Sūnaus sudaužytas  tėvas žiemą basas spruko iš namų

2021-05-23, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Saugų seniūnijos gyventojas, 41-erių V. K. mėgsta namuose kelti vėją. Pernai, gruodžio 18 dieną, apie 15 valandą, jis apvanojo kumščiais tėvą, mušė ir pargriuvusį, spardė, kur pataikė. Senolis gavo bėgti iš namų be striukės, be batų, tik su kojinėmis. Sukorė apie 3 kilometrus iki parduotuvės sukruvinta nosimi, patyręs šonkaulių lūžimą prašyti pagalbos. Pardavėja iškvietė policiją, mušeika buvo sulaikytas, pradėtas ikiteisminis tyrimas. Nors V. K. kratėsi kaltės, bet šiemet, gegužės 12 dieną, sėdo į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisiamųjų suolą. Nors su tėvu susitaikė, nuo bausmės neišsisuko.

V. K. nedirba, baustas administracine tvarka, anksčiau 11 kartų teistas už įvairius nusikaltimus. Sugniaužti pirštus į kumštį, kad užtvotų, jam ne naujiena. Tėvą jau yra tvatijęs. Paskutinius tris teistumus užsidirbo būtent už fizinio skausmo sukėlimą artimam giminaičiui ar šeimos nariui (BK 140 str. 2 d.). 2016-ųjų birželio 13 dieną už tai baustas laisvės atėmimu 9 mėnesiams, o tų pačių metų birželio 22 dieną, subendrinus bausmes ir vienu trečdaliu ją sumažinus, neteko laisvės vieneriems metams.

Iš pataisos įstaigos buvo paleistas 2017 metais, liepos 13 dieną. Iš praeities nieko nepasimokė, 2019-aisiais, sausio 11 dieną, vėl buvo teisiamas už smurtą namuose. Pelnė 8 mėnesius nelaisvės. Bausmę atliko, sugrįžo į laisvę. Atrodo, turėjo laiko pagalvoti ir liautis kelti ranką. Bet ne, pernai, gruodžio 18 dieną, apie 15 valandą, būdamas neblaivus, šoko trankyti neblaivų tėvą. Jam inkriminuotas nesunkus nusikaltimas: nesunkus sveikatos sutrikdymas (BK 138 str. 2 d., 3 p.). Už tai baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Progos išgerti nebuvo, bet degtinės ir alaus buvo...

Nusikaltimo dieną V. K. ir jo tėvas J. K. nuo pat ryto namo virtuvėje sėdo vaišintis alkoholiu. Kaip vėliau parodė nukentėjusysis J.K., degtinę ir alų gėrė be jokios progos. Vienu metu kažkas paskambino V. K. ir šis išėjo, bet kai sugrįžo išgertuves pratęsė.

Deja, pasisėdėjimas prie butelių geru nesibaigė: vyrai apsižodžiavo. Pakelto balso neužteko, sūnus pastūmė tėvą, sudavė kelis smūgius kumščiu į ranką ir nosį, grasino užmušti. Taip teisme teigė nukentėjusysis, neprisimenantis, kiek tų smūgių jam kliuvo. Neblaivi galvelė, žinia, ne viską mena. Patyrė J. K. ir spyrių, nosis kraujavo, bet kodėl virtuvėje pargriuvo, negalėjo patikslinti. Ar dėl to, kad buvo pastumtas, ar nuo girtumo apsvaigus kojos tą momentą nelaikė? Bet išbėgęs iš namų senolis sukorė apie tris kilometrus iki parduotuvės šauktis pagalbos. Ar pynėsi kojos, ar lauke eidamas buvo nugriuvęs, nukentėjusysis neprisiminė. Tik galėjo pasakyti, kad išpuolė iš trobos vilkėdamas megztinį, be striukės, be batų, vien su kojinėmis. Toks ir pasirodė parduotuvėje. Bėglys paprašė pardavėjos iškviesti policiją, nes sūnus namuose jį sumušė, neturi kur eiti.

Pardavėja pasodino senolį ant kėdės, padavė veido kaukę, kad užsidėtų. Atvykę policijos pareigūnai nukentėjusįjį išsivežė. Jam buvo nustatytas 0,78 promilių neblaivumas (lengvas girtumas). J. K. dar nežinojo, kad jam yra lūžęs vienas ar du šonkauliai.

Ikiteisminio tyrimo metu J. K. detaliau buvo paaiškinęs, kas atsitiko. Į namus grįžęs neblaivus sūnus V. K. parsivežė alaus ir pasiūlė jam kartu išgerti. J. K. atsisakė, nors buvo pagiringas. Dėl to sūnus sugriebė jam iš priekio už rūbų ir parvertė ant grindų, mušė kumščiais, spardė. Trenkė ne vieną smūgį, įspyrė į kairįjį šoną. Išsigandęs žmogus – ne buhalteris, kad skaičiuotų smūgius. Nutaikęs progą J. K. pabėgo nuo skriaudėjo. Tą pačią dieną jį apžiūrėjo gydytojas. J. K. atleido sūnui, susitaikė, byloje civilinio ieškinio nepareiškė.

Mušeiką pažadino ir išsivežė policininkai

Teisiamas V. K. kaltės neprisiėmė. Teigė viską gerai atmenantis, nors tą dieną svaiginosi alkoholiu kartu su tėvu. Pastarojo atžvilgiu jokių jam inkriminuotų smurtinių veiksmų neatlikęs. Per išgertuves su tėvu tik apsižodžiavę. V. K. tvirtino, jog tėvas jį apkalba ir kaltina nebūtu nusikaltimu, nes turi tikslą iškraustyti jį iš  gyvenamojo namo. Tėvas jį įžeidinėjo, vadindamas „gaidžiu“, priekaištavo, jog nedirba, kaišiojo jam prie veido kumščius, pirštus, sakydamas išdursiąs akis. Jis iš tėvo veiksmų tik pasijuokęs.

Apie 16 valandą tėvas išėjo, o jis, pasilikęs virtuvėje, daugiau nebegėrė, nuėjo miegoti. Tėvas buvo sveikas, nesiskundė jokiais sužalojimais. Jį pažadino, sulaikė ir išsivežė atvykę policininkai, nes tėvas jiems nurodė, kad jis jį sumušė. Taip įvykį nušvietė kaltinamasis V. K. Sulaikymo metu (2020 -12-18, 21 val. 20 min.) V. K. buvo nustatytas 1,93 promilių neblaivumas (vidutinis girtumas), kurio įtariamasis neginčijo.

Teismui nekilo abejonių dėl V. K. kaltės

Teismui pakako įrodymų, kad kaltinamasis V. K. tyčiniais smurtiniais veiksmais sumušė tėvą, sukeldamas nesunkų sveikatos sutrikdymą. Nukentėjusiajam, liudytojai pardavėjai nebuvo jokio tikslo apkalbėti V. K. Teismo medicinos specialisto išvadoje konstatuoti šie nukentėjusiojo J. K. patirti sužalojimai: nosies kaulų ir kriauklių lūžimas, krūtinės ląstos kairės pusės poodinė kraujosruva, kairės rankos sumušimas, vieno ar dviejų šonkaulių lūžimas (traumatologas diagnozavo kairės pusės ketvirto šonkaulio lūžį, radiologas – dešinės pusės aštunto šonkaulio lūžį).

Sužalojimai padaryti buka jėga, suduodant smūgius kumščiais, spardant. Sužalojimai sukėlė nesunkų sveikatos sutrikdymą. Kiti sužalojimai – nežymaus sveikatos sutrikdymo masto.

Kaltinamojo V. K. baudžiamoji byla išnagrinėta Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose šiemet, gegužės 12 dieną. Bylą išsprendė teisėjas Robertas Povilaitis, kaltinimą palaikė prokuroras Robertas Kasnauskas. V. K. nusikalto turėdamas neišnykusį teistumą už nusikaltimus žmogaus sveikatai. Tai rodo, kad jis linkęs į nusikaltimų recidyvą, tinkamų išvadų iš ankstesnių nubaudimų nepadarė, toliau elgiasi nusikalstamai, įstatymų nesilaiko, nenori dorai ir sąžiningai gyventi.

Skiriant bausmę atsižvelgta į nukentėjusiojo prašymą neskirti griežtos bausmės. V. K. skirta laisvės atėmimo bausmė dešimčiai mėnesių. Į bausmės laiką įskaitytas laikinas sulaikymas nuo 2020-12-18 iki 2020-12-20, tai yra trys dienos. V. K. įpareigotas gyventi skyriumi nuo nukentėjusiojo bei nesiartinti prie nukentėjusiojo arčiau nei nustatytu atstumu.

Tenkintas Valstybinės ligonių kasos civilinis ieškinys dėl nukentėjusiojo gydymo žalos atlyginimo: iš V. K. priteista 125,75 euro. Kaltinamasis šio ieškinio nepripažino tvirtindamas nusikalstamų veiksmų nukentėjusiojo atžvilgiu nepadaręs, nors įkalčiai bylojo ką kitą.

Nuteistojo teisė apskųsti nuosprendį per 20 dienų nuo paskelbimo dienos apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui, paduodant skundą Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmams. 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?