Pašyšiuose paminėta Tarptautinė gimtosios kalbos diena

2021-03-11, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filialo bibliotekininkė Danutė Adomavičienė
Organizuoti gražiausio lietuviško žodžio rinkimai. Autorės nuotr.
Organizuoti gražiausio lietuviško žodžio rinkimai. Autorės nuotr.
1999 metais vasario 21-ąją Jungtinės Tautos paskelbė Tarptautine gimtosios kalbos diena. Tai yra graži idėja, padedanti įprasminti gimtosios kalbos svarbą mūsų gyvenime, išsaugoti kultūros paveldą, tautos tradicijas ir papročius.

Lietuvių kalba – viena iš seniausių išlikusių indoeuropiečių kalbų, unikali savo tarmėmis. Anot R. V. Emersono, kalba – tai miestas, kurio statybai kiekvienas žmogus, gyvendamas žemėje, atneša savo akmenį. Ar tikrai saugome šį miestą, kurį mūsų protėviai statė su meile? Ar prisimename savo tėvų šnektą?

Minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filialas organizavo gražiausio lietuviško žodžio rinkimus. Visą  savaitę  bibliotekoje apsilankę skaitytojai lauko stende rašė jiems mieliausius gimtuosius žodžius. Dažniausiai buvo minimas žodis „meilė“.

Sakoma: ,,Medis tol stiprus, kol stiprios jo šaknys“. Tad Pašyšių filialo bibliotekininkė visus skaitytojus vasario 21 dieną  pakvietė prisiminti savo tėvų ir senelių šnektą, savo šaknis, paklaidžioti po Tarmių miestelį ir ,,pasirokuoti“ su miestelio „gaspadine“ virtualioje viktorinoje „Tarmių miestelis ieško gaspadinės“. Savo žinias per savaitę viktorinoje pasitikrino 40 žaidėjų.

Visi norintys gali apsilankyti Pašyšių bibliotekos feisbuko paskyroje ir paklaidžioti Tarmių miestelio gatvėmis.


Straipsnio komentarai

..2021-03-11
nu tai kodėl organizavo gražiausio lietuviško žodžio rinkimus, bet ne gražiausio gimtojiško žodžio rinkimus? Tame ir esmė iš karto kur organizuojami kažkokie "grožio" konkursai reikalinga susiprasti kad viskas kas liečia gražiausiais yra susieta su graža, turto gražinimais, grežimu, sukimu, tt. Nu ir čia "įdomu" kitaip, nes kalba ir eina apie aklųjų karalystę. Pats išsireiškimas "gimtoji kalba" žmonėms susipranta ne kalba su kuria žmogus gimsta, bet kad tai kalba kuri pirmiausia išmokstama. Nu galima suprasti kad jungtinės tautos duoda suprasti kad visame pasaulyje yra viena "gimtoji" kalba, kurią visi tie kas gimę šitame pasauyje moka, susikalba ir supranta. Bet va čia iš karto garbės paradų spąstai, nes ta gimtoji kalba nieko nėra verta palyginus su "gimtosiomis" kalbomis kurios išmokstamos ir nuo tada skaitosi kaip žmogaus gimimas. Ir neaišku ką reiškia "išmokstama", jugi irgi yra visokie lygiai ir raštu ir žodžiu ir tarp eilučių ir nutylėta ir šviesoje ir tamsoje, tt. Ir va vaikystėje gimtoji kalba sukeičiama su kita "atgimtąją" kalba. Kol žmogus nėra "išmokęs" kalbos tas organizmas skaitosi kažkaip kitaip. Nu jo yra visokie žodžiai kūdikis, vaikas, neišnešiotukas, ankstukas, žinduolis, gyvūnas, gyvulys, tt. Ir čia tie paskutiniai žodžiai nėra kažkas išimta iš konteksto, nes visiškai neaišku kūdikio elgesys, tai kažkas nenuspėjamo. Gimęs vaikas gyvena pagal visiškai kitokią "gimtąją" kalbą su kuria ir supranta aplinką ir bendrauja su aplinkiniais tol kol kažkaip neperbrenda raudų jūros į kitą krantą. Ir va mes prieiname prie kažko "svarbaus", jeigu taip sukonstruoti gyvulių fermos metodai taip kad jie galėtų būti paslėpti atvirai. Nu kad viskas kas liečia nelygybę, kastas, klases, tt yra taip ir formuojama. Per kalbą, kuri "mokinama" per kalimus, nors tas visiškai nereikalinga. Tai kalinimas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?