Arbatos, kurias turėtume rasti kiekvienuose namuose

2021-01-17
Paprastai šaltuoju sezonu išauga arbatų nuo peršalimo ir (ar) kosulio poreikis – ši tendencija pastebima ir šiemet. Asociatyvi nuotr.
Paprastai šaltuoju sezonu išauga arbatų nuo peršalimo ir (ar) kosulio poreikis – ši tendencija pastebima ir šiemet. Asociatyvi nuotr.

Kai už lango žvarbu, kamuoja prasta nuotaika ir organizmą atakuoja įvairūs virusai, daugelis griebiasi puodelio kvapnios arbatos. Kokias arbatžolių rūšis pravartu visuomet turėti po ranka, kad lengviau nuvytume nerimą, įveiktume peršalimą ir virškinimo problemas?

Paprastai šaltuoju sezonu išauga arbatų nuo peršalimo ir (ar) kosulio poreikis – ši tendencija pastebima ir šiemet. Taip pat dažnai įsigyjamos arbatos, skirtos nervų sistemai – miegui pagerinti, nerimui pašalinti. Žmonės dažnai renkasi ir maisto papildus su vaistažolėmis – galbūt todėl, kad taip yra paprasčiau naudoti – nereikia virinti vandens, plikyti arbatžolių ir t. t.“, – pranešime žiniasklaidai tvirtina „Camelia“ vaistininkas Mintautas Kamandulis.

Pasak jo, su konkrečiu negalavimu susidūrusiam žmogui prieš įsigyjant vaistažolių arbatos derėtų pasikonsultuoti su vaistininku apie galimą gėrimo poveikį ir kartu išsirinkti tinkamiausią variantą.

„Skirtingose situacijose reikėtų rinktis skirtingas arbatas. Žinoma, yra įvairių arbatos mišinių, pavyzdžiui, mišinys nuo peršalimo, kosulio, nervų sistemai ir t.t., tačiau paprastai tokios arbatos yra labai plataus poveikio. Vis dėlto yra keletas universalių arbatų rūšių, kurias vertėtų įsigyti – jos gali būti naudingos įvairiems atvejams“, – teigia vaistininkas.

Svarbiausių arbatų penketukas: ramunėlių arbata

Šios arbatos pritaikymo spektras – vienas plačiausių. „Ramunėlės yra tinkamos naudoti esant nerimui, nemigai, taip pat esant virškinimo trakto sutrikimams: pilvo pūtimui, spazmams, gastritui. Šią arbatą galima vartoti ir išoriškai esant odos sudirginimams. Ji pasižymi ir antibakteriniu veikimu“, – gerąsias ramunėlių savybes vardija M. Kamandulis.

Medetkų arbata

Šios žolelės tinkamos vartoti tiek išoriškai, tiek iš vidaus. Išoriškai medetkų nuoviras naudojamas įvairiems odos sudirginimams, nubrozdinimams gydyti. Vartojant kaip arbatą – pagerėja virškinimas, nes medetkos pasižymi priešuždegiminiu poveikiu virškinimo traktui ir gerina tulžies išsiskyrimą. Anot vaistininko, medetkų arbatą galima naudoti ir gerklės skalavimui – gelbsti sergant angina ar laringitu.

Čiobrelių arbata

Tai arbata, kuri bene dažniausiai naudojama peršalus – geriama tiek viena, tiek naudojama kaip sudėtinė dalis arbatų mišiniuose. Šią arbatą taip pat tinka gerti pasireiškus virškinimo trakto sutrikimams ir skaudant gerklę (galima skalauti ir nuoviru). Ji taip pat atpalaiduoja bronchų spazmus, todėl galima rinktis kaip kosulį lengvinančią priemonę.

Liepžiedžiai

„Tai yra dar viena visiems gana gerai žinoma arbata, kuri liaudies medicinoje naudojama sergant peršalimu ir pasižymi priešuždegiminiu poveikiu. Tačiau šios arbatžolės yra pritaikomos ir plačiau – naudojama ir kaip nervų sistemą raminanti bei atplaiduojanti arbata, todėl tinka žmonėms, turintiems aukštą kraujo spaudimą“, – pasakoja M. Kamandulis.

Pankolio arbata

Pasak specialisto, ši arbata yra tinkama tiems, kurie susiduria su virškinimo trakto problemomis – kai kamuoja sutrikęs virškinimas, pilvo pūtimas, gastritas, todėl gali praversti visiems, ketinantiems sėstis prie gausaus švenčių stalo. Pankolio arbata naudojama sergant peršalimo ligomis, kosuliui lengvinti. Visgi vaistininkas įspėja, kad pankolis turi labai savitą skonį ir kvapą, kuris gali patikti ne visiems.

„Visas šias arbatas galima naudoti ir sumaišytas viena su kita. Pavyzdžiui, esant nemigai tiktų ramunėlių ir liepžiedžių arbata. Pasireiškus virškinimo sutrikimams padėtų ramunėlės ir medetkos bei galima pridėti ir pankolio. Jei jaučiate peršalimo simptomus, galima pasidaryti arbatą iš liepžiedžių, ramunėlių ir čiobrelio“, – pataria vaistininkas.

Vis dėlto M. Kamandulis įspėja, kad visas arbatas, taip pat ir arbatžolių, reikėtų vartoti saikingai ir nepadauginti bei apie galimą šalutinį poveikį ir derinimą su vartojamais vaistais ar papildais pasikonsultuoti su vaistininku.

Vlmedicina.lt


Straipsnio komentarai

..2021-01-20
Matot tai labai apgaulinga kalba jeigu jums bandoma sudaryti įspūdį, kad norint kad jums kažkas padėtų turite nusileisti iki tokio lygio kad leistumėte apie save šnekėti tarsi jūs esate daiktas, kurį galima padėti iš vienos vietos į kitą, iš vieno rakštisteino stalčiaus į kitą, iš vienos biurokratinės lentynos į kitą, tarsi galvosūkis kur dėliojamos dėlionės, tt. Vergas kurį galima padėti iš vienos vergovės kategorijos į kitą vergovės kategoriją. Ir kas įdomiausia kad taip ir yra žiūrint iš bet kurios pusės. Jie yra "vergai" kurie yra vergovėje kurioje apie viską yra pasirūpinta ir pagalvota. Jie turi labai mažai laisvės. Jūs "laisvi", bet nieko neturitė. Kažkokia invertuota vergovės sistema. Piramidės kurios tarsi egzistuoja toje pačioje vietoje, bet kardinaliai kitose atskaitos sistemose. Nu tarsi dvipusis eismas. Taip kaip "žmogus" suvokiamas turbūt tokiam sutvėrimui neįmanoma išgyventi nei viename GPS taške šitoje pragaro planetoje. Ir žmogus atseit evoliucijos viršūnė, milijonus metų tobulintas produktas. Lietuvoje tikrai nėra palankios gamtinės sąlygos gyventi žmogui. Nedaug kuo skiriasi nuo antarktidos ar šiaurės ašigalio, tik nėra pingvinų. Nu ir jūs vietiniai aborigenai irgi esate kažkoks "fonas" misionieriams. Iš jūsų tikimasi kad jūs užsiimsite savais reikalais būsite aborigenais: pinsite vyžas, ausite tautinius kostiumus, šoksite klumpakojus, tt.. Nors tie misionieriai ir tuo patys užsiima. Nu čia galima kažkiek susigaudyti kaip visame pasaulyje sukuriama aborigeninkystės pvz visi tie amerikos indėnai išdrėbti iš to pačio molio. Va japonijoje gražios moterys maudosi mineraliniame vandenyje. Lietuva kaip didikų kraštą irgi galima galvoti kad reiktų pervadinti arba į Rūmuniją arba į Poniją. Rūmunija nes rūmai ant kiekvieno kampo. Ponija tai čia gal dėl tos japonijos ir visų tų mūsiškių, swastikų garbinimo, sakurų žydėjimo, tt.. Tame ir esmė kad jeigu tau atrodo kad padėti galima tik tada kai supranti kas čia per bėda. Nu kad tu nori būti "didvyrių" kuris išspręstų problemą. Nieko panašaus. Tos problemos taip ir sugalvotos kad būtų nesuprantamos tol kol nebus per vėlu. O kaip per vėlu tada šaukštai po pietų, nors su šaukštu vis tiek būtum proto neįsikrėtęs. Tame ir esmė kad neturi galvoti kaip išspręsti "problemą", kad va yra pas talibaną rakštis. Nieko panašaus. Aš turiu šiokias tokias kojas dar galiu nujudėti iš vienos vietos į kitą ir pats savo jėgomis. Nėra kur judėti.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
dievo2021-01-19
rykštė ar gamtos klaida ? Pagal amžių lyg jau senis, pagal protą besmegenis.
Gaila, bet padėti neišeis. Meningitas neišgydomas.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-01-18
Aš pamenu kai buvau mažas ir mane vesdavo į darželį bandydavau konsultuotis su "tėvu" apie tai iš "kur atsiranda vaikai?". Nes man buvo nesuprantama niekas jau tada kodėl aš turiu čia būti. Ir kažkaip va prisimenu kad mane į tą darželį vesdavo vieną, bent jau tą dieną. Ir jam tas klausimas akivaizdžiai nepatikdavo. Suirzęs atrėždavo: "kai užaugsi sužinosi". Man tas taip keista būdavo. Kas čia per paslaptys. Aš jau tos šlykštynės motinis neklausdavau. Vėliau mėtėsi tokia knyga namuose apie motinystę, vaikų auginimą, tt. Man rodos zalytis autorius. Nu aš vartau ten parodyta vaisiaus vystymosi seka moters pilve. Pradžioje atrodo kaip tabletė. Aš taip ir "supratau". Va sakau suvalgo tabletę ir užauga vaikas pilve. Nu manęs motina nepataisė, kad aš klystu, šneku nesamones. Nieko panašaus. Kas įdomu kad nuėjus į lopšelį ten vaikai matyt irgi labai visi bendrauja ir dalijasi informacija. Aš pamenu kad man po to priėjo vienas vaikas ir paaiškino, kad jokių tablečių nebūna. Kad va vyras su moterimi "p**si" ir taip gaunasi vaikai. Man buvo sunku patikėti, bet va kad tam vaikui buvo svarbu ateiti ir paaiškinti klystančiam. Nu ir ką aš jau atseit užaugau jau beveik penkiasdešimt metų, bet taip ir nesužinojau iš kur atsiranda vaikai. Jugi seimas tik ruošiasi uždrausti surogaciją tarsi tai labai yra išsibujoję lietuvoje, atseit kas neuždrausta tas leidžiama. Įsivaizduojate stovite eilėje vaistinėje ir pirkėjas pradeda konsultuotis su vaistininku apie galimus pavojus vartojant ramunėlių arbatą. Nu ir iš karto jūsų sudoku langeliuose pradėtų žibėti kažkokie varžtelių perteklius, nes pasirodo jūsų windowsų eilutė užpildyti su blogais skaičiais, langai išdaužyti, trūksta tolerancijos, tt.. Gal tas pirkėjas klausia ne dėl savęs. Gal tas pirkėjas ne pirkėjas, bet slaptas pirkėjas. Gal koks nors tv žaidimas slapta kamera. Gal ieškoma durnių ty jūsų. Nu ir jeigu kalba eina apie sostinių karus, kur kertasi kažkokios epochos viskas yra labai apgaulingai. Nu pvz pas daktarų grupuotę visi keliai veda į romą, pas juos skaitmenys rašosi ne arabiškais rašmenimis, bet romėniškais. Tad nesvarbu ką jūs besakytumėte, ką jūs bedarytumėte jų akyse jūsų sudoku bus užpildytas neteisingai. Nu įsivaizduokit skaitmenines technologijas kur visi skaičiai ir lotyniški ir arabiški rašomi su nuliukais ir vienetukais, nors tikrovėje ir to nėra. Tie nuliukai ir vienetukai tai irgi abstrakcija, kriptografija, atspindys, tt. nes tikrovėje nėra tame kopiuterio diske jokių nuliukų nei vienetukų. Kam reikalingi langai ir windowsai? Ar kad žiūrėti į juos ar pro juos? Nu jeigu jūs ant savo kompiuterio ekrano rašote su flomasteriu ir spoksote į tai, tai tas ekranas turbūt sugedęs, arba nereikalingas, arba jūs aborigenas kuris net neįsivaizduoja kas čia per daiktas.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?