Ar šilumos kaina gali tapti politinio pasitikėjimo pareigybės saugikliu?

2021-05-28, Sergėjus Gvildys

Savivaldybės tarybos komitetuose šią savaitę svarstomas sprendimo projektas „Dėl uždarosios akcinės bendrovės „Šilutės šilumos tinklai“ šilumos bazinės kainos dedamųjų nustatymo“, kuris bus svarstomas artėjančiame Tarybos posėdyje. Pristatant šilumos kainų pokyčius Šilutės rajono vartotojams, Teritorijų ir kaimo reikalų komitete buvo iškeltas klausimas ir dėl galimo administracinio aparato padidėjimo Savivaldybės valdomoje bendrovėje UAB „Šilutės šilumos tinklai“ ir ar tai nėra kainos didinimo priežastis. 

Patvirtino nuostolingos veiklos ataskaitą

Pirmiausia reikėtų susipažinti su siūlomu politikams šilumos kainų didinimu. Jau apie ketinimus didinti šildymo kainas š. m. gegužės 4 dienos „Šilokarčemos“ 32-ame numeryje buvo rašyta straipsnyje „Dėl nuostolių kaltinama šildymo kainų nustatymo metodika“.

Kad Savivaldybei priklausanti bendrovė, aprūpinanti gyventojus centralizuotai tiekiama šiluma ir karštu vandeniu, praėjusiais metais dirbo nuostolingai, politikai patvirtino balandžio 29 dienos Tarybos posėdyje. Ataskaitos pristatymo metu bendrovės vadovas Vaidotas Mačiulis vieną iš pagrindinių priežasčių įvardino tai, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba vėluoja padidinti šildymo kainą. Kainos didėjimą direktorius savo ataskaitoje siejo su dideliu investicijų kiekiu ir trumpu praėjusiu šildymo sezonu. Šių motyvų rajono politikams užteko tam, kad patvirtintų tokią 2020 metų bendrovės vadovo ataskaitą.

Siekiama didinti šildymo kainą

Šiomis dienomis komitetuose pristatant sprendimo projektą „Dėl uždarosios akcinės bendrovės „Šilutės šilumos tinklai“ šilumos bazinės kainos dedamųjų nustatymo“, konstatuojama, kad Šilutėje vartojamo šildymo kaina didės. Tačiau šis didėjimas nėra drąstiškas. Pranešėja Savivaldybės administracijos Ūkio skyriaus vedėjos pavaduotoja Zita Tautvydienė teigė, jog pateiktame projekte numatoma, kad perskaičiuota šilumos kaina būtų 5,44 cento už kilovatvalandę su pridėtinės vertės mokesčiu.

Tokiu būdu numatoma šildymo kainą padidinti 0,56 cento už kilovatvalandę. Šis didėjimo pokytis sudarytų 12,6 procento. Pateiktas sprendimo projektas bus svarstomas artimiausiame Savivaldybės tarybos posėdyje. Tam pritarė Ekonomikos ir finansų bei Teritorijų ir kaimo reikalų komitetai. Tačiau pastarojo komiteto narys, konservatorius Arūnas Kurlianskas teigė, kad yra girdėjęs kitokią kainos didinimo priežasties versiją.

Ar plėsis bendrovės valdymo aparatas?

Politikui, kuris iškėlė tokį klausimą, parūpo, ar šildymo kainos didinimas nėra susijęs su sklandančiomis kalbomis apie galimai sukurtą papildomą darbo vietą.

„Ar tas šilumos tinklų įkainių padidėjimas kažkaip nesusijęs su papildoma darbo vieta?“ – klausė Tarybos narys. Jis teigė, kad šilutiškiams šilumą tiekiančioje bendrovėje, kaip sklando kalbos, galimai ruošiama pavaduotojo vieta koalicijos partneriui. Todėl konservatorių atstovas pagrįstai išreiškė susirūpinimą, ar šildymo kainos didinimas nėra susijęs su papildoma valdymo administravimo našta, sukraunama ant eilinio vartotojų pečių.

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis į tokį klausimą sureagavo ganėtinai ramiai: „Struktūra yra patvirtinta, bet jei jūs žinote versiją, sakykite ir mes sužinosime“. Žinoma, klausiantysis daugiau nieko nekomentavo, kas ir iš kur jam žinoma, tik teigė, kad kažkas jo prašė užduoti tokį klausimą. Tačiau galimai tokie klausimai kyla dėl nesutarimų viesulo talžomo Šilutės „valstiečių“ frakcijos laivo.

Lojalumas stiprinamas pažadais?

Redakcijai yra žinoma, kad jau senokai sklando kalbos apie V. Pozingio Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutėje frakcijos stiprinimo žingsnius. Tiesa, po praėjusią savaitę priimto centrinio „valstiečių“ aparato sprendimo galimai šios frakcijos politinis svoris valdančioje koalicijoje susvyravo. Tačiau jei kalbėti nuosekliai, pikti liežuviai jau senokai plakė, kad kandidatavęs į merus Sigitas Majus rinkimų metu surinkęs nemažo rajono rinkėjų palaikymo, galėjo likti nepatenkintas, jog liko nustumtas į politinį užribį daug mažesnį pasitikėjimą turinčio V. Pozingio.

Siekiant nuraminti politinio bendražygio ambicijas, galimai V. Pozingis pažadėjo kolegai postą vienoje iš Savivaldybės valdomų įstaigų. Dar daug anksčiau buvo kalbama apie tai, kad S. Majui žadamos UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktoriaus pavaduotojo pareigos. Galimai lemiamą įtaką turėjo padvelkęs permainų vėjas Šilutės „valstiečių“ gretose. Pažįstant V. Pozingį kaip patyrusį politikos vilką, puikų strategą, sugebantį jausti situaciją ir numatyti kelis ėjimus į priekį, galima spėti, kad kažkokios derybos, o gal net ir susitarimai, yra arti realybės. Su politiku S. Majumi šiomis dienomis telefonu susisiekti nepavyko, todėl jo komentaro ar nuomonės apie tai neturime.

Galimų permainų priežastis

Juk dabar kaip niekad tam, kad išsilaikytų administracijos direktoriaus kėdėje iki kitų savivaldos rinkimų, V. Pozingiui reikia išsaugoti savo įtakoje politinės frakcijos bendražygius. Niekas greičiausia nesiginčys, kad valdžios siekis yra glaudžiai susijęs su asmeniniais interesais. Todėl logiška manyti, kad būtent tokiais interesais saistomi ir bendražygių lojalumas bei ištikimybė.

Laimėtą konkursą ir artėjantį paskyrimą į Konsultacinės poliklinikos vadovo pareigas kitą „valstietį“ Edgarą Padimanską taip pat netiesiogiai galime suprasti, kaip tam tikrų politinių susitarimų rezultatą. O sklandančių kalbų fone jau galima išgirsti, kad V. Pozingis organizuoja tarp savo bendražygių naują frakciją su kitu pavadinimu. Tai pakankamai logiškas žingsnis žinant, kad naujai susiformuotame Šilutės „valstiečių“ skyriuje veikiausiai vietos V. Pozingiui neatsiras.

Todėl ir atsiranda grėsmė būti išprašytam iš esamų pareigų, nes pagal dabartinį koalicijos susitarimą administracijos direktoriaus pareigos yra atiduotas „valstiečiams“. Čia gali būti realiausia, nors ir gandų lygyje, politinių pasistumdymų priežastis.

Nauji etatai nenumatyti

Jau dabar yra akivaizdu, kad dėl užimamo administracijos direktoriaus posto išsaugojimo V. Pozingiui reikia sukurti ne mažesnę kaip keturių politikų frakciją ir pakeisti jos pavadinimą bei suorganizuoti koalicinės sutarties pakeitimus. O tai nelengvas uždavinys, kurio sprendimui ir gali prireikti ne tik įvairių administracinių resursų, tokių kaip aukštų pareigybių vakansijos Savivaldybės valdomose įmonėse. O tai įmanoma tik įmonėje su problemomis, kur vadovas, norėdamas išsaugoti politikų palankumą, turės sutikti su jų įgeidžiais.

Tačiau UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktorius V. Mačiulis, atsakydamas politikui A. Kurlianskui, paneigė bet kokią galimybę valdymo aparatui didinti. Anaiptol, direktoriaus teigimu, dar 2019 metais bendrovėje buvo sumažinta keturiolika etatų. Tam buvo pakeista bendrovės struktūra ir sumažintas direktoriaus pavaduotojų skaičius.

Be kita ko, V. Mačiulis prasitarė, kad ateinantį pavasarį dar gali mažėti bendrovės valdymo pareigybių skaičius. Todėl naujų etatų steigimas nėra numatytas, o šildymo kainų didėjimą lemia kitos aplinkybės. Jei taip yra iš tikrųjų, tai tokiu būdu atsiranda dar vienas nežinomasis, kurio sprendimas gali būti reikšmingu. 


Straipsnio komentarai

as2021-06-07
Dabar Majus po tokių rėkimų tikrai nebegalės dirbti tinkluos. Ko gero galės lėkt į vandenis. Komentaras patinka Komentaras nepatinka