15 įdomių būdų, kaip įveikti nuolatinį stresą

2015-02-22, sveikas.lt
Fotolia nuotr. / Pirkiniai
Fotolia nuotr. / Pirkiniai
Stresą patiriame visi. Bet ne visi vienodai greitai nurimstame. Kokių dar priemonių, be valerijonų lašų, galime griebtis tam, kad nusiramintume?

1. Užkrimskite riešutų

Graikinių riešutų aromatas skatina smegenyse relaksino išsiskyrimą, ir organizmą netrukus užlieja stresą slopinančios bangos. Suvalgius graikinį riešutą, nuotaika dar labiau pasitaiso. Pasak mokslininkų, vos ketvirtis arbatinio šaukštelio smulkintų graikinių riešutų per dieną jau po keleto savaičių jums leis pasijusti ramiau, atsipalaiduoti efektyviau. Barstykite jų ant pusryčių košės, berkite į kakavą, kepamų pyragų tešlą, salotas.

2. Parašykite sau ilgą meilės laišką

Laiškai sau, dienoraštis, įkvepiančios citatos padeda jaustis ramesniam, labiau pasitikėti savimi. O kad pozityvumo būtų daugiau, rašykite didelėmis raidėmis. Pasak mokslininkų, raminamasis efektas pajuntamas greičiau ir trunka ilgiau kai laiškas ar mintys parašytos didesniu šriftu. Mūsų smegenys didesnėmis raidėmis parašytus žodžius suvokia kaip svarbesnius, taigi jie suteikia daugiau emocinės naudos.

3. Išeikite pro duris

Vos pradėję galvoti apie tai, kas kelia nerimą ir stresą, pamėginkite išeiti pro duris. Dar geriau – pro keletą durų. Šis triukas padeda pasąmonei apsiprasti su pojūčiu, kad neigiamas mintis palikote. Ėjimas pro duris siunčia smegenims informaciją, kad pakeitėte aplinką, įžengėte į kažką naujo – taigi lengviau seksis ir niūrias mintis palikti anoje durų pusėje. Išėjus pro duris,  streso hormono kortizolio gamyba jau po penkių minučių ima slopti.

4. Suloškite „Kvailį“

Įrodyta, kad žaidimas kortomis padeda atsipalaiduoti. Stebint, kokios kortos krinta ir mėginant atsiminti jų sekas, pamirštami rūpesčiai. Tokia streso mažinimo priemonė savo efektu prilygsta fiziniams pratimams. Ir visai nesvarbu, ką lošite: pokerį, „Kvailį“ ar dėliosite pasjansą, svarbiausia – pasistenkite, kad laikas su bičiuliais praeitų smagiai.

5. Sulaikykite kvėpavimą

Tikriausiai esate pastebėję, kad patirdami stresą kvėpuojate paviršutiniškai ir greitai, įkvėpdami mažai deguonies ir iškvėpdami daug anglies dioksido. Kadangi anglies dioksido jūsų kraujo ląstelėse sumažėja, nervų sistema susipainioja, taigi įtampa tik auga. Kad sumažintumėte nervingumą, elkitės atvirkščiai: giliai įkvėpkite, tada sulaikykite kvėpavimą taip ilgai, kaip galite, nejausdami didelio diskomforto. Taip jūsų ląstelėse anglies dioksido kiekis grįš į pradinę normą, ir turėtumėte perpus sumažinti savo nervingumą. Kitą kartą, kad užbėgtumėte stresui už akių, pajutę pavojų išmokite kvėpuoti lėtai ir giliai.

6. Pasižvalgykite po vitrinas

Šopingas kartais taip pat padeda nuraminti nervus, nors dar dažniau apsipirkimas jaučiant stresą ne kiek nuramina, kiek paplonina piniginę. Turime gerų žinių! Mokslininkai nustatė, kad norint pagerinti savijautą nereikia nė apsipirkinėti – užtenka vien paspoksoti į prekes, galbūt šį bei tą pasimatuoti. Net ir elektroninių parduotuvių naršymas ar prekių katalogų vartymas svarstant, ką vertėtų įsigyti, jau po 20 minučių pastebimai pataiso nuotaiką!

Šviesūs, ryškūs reklaminiai paveiksliukai padeda atsiplėšti nuo kasdienybės, pajusti pasitenkinimą, kad teoriškai visa tai panorėję galite įsigyti. Beje, tie patys mokslininkai teigia, kad moterys, kurios nevengia pasižvalgyti po katalogus ir vitrinas, bet neskuba traukti savo kreditinės kortelės, patiria perpus mažiau streso nei parduotuvių vengiančios jų kolegės.

7. Suplėšykite ką nors! 

Plėšyti popierių, pasirodo, taip pat naudinga! Monotoniški judesiai ir plyštančio popieriaus garsas per 10 minučių sumažina patiriamo streso lygį 25 procentais. Efektas išlieka net 2 valandas. Jei plėšyti popieriaus jums nepatinka, pamėginkite kitą veiklą, kur reikėtų derinti akių ir rankų judesių koordinaciją: pamėginkite megzti, nerti vąšeliu ar bent jau suplauti stirtą indų. Tai leis smegenims pailsėti nuo chaoso, sumažins jūsų pulsą ir kraujospūdį.

8. Užkąskite duonos su česnaku

Gardus šviežios duonos ir česnako kvapų mišinys žaibiškai sumažina stresą net 39 procentais. Česnakuose esantys eteriniai aliejai stimuliuoja nervų sistemą, smegenys gauna signalą sumažinti streso hormono gamybą. Kad rezultatas būtų geriausias, duoną ar bandelę su česnaku paskrudinkite lėtai, nedideliame karštyje, kad kuo ilgiau jaustumėte aromatą.

9. Panirkite į poeziją

Eilėraščių skaitymas per 10 minučių gali nugramzdinti į relaksacijos būseną. Bet koks ritmiškas eilėraštis sureguliuoja kvėpavimą, leidžia sukoncentruoti mintis.

10. Paminkykite plastiliną

Specifinis jo kvapas primins vaikystę ir pažadins malonius prisiminimus, o stresas sumažės vos per 60 sekundžių. Bent jau taip žada mokslininkai. Neturite namuose plastilino? Tada uždekite obuolių kvapo aromatinę žvakę. Obuolių aromatas stimuliuoja smegenų sritį, kuri sukelia vaikystės prisiminimus. 

11. Pasukite lanką

Kai tavo streso lygis, atrodo, tuoj tuoj nukels stogą, vos 2 minutės lanko sukimo padės nurimti, išvalys mintis. Ne trumpam – mažiausiai valandai! Pasirodo, lanko sukimas neutralizuoja streso hormoną taip pat efektyviai, kaip ir bėgimas ristele.

12. Sustokite ir pauostykite žolės

Šviežiai nupjautos žolės kvapas, pasak mokslininkų, yra antras po šviežios duonos kvapo, kuris suteikia laimės ir saugumo jausmą. Jis nugali gėlių, vanilės, švaros kvapus. O jei tuo pat metu dar ir akis palepinsite didelės pievos vaizdu, raminamasis efektas tik dar labiau sustiprės!

13. Užsikimškite ausis

Nenuostabu, kad esate pripratę ir prie pakankamai didelio foninio triukšmo. Vis dėlto, jei pamėgintumėte apsieiti be jo bent 3 valandas per dieną, pasijustumėte ramesnis. Todėl tiek laiko rekomenduojama praleisti su ausų kaištukais – kad negirdėtumėte namiškių įjungto televizoriaus, burzgiančios indaplovės, besisukančio skalbiamosios mašinos būgno ir kaimynų pašnekesio balkone.

14. Pakelkite akis į debesis

Žvilgsnis, nukreiptas į dangaus žydrynę, 82 procentams žmonių leidžia pasijusti ramesniems, atgauti energiją, pailsėti. Jei dangus apniukęs – galite to paties efekto pasiekti 2 minutes žvelgdami į horizontą, sukoncentravę žvilgsnį į toliausiai esančius objektus.

15. Palepinkite save

Nauji pirkiniai, apsilankymai SPA centre – ne tik praktiškai patikrinta, bet ir moksliškai įrodyta, jog tai pakelia nuotaiką ir leidžia pabėgti nuo gyvenimo chaoso pojūčio. Poveikis – itin ilgas, trunka beveik parą. Juk jus to tikrai verti!

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!