5 eteriniai aliejai, kuriuos reikėtų turėti savo namuose

2015-02-21, Diana Lietuvininkė
Fotolia nuotr. / Eterinis levandų aliejus
Fotolia nuotr. / Eterinis levandų aliejus
Istorijoje žinoma nemažai pavyzdžių, kai moterys, naudojusios eterinius aliejus, sugebėjo ilgam išsaugoti savo jaunystę, grožį ir sveikatą. Kokias sveikatos ir grožio paslaptis slepia eteriniai aliejai? Kokius eterinius aliejus verta turėti savo namuose, kad pajustume gydomąsias augalų savybes?

Pasak aromaterapijos žinovės Robertos Bulotaitės, mes vis dar per menkai vertiname  teigiamą eterinių aliejų poveikį žmogui.  Žinodami eterinių aliejų gydomąsias galias, sumažinsime streso pojūtį, geriau pažinsime savo kūną ir galėsime mėgautis kokybiškesniu gyvenimu. Negana to, aromaterapija suteikia unikalią galimybę užuosti tolimų šalių augalų kvapus: Afrikos, Australijos ar net Pietų Amerikos.

Teigiamas poveikis žmogaus sveikatai

Aromaterapija – tai menas ir mokslas naudojantis kvapais pasiekti fizinę, emocinę, psichologinę bei vidinę harmoniją. Eterinius aliejus augalai kaupia žieduose, vaisiuose, šaknyse, medienoje, lapuose ir žolėje.

Svarbiausia eterinių aliejų savybė – organizmo ląstelių aprūpinimas deguonimi. Aromate esančios kvapniosios medžiagos veikia žmogaus nervų sistemą, mažina stresą, įtampą, depresiją, suteikia pasitikėjimo ir jėgų.

Aromatinės medžiagos dažniausiai naudojamos ore (difuzoriai, aromatinės žvakės), kūnui tepti (masažas, kompresais). Kartais naudojamos ir tiesioginės inhaliacijos ar aromatiniai gėrimai.

5 eteriniai aliejai, kuriuos patartina turėti namuose

  • Citrusinių vaisių eterinis aliejus gerina nuotaiką. Citrusinių vaisių (apelsinų, mandarinų, greipfrutų) kvapai gerina nuotaiką, išblaško niūrias mintis, didina gebėjimą susikaupti, skatina motyvaciją, ištvermę dirbant ar sportuojant.
  • Levandų eterinis aliejus ramina ir atpalaiduoja. Ramina ir malšina skausmą, stiprina imunitetą, mažina gerklės infekcijas, sinusito, bronchito, astmos požymius. Gydo aknę ir egzemą, mažina raukšles, naikina psoriazę, odos uždegimus.
  • Mirų eterinis aliejus malšina skausmą. Ramina skausmus, mažina nervinę įtampą, turi medžiagų, slopinančių uždegiminius procesus, pasižymi antiseptinėmis ir imuninę sistemą stimuliuojančiomis savybėmis.
  • Vetiverijų eterinis aliejus tonizuoja ir padeda susikaupti. Suteikia pasitikėjimo savimi, laisvės pojūtį, atstato nervų sistemą po šoko, didelės įtampos, patirto streso.
  • Rozmarinų eterinis aliejus padeda sutelkti dėmesį. Mažina raumenų skausmus, gerina atmintį, pakelia aktyvumą (kartais yra vadinamas „sportininkų“ aliejumi).

Kaip su eteriniais aliejais sukurti SPA malonumus namuose

Vonia. Rekomenduojama eterinį aliejų sumaišyti su sauja jūros druskos (lašinkite ne daugiau kaip 10 lašų). Vonioje gulėkite 15–20 minučių, kvėpuokite giliai ir lėtai. Prieš vonią su eteriniais aliejais nenaudokite prausimosi priemonių, šampūnų, muilų.

Keli lašeliai ant kūno. Jie padės pajusti eterinių aliejų teikiamą gėrį, atpalaiduos kūną ir pažadins jausmus. Lašelį eterinio aliejaus užtepkite ant skaudamų vietų (pvz., pilvas, smilkiniai). Taip pat naudokite vietoje įprastų kvepalų. Gaivus vėjo gūsis padės pajusti malonų apelsinų ar levandų kvapą tiesiog einant gatve.

Oro gaivinimas. Patalpų orui gaivinti kelis lašus eterinio aliejaus įlašinkite į elektrinį eterinio aliejaus difuzorių ar vandenį aromatinėje lempoje (svarbu, kad aliejus nedegtų). Namams valyti bei dezinfekuoti kelis mėgstamo eterinio aliejaus lašus įlašinkite į vandenį, kuriuo plaunate namus.

Svarbu žinoti. Rinkitės tik natūralius, aukštos kokybės, terapinį poveikį turinčius eterinius aliejus. Saugokite akis, nosį ir ausis, kad į juos nepatektų eterinio aliejaus. Jei eterinio aliejaus pateko ant akių, jokiu būdu neplaukite jo vandeniu (pvz., pipirmėtės aliejus tik sustiprins vėsos jausmą). Tokiu atveju dažniau mirksėkite ir akis valykite natūraliame aliejuje suvilgyta vatos kempinėle.

Eteriniai aliejai – tai erdvė, kuri ne tik suteikia galimybę geriau pažinti skirtingų šalių augalus, bet ir puiki proga atsigręžti į savo kūną bei jausmus.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?