Nematyta Vydūno nuotrauka šeimos archyve

2021-03-27, Saulius Sodonis
Nuotrauka į archyvą pateko neatsitiktinai.
Nuotrauka į archyvą pateko neatsitiktinai.
Taip jau aplinkybės susidėjo, kad visai nesenai pasiekė babunytės (taip giminėje buvo vadinama mūsų močiutė) Jadvygos Petrauskaitės–Nainienės dokumentų archyvas. Žinojau, kad jame turėtų būti įdomybių. Ir neapsirikau: šalia kitų šeimos relikvijų pasirodė ir iki šiol nematyta nuotrauka, kurioje greta kitų žmonių ir Mažosios Lietuvos filosofas – Vydūnas. Užrašas antroje pusėje sakė, kad fotografuota apie 1935 metus.  

Nuotrauka į šį archyvą pateko neatsitiktinai. Iš vaikystėje girdėtų susižavėjimo šiuo žmogumi babunytės pasakojimų žinau, kad ji buvo nemažai su Vydūnu bendravusi. Apie tai ji yra parašiusi savo atsiminimuose, kurių dalis skelbta Lietuvių kalbos ir literatūros instituto tęstinio leidinio „Literatūra ir kalba“ XX tome, „Lietuvių rašytojai laiškuose ir atsiminimuose“. Ši jos pažintis užsimezgusi per seserį Bronę Petrauskaitę–Jatulienę, kuri buvo diplomato Edvardo Jatulio žmona. Jis 1927–1932 m. buvo Lietuvos konsulu Tilžėje. Lankydama sesers šeimą šiame mieste ji su Vydūnu ir susipažino. Be kitų dalykų, minėtoje knygoje aprašyta, kaip J. Nainienė ir Vydūnas buvę Bronės ir Edvardo jaunesnio sūnaus Gedimino krikštatėviais netoli Švėkšnos Jatulių iš Jurgio Pliaterio įsigytame Gedminaičių dvare.

Savo atsiminimuose J. Nainienė mini, ir ne kartą, kad Vydūnas jai yra dovanojęs savo nuotraukas su dedikaciniais įrašais. Gaila, bet tos neišliko. O mus pasiekė ši, iš sesers B. Jatulienės archyvo, kurioje Vydūnas - su Tilžės lietuviais. Nuotrauka labai įdomi ir daug sakanti. Ir bent jau man nematyta. Gaila, ne visus žmones galima joje pažinti…

Kovo 22-oji - Vydūno gimimo diena. Prieš 153 metus netoli Šilokarčemos esančiame Mažių kaime, Verdainės bažnyčios varpams aidint į pasaulį atėjo Vilius Storosta, būsimasis Vydūnas.


Straipsnio komentarai

..2021-03-27
O kolumbeikiai vėl atrado kažkokio jau išrasto dviračio vardu vydūnas "detales", turbūt barškančią blieką. Toliau konstruoja kledarą. Ir aiškinama istorija pati ir aiškina kodėl čia toks neapsižiūrėjimas (overlook hotel) - jugi va yra skirtingi pasauliai kur jums aborigenams ir buvo neprieinama visi tie lobiai užkasti piratinėse salose pas "tikruosius" inteligentinius didikus, kur vien didenybės, stiklinės pilys, dvarai, rūmai, varpai, tt. ir ta nuotrauka tarsi fotošopui semtasi nuotaikos ir atmosferos iš to filmo "švytėjimas". Ir lietuvių kalboje žodis rūmai yra keistai vartojamas, nes suvokiamas kaip atskiras dvaras, pilis, tt. Bet kai anglų kalboje kalbama apie tuos pačius reikalus naudojamas žodis "chamber", kuris verstusi kaip ne rūmai, bet tik kažkokia rūmų "dalis": kamara, menė, tt. Patys pagalvokit kodėl neverčia į lietuvių kalbą "gas chamber" kaip dujų rūmai, bet verčiasi kaip dujų kamera, bullet chamber nesiverčia kulkų rūmai, verčiasi kaip šovinio lizdas. Seeing is not believing. Sako kad paveiksliukas vertas tūkstančio žodžių. Gal ir taip, bet kas iš to jeigu tie žodžiai nieko neverti. Tai tie visi paveiksliukai irgi lygiai taip pat nieko neverti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?