Sinoptikų prognozės: kada šiemet laukti tikro pavasario

2015-02-20, Inga Saukienė, www.DELFI.lt
Gamtininkai prašo prašo žibutes skinti saikingai © S.Paltanavičiaus nuotr.
Gamtininkai prašo prašo žibutes skinti saikingai © S.Paltanavičiaus nuotr.

Pasak sinoptikų, ši žiema, negąsdinusi didžiuliais šalčiais, nepateiks didelių staigmenų ir per artimiausias savaites. Ar ateinanti šiluma gali būti laikoma ankstyvo pavasario pranašu?

Termometro stulpelis kils net iki 10 laipsnių šilumos

Pasak orų prognozių portalo gismeteo.lt direktoriaus Kęstučio Petkevičiaus, šiuo metu vyrauja gana pavasariškas oras, kuris palaipsniui tik gerės.

„Kovo pradžioje, tikėtina, plūstelės šiluma ir termometrų stulpeliai šoktelės net iki 10 laipsnių. Bus saulėta, tad galėsime džiaugtis tikrai pavasarišku oru. Tačiau ir čia galimi tam tikri temperatūrų svyravimai, kuomet artėjant balandžiui oras kiek atvės, naktimis spustelės šaltukas. Tačiau, remiantis ilgalaikiu meteorologinių prognozių modeliu, dideli pokyčiai negresia. Panašu, kad šio pavasario orai bus gana panašūs į praėjusių metų (pernai pavasaris buvo ankstyvas – DELFI). Taigi laukiamas metų laikas nevėluos, jis sutaps su kalendorine savo pradžia. Be to, pavasario įžanga gali būti greita ir maloni, nors viso laikotarpio metu gali pasitaikyti ir kiek vėsesnių momentų. Bet toks jau tas pavasaris yra“, - teigė pašnekovas.

Europos vidutinės trukmės orų prognozių centro (ECMWF) duomenimis, vidutinė daugiametė pirmosios kovo savaitės vidutinė temperatūra – 2,5 laipsnio šalčio, tačiau prognozuojama, kad šiemet ji sieks beveik 1 laipsnį šilumos. Taigi bus gerokai šilčiau ir maloniau, ypač dienomis, kai termometro stulpelis rodys 5 ir daugiau laipsnių šilumos, švies ir, žinia, jau šildys saulutė. Tačiau artėjant prie kovo vidurio, prognozuojama savaitės vidutinė temperatūra jau bus minusinė, tačiau vis tiek bus aukštesnės už daugiametę normą.

Tiesa, Lietuvos sinoptikai prognozuoja nuosaikesnį pavasario atėjimą. Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikės Alvos Nagelytės, dabartinė tendencija rodo, kad iki pat kalendorinio pavasario išsilaikys sąlyginai šilti orai. Tiesa, bus ir saulės, ir kritulių lietaus bei šlapdribos pavidalu, bet temperatūra svyruos nežymiai.

„Lūžis kaip tik vyksta dabar. Praėjusią naktį kai kur dar buvo iki 7 laipsnių šalčio, ateinančiomis dienomis jau bus šilčiau ir kol kas šalčių įsiveržimo nesimato, nors yra buvę metų, kai tokiu metu būdavo pakankamai šalta. Tarkime, kad jau dabar nedrąsi pavasario pradžia“, - sakė pašnekovė.

Pasak sinoptikės, tikėtina, kad dienomis pašvietus saulei vis dar esanti sniego danga ištirps. Kadangi temperatūra dažniausiai bus pliusinė, jei iš dangaus ir kris sniegas, jis iš karto tirps. Daugiau kritulių sulauksime prieš pat pavasario pradžią, taigi pavasarį pasitiksime drėgnesniais orais.

„Kovas – pereinamasis mėnuo iš žiemos į pavasarį, todėl per jį dar galime sulaukti visko. Paprastai šilti orai ilgai neužsilaiko, juos keičia šaltesnis oras, pastarąjį vėl šiluma ir t. t.“, - svarstė A. Nagelytė.

Pavasaris prasidės jau kovo mėnesį

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus specialisto Justino Kilpio, ilgalaikių amerikiečių prognozių duomenimis, pavasaris bus ankstyvas ir šiltas. Prognozuojama pavasario pradžia – nuo kovo mėnesio, nors paprastai kovas laikomas šaltojo laikotarpio mėnesiu.

„Ir visa žiema bent porą laipsnių buvo šiltesnė už klimato normą, nesusidarė stora sniego danga, taigi natūraliai pavasaris ateis anksčiau nei paprastai. Aišku, labai didelės šilumos tikėtis neverta, bus šiek tiek šilčiau, viskas vyks palaipsniui. Tiesiog jau ir šią žiemą mes pripratome prie maždaug nulinės temperatūros. Tokia temperatūra paprastai būna kovo mėnesį, todėl jei turėsime apie 2 laipsnius šilumos, visiems atrodys, kad labai šalta. Vertinant klimatologiškai, tai šilta“, - juokavo pašnekovas.

Paprastai vidutinė kovo mėnesio temperatūra rytinėje Lietuvos dalyje dar būna netgi minusinė. Šiemet prognozuojama vidutinė kovo mėnesio temperatūra 2 laipsniais aukštesnė, tačiau tokios šilumos, J. Kilpio teigimu, dar neužtenka, kad prasidėtų greita augalų vegetacija, t. y. sužaliuos žolė, išsprogs medžių pumpurai.

„Tam tikrų gamtos pabudimo ženklų yra jau dabar. Sugrįžo kai kurie paukščiai, jau seniai medžiai išleido žirginėlius, kurie yra pavasario ženklai, pražydo kai kurie augalai, bet tikrasis gamtos suvešėjimas prasideda balandį ar gegužę“, - svarstė klimatologas.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?