Šv. Jokūbas lydėjo viso tarptautinio projekto metu

2021-06-03, Jurgita Milašienė ir Asta Arnašienė, projekto koordinatorės

Kartu su kitų 5 Europos šalių – Italijos, Ispanijos, Rumunijos, Prancūzijos ir Slovakijos – mokyklomis Šilutės r. Usėnų pagrindinė mokykla per kultūros ištakas atranda Europą, vykdydama tarptautinį ERASMUS+ projektą „Discovering European heritage through cultural routes“, kurio veikla finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos lėšų.

Projekto tema – istorinis kultūrinis Europos paveldas.

Žemaitijos piligriminio kelio atšaka mus domina labiausiai, nes ji driekiasi ir per Šilutės rajono savivaldybę. Mokykloje nuo 2018-2019 m. m. vykdomos įvairios šio projekto veiklos.      

Per pirmus dvejus metus įvyko 4 susitikimai. Mokinių ir mokytojų grupės lankėsi Rumunijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje.

Nuo 2020 metų pandemija pristabdė projekto vykdymą. Todėl pabaigti jį turėjome nuotoliniu būdu. Virtualiai po tris dienas mokinių ir mokytojų komandos „viešėjo“ Italijoje, Slovakijoje ir Prancūzijoje, kur galėjo pažinti mokyklas-partneres, šalių tradicijas, papročius ir paveldą.

Gegužės 4-7 dienomis mūsų mokykla „sulaukė“ pusantro šimto svečių iš Italijos, Rumunijos, Slovakijos, Ispanijos ir Prancūzijos, kuriuos pasveikino mokyklos direktorė, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė, Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys ir bendruomenės pirmininkė Aldona Rauktienė.   

Visus dalyvius pakvietėme į virtualią kelionę po mokyklą ir seniūniją, kurią sukūrė 7 kl. mokinė Deimantė Lizunovaitė.

Vėliau dalyviai įsijungė į Švėkšnos tradicinių amatų centro darbuotojų pravestą nuotolinę edukaciją apie kuršių vėtrunges. Tai vienas mūsų pamario krašto simbolių. Jie supažindino su kuršių vėtrungių ir kurėnų istorija, simbolių bei spalvų reikšmėmis, gamybos procesu. Užsiėmimo metu dalyviai dekoravo vėtrunges savo norimomis spalvomis.

Pranešimą „Šv. Jokūbo piligrimų kelio susiformavimas Europoje“ perskaitė Klaipėdos universiteto docentas, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos tikybos mokytojas Remigijus Oželis.

Dalyviai susipažino su pamario kraštu, kur vanduo ir žmonės kuria veržlų gyvenimą, ir kitomis gražiausiomis Lietuvos vietomis, „aplankė“ Palangos gintaro muziejų, atliko užduotis. Mūsų mažos šalies kultūrinis ir kulinarinis paveldas padarė didelį įspūdį. Svečiai ne tik grožėjosi dainų šventės Lietuvoje akimirkomis, bet ir patys turėjo parengti ir pristatyti namų darbus – išmokti lietuvių liaudies šokį „Grečenikė“.

Partneriams buvo pristatytas mūsų sukurtas projekto produktas – virtualus šv. Jokūbo kelio Lietuvoje Žemaitijos-Karaliaučiaus atšakos žemėlapis.

Džiaugiamės, kad mūsų projektui laiko atrado Nepriklausomybės Akto signatarė, Lietuvos Respublikos Seimo narė, šv. Jokūbo kelio globėja Lietuvoje Laima Andrikienė. Ji mielai įsijungė, pasveikino visus partnerius, savo pranešime „Šv. Jokūbo kelio šviesa“ sudėliojo visus šio piligriminio kelio akcentus ir padėkojo už prasmingas projekto veiklas.

Virtualiai organizuoti veiklas buvo tikras iššūkis, su kuriuo puikiai susitvarkėme ir įgijome naujų patirčių.

Tokių projektų dėka mokiniai turi galimybę gilinti anglų k. žinias, ugdyti informacinių technologijų gebėjimus, komunikavimo įgūdžius, tobulinti pažintinę bei socialinę kompetenciją, plėsti akiratį. Šio projekto metu mokiniai ne tik susipažino su kitų šalių kultūriniu paveldu, tradicijomis, papročiais, tačiau turėjo puikią progą pagilinti žinias ir apie savo gimtąjį kraštą. Tikimės, kad užsimezgusi draugystė ir partnerystė sėkmingai gyvuos ir ateityje.

Šv. Jokūbo kelias yra seniausias Europos kultūros kelias, kuriuo piligrimai keliauja nuo viduramžių. 2021 metai paskelbti šv. Jokūbo piligriminio kelio Lietuvoje metais. Mūsų mokiniai,  dalyvaudami šv. Jokūbo kelio estafetėje, tampa garbingai vadinamais jaunaisiais šio kelio ambasadoriais. Pažymėtina ir tai, kad tai labai natūraliai įsiliejo į vykdomo projekto veiklas.

2020 m. birželio mėn. moksleiviai, vadovaujami geografijos mokytojo Vytauto Urbos, dalyvavo estafetėje Šilutė–Švėkšna. Nors kiti dalyviai važiavo dviračiais, dėl susiklosčiusių aplinkybių mūsų jaunimas ėjo pėsčiomis, įveikdamas 13 km atkarpą. Smagu, kad kartu su mokiniais visą kelią žygiavo ir Lietuvos Respublikos Seimo narys Laurynas Kaščiūnas.

Šiemet tradicinė jaunųjų ambasadorių estafetė Lietuvoje vyko jau šeštąjį kartą. Geografijos mokytojas pakvietė mūsų mokyklos mokinius vėl prisijungti prie piligrimų žygio. Norinčių dalyvauti žygyje skaičius pranoko lūkesčius – pasipuošę žaliais marškinėliais ir kepuraitėmis su užrašais „Usėnai“, užsirišę skautiškus kaklaraiščius net 21 mokinys iš 5-10 klasių gražų gegužės 22 d. rytą susirinko prie mokyklos, nusiteikę pėsčiomis įveikti 12 km šv. Jokūbo kelio atkarpą Gardamas–Šilutė.

Kelionės metu žygeiviai aplankė pakeliui esančias šventoves, kultūros paveldo, istorijos objektus: Gardamo bažnyčią, Šv. Mergelės Marijos Lurdą, pailsėti sustojo prie paminklinio akmens, skirto M. Mažvydui, Švėkšnoje apžiūrėjo Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčią. Tuo pačiu galėjo prisiliesti prie šv. Jokūbo kelio simbolio – kriauklės, kuri simbolizuoja daug kelių, kuriuos įveikia piligrimai.      

Visiems žygio dalyviams įteikti jaunųjų ambasadorių Lietuvoje pažymėjimai. Nors kelionės metu mokiniai pavargo, tačiau suprato, kad tokie žygiai – ne tik gera proga pabūti su bendraminčiais, bet ir galimybė pabūti pačiam su savimi, atrasti save iš naujo, skirti laiko suvokimui, kas esi ir kuo nori būti.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!