Šilutės rajone atrado praėjusio amžiaus kolekciją: bus galima išvysti ir lankytojams

2020-12-25, Vitalijus Čiapas

Netikėtas radinys Šilutės rajone esančiame Žemaičių Naumiestyje įrodė, kad senos palėpės gali slėpti netikėčiausių staigmenų. Kuopdamos šimtmetį skaičiuojančios klebonijos palėpę miestelio gyventojos aptiko praėjusio amžiaus pradžioje leisto savaitraščio kolekciją.

Laikraštis puikiai išsilaikė ir bus demonstruojamas vietos muziejuje, kur iki šiol lankytojai galėjo pamatyti tik šio savaitraščio kopijas.

Laiptai, kuriais dažnai kopia evangelikų liuteronų bendruomenės pirmininkė Vanda, veda į senos klebonijos palėpę.

Moteris su pagalbininkėmis tvarkydamos per šimtmetį skaičiuojančią palėpę, rado unikalią, praėjusio amžiaus pradžioje Žemaičių Naumiestyje, Šilutės rajone leisto žurnalo kolekciją. Išskirtiniai leidiniai lyg niekur nieko šimtą metų pragulėjo šioje dėžėje. 

„Niekuo neišsiskirianti medinė dėžė, tokia, kokia buvo tuo metu“, – sako evangelikų liuteronų bendruomenės pirmininkė Vanda Marozienė.

1911-aisiais pradėtas leisti savaitraštis „Svečias“. Tai vienas pirmųjų Žemaitijoje išleistų laikraščių lietuvių kalba. Šių kraštų šviesuolio, blaivininko, liuteronų kantoriaus, tai yra choro vadovo, Frydriko Megniaus leistus originalius savaitraščio egzempliorius vartantis istorikas vis dar negali patikėti tokiu radiniu.

„Pradžioje jį spausdino Tilžėje spaustuvėje. Tačiau supratęs, kad čia ko gero yra brangu, 1911-likti metai, sudėtingas vežiojimas ir vėl gi, kaime gi buvo, tai įsigijo spausdinimo mašiną. Ir spaudė čia. Pats rašė, pats rinko, ir leido apie 600 egzempliorių“, – pasakoja istorikas Saulius Sodonis.

Tiesa, nors leidinys buvo skirtas šio krašto evangelikams, o jį ir spausdino gotišku šriftu, savaitraštį godžiai skaitė ar net prenumeravo ir vietos žemaičiai. Laikraštis iš tuomet carinės Rusijos okupuotos Lietuvos paslapčia per sieną keliaudavo ir į Mažąją Lietuvą, Rytprūsius.

„Šitame laikraštėlyje Frydrikas Megnius švietė žmones. Dėjo dievo žodį, pasakojo gražius atsitikimus, jis įdėdavo netaisyklingus žodžius, sakydavo kaip tai reikia rašyti. Žodžiu, jis buvo švietėjas“, – teigia S. Sodonis.

Dabar savaitraštį galės pamatyti visi norintys. Leidinio kolekcija bus eksponuojama Žemaičių Naumiesčio muziejuje. Iki šiol čia gulėjo tik šio laikraščio kopijos. Beje, muziejuje atsidurs ir savaitraščio leidėjo daiktai. Juos taip pat atrado senos klebonijos palėpę sutvarkiusios moterys.
„Plotkom kepti. Va, va. Irgi radome ant aukšto. Irgi radome ant aukšto. Plotkelėm kepti“, – kalbėjo V. Marozienė.

Vis dėlto nei šio įrankio kalėdaičiams kepti, nei unikalaus savaitraščio niekas galėjo taip ir nerasti. Senąją kleboniją su visa palėpe dalis parapijiečių siūlė sulyginti su žeme, tačiau po ilgų diskusijų pastatas liko stovėti.

„Man tai asmeniškai yra simbolis, kaip kartais pamirštant istorinius dalykus žmonės gali priimti labai kvailus ir neadekvačius sprendimus. Buvo norėta ir nugriauti ir mažinti pastatą ir jį iš viso ištrinti. Bet aš dėkoju Dievui, kad atsirado žmonės, kad atsirado ta mintis, kad reikia pastatą tą atnaujinti“, – sako Evangelikų liuteronų kunigas Valdas Miliauskas.

Tad panašu, kad iš šios istorijos gali pasimokyti kiekvienas turintis palėpę ar rūsį. Visai ne pro šalį juos kartais iš pagrindų susitvarkyti, juk maža ką galima aptikti tarp senų, dulkančių ir atrodo, nebereikalingų daiktų.
tv3.lt


Straipsnio komentarai

..2020-12-26
Nu koks skirtumas iš to žodžių, jeigu jie nieko neverti? Jūs gi aborigenai, nieko nesuprantate. Va kokie lobiai mėtosi palėpėse po kojomis. Gerai kad yra va kolumbeikiai, kurie ne kažkokie baltarankiai netingi pasilenkti ir paimti į rankas. O jūs aborigenai turbūt prakuroms panaudotumėte o gal net lauko tualete pasidėtumėte tuos neįkainojamus lobynus. O gal taip ir buvote padarę. Gal ten palėpėje yra ir tualetas. Ačiū dievui kad kolumbeikiai rūpinasi makalatūros rinkimu. Mums "anais" tarybiniais laikais mokykloje irgi būdavo organizuojamos makalatūros rinkimo varžybos. Rungtyniaudavo ne individualiai, bet klasėmis. Nu jau buvo ekologijos, tvaraus požiūrio, taupymo, tt. želmenėliai ir pradmenys. Tai laimėdavo ne ta klasė kuri daugiausia atnešdavo makalatūros iš namų, bet pas kuriuos tėvai didžiausi biurokratai. Nueidavo į įstaigą, o ten daug popierių. Va mano "mama" dirbo archyve. Tai mes tada pamenu daug makalatūros iš to archyvo ištempėm. Va ir įdomu kas ten per kolumbeikiai tą įstaigą okupavo ir kas perėmė tuos archyvus. Sakydavo kad mafijozai. Bet man atrodo kad kažkokia globaliai skraidančų olandų šaika. Jugi jie visi ten visi labai stipriai žemės ūkiu užsiminėja. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to ..2020-12-26
anais laikais Tamstai pasakytų...i tvoja chata na bolotie stoit, i sam ty molotok, i tvoj televizor chui nių pokazyvzjiet,,,i sam ty ch ui chu jovyj Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-12-25
vėl kolumbeikiai siaučia? nors gal yra ir kokie nors magelaneikiai ar vespučiaikiai? kodėl jeigu ausys nėra visai atsikišusios tokių ausų nevadina palėpusiomis? Būna tik ausys arba atlėpusios ausys. Normalių ausų nereikalinga "dailinti" su žodžiais. Jeigu kažkas netaip kaip su kitų ausimis tada prasideda būdvardžiai. Taip ir su šita "kolekcija", kuri neaišku iš kur atgabenta kad būtų "atrasta" šitoje palėpėje. Patys panagrinėkite kuo užsiima tarybiniai lietuvos kultūristai pvz lietuvos kultūros taryba. Žymiai tarybiškesni negu tarybiniais laikais. Cirkas yra finansuojamas kaip atskira kultūros sritis ir tenais cirkininkai irgi lygiai taip pat varžosi dėl biudžeto pinigų. Tos sumos neatrodo milžiniškos, bet ne pinigai svarbu šituose reikaluose, bet stogas. Pvz vienas projekto, kuris dabar finansuojamas 3 mėnesiams 1800 eurų sumai: Klounės Belos legendų pasakojimai senjorams įvairiose istorinėse erdvėse "on line". Įsivaizduojate ką reiškia pasakojimai senjorams apie klounadą nuotoliniu būdu? Galima apsiforminti tuos senjorus kurie jau viena koja grabe arba formintis atbulomis. Ir reikalinga suprasti kad finansavimas vyksta ne lietuvos menininkams, bet valstybės menininkams ty europos valstybės, kur lietuva tai tarnauja kaip kažkokia karinė bazė tarnaujantiems ir užsimantiems karo menais. Komentaras patinka Komentaras nepatinka