Mažosios bendrijos buhalterija ir mokesčių ypatybės

2021-08-10

Mažoji bendrija – tai viena iš galimų juridinių asmenų formų, verslininkų tarpe populiari dėl nesudėtingo steigimo proceso, mokestinių lengvatų bei kitų niuansų. Tai – puikus startas pradedantiesiems verslininkams, norintiems „apsiuostyti“ bei įsitvirtinti savo veiklos nišoje. Mažosios bendrijos buhalterija, lyginant su kitomis veiklos formomis, turi savų niuansų, tad tai – tema, reikalaujanti atskiro aptarimo.

Kaip minėjome, „malonesni“ mokesčiai yra bene vienas didžiausių MB privalumų. Pagrindiniai mažųjų bendrijų mokami mokesčiai yra pelno, pridėtinės vertės (PVM), gyventojų pajamų mokesčiai (GPM) ir mokesčiai Sodrai (VSD, PSD). Sakysite, nieko išskirtinio? Šioje vietoje yra keli svarbūs niuansai.

  • PVM, kurio standartinis tarifas – 15 proc., reikia mokėti tik metų pabaigoje. Tiesa, didelė dalis MB gali pasinaudoti mokestine lengvata ir džiaugtis viso labo mokėdami tik 5 proc. GPM. Tokia galimybė prieinama įmonėms, kuriose dirba ne daugiau nei 10 žmonių, pajamos per metus neviršija 300 tūkstančių eurų, MB nariai neturi daugiau nei 50 proc. akcijų kitose įmonėse. 
  • Daliai  MB, įvertinus PVM mokėtojo statuso privalumus bei trūkumus, galima nuspręsti, ar rinktis šią alternatyvą. Registracija PVM mokėtoju būtina tik tais atvejais, kai paskutinių 12 mėnesių pajamos viršija 45 tūkstančius eurų arba iš kitų valstybių įsigyjama prekių už didesnę nei 14 tūkstančių eurų sumą.
  • MB turi galimybę pirmaisiais veiklos metais nemokėti ir VSD mokesčio, tad SODRAI beliks atseikėti nustatyto dydžio PSD (nebent MB nariai šį mokestį moka kitais būdais).
  • MB nariai mokestinių metų pabaigoje privalo pateikti pajamų deklaraciją VMI ir sumokėti mokestį už iš MB veiklos gautas pajamas remiantis nustatyto dydžio GPM tarifu.
  • Jei mažojoje bendrijoje yra samdomų darbuotojų, šių atlyginimas apmokestinamas kaip ir kitų įmonių atveju.

Mažosioms bendrijoms yra atviras pasirinkimas ir priimant sprendimą dėl buhalterijos tvarkymo. Apskaita rūpintis gali MB narys, pagal darbo sutartį dirbantis etatinis buhalteris arba buhalterinių paslaugų įmonė ar individualiai dirbantis asmuo. Dažnos mažosios bendrijos buhalterija nusprendžiama tvarkyti būtent pastaruoju būdu. Taip neužsikrausite ant savo pečių apskaitos, pareikalaujančios daug kruopštumo, atsakomybės ir laiko bei džiaugsitės mokėdami tik už konkrečiai atliktas užduotis.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?