Skubota politikų ataskaita ar apsukri reklama?

2021-03-19, Jonas Vingis
Šilutės rajono meras V.Laurinaitis ir administracijos direktorius V. Pozingis atrodė susierzinę. 
Šilutės rajono meras V.Laurinaitis ir administracijos direktorius V. Pozingis atrodė susierzinę. 

Dar vasario mėnesį šilutiškiai pašto dėžutėse rado leidinį, kuris pavadintas „Šilutės rajono savivaldybės tarybos ir Tarybos koalicinės daugumos programos vykdymo 2019-2020 metų ataskaita“. Kas tai: Tarybos veiklos ataskaita ar politinių partijų reklama už mokesčių mokėtojų pinigus? Todėl pamėginkime panagrinėti kai kuriuos teisinius aspektus, kad galėtume tai suprasti.

Dauguma sustiprėjo dviem balsais

Šilutės miesto ir rajono gyventojai buvo apdalinti leidiniu, kuriame teigiama, kad „Taryba ir Šilutės rajono savivaldybės tarybos koalicinė dauguma <...> džiaugiamės susibūrę į darbingai nusiteikusią komandą“. Lankstinuke pateikiami svarbiausi per pastaruosius dvejus metus atlikti darbai. Taip pat iš lankstinuko sužinome, kad Tarybos valdančiąją daugumą, įvardinančią save koalicine dauguma, sudaro Tarybos nariai, atstovaujantys keturioms partijoms ir visuomeniniam komitetui.

Taigi, per dvejus metus prie valdančiųjų pritapo ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijai atstovaujantys du Tarybos nariai ir tuo sustiprino daugumos balsus iki 17. Tačiau grįžkime prie lankstinuko. Ar tai yra Tarybos veiklos ataskaita, apie kurią Vietos savivaldos įstatyme kalbama kaip apie Tarybos veiklos formą ir apie kurią privalu atsiskaityti kasmet?

Atsiskaitomumas yra reglamentuojamas

Politikai, išrinkti į Savivaldybės tarybą, savo įgaliojimus įgyvendina kolegialiai Tarybos posėdžiuose. Jiems įstatymo nustatyta tvarka privalu atsiskaityti vietos bendruomenei šio kolegialaus valdymo organo vardu. Todėl Vietos savivaldos įstatymo 12 straipsnio 2 punkte ir įgyvendinta Tarybos atskaitingumo gyventojams prievolė: „Savivaldybės taryba ne rečiau kaip vieną kartą per metus reglamento nustatyta tvarka turi pateikti savivaldybės bendruomenei viešą savo veiklos ataskaitą. Ataskaitą savivaldybės tarybos vardu pateikia savivaldybės meras“.

Iš Vietos savivaldos įstatymo sužinome, kad atsiskaitymo rinkėjams tvarką nustato Savivaldybės taryba, savo veiklos reglamente. Na, ir pasižiūrėkime, ką apie tai byloja pačių politikų priimtas reglamentas. O jame teigiama, kad meras ne rečiau kaip kartą per metus iki gegužės mėnesio 1 dienos atsiskaito Tarybai už savo veiklą ir iki birželio 1 dienos - rinkėjams už Savivaldybės veiklą per kalendorinius metus. Logiška, kad gyventojams pateikiama Tarybos veiklos ataskaita jau būtų pristatyta Tarybai atsakyti, kaip numatyta reglamente, į visus Tarybos narių klausimus. Be abejo, Tarybos veiklos ataskaitoje įdomu būtų pamatyti ir opozicijos vaidmens įvertinimą – juk tai taip pat politikų veikla. O kai jau kalbame apie Tarybos veiklą, prisiminkime, kad ją sudaro 25 politikai.

Posėdyje apsinuogino tikrovė

Tačiau šį kartą vežimas rieda pirmiau to, kuris turėtų jį traukti. Į tai ir buvo atkreiptas opozicijos dėmesys nuotolinio Tarybos posėdžio, vykusio vasario 25 dieną, metu. Ypač tai pasitvirtino tuomet, kai Tarybos narė, atstovaujanti valdančiajai daugumos koalicijai Lijana Jagintavičienė suabejojo išplatintoje ataskaitoje minimų darbų realumu. Politikės manymu yra perlenkta lazda, kai pabendravusi su bendruomenių pirmininkais sužinojo, jog dalis vardinamų ataskaitoje projektų yra bendruomenių įvykdyti projektai, kurių nėra Savivaldybės finansuojami. Kai kurie minimi atlikti darbai net nėra iš šio ataskaitinio laikotarpio.

Nors politikė L. Jagintavičienė priklauso Tarybos koalicinei daugumai, tačiau rengusiems ataskaitą jos kritika Tarybos posėdžio metu sukėlė nevienareikšmę reakciją. Tai, kad meras V. Laurinaitis mėgino nutildyti politikę jos pasisakymo metu, veikiausiai parodo susierzinimą. Tačiau išsikovojusi teisę pasisakyti iki galo L. Jagintavičienė po to sulaukė ne tik kritikos iš koalicijos partnerių ir savo partijos partiečio administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio, bet ir buvo apkaltinta melu. Meras V. Laurinaitis netgi stebėjosi: „Negi mes darome ir nežinome, ką darome?“

Galbūt L. Jagintavičienė buvo suklaidinta netiksliai pateikta informacija iš kažkurio seniūno ar bendruomenės pirmininko? Galbūt ji neturėjo laiko patikrinti jai sakomos informacijos? Tačiau tai neužgožia akivaizdaus jos partiečio V. Pozingio susierzinimo, išreikšto frazėje: „Nesumaišykite žiniasklaidos ir Tarybos nario“. Ši diskusija nuotolinio posėdžio metu apnuogino kai kurias piktžaizdes, kurios ardo valdančios daugumos koalicijos ir konkrečiai Šilutės „valstiečių“ pamatus iš vidaus. Galbūt dėl šios priežasties ji buvo sustiprinta dviem balsais.

Netruko pastebėti nesutarimus ir opozicija, iš kurios barikadų nuskriejo replika apie nepatvirtintą ataskaitą ne tik Taryboje, bet ir pačioje valdančioje koalicijoje. Ar ši situacija parodo tai, kad eiliniams daugumos nariams ne visi ruošiami sprendimai pristatomi? O gal tik vienoje partijoje einama autokratinio valdymo keliu? Nežinia, tačiau aišku tik viena, kad parengta ir gražiu apipavidalinimu išleista ir jau išdalinta Tarybos veiklos ataskaita nebuvo aptarta su kiekvienu Tarybos nariu net ir valdančioje daugumoje.

Ar abejonės bus išsklaidytos?

Tačiau grįžkime prie faktinių dalykų ir politikų emocijas palikime patiems politikams. Pirmas faktas – meras, mero pavaduotojas ir administracijos direktorius savo veiklos metines ataskaitas pristato Tarybai ir atsako į klausimus. Tai turi padaryti iki kalendorinių metų gegužės 1 dienos. Antras faktas: meras už savo ir Tarybos veiklą rinkėjams atsiskaito iki kalendorinių metų birželio 1 dienos. Trečias faktas - Šilutės rajono savivaldybės tarybos ir Tarybos koalicinės daugumos programos vykdymo 2019-2020 metų ataskaita, gyventojams išplatinta šių metų vasario mėnesį. Ar šis dokumentas gali būti vadinamas mero ir Tarybos veiklos ataskaita? Jeigu žiūrėti per išvardintų anksčiau faktinių aplinkybių, grindžiamų Vietos savivaldos įstatymu ir Šilutės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentu, prizmę – tai akivaizdu, kad nusižengta Vietos savivaldos įstatymo ir Tarybos veiklos reglamento reikalavimams.

Iš kitos pusės visi supranta, kad politinės partijos ir Tarybos nariai ataskaitų forma gali netiesiogiai pasireklamuoti ne politinės kampanijos metu. Ir jei išplatintame lankstinuke tik paminėtos politinės jėgos, sudarančios taip vadinamą daugumos koaliciją, galime netiesiogiai suprasti, kad tai reklaminis lankstinukas. Tačiau jei tai yra politinių partijų reklaminis lankstinukas, tai kodėl jis išleistas Šilutės rajono savivaldybės vardu, panaudojant biudžeto lėšas ir įdarbinant Savivaldybės tarnautojus?

Ar turime mes apmokėti politinių partijų reklamą, kurios kone visos yra parlamentinės ir jau yra finansuojamos iš biudžeto. O tokiu atveju pamatome ir kitą medalio pusę – benderišką apsukrumą iš klasikinio romano. Tikėtina, kad visi klaustukai pranyks ir abejonės išsisklaidys, kol vasara sušildys vandens skalaujamą pamario krašto žemę.


Straipsnio komentarai

Tomas2021-03-22
Šitie du tik rausti ir girtis temoka. Bloga man žiūrėti į tuos "renovuotus" žiedus, o miestas pasidaręs didele statybviete Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Širvų Pikis2021-03-22
man įdomu tiesiog, kiek glaudūs ryšiai yra tarp tų statybinių įmonių ir mūsų valdžios ponų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-03-20
jeigu žiūrėti į kastuvus ir šiūpelius tai ta valdžia lygiai taip pat dirba kaip ir visos kitos "valdžios". tik čia kažkaip bandoma sudaryti įspūdį kad viskas atvirkščiai. Kad ta valdžia tokie labai nagli ir atseit jie čia prisitrynė mazolius nuo medalių nešiojimo. Nors va dabar kaip tik laiptinėje vedė elektrą pagal tuos visus rubikoninius projektus, kur tvarka keičiasi nes uždraus dujų balionus daugiabučiuose. Ir va čia įdomu yra ne vienas bet keli aspektai. Nu atseit vienam butui dotacija grubiai 750 eurų. Iš tos sumos 250 eurų naujai viryklei. Likusieji 500 eurų skirta sutvarkyti elektrą laiptinėje ir bute. Visų pirma "keista" kad va XXI amžius ir jie tos naujos modernios viryklės kažkaip kas liečia elektros energijos poreikius labai nemodernios. Kažkaip atvirkščiai. Nu palyginkit visą kitą buitinę techniką. Viskas ten kažkaip atvirkščiai. Kitas aspektas, kad va nuo buto 500 eurai. Laiptinėje 15 butų * 500 eurų. Tai yra vienai laiptinei sutvarkyti skiriama 7500 eurų. Nu tame bute jie tik pragrežė skylę nuvedė laidą ir uždėjo dėžutę. Užtruko gal 15-20 minučių. Ir matosi kad žmogelis ne "pėsčias" eina dirbti tokį darbą nors neturi net darbinių rūbų, bet kažkokie vos ne dizaineriškos kelnės ir batai. Nors va firmelė tos mano šlykštynės "sesers" lygtais klasioko deklaruoja kad vidutinė alga nesiekia 600 eurų per mėnesį. Tad čia ir ne juozas pats klausia mušdamas sau per lešką pilną babkių pats rėkdamas atsakinėja. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ir dar,Juozai,2021-03-20
kai valdzia jau susiruos tavo gatve tvarkyti,tai iskart ten atpuls medziu sergetojai su opozicijos palaikymu,ir ta nora daryti tavo gatve apipils skundais i visas imanomas institucijas. O tom institucijom vienodai sviecia- jie stabdo toki projekta ir taskas. Ir tokiu atveju liksi it muse kandes. Ir tai dar ne viskas.Kai Silutes valdzia kvies jus-tos gatves sutvarkymu suinteresuotus zmones pasirasyti kad norite,kad jums reikia to saligatvio,jus neateisite,nepalaikysite,savo paraso nepadesite. Jus tiesiog busite nepatenkinti viskuom. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozai,2021-03-20
gal biski pakentek,jau ir taip kone visa Silute perkasta skersai isilgai. Matei,kokia Ramuciu gatve padare ? Juk turbut net darbininku tiek nera,kad vienui momenta isvis viska iskasti. Juk neisi tamsta pats kastuva pasiemes padeti dirbti :) Kantrybes. Ka jau ka,bet siai valdziai prikisti kad jie nieko nedaro,tai jau tikrai nepavyks :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozas2021-03-20
Jau nuo neatmenamų laikų ŠILUTĖS valdžia laikau didžiausiais melagiais.Kiekviena nauja valdžia vis -žada daryti pėsčiųjų taką nuo sviesto sūrių gamyklos link Kintų. Jau užpernai POZINGIS važiavo į Vilnių suderinti klausymų su Lietuvos kelių direkcija,bet dar derina iki šiol. Dar buvęs administracijos direktorius ŠEPUTIS sakė,kad tik to ir betrūksta,kad prasidėtų darbai.Alio ponai kur pažadai? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozas2021-03-20
Jau nuo neatmenamų laikų ŠILUTĖS valdžia laikau didžiausiais melagiais.Kiekviena nauja valdžia vis -žada daryti pėsčiųjų taką nuo sviesto sūrių gamyklos link Kintų. Jau užpernai POZINGIS važiavo į Vilnių suderinti klausymų su Lietuvos kelių direkcija,bet dar derina iki šiol. Dar buvęs administracijos direktorius ŠEPUTIS sakė,kad tik to ir betrūksta,kad prasidėtų darbai.Alio ponai kur pažadai? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-03-19
Tarybiniais laikais šilutėje irgi buvo baseinas. Ne olimpinis, bet ir ne koks varlinukas. Ten ir sauna buvo ir dušai. Ir vanduo šildomas. Turbūt buvo 25 metrų ilgio. Tas baseinas buvo pastatytas ir stovėjo šilutės baldų teritorijoje. Nežinau kodėl. Gal kaip konspiracija? Va hidraulinių gamyklos teritorijoje irgi stovėjo šiltnamis. šildomas, tt. Dar tebestovi. Gal ir tas baseinas dar tebėra ir tebeveikia? Nes ir sovietiniais laikais ten atseit su siuntimais viskas. Gal čia viena iš "paslapčių" kodėl va aukštuomenė tokia gražiai nuaugę, nes jie turi visokios nenuobodžios judėjimo laisvės. Nes matot jeigu esi parklupdytas ant žirnių kampe ar prikaltas prie kryžiaus tai bet koks judėjimas sukelia skausmą. Tie ataskaitų lankstinukai nieko nešildo išskyrus kažkokių spaudos priespaudos lankstytojų kišenes. Kiek kainuoja maketavimas, tipografija, tt? Tai nesiskaito kaip ataskaita jeigu žmogui vietoj būsto numetamas lankstinukas. Tai patyčios. Bet čia lenda kitokie ragai iš maišo. Nes negalima "kaltinti" ir politikų, nes jie va atseit "prisiima" kaltę patys kaltindami. Atseit čia jie dirbo ir tai jų darbo vaisiai. nieko panašaus. Čia tas pats kas traukinio palydovė pradėtų aiškinti kad jinai va suprojektavo ir nutiiesė geležinkelį, pastatė pervažas, prikasė geležies rūdos, sulydė plieno, suvirino gyvulinius vagonus, sukonstravo lokomotyvus, tt. Net ir traukinio mašinistui labai mažai tenka sukioti vairą. Jie važiuoja "bėgiais", net jeigu tas dundantis riedantis sąstatas užmaskuojamas ir pateikiamas kaip "pavežėjimo" paslauga. Nėra čia jokių koalicijų ar partijų. Žydi vienybė. Ir čia nesvarbu kaip diametraliai priešingos krypties jėgos. Tai vis tiek tik skirtingi skverneliai ant to pačio švarkelio. Nu jo tie oriflamininkai kažkaip krenta į akis dėl to jų keisto naglumo, tarsi pranašai iš anapus krašto, kur neužmirštuolės nevysta nuo kuklumo. Nu ir vis tiek va yra globalizuotas pasaulis ir tą anapus kraštą vistiek reikalinga kažkaip žiūrėti kad tai "savas" kraštas. Ir tuo labiau kad dabar to naglumo ir "drąsos" yra jau labai daug. Jiems kažkas aišku. Jie kažką "daro" taip kaip jie jau yra darę. Padarys čia eis toliau tą patį daryti kitiems. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
2021-03-19
Šitaip gražėja Šilutė, malonu ir atvykti. Baikit pilti visokias politines nesąmones ir leiskit žmonėms toliau dirbti. Puikūs ataskaitų lankstinukai, viskas išsakyta aiškiai. Puikūs darbai ir sėkmės. O iš kokių lėšų ir kieno tai padaryta tai tegul pasidomi kaip vyksta projektai ir kiek kas prisideda. Bendruomenės vienos be savivaldybės ir seniūnijų pagalbos nieko nepadarytų, nes pastatai, patalpos ir žemės sklypai visuomenės panaudai priklauso savivaldybei. Ot taip. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ O jezausmarija kaip blogai2021-03-19
man asmeniškai prie šitos valdžios labai blogai. Lygiai taip pat blogai kaip ir tarybiniais laikais prie komunistinės valdžios. man nešildo tie baseinai ir tie kultūros namai, jeigu aš neturiu kur gyventi. Iš mano pusės žiūrint yra pavogti pinigai ir va čia trinkeles atseit sudėjo aborigenams o viską kitką kažkokie vikinginiai piratai pasidalijo. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
O jezausMarija kaip blogai2021-03-19
Dar taip blogai Siluteje niekad nebuvo :) Statomas baseinas, statomi kulturos namai, is pagriinduju remontuojami daugiabuciu kiemai, nauja Ramuciu gatve, rekonstruojama turgaus aikste, renovuiojami pylimai, tvarkomos gatves, irengiami eismao sauguma gerinancios ziedines sankryzos ir tt ir tt ir tt. O Jezau kaip "blogai" .Gal galvas prasiplaukite kritikai jus nelaimingi. Vat butent jusu nuolat viska kritikuojanciu deka vos nenuplauke estakada,rusnes kelias,kulturkes renovacija. autobusu parko iskelimas. Jus pasistenkite- jums dar gali pavykti uzblokuoti dviraciu tako tiesima nuo ligonines iki Griniaus tilto, ziedines sankryzos irengima Tilzes /Lietuvininku gatveje. Jus gi turite praktikos,juk Lietuvininku gatves renovacija kuo puikiausiai sustabdete- liko kreivi sleivi saligatviai, medziu saknu isvartytomis saligatvio trinkelemis ir medziais kurie ir toliau sekmingai virs ant zmoniu ir automobiliu.Juk anot jusu anksciau viskas buvo Siluteje zjbs- isvis nieks nieko nedare.
Schanchajus buvo Silutes vizitine kortele ir buvo viskas taip gerai. Ar siaip tiesiog esate nevisprociai su itin trumpa atmintimi.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-03-19
matot kaip pavojinga kažką susiprasti su kabinamais geltono lietaus nugairintais makaronais? Va nesenai ar tik ne tie patys vingiuotojai aiškino kaip viena tarybos narė yra lygesnė negu kiti tarybos nariai ne dėl to kad neturi daugiau kojų, bet tarsi dėl tokios pat veiklos ataskaitos. Kiek pamenu ta ataskaita irgi buvo reklaminio leidinio pavidalo, lankstinukas. Kodėl tenais nenagrinėjo iš kokios kišenės tie pinigai? Jeigu iš savo kišenės tai jinai gi kaip viešas asmuo gauna kažkokią biudžetinę ar iždinę algą ale "rinkėjų" pinigai. Nors net jeigu sudaužė savo tikrai "privačią" kiaulę taupyklę, kur susitaupė pinigus pati rinkdama butelius patvoriais tai vis tiek jinai gi pati irgi skaitosi kaip "rinkėja" ir tada vis tiek taip švaistomi rinkėjų pinigai kažkokioms nesamonėms. Ir čia reikalinga suprasti kad "atsiskaitymas" su kažkokiais žodžiais užrašytais ant popierėlio negalioja kaip atsiskaitymo forma. Čia kažkas panašaus kaip tame filme "dumb and dumber", kur tie proto bokštai irgi sugalvojo atsiskaitinėti per "raštelius". Kad jų užrašytas žodis "euras" galima konvertuoti į eurus pagal bet kurios dienos kursą. Tos jūsų ataskaitos tai ne ataskaitos tai neužgyjančių jonizuotų ronininų skolų rašteliai.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tritaškis2021-03-19
atsibodo šita valdžia su savo nesąmonėmis Komentaras patinka Komentaras nepatinka
LAIKĄ TAMPO IR TIPO NIEKO TOKIO 2021-03-19
KIEK MEDŽIŲ DABAR IŠKIRS TOKIEM LANKSTINUKAMS , NEBŪTŲ NAUDOS NELAIŽYTŲ VIENI KITIEM KULNŲ IR TIPO NEVAIDINTO KAD GERĄ DARBA ŠILUTEI DARO TIK NEPAMIRŠKIT BALSUOT
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?