Pagėgių savivaldybės vadovai atvirai kalbasi su gyventojais
Pagėgių valdančiosios daugumos atstovai, užimantys svarbiausius postus savivaldybėje, nusprendė nebetylėti ir bendrauti su gyventojais. Tačiau, kaip tai padaryti ribojimų dėl COVID-19 plitimo grėsmės akistatoje? Išeitis buvo surasta, pasitelkiant technologijas. Meras Vaidas Bendaravičius ir jo pavaduotojas Edgaras Kuturys surengė spaudos konferencijos tiesioginę transliaciją. Jos metu buvo pristatytos aktualiausios savivaldybės problemos ir numatomi jų sprendimai. Taip pat buvo paaiškinta, kodėl pasirenkami vieni ar kiti sprendimai. Spaudos konferenciją tiesiogiai stebėję pagėgiškiai turėjo galimybę užduoti klausimus tiesiogiai. Į visus pateiktus klausimus buvo atsakyta.
Spaudos konferencija - internete
Nesikartosime ir pasakojimo apie spaudos konferencijos eigą šiame straipsnyje nesurasite. Ją galima pažiūrėti socialiniame tinkle „Facebook“, Pagėgių savivaldybės paskyroje. Įdomumo dėlei pastebėsime, kad šis vaizdo įrašas sulaukė didelio susidomėjimo. Nes praėjus tik trijų dienų laikotarpiui jis peržiūrėtas daugiau nei 2,3 tūkstančių kartų. O tiesiogiai spaudos konferenciją stebėjo per 90 prisijungusių socialinio tinklo vartotojų. Užbėgdamas į priekį, pasakysiu tai, kad ir tiesioginiame eteryje buvo sulaukta klausimų, ir iš anksto atsiųsta elektroniniu paštu.
Iš esmės džiugina Pagėgių krašto gyventojų aktyvumas. Tačiau vis tiek norisi apibendrinti pagrindines mintis, skriejusias iš mero ir mero pavaduotojo lūpų. Pamėginsime išskirti pagrindinius išgirstus aspektus, kurie charakterizuoja Pagėgių krašto gyvensenos aktualijas ir problemas bei kaip jas tikimasi išspręsti.
Baseino statybas Pagėgiuose tikimasi užbaigti dar šiemet
Nuostabaus Pagėgių miesto gyventojų susidomėjimą pastaruoju metu labiausiai žadina nebaigtas statyti baseinas. Juolab, kad spaudoje ir viešoje erdvėje pastaruoju metu valdančiųjų pusėn skrieja kritikos strėlės dėl šių statybų. Pasak mero V. Bendaravičiaus, savivaldybės politikai šiam projektui uždegė žalią šviesą dar 2016 metais, ketindami rekonstruoti Pagėgių pradinę mokyklą. Buvo numatyta pastatyti priestatą, kuriame būtų įrengtas baseinas su sporto ir reabilitacijos patalpomis.
Tačiau ši statyba užsitęsė, o darbų rangovas paprašė skirti papildomus 100 tūkst. eurų statybai, tačiau tokių lėšų biudžete numatyta nebuvo. 2019 m. gruodžio mėn. sutartis su darbų rangovu buvo nutraukta, pastarajam bankrutavus. Vėliau buvo atlikta įvykdytų ir likutinių darbų vertinimo procedūra, paskelbti du konkursai baseino statybos baigiamiesiems darbams atlikti. Likutinių darbų suma buvo apskaičiuota 120 tūkst. eurų, o paskelbus konkursą – padidėjo beveik iki 300 tūkst. eurų, todėl ir rangovą rasti yra sudėtinga. Jau yra skelbiamas trečias konkursas ir ieškoma papildomo finansavimo darbams užbaigti.
Meras V. Bendaravičius pažymėjo, kad tarpininkaujant Pagėgių kraštui atstovaujantiems Seimo nariams buvo sužibusi viltis, kai iš valstybės biudžeto buvo siūloma skirti pinigų Pagėgių baseinui. Tačiau konservatoriams atstovaujantys politikai šio siūlymo nepalaikė ir numatytas finansavimas buvo išbrauktas. Taigi, savivaldybei reikia išspręsti nelengvą užduotį ir surasti papildomų lėšų. Nežiūrint į pesimistinio atspalvio prognozes, vis tiek tikimasi, kad baseino statyba bus užbaigta jau per šiuos metus.
Mero pavaduotojas E. Kuturys ir dabar, komentuodamas susidariusią situaciją apie baseino statybą, neišsižada savo nuomonės, kurios laikėsi dar 2016 metais. Pasak politiko, jis tuomet balsavo prieš statybas, nes manė, kad toks objektams Pagėgiams yra pernelyg didelė našta. Nes dėl itin mažos rinkos, rentabiliai ir pelningai teikiamų paslaugų nepavyks parduoti. Todėl ant savivaldybės pečių guls ir objekto išlaikymo kaštai. Tačiau esamoje situacijoje politikas mano, kad kito kelio nebėra ir statybą teks užbaigti.
Biudžetinių įstaigų skaičiaus mažinimas
Kitas klausimas, o tiksliau būtų galima įvardinti kaip klausimų grupę, - dėl mokymo ir socialinių paslaugų biudžetinių įstaigų reorganizacijos. Tai numatomas Pagėgių pradinės mokyklos sujungimas su Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazija ir socialinių paslaugų centro apjungimas su vaiko globos centru. Mokyklų sujungimu siekiama, kad jau esamos gimnazijos pastato klasės būtų pilnai įveiklintos. Taip pat atsisakius atskiro pradinės mokyklos pastato, bus taupomos biudžeto lėšos pastatams išlaikyti.
Atskiru klausimu buvo kalbama apie Pagėgių socialinių paslaugų centro reorganizavimą. Pastarasis žingsnis žengtas įgyvendinant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotą institucinės globos pertvarką. „Strateginis tikslas – kurti kompleksiškai teikiamų paslaugų sistemą, kuri sudarytų galimybes kiekvienam vaikui, neįgaliajam ar jo šeimai (globėjams, rūpintojams) gauti individualias pagal poreikius paslaugas ir reikiamą pagalbą bendruomenėje, o kiekvienam likusiam be tėvų globos vaikui augti saugioje ir jo raidai palankioje aplinkoje biologinėje, jos nesant – įtėvių, globėjų šeimoje“, – teigiama oficialioje ministerijos svetainėje.
Savivaldybės vadovai šių tikslų siekia pirmiausia sujungiant dviejų įstaigų veiklą. Taip pat dabartiniame paslaugų centre, adresu Vilniaus g. 4a, numatoma apgyvendinti vaikus, taip sukuriant jiems darnią aplinką ir sąlygas augti šeimoje. Žengdama tokį žingsnį, pasak mero V. Bendaravičiaus, savivaldybė optimaliai išnaudoja turimus pastatus ir neteks papildomai vaikams pirkti atskiro namo ar buto. Tačiau tokiam žingsniui atkakliai priešinosi buvusi socialinių paslaugų centro direktorė Nijolė Kovaliova. Siekdama sutrukdyti reorganizacijai, direktorė biudžetinėmis lėšomis samdė teisininkus, advokatus, kuriems išleido apie 7 000 eurų.
Pastaruoju metu, po atliktų žurnalistinių tyrimų, išaiškėjo priešinimosi priežastis. Jau dabar žinoma, kad po biudžetinės įstaigos „sparneliu“ buvo įsteigta ir užauginta privati įstaiga, priklausanti direktorės šeimos nariams. Bendruose projektuose buvo nemaža dalimi finansuojama privati įmonė, augo jos darbuotojų skaičius bei vidutinis atlyginimas, kai tuo metu biudžetinėje įstaigoje tokių ženklų nepastebėta.
Savivaldybės vadovai pažymėjo, kad reorganizacijų veiksmais taip pat siekiama sumažinti savivaldybėje egzistuojančių biudžetinių įstaigų skaičių, optimizuojant jų veiklą. Taip tikimasi sutaupyti biudžeto pinigų, juos nukreipiant savivaldybės gyventojų gerovei.
Taip pat buvo paliestos UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ tolesnės perspektyvos, kovos su COVID-19 pandemijos aktualijos ir atsakyta į gyventojų klausimus. Apie tai, ką mano meras V. Bendaravičius ir jo pavaduotojas E. Kuturys, skaitykite kitame laikraščio numeryje.
Straipsnio komentarai
Peržiūrėkitė konferencijos įraša ir šalia ,,čate'' esančius užduotus klausimus ir pamatysite, kad buvo užduoti tik ,,patogūs'' klausimai.
Kas manote, kad spaudos konferencija nebuvo surežisuota - nykštys ,,aukštyn''.
Kas yra ,,savivaldybės gyventojų gerovė'' ? Darbo vietos, sumažinti mokesčiai, socialinės lengvatos, nemokamas transportas?.. O gal šventasis gralis ar filosofijos akmuo? Ar neatsibodo pilstyti iš tuščio į kiaurą? Prašau konkretizuokite kuom virs ta mistinė ,,gyventojų gerovė'' 20201 metais. Ar eilinį kartą gerovės samprata neišsiplės toliau savivaldybės politikų ir klerkų imties?