Sekė pasaką apie eismo įvykį

2021-08-03, Vidas Kalinauskis

Balandžio 4-ąją, apie 21 val., kelio Kaunas-Jurbarkas-Šilutė-Klaipėda 157,4 kilometre neblaivus (2,06 prom.) L. J., gim. 1989 m., vairuodamas automobilį ,,Opel Zafira“ jo nesuvaldė ir įvažiavo į pakelės griovį. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 2811 str. 1 d., kuris neseniai baigėsi Tauragės teisme.

Tauragės apylinkės teismo Tauragės rūmų teisėja Gražina Gudžiūnienė,  išnagrinėjusi Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroro G. T. pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu ir susipažinusi su ikiteisminio tyrimo bylos medžiaga, kurioje L. J., nevedęs, nedirbantis, neteistas, pažeisdamas Kelių eismo taisyklių 14 punkto reikalavimus, numatančius draudimą vairuoti transporto priemonę neblaiviems asmenims, vairavo automobilį būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kai jam nustatytas 2,06 promilių girtumo laipsnis.

L. J. pirminės apklausos metu, t. y. 2021 m. balandžio 5 d. pareiškus įtarimą dėl nusikalstamos veikos padarymo, kaltės nepripažino ir parodė, kad balandžio 4 d., apie 18 val., jam priklausančiu automobiliu „Opel Zafira“ atvažiavo prie Stoniškių kaimo parduotuvės. Automobilis priklauso jam, jis jį nusipirko prieš dvi savaites, tik nespėjo įregistruoti savo vardu. Buvo blaivus. Prie parduotuvės sutiko nepažįstamą vaikiną, kurio vardas, kaip vėliau sužinojo, buvo M, pavardės nežinojo.

Susėdo abu į automobilį, kalbėjosi, jis gėrė alų, o M. negėrė, nes kaip jis jam sakė, jau buvo gėręs degtinės. Tuo metu jis nesuprato, kad vaikinas yra gėręs, iš jo elgesio to nesimatė, gal tik kažkiek jautėsi kvapas. Jiems kalbantis jis išgėrė tris vieno litro talpos butelius alaus ir vieną butelį sidro. M. negėrė, todėl jis paprašė, kad vaikinas parvairuotų į namus jo mašiną. Jis gyvena apie 4 km nuo tos vietos. M. sėdo už vairo ir vairavo jo automobilį. Jis sėdėjo ant galinės automobilio sėdynės. Nuvažiavus apie pusę kilometro, išgirdo, kad automobilio važiuoklėje kažkas pradėjo stipriai bildėti. Suprato, kad kažkas atsitiko su automobilio važiuokle. Automobilis tapo nevaldomas, M. jo negalėjo suvaldyti, įvažiavo į pakelės griovį. Sužaloti nebuvo.

Prie jų sustojo pro šalį važiavęs automobilis, išlipęs vyriškis pasakė, kad tuoj iškvies policiją. M. tai išgirdo, išsigando ir pabėgo. Jis pats taip pat pradėjo bėgti. Tačiau pamatęs, kad prie jo automobilio atvažiavo policijos automobilis, supratęs, kad įvykis bus išaiškintas, nusprendė prie savo automobilio grįžti. Pareigūnams iš karto pasakė, kad automobilis yra jo, taip pat pasakė ir tai, kad jį vairavo jis. Neva tada nenorėjo išduoti M. Jis buvo sulaikytas ir pristatytas į policijos komisariatą.

Vėliau L. J. teigė, kad automobilį tikrai vairavo ne jis, o M. Papildomos apklausos metu, t. y., balandžio 19 d., kaltinamasis L. J. jau aiškino, kad kaltę visiškai pripažįsta, nurodė, kad pirmoje apklausoje jis sakė netiesą, kadangi bijojo atsakomybės. Parodė, kad balandžio 4 d., vakare, tikslaus laiko neatsiminė, vartojo alkoholinius gėrimus, buvo išgėręs vieną butelį degtinės ir alaus. Jautėsi lengvai apsvaigęs, tačiau manė, kad dar gali vairuoti transporto priemonę. Sėdo į automobilį „Opel Zafira“, automobilio užvedimo rakteliai buvo pas jį. Važiavo pas savo tėvą į kaimą, automobilio nesuvaldė, pradėjo barškėti automobilio važiuoklė, dėl to įvažiavo į griovį.

Jam bandant užvesti automobilį ir išvažiuoti iš griovio, pamatė atvažiuojantį tarnybinį policijos pareigūnų automobilį. Išsigando ir pabėgo, bėgo kažkur į laukus.

Neprisiminė, kur tiksliai jį rado policijos pareigūnai. Jam buvo nustatytas 2,06 prom. neblaivumas. Policijos pareigūnams iškart prisipažino, kad vairavo automobilį jis. Kitą rytą jis nusprendė meluoti, kad išvengtų atsakomybės. Automobilį pirko 2021 m. kovo pabaigoje, už jį mokėjo 400 eurų. Pirko savo reikmėms. Jis pats vairuotojo pažymėjimo neturi ir neturėjo, buvo pradėjęs laikyti teises, bet nepabaigė.

Sutiko, kad ikiteisminis tyrimas būtų užbaigtas baudžiamuoju įsakymu.

Kaltės įrodymų buvo pakankamai

Be L. J. visiško prisipažinimo jo kaltė įrodyta ir kita šios bylos medžiaga.

Iš balandžio 4 d. Tauragės AVPK Pagėgių policijos komisariato pareigūno R. S. tarnybinio pranešimo matyti, kad balandžio 4 d., 21.02 val., dirbant kartu su pareigūne G. L. buvo gautas Tauragės AVPK budėtojo pranešimas, kad kelyje prieš geležinkelį į griovį nuvažiavęs automobilis „Opel Zafira“. Vairuotojas elgiasi neadekvačiai, mosikuoja rankomis, galimai neblaivus. Nuvykus nurodytu adresu šalikelėje pastebėjo įvažiavusį į griovį minėtą automobilį.

Prieš automobilį esančiame kieme pastebėjo besišalinantį tamsiai apsirengusį asmenį, kuris peršoko per tvorą į šalimais esančios sodybos kiemą. Persekiojant minėtą asmenį jį pavyko sulaikyti. Vyriškio veidas buvo kruvinas ir purvinas, nuo jo sklido stiprus alkoholio kvapas. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo L. J. Jo  striukės kišenėje rasti automobilio rakteliai, o pats vyriškis neneigė vairavęs automobilį. Alkotesterio pagalba L. J. nustatytas vidutis 2,06 promilių girtumas. Antruoju tikrinimu nustatytas sunkus 2,75 promilių girtumas. Automobilis priverstinai nuvežtas į automobilių saugojimo aikštelę, dėl įvykio pradedamas ikiteisminis tyrimas.

Iš balandžio 5 d. įvykio vietos apžiūros protokolo matyti tiksli nusikalstamos veikos padarymo vieta.  Kelio dešiniajame griovyje matosi nuvažiavęs nuo kelio automobilis ,,Opel Zafira“. Automobilis stovi priekiu Šilutės kryptimi, išilgai griovio, pasviręs.

Iš balandžio 19 d. reikalaujamų dokumentų pateikimo protokolo matyti, kad L. J. pateikė automobilio ,,Opel Zafira“registracijos liudijimą, pirkimo-pardavimo sutartį.

Iš VšĮ „Emprekis“ duomenų matyti, kad 2002 m. pagaminto automobilio „Opel Zafira“ vidutinė kaina Lietuvoje su PVM yra 1 600 eurų.

Iš liudytojos G. L. parodymų matyti, kad ji dirba Tauragės AVPK Pagėgių policijos komisariato Reagavimo skyriuje pareigūne. 2021 m. balandžio 4 d., dirbant kartu su R. S., apie 21.00 val., iš Tauragės AVPK OVS budėtojo gavus pranešimą, kad į griovį nuvažiavęs automobilis, šalia yra galimai automobilio vairuotojas, kuris atrodo neblaivus, apie 21.17 val. nuvažiavus į įvykio vietą. Šalia griovio  pamatė pilkos spalvos automobilį. Šalia jokių asmenų nebuvo, automobilio variklis buvo užgesintas, automobilis užrakintas. Netoli stovinčio automobilio yra sodyba, į kurią nuėjo ir pasikalbėjo su ten buvusiais žmonėmis. Jie paaiškino, kad nieko nežino, joks žmogus į sodybą nebuvo atėjęs, paties įvykio, kaip automobilis nuvažiavo į griovį jie taip pat nematė. Grįždama link automobilio pamatė, kad grioviu kažkas lyg bėga. Pradėjo vytis bėgantį asmenį, paaiškėjo, tai L. J.. Iš pradžių L. J. sakė, kad jis nevairavo jokio automobilio. Jis atrodė akivaizdžiai neblaivus, svirduliavo, nepaėjo, nerišliai kalbėjo. Kalbantis su asmeniu vėliau šis pripažino, kad vairavo automobilį ,,Opel Zafira“.

Iš VĮ ,,Regitra“ pažymos matyti, kad šio automobilio savininkas ir valdytojas yra R. K.

Iš 2021 m. kovo 22 d. automobilio pirkimo-pardavimo  sutarties matyti, jog pardavėjas R. K. 2021 m. balandžio 22 d. automobilį „Opel Zafira“ pardavė už 400 eurų L. J.

Nuteistas baudžiamuoju įsakymu

Teismas nusprendė L. J. pripažinti kaltu pagal Lietuvos Respublikos BK 2811 straipsnio 1 dalį ir paskyrė jam 1900 eurų dydžio baudą. Nustatyta, kad bauda turi būti sumokėta per 12 mėn. nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos.

Paskirta L. J. ir baudžiamojo poveikio priemonė – 3 metus uždrausti naudotis specialia teise – teise vairuoti visų rūšių kelių transporto priemones.

Konfiskuota nusikaltimo padarymo priemonė – automobilis „Opel Zafira“. Jis perduotas valstybės nuosavybėn.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?