Politikai taupo ir skurde gyvenančių vaikų sąskaita...

2009-03-28, Dovydas PANCEROVAS

Skurde ir nepriežiūroje vargstantys vaikai paliekami augti nesaugioje aplinkoje, o jų gyvenimą turėjusios palengvinti valdiškos lėšos, kaip nepanaudotos, nukeliauja kitoms socialinės apsaugos srities reikmėms.

Kaip rodo patirtis, “kitoms socialinėms reikmėms” priskiriariamas ir naujas tarnybinis automobilis.

Dar viena tokio taupymo pasėkmė - nesurenkamos lėšos Pagėgių vaikų globos namų išlaikymui. Įstaigoje šiltai bei saugiai galėtų gyventi 70 vaikų, tačiau šiandien yra keliolika laisvų vietų.

Apie basas pėdutes vasario šaltyje

Kentrių kaimas. Prieš mus - sulinkęs ir skylėtas medinis pastatas. Apsnigusiame kieme mėtosi vaikiški žaislai, laksto sulysę šunėkai. Amerikoje gyvūnų apsaugos policija juos tikriausiai konfiskuotų kaip marinamus badu.

Pučia žvarbus vasario vėjas. Laukujos pastato durys plačiai atlapotos. Pro jas atsivėrė vaizdelis į skarmalais ir sulūžusiais vaikiškais žaislais užgriozdintą prieangį. Toliau - virtuvė. Joje - besikūrenanti krosnis, aprūkę puodai.

Iš namo gilumos atbėga mažas 7-9 metų berniukas. Mažylis buvo visas purvinas nuo apvalaus veidelio iki sustirusių basų pėdučių.

Pasirodo ir dar vienas panašaus amžiaus berniukas. Gyvybingesnis. Broliukai panašūs - abiejų akutės atrodo liūdnos. Lyg ne pagal amžių išvargusios...

Panašų vaizdą jau matėme ir Stoniškiuose. Maža mergaitė susirangiusi skudurų krūvoje, kurią vadina "lovele". Ant stalo stovi nebaigtas gerti stikliukas ir sudžiūvusi silkė. Kambaryje tvyro rūkalų kvapas. Jauna mama sūpuoja verkiantį kūdikėlį, o jos sugyventinis agresyviu žvilgsniu seka nekviestus svečius.

Akivaizdu, kad tiek vienuose, tiek kituose namuose vaikų gerove ir saugumu nesirūpinama. Vaikai, kad ir tėvų namuose, yra vieniši, apleisti, užguiti, nereikalingi...

O už kelių kilometrų panašų likimą patyrę vaikai kitokiose šeimynose gyvena kitokį gyvenimą.

Dar lipant laiptais galima užuosti ruošiamo valgio kvapą. Kur ne kur prabėga mažyliai ir jau iš toli šūkalioja: "Laba diena!".

Koridorių sienas puošia vaikų kūryba. Dienos šviesa skverbiasi pro plastikinius langus.

Maža mergaitė su auklyte plauna indus ir apie kažką šnekučiuojasi. Pamačiusi mus auklytė nusijuokia: "Pavėlavote, ką tik baigėme arbatos degustavimo popietę!".

Praleidome ir kitos šeimynos knygų skaitymo popietę. Ech...

Užsukame į šeimynų virtuvėlę. Maisto kvapas, nauji stalai, moderni virtuvės įranga. Nė dulkelės...

Auklėtojos pakviečia apsilankyti ir šeimynų kambariuose. Matome minkštas ir dideles lovas, plačiaekranį televizorių. Lentynose pilna knygų ir žaislų.

Globos namuose yra laisvų vietų, tačiau reikia… taupyti?

Šiemet Pagėgių vaikų globos namuose neapgyvendintas nė vienas vaikas. Visi suprantame, kad geriausia vaikams augti ir gyventi su savo tėveliais. Tačiau gyvenimas tėvų namuose nebūtinai reiškia gražią ir saugią vaikystę.

Iš Stoniškių bei Kentrių parsivežtos istorijos rodo, kad yra ir tokių šeimų, kai tėvai girtauja, nesirūpina savo vaikais. Tokiose šeimose Pagėgiuose auga net 219 vaikų (2009 m. sausio 1 d. duomenimis).

Tad kodėl tų šeimų vaikai nėra apgyvendinami vaikų globos namuose, kur jie būtų bent jau aprengti, gautų pavalgydinti, išsilavinimą? Pakalbinę Pagėgių vaikų globos namų direktorę Eleną Pūtienę sužinojome, kad laisvų vietų globos namuose yra.

"Mes galime apgyvendinti 70 vaikų. Šiuo metu pas mus gyvena 59 vaikai. Anksčiau niekada nebūdavo taip, kad mūsų globos namai nebūtų pilni. Vaikų sumažėjo pernai. Galbūt Savivaldybei yra per brangu išlaikyti vaikus globos įstaigoje. Jiems (Pagėgių valdžiai, - aut. pastaba) reikia išlaikyti socialinių darbuotojų etatus, trūksta lėšų visai socialinei sričiai", - kalbėjo E.Pūtienė.

Vieno vaiko išlaikymas Pagėgių vaikų globos namuose per mėnesį kainuoja 1 971 Lt. Valstybė iš šios sumos sumoka tik 520 litų. Kitas lėšas turi skirti Pagėgių savivaldybė.

Ar Vaikų globos namai laikomi pustuščiai todėl, kad stengiamasi sutaupyti?

Guodžia tai, kad socialinės rizikos šeimų Pagėgių krašte vis mažėja. Pavyzdžiui, šiuo metu yra 95 tokios šeimos, o pernai buvo penkiomis daugiau.

Panašios tendencijos vyrauja ir visoje Lietuvoje. Per pastaruosius dvejus metus socialinės rizikos šeimų šalyje sumažėjo netgi 1,5 tūkst. Vidutiniškai per metus tokių šeimų mažėja 30-čia proc.

Bet ar tikrai taip pagerėjo vaikų gyvenimas, kad niekam neprireikė švarios lovos, šiltų namų, gero maitinimo, priežiūros ir ugdymo? Ar mūsų matyti vaizdai Kentriuose ir Stoniškiuose nėra tokia situacija, kai vaikai verti geresnio gyvenimo?

Amoralios politikos laikosi ir valdžia

Augti tėvų namuose vaikams yra geriau. Tačiau valdininkai patys pripažįsta, kad socialinių įgūdžių stoka perduodama iš kartos į kartą. O kai prabylame apie pinigus, tie patys valdininkai ir vėl atkerta: vaikams vis tiek geriau augti pas tėvus, stokojančius socialinių įgūdžių.

Taip išugdysime dar ne vieną socialinės rizikos grupės šeimą.

Valdininkų atsakymai prieštarauja vienas kitam, todėl spėjame: vaikų palikimas skurde tėra nevykęs ir amoralus bandymas sutaupyti.

Štai 2007 metų gruodį jau buvo sutaupyta. Vaikų išlaikymui globos įstaigoje skirti pinigai buvo panaudoti "kitoms reikmėms socialinės apsaugos srityje" - Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų centrui nupirktas naujas automobilis...

Taupymo pasėkmės - vaikams gali pablogėti gyvenimo sąlygos

Nekalbėkime apie tokio taupymo pasekmes vaikui. Tik vienetai iš socialinės rizikos šeimų atžalų sugeba kabintis į gyvenimą ir atsikratyti tokios "paveldimos ligos"...

Pakalbėkime apie tokio taupymo pasekmes vaikams, jau gyvenantiems vaikų globos namų šeimynose.

"Pinigų trūksta. Šiuo metu su vaikais dirba 46 darbuotojai. Tai - ir auklės, socialiniai pedagogai, slaugės ir t. t. Nežinau, ar pavyks išlaikyti tokią kokybę... Bandysime išsiuntinėti kvietimus kitoms savivaldybėms. Bet jei niekas neatsilieps, turėsime kažkaip taupyti", - teigė Pagėgių vaikų globos namų direktorė.

Dar kartą pakartosime - 59 vaikais rūpinasi 46 darbuotojai! Vaikai gauna gerą maistą, išsilavinimą, formuojami socialiniai įgūdžiai, jiems netgi skiriami kišenpinigiai, rengiamos ekskursijos, švenčiami auklėtinių gimtadieniai. Kad nuskriaustieji vaikai gautų tokią gyvenimo kokybę, reikėtų nedaug - netaupyti tokių mažylių sąskaita ir skirti visą sumą, kuri ir taip numatyta Savivaldybės biudžete!

Pernai vaikų išlaikymui globos įstaigoje Pagėgių savivaldybė skyrė 300 000 litų. Tiesa, panaudota tik 63 proc. šios sumos. Likusieji pinigai buvo skirti "kitoms reikmėms socialinės apsaugos srityje".

Šiemet vaikų išlaikymui globos įstaigoje numatyta daug didesnė suma - 440 000 litų. Vieno vaiko išlaikymui reikalingos lėšos nepadidėjo, tad galima sutaupyti jau ne vienam, bet ir dviem ar trims automobiliams!

Ar dalis iš 440 000 Lt nepanaudotos sumos ir vėl bus skirta "kitoms reikmėms socialinės apsaugos srityje"?

Jei valdininkai neatsimerks, turbūt taip ir nutiks... Jei taip ir nesugebės pasirinkti, kas yra teisingiau - naujas, prabangus automobilis ar išgelbėtas vaiko gyvenimas... Juolab, kad tokios amoralios politikos laikosi ir valstybės valdininkai. Jau kitais metais globos įstaigas rengiamasi perduoti savivaldybėms. Argumentas - vietos valdžia "sugeba pigiau išlaikyti globos įstaigas".

Būtent todėl ir sugeba, nes taupo socialinės rizikos šeimų vaikų sąskaita...


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?