Pusfinalyje pralaimėjo buvusiam 4 kartus šalies čempionui Alfredui Udrai (Klaipėda) – 3:4. Antrą bronzos medalį Matas pelnė dvejetų varžybose kartu su kauniečiu Matu Skuču. Jie - draugai. Abu ragauja pusiau profesionalo duonos Vokietijoje. Nuvažiuoja, sužaidžia, grįžta. Dabar M. Vilkas naudoja vokiečių firmos „Andro“ inventorių.

Lietuvos stalo teniso asociacijos (LSTA) komandinių pirmenybių aukščiausiosios lygos čempionu M. Vilkas yra buvęs ir su Mažeikių „Vijurko“ ekipa (treneris Raimondas Jackevičius). Žemaičiai, kaip sakoma, „nušluostė nosis“ Vilniaus ir Kauno klubams. M. Vilkas, žaisdamas už Lietuvos rinktinę Europos atrankos grupės varžybose, sutriuškino San Marino komandos lyderį Federico Giardi – 3:0 (11:1, 11:7, 11:6). Lietuviai laimėjo rezultatu 3:0. Pergalių įvairiose varžybose, čempionatuose, turnyruose patirta daug, sportinė M. Vilko karjera tęsiasi.

Baltojo kamuoliuko burtininkas Šilutėje ne svečias – savas, labai savas. Jis visada mandagus, geranoriškas, draugiškas.


Straipsnio komentarai

..2020-12-10
globali lietuva, kur nacionaliniu mastu atstovaujami kažkokie regionai. jeigu esi burtininkas tai ne gyvenimas bet kažkoks rojus. tokia įdomi lygybė sugalvota, va šitie žaidžia su kamuoliuku, jiems iš biudžeto lyja lobiai, turtai, butai, mašinos, vakarienės, vaišės, apranga, kelionės, komandiruotės, finansavimai, salės, tt.. Kas čia per nauda? Tie visi medaliai, garbės raštai, tt. tai ne nauda. Atvirkščiai tai kažkoks didybės manijos slenkstis ant kurio negalima užmigti nes sutryps garbės troškimo paradų kaimenės. Nu vienintelė nauda tai "užimtumas", kad va miklios rankos yra užimtos nes įstatyta rankena, o žvitrių akių dėmesys seka kamuoliuką, o ne kažką kas joms kitu atveju ir būtų įdomu. Bet tada tai labai brangu tuo labiau kad visas tas stalo teniso sportas šilutėje irgi vienas iš misionierių žaisliukų atributikos ant tos pačios kalėdinės eglutės. Tai kuo tie va žmonės tokie ypatingi kad jiems kažkokia užimtumo tarnyba suorganizuoja tokį didelį užimtumo stogą. Kalba ir eina apie ūžimus kuriems nereikalingi imtuvai. Tad ir visos tos dekoracijos visiškai nereikalingos kalėdinėms eglutėms. Joms pilnai pakanka ir kankorėžių. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?