Aplinkosaugininkai informuoja: šaltesni orai gali paskatinti žuvų gaišimą

2021-02-09, aad.lrv.lt

Aplinkos apsaugos departamento aplinkosaugos pareigūnai informuoja, kad, įsivyravus šaltesniems orams, ledu ir sniegu pasidengusiuose vandens telkiniuose sumažėja deguonies, todėl žuvys ima dusti.

„Žiemą neretai ant ledo susiformuoja storas sniego sluoksnis. Jis neleidžia prasiskverbti saulės šviesai, kuri yra būtina fotosintezės procesui. Dėl to nepratakiuose vandens telkiniuose, kuriuose yra storas dumblo sluoksnis ir gausu pūvančios vandens augalijos, pradeda trūkti deguonies ir kyla pavojus, kad žuvys ims dusti. Deguonies kiekį vandens telkiniuose nustatome termooksimetru. Jei deguonis pasiekia kritinę 2 mg/l ribą, informuojame Aplinkos apsaugos agentūros specialistus ir Žuvininkystės tarnybą“ , – kalbėjo Panevėžio valdybos viršininkas Gintautas Andruškevičius.

Deja, šis natūralus gamtinis reiškinys kartojasi kas kelerius metus. Mažuose vandens telkiniuose deguonies trūkumą pašalinti palyginti nesudėtinga, bet tai ypač sunku padaryti ir gali brangiai kainuoti didesniuose vandens telkiniuose (keliasdešimties ar kelių šimtų hektarų).

Veiksmingiausia padidinti ištirpusio deguonies kiekį vandenyje naudojant aeratorius, gerokai mažiau naudos –  po ledu pūsti orą užkimšus eketę, kirsti eketes, arba nuo ledo paviršiaus valyti sniegą.  

Mokslininkų teigimu, jei ištirpusio deguonies trūkumas didesniame ežere būtų užfiksuotas dar žiemą, tokio ežero nepavyktų išgelbėti, nebent būtų imtasi neproporcingų ir labai brangių priemonių. Tačiau jei deguonies trūkumas didesniuose ežeruose būtų užfiksuotas kovą, tokius ežerus galima būtų gelbėti.

„Aplinkos apsaugos departamentas nustatyta tvarka kontroliuoja ir prižiūri esamą situaciją. Departamento pareigūnai visą parą reaguoja į aplinkosaugos pažeidimus, incidentus ir avarijas. Pastebėję nugaišusias žuvis, informuokite telefonu 112 arba AAD Pranešimų priėmimo tarnybos telefonu 8 (5) 273 2995“, – teigia Gintautas Andruškevičius.

SVARBU

Valstybinių gamtinių ir biosferos rezervatų ir nacionalinių parkų direkcijos, žūklės (žvejybos) ploto naudotojai, vandens telkinių savininkai, nustatę kritinę deguonies koncentraciją (mažesnę nei 2 mg/l) vandens telkiniuose ar pastebėję žuvų dusimo požymius, apie tai nedelsdami informuoja AAD.

Kai deguonies koncentracija vandens telkinyje žemesnė nei 2 mg/l ar kai žuvys ima dusti, AAD apie tai nedelsdamas informuoja Aplinkos apsaugos agentūrą ir Žuvininkystės tarnybą prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos.


Straipsnio komentarai

jo,2021-02-09
ka moka, tai moka. Ataskaitas rasyti ir zuikiu pedas skaiciuoti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-02-09
kai kalba eina apie laiką tai gaišimas panašus žodis kaip vilkinimas. Žuvėjų krašte turbūt nebūna laiko vilkinimą ir gaišinimo kuris neišeina į gerą senaties terminą. Nu ir tie de-apartamentininkai va turi šaunamuosius ginklus, specialiasias priemones, tt. Ko nenueina į patvorį ir nepapokši į tvorą? O gal geriau suorganizuoti žiemos varymą iš kiemo su barabanais ir kostiumais? Blynu kepime laiko gaišimas jau gali skaitytis kaip kas tik nori priklausomai nuo gaišinimo lygio. Nuo žioplumo nuo kurio vaistų nebūna iki labai pavojingo visuomenei elgesio - padegimas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
išminčiai2021-02-09
kai žvejoti, tai su bilietu. Kai bėda, tai gelbėkit - esame bejėgiai... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?