Planuojantiems statybas: kuo šis pavasaris bus kitoks

2015-02-22, Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, www.DELFI.lt
© K. Cemnolonskio nuotr.
© K. Cemnolonskio nuotr.
Po prieš metus buvusio statybų bumo, kai gyventojai ieškojo, kur investuoti turimus litus, šiemet laukiama ramesnio statybų sezono.

Specialistai sako, kad būsto statymu ar atnaujinimu susirūpinusiems lietuviams mažesnių kainų tikėtis neverta, nes esą trūkstant statybininkų jų paslaugų kainos mažėti neturėtų.

Tiesa, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas atkreipia dėmesį, kad situaciją rinkoje gali pakeisti statybininkai iš Ukrainos, kurie labai domisi galimybe dirbti Lietuvoje.

„Šio statybų sezono pradžią lyginant su praėjusiu, galiu pasakyti, kad gerokai sumažėjo darbų, nes rinkoje sumažėjo grynųjų, kuriuos pernai žmonės intensyviai leido prieš euro įvedimą. Pagrindinis dalykas, kuris keičiasi nuolat, yra tai, kad iš Lietuvos nuolat išvažiuoja darbo jėga“, - DELFI sakė nedidelės statybų įmonės savininkas Aurelijus Bambalas.

Pasak jo, mūrijimo kainos yra sumažėjusios lyginant su praėjusių metų pabaiga, tačiau šiek tiek didesnės nei praėjusių metų statybų sezono pradžioje.

„Pavyzdžiui, praėjusių metų rudenį, kai jau baigėsi darbų sezonas, mūrininkai gaudavo apie 160 Lt (apie 46 eurus) už kubinio metro išmūrijimą, o dabar jie nori 110 Lt (31,8 eurus). Aš siūlyčiau mokėti ir, manau, kad susitartume už 90-100 Lt (26-29 eurus), o pernai sezono pradžioje mokėjau 70-80 Lt (20-23 eurus)“, - kalbėjo verslininkas.

Vidinės apdailos kainos per metus esą nepakito: samdant įmonę kvadratinio metro apdaila su medžiagomis kainuoja 35-40 Lt (10-11,5 euro), o samdant verslo liudijimo savininką – 25 Lt (7,2 eurus) darbas ir maždaug 8-10 Lt (2,3-3 eurus).

„Norčiau pastebėti, kad samdant verslo liudijimo savininką valstybė negaus nė lito mokesčių, o pats medžiagas perkantis užsakovas neskaičiuoja paties sugaišto laiko. Beje, tai yra lietuvių išskirtinis bruožas, kad jie neskaičiuoja savo laiko “, - teigė A. Bambalas.

Pasak pašnekovo, statybininkai, dirbantys su verslo liudijimais, labai iškraipo rinką.

„Mūsų valstybė leidžia ją pačią apvogti. Pavyzdžiui, aš konkuruoju su savo darbuotojais. Tai yra pats baisiausias dalykas: jie dieną objekte dirba kaip mano darbuotojai, o po darbo tame pačiame objekte jie uždarbiauja. Įdomiausia tai, kad pas mane jie už darbą gauna 15-17 Lt (4,3-4,9 euro), o vakare, turėdami mažesnę atsakomybę, tą patį darbą daro už 25 Lt (7,2 eurus), nors klientui iš jų negauna garantijos“, - tvirtino pašnekovas.

NT paslaugų bendrovė „Inreal“ pastebi, kad daugėja smulkių verslininkų, kurie, pamatę pirkėjų susidomėjimą, investuoja į individualių namų statybą.

A. Bambalas tvirtina taip pat pradėjęs siūlyti klientams ne atskirus statybinius darbus, o visą pastatytą nedidelį namą.

„Žmonės tokiais namais domisi, o verslininkams yra geriau, nes jie žino savo atsakomybę, o ne darydamas vieną dalį darbų dar turi ginčytis su, pavyzdžiui, santechnikais, kodėl kažkas neveikia“, - teigė pašnekovas.

Ukraina gali lemti kainas Lietuvoje

Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas DELFI taip pat sakė, kad žmonės vietoj naujo buto Vilniuje renkasi nedidelį namą.

„Iš Registrų centro duomenų matyti, kad nuolat mažėja individualių namų plotas ir dabar nesiekia 150 kv.m. Jeigu žmogus gauna pakankamai nebrangiai įsigyti sklypą, kitą kartą reikia pakankama gerai pagalvoti, ar apsimoka pirkti butą arba bandyti statyti individualų namą. Manau, kad dalis Lietuvos gyventojų pradės orientuotis į mažesnius komfortiškus namus, todėl, tikėtina, kad statybininkų tokiems namams įrengti gali pritrūkti. Vienintelis klausimas, ar jie samdys legaliai dirbančius, ar nelegalius statybininkus“, - komentavo jis.

Pasak pašnekovo, perkant naujai pastatytą butą be apdailos kvadratinis metras kainuoja apie 1,5 tūkst. eurų, o apdailai dar tenka skirti apie 200 eurų.

Jis sakė negalįs prognozuoti, kokių statybos darbų kainų reikėtų laukti šį pavasarį.

„Baisu kažką sakyti, nes esame labai veikiami politinių įvykių. Paskutiniu metu į mūsų asociaciją kreipiasi nemažai Ukrainos statybos bendrovių ir asociacijos, kurios prašo į Lietuvos rinką priimti ukrainiečius, ten netekusius darbo. Todėl labai sunku prognozuoti, kiek liberalizuosime savo darbo rinką ir kokiai daliai specialistų leisime atvykti dirbti. O tai turės įtakos ir apmokėjimo lygiui visame sektoriuje“, - kalbėjo D. Gedvilas.

Pašnekovas prognozuoja, jeigu politinė situacija neblogės, tuomet statybų paslaugos turėtų brangti dėl specialistų stygiaus ir didesnės paklausos.

Tačiau asociacija neturi duomenų, kiek statybininkų iš Ukrainos šiuo metu dirba, nėra skaičių ir kiek iš viso statybininkų dirba Lietuvoje.

„Todėl mes ir sakome, kad Lietuvai reikia Darbo išteklių registro, dabar mes negalime susiskaičiuoti, kiek dirbančiųjų turime sektoriuje, jau nekalbant apie tai, kad Darbo birža turėtų turėti kvotas, kiek kokių specialistų gali imigruoti pas mus“, - teigė D. Gedvilas.

Vieninteliai atsilaikys prieš smukimą

Metinėje apžvalgoje „Inreal“ rašoma, kad individualių namų segmente, priešingai nei butų, 2014 metų antrąjį pusmetį pirkimo-pardavimo sandorių Lietuvoje daugėjo – pokytis, lyginant su pirmuoju pusmečiu, siekė 8,7 proc.

Prognozuojama, kad 2015 metais butų pirkimo-pardavimo sandorių bus sudaryta 10-12 proc. mažiau nei 2014 metais. Tuo tarpu individualių namų segmento paklausa išliks itin stipri.

Apie tai, jog 2015 metais pirkimo-pardavimo sandorių pastarajame segmente neturėtų mažėti liudija ir žemės sklypų pirkimo-pardavimo statistika. Per antrąjį 2014 metų pusmetį, lyginant su pirmuoju, žemės sklypų sandorių augimas siekė 7,5 proc., o namų valdų paskirties žemės sklypų – 4,7 proc.

„Čia aktyviai veikia tiek privatūs asmenys, tiek smulkesni investuotojai, kurie dažniausiai stato po kelis, o geriausiu atveju keliolika nuosavų namų. Pamatę sėkmingus pavyzdžius kiti smulkūs investuotojai nori ateiti į šį segmentą. Manyčiau, kad tai galėtų būti viena iš priežasčių, kodėl daugėja ir statybos leidimų“, - DELFI sakė „Inreal“ Konsultacijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius.

Jis sakė tikslių duomenų apie paslaugų kainas neturįs.

„Paskutiniu metu vyravo tendencija, kad statytis patiems dabar yra sudėtingiau dėl to, kad yra sumažėję statybininkų, todėl jų rasti yra sunkiau, įkainiai išaugę, tačiau mes neanalizuojame pačių įkainių dydžių“, - komentavo pašnekovas.

Registrų centro duomenimis, per 2014 metus Vilniaus mieste buvo įvykdyti 1489 individualių namų pirkimo-pardavimo sandoriai, o tai – 42,6 proc. daugiau negu ankstesniais metais.

Individualių namų pirkimo-pardavimo sandorių augimas buvo matomas ir Vilniaus rajone, kur per 2014 metus buvo įvykdyti 637 sandoriai – 26,1 proc. daugiau nei prieš metus.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?