Nepotizmas brukamas po moters sijonu?

2021-04-06
R.Urbaitytė savivaldos rinkimuose dalyvavo partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše, kurį vedė Šilutės meras V.Laurinaitis.
R.Urbaitytė savivaldos rinkimuose dalyvavo partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše, kurį vedė Šilutės meras V.Laurinaitis.
Biudžetinių įstaigų vadovai Tarybos posėdyje pristatė įstaigų veiklos ataskaitas už praėjusius metus. Didesnio politikų dėmesio sulaukė Šilutės socialinių paslaugų centro ataskaitos pristatymas. Pagrįstai ar ne, tačiau Tarybos nariams kilo klausimų dėl galimo nepotizmo už šios įstaigos sienų. Ar tikrai galimas nepotizmo atvejis, sužinosime įsigilinę į šio klausimo svarstymo aplinkybes.

Apie profesinės erdvės ribotumą

Klausydami Šilutės rajono savivaldybės nuotolinio Tarybos posėdžio tiesioginės transliacijos, vykusios kovo 25-ąją, atkreipėme dėmesį į Tarybos narių susidomėjimą dėl Šilutės socialinių paslaugų centro veiklos. Šios biudžetinės įstaigos vadovė Reda Urbaitytė pristatė įstaigos 2020 metų veiklos ataskaitą ir atsakė į Tarybos narių klausimus. O štai vienas vadovės atsakymas buvo net „šiuolaikiškas“. Bet pirmiausia reikėtų susipažinti su socialinių paslaugų centro direktorės R. Urbaitytės sąvokos „socialinio darbuotojo profesionalumo erdvės ribotumas“ išaiškinimu. Priminsime, kad ši sąvoka vartojama veiklos ataskaitoje ir minima kaip viena iš įstaigos silpnybių.

„Tai, kai darbuotojas praranda pojūtį erdvėje dirbdamas kartu su klientu, pereina į asmeninius santykius, pradeda švęsti gimtadienius, nueina į asmeniškumus. Nėra ribos tarp darbo ir asmeninių reikalų su klientu. Tada perima situaciją klientas ir pradeda valdyti socialinį darbuotoją. Problema sprendžiama pakeičiant darbuotojui klientų grupę iš vienos paslaugos į kitą, kad nebūtų įvairių susiejimų, tarp jų - ir finansinių“, – teigė įstaigos vadovė.

Tačiau pažvelkime į platesnį šios sąvokos ratą, išeinantį už socialinio darbuotojo profesijos ribų. Juk panašiai galime taikyti ne tik minimai siaurai profesinei grupei. Yra nuomonių, kad toks „profesionalumo erdvės ribotumas“ gali būti ir įstaigų vadovų silpnybė, kur „klientu“ gali būti jam pavaldūs darbuotojai.

Nebuvo iš ko rinktis?

Būtent šiame kontekste ir buvo klausiama R. Urbaitytės apie galimą nepotizmą jos vadovaujamojoje įstaigoje. Štai Tarybos narė Lijana Jagintavičienė tiesiai šviesiai pasidomėjo: „Gal galite pakomentuoti, kiek jūsų šeimos narių įdarbinta, kiek jūsų draugių ir panašiai?“. Į tai atsakydama direktorė paminėjo savo mamą, dirbančią valytoja, kuri dirbo ir iki tampant jai įstaigos vadove. Tačiau tikriausiai Tarybos narė Sandra Tamašauskienė, turėdami daugiau informacijos apie galimą nepotizmą, neatlyžo ir klausinėjo daugiau.

Paaiškėjo, kad socialinių paslaugų centro vairuotoju dirba direktorės gyvenimo draugas, liaudiškai tariant - sugyventinis. Dėl šio žmogaus įdarbinimo R. Urbaitytė teisinosi: „Nebuvo iš ko rinktis, karantinas, neįmanoma surasti todėl, kad yra darbo valandos labai anksti ryte, paskui yra didelis laiko tarpas. Kai atsiras žmogus, kuris norės taip dirbti, bus palaisvinta ta vieta ir dirbs kitas žmogus“.

Iš šio atsakymo beveik galime daryti išvadą, kad įstaigos direktorė yra autoritarinis valdytojas, kad tik jos valia galima priimti ir atleisti žmogų iš darbo. Panašu, kad Darbo kodeksas nėra veiklą reglamentuojantis dokumentas. Darbuotojo atleidimui yra numatyti atitinkami pagrindai ir tam tikros išmokos, nežiūrint į giminystės ar kitokius ryšius. O dar pikti liežuviai plaka, kad šis vairuotojas dirba išskirtinėmis sąlygomis. Sakoma, kad direktorės draugas dirba apie pusvalandį ryte, prieš prasidedant darbo valandoms, ir pusvalandį darbo dienos pabaigoje. O atlyginimas mokamas kaip už pilną etatą, jei tikėsime įstaigos skelbiama informacija apie vidutinį darbo užmokestį.

Ar tai nėra nepotizmo apraiška? Šis klausimas neramina ne vieną Tarybos narį.

Draugus keisiu kasdien

Tačiau įžūlumo ir nepagarbos ženklas visuomenei aukščiausiu lygiu buvo parodytas tos pačios direktorės, kai ji įvaryta į kampą dėl šeimos narių, dirbančių jos vadovaujamoje įstaigoje. Jei prisiminsime tai, kad pradžioje R. Urbaitytė paminėjo vieną šeimos narį, dirbantį socialinių paslaugų centre. Tačiau diskusijoje išaiškėjus, jog dar dirba ir jos gyvenimo draugas, direktorės tiesiai šviesiai paklausta: ar jo nelaiko šeimos nariu. Klausiantysis bei kiti posėdžio dalyviai ir žiūrovai greičiausiai tikėjosi kažkokio pasiteisinimo, bet tik ne vulgaraus atsakymo, nuskambėjusio iš moters, vadovaujančios socialinių paslaugų įstaigai.

„Šiaip gyvenimo draugus aš galiu keisti kiekvieną dieną“, – rėžė kaip reikiant R. Urbaitytė.

Taip gali kalbėti tik žemos socialinės atsakomybės moteris arba vadovas, jau patiriantis „profesionalumo erdvės ribotumą“. O jeigu taip, tai, pagal pačios vadovės sampratą, ar ne jai pačiai laikas keisti klientų grupę? Į tai tikriausiai turėtų atsižvelgti ir kompetentingi Savivaldybės vadovai.

Partnerystės samprata

Tačiau kaip įmanoma pasiekti tokį asmens degradacijos lygį, net ir ginant asmeninį interesą ten, kur jo neturėtų būti, liks mįsle. Redakcijos žiniomis, ši moteris, vadovaujanti socialinių paslaugų centrui, kuriame įdarbintas vairuotoju jos šeimos narys, kartu su juo turi susilaukusi vaikų. Žmogaus teisų gidas tokią situaciją įvardina kaip partnerystę. Glaudūs asmeniniai santykiai, kurie atsirado be teisinio pripažinimo, taip pat gali būti šeimos santykiai.

„Nesusituokusi pora, kuri keletą metų gyvena kartu ir turi bendrą vaiką, bus laikoma šeima“, ­– teigiama minėtame leidinyje. Taigi, net ir kiekvieną dieną kaitaliojant gyvenimo draugus, jau esamos šeimos faktą direktorei vargu ar pavyks paneigti. Tai štai toks mini serialas atsiranda lygioje vietoje. Įdomu būtų ir jo tęsinį pamatyti...


Straipsnio komentarai

..2021-04-07
Nu negalvokit kad juoktis yra sveika, ypač kai kalba eina apie kažkokius paskutinius juokus. Nu ką reiškia tie raudoni apskritimai ant tamsios žydrynės? Ar tai marso planeta - karo dievas? O gal tai atiduodama pagarba japonijai ar bangladešui? O gal tai raudona klouno nosis? Ar tai žiba ilgesys kažkokiems raudonai žibantiems žibintų kvartalams? Nu ir su tais taborizmais tai nėra jokių juokų. Tai labiau kažkas panašaus į tuos dnepropetrovsko maniakus. Jie ne į gimtadienius eidavo, bet į laidotuves. Nu ir kodėl nepaklausė savivaldybės tarybininkai kokia direktorės alga? Jugi tai savivaldybės įmonė, bet viešose ataskaitose kažkodėl didikų algos slepiamos. Ir tai nėra išimtis iš taisyklės. Kažkaip vėl atgimė kažkokia žymiai baisesnė "vokelių" sistema, bet ne privačiame versle, bet biudžetinėse įstaigose. Ir kas įdomiausia tai "reglamentuota" kažkokių tai keistų teisės aktų. Nu kad va šitie didikai nėra paprasti žmonės. Pas juos kažkokios "neliečiamybės" nuo viešumo. Matyt kad nenusprogtų iš pavydo globojami mužikai. Ir neaišku kas čia per neliečiamybės ar dėl to kad jie kažkokie diplomatai, įstatymų leidėjai, teisėjai, dievukai, tt.. Nu gali būti kad jie viskas vienu metu, nes jiems tokios sudėtingos rolės ir užduotys. Ir tos algos neskelbiamos ne tik direktorių, pavaduotojų, ūkvedžio, buhalterio, tt. Va didžiausio rango didikas kurio alga skelbiama šitoje įstaigoje tai padalinio vedėjas socialinėms paslaugomis - alga IV ketvirtį 2020 metais buvo beveik 2200 eurų/mėn. Aš kaip suprantu direktorės, pavaduotojų ir kitų neskelbikinių didenybių algos turbūt dar žymiai didesnės. Ir jeigu pavartyti tą rinkiminę anketą 2015 kur va atseit gyvena rusnėje. Bet neparašyta kas ir kaip. Ar tai kartais ne socialinis būstas? Žinybinis? Tarnybinis? O gal "municipalinis"? Ir aš kaip suprantu tiems socialiniams darbuotojams ir reikalingas didžiulis NT fondas, nes jie labai dažnai keičia butus dėl įvairių priežasčių. Nu vienas variantas kad jie tik "laikinai" užima vietas tam kad jos būtų užimtos. Tai yra jie pagyvena nemokamai. Kitas variantas kad jie kažkas panašaus kaip klajokliai, kurie kraustosi iš vienos vietos iš kitos pagal bandą kurią gano. Nu pvz čia tokia kaimynė gyveno. Jinai "socialinė" bet tokia kuri nedirba su "rankomis". tai yra dirba permetinėjant žmones iš anglijos, labdara, tt. Nu ir aš kaip suprantu jinai va kaip "kaimynė" ilgokai pragyveno, bet prieš tai atseit 6 ar 7 butus buvo pakeitus. Ir atseit dirbusi darbo biržoje. Nu nesamonės. Nežinau dabar kita socialinių viešbučių "madam" į jos vietą įsikraustė prieš porą metų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Lendra2021-04-07
Gėda ir iš Sigito Šepučio - paklausyk jo žodžių: Tai gerai pasakė" Na jau ne - tai politiko požiūris ir gal gyvenimo būdas? Keisti, išbandyti ir žvengti ... gėda, Sigitai Šeputi. Kitą kartą būkite budresnis - neišsiduokite.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Manau2021-04-07
Juokas pro ašaras. Bet juokiausi. Geda, kad tokia vadovauja. Turėtų pati išeiti iš darbo Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jurgita Jalianiauska2021-04-07
Seniai taip skaniai besisijuokiau :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
antanas2021-04-07
baisoka direktorė. Neįsivaizduoju kaip ji gali vadovauti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-04-06
Nu man rodos negali net kalbų būti apie nepotizmą jeigu visų giminystės ryšiai fiktyvūs ir tapatybės išgalvotos, tame tarpe ir "smalsių" tarybininkų, kurie atseit va tik dabar vieną kartą per metus naudojasi proga "pasitikrinti" kažkokius kažkada nugirstus pletkus. Tai labiau kažkoks "taborizmas". Nu žinot kai sako kad savame krašte tvoros žydi. O statinės gi irgi gaminamos panašiai kaip tvoros tik aptveriamas kažkoks "turinys" ale svaiginantis vandenėlis pilstymui, rauginti kopūstai vaikų skandinimui ir "atradinėjimui", tt. Nu ir kas čia per biudžetinė įstaiga kur atseit va milijonus valdo pastatyta statinė, kur už tuos milijjonus atsiskaityti nebūtina net jokių viščiukų paskaičiuoti. Tik pademonstruoti kaip turbūt savo pasiūtas madas. Nu čia panaši suknelė kaip kita žydroji statinė dėvėdavo, tik va čia kažkokie lopai įsiūti kaip cirke. Nu ką reiškia "taborizmas"? Pamenate kai nuolatos linksniuodavo spaudoje vilniaus taborą? Kaip tenais kiekvieną rytą patvoriuose mėtosi lavonai, narkotikų prekyba, nusikalstamumas, visi be dokumentų, be pasų, kokia tenais netvarka, tt. Nu ir va sugalvotų sprendimą įdarbinti taboro gyventojus socialiniais darbuotojais, kad jie patys susirinktų lavonus rytais, narkotikų prekybą galima būtų skaityti kaip socialinė paslauga, jugi vistiek geriau kad va narkomanas ar alkoholikas viskuo apsirūpinęs "kaifuoja", negu kad narkomanas kuris ieško iš kur gauti dozės, tt.. Problema su taborizmais yra ne kontrolė, ne metodai, ne valdymo metodai, tt. Tai tik rakštisteinystės, kur atbulai sekamos alibabų pasakos su "geromis pabaigomis". Nu įsivaizduojate kaip mokėti algas tokiems darbuotojams? Jeigu mokėsite nuo sutvarkytų lavonų skaičiaus, tai jie bus suinteresuoti kad būtų kuo daugiau lavonų. O jeigu bandysi kažkaip daryti kad jie nebandytų "užsidirbti" naudodami žodžius tai irgi nesamonė, nes kažkas skaitosi kaip "darbas", kas nėra darbas. Neįmanoma suprasti kad va kad savivaldybė prikūrė tiek tokių įstaigų skirtų "socialiniam verslui". Jugi visos tos įstaigos orientuotos į žmones. Vadinasi viskas kuo jos užsiima yra suplanuota iš anksto. Tai yra dirbama su kažkokiais pasmerktaisiais, nesvarbu ar vietiniais ar atsivežtais iš kažkur. Tad viskas kas liečia "socialines paslaugas" yra kažkas labai siaubingo. Nu kažkas panašaus jeigu sakytų kad va dievų miškuose buvo teikiamos socialinės paslaugos klipatoms verdant jiems valgyti, socializuojant juos bendruomenėje, skalbiant, palaikant už rankos vedant į dušus ar krematoriumų kronis.. Ir va su tais gimtadieniais tai jugi va seniūnijos socialinis ten kažkoks skyrius nuolatos eina per žmones ir švenčia svetimas šventes ir dar nusifotografuoja ir į laikraščius parašo kad va jubiliejus ir kad tai "normalu". Ir neretai dar ir didenybes ir didikus išrinktuosius ir ne vissai valdininkus pasikviečia. Nu ir tai nėra taip kad jie "nesupranta" ką daro. Jie daro kažką kas "parašyta" ir taip kaip jie interpretuoja tą "raštą" kuris jiems matyt skaitosi kaip šventas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?