Papuolė bėdon prisipirkę samanės...

2021-08-16, Romualdas Danielius MAŽUTIS

Kai vyrai, laikę ar gabenę naminę degtinę, įkliūva, jiems nieko kito nebelieka - tik prisipažinti nusikaltus ir tikėtis vienu trečdaliu sumažintos bausmės. Taip pasielgė 43 metų klaipėdietis A. B. ir mūsų rajono gyventojas, 49 metų R. B. Abu teisiami aiškino pirkę samanę ne perparduoti, o savo reikmėms, A. B net teigė įsigijęs gydymuisi. „Gydymo kurso“ pradėti nespėjo: sutrukdė policininkai. Bylos galutinis rezultatas – smūgis kaltinamųjų piniginėms, kurios, regis, nėra išsipūtusios nuo eurų.

A. B. užsidirbo kaltinimą pagal BK 201 str. 3 d. – gabeno savo automobiliu daugiau nei 10 litrų (21,972 litro) kaime nusipirktos 57,5 proc. stiprumo naminės degtinės, neturėdamas tikslo jos realizuoti. Taip padarė baudžiamąjį nusižengimą, už kurį gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas. Tas pats straipsnis inkriminuotas Šilutės rajono gyventojui R. B. , bet kaltinimas sunkesnis (BK 201 str. 1 d.), nes veika įvardija tikslą realizuoti neteisėtai laikytą samanę. Numatytos bausmės: viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Šie vyrai tapo kaltinamaisiais. Nuteisti baudžiamuoju įsakymu šiemet, liepos 23 dieną. Jų bylą pagal Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroro Egidijaus Pankausko pareiškimą ir ikiteisminio tyrimo metu surinktą medžiagą išnagrinėjo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėjas Michail Volčkov.

Įkliuvo veždamas naminę degtinę

Kaltę visiškai prisiėmęs klaipėdiškis A. B. neslėpė iš anksto susitaręs telefonu su kaime gyvenančiu R., kurio pavardės net nežinojęs, jog atvažiuos pirkti 20 litrų naminukės. Samanę ketino naudoti pats, gydymosi tikslu, negalvojo ją perparduoti. Sandoris įvyko šiemet, balandžio 20 dieną, apie 9-ą valandą. A. B. nusipirko iš R. 20 litrų naminės degtinės, supilstytos į plastikines taras po 5 litrus. Vieną talpą įsidėjo į automobilio „Opel Vectra“ bagažinę, kitas tris – į mašinos vidų. Už pirkinį sumokėjo 120 eurų.

Taip nutiko, kad toli nuo R. namų nenuvažiavo: sustabdė policija. Šilutės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus tyrėjas V. J. tarnybiniame pranešime nurodė, kad patikrinimo metu automobilyje už vairuotojo sėdynės rastas juodos spalvos sportinis krepšys, kuriame buvo trys pilnos 5 litrų plastikinės talpos su skaidrios spalvos skysčiu, skleidžiančiu specifinį namų gamybos alkoholio kvapą. Dar viena 5 litrų pilna talpa rasta bagažinėje. Automobilis „Opel Vectra“, vairuojamas A. B., sustabdytas kelyje apie 9 val. 30 min.

Krata sodyboje ir pavėluotas jos šeimininko gailestis

Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai greitai išvyniojo visą reikalą. Krata R. B. sodyboje (ūkiniame pastate ir name) privertė jos šeimininką prisipažinti visiškai kaltu. R. B. teigė kovo pabaigoje miestelio turguje prie jo priėjęs nepažįstamas vyras paklausė, ar nereikia naminės degtinės. Nusipirko 40 litrų naminukės už 240 eurų. Pardavėją vargu ar atpažintų, nes bendravo trumpai, nei vardo, nei pavardės nežino. Ar tikrai? Samanę pirkęs savo reikmėms, negalvojęs niekam parduoti.

Deja, prieš Velykas susitikęs su A. B. pasigyrė įsigijęs naminės degtinės. Pastarasis paprašė parduoti 20 litrų. Balandžio 20-osios rytą atvažiavusiam A. B. pardavė 20 litrų naminės degtinės. Suprato, kad tai neteisėta. Ką gi, matyt, R. B. susigundė kažkiek užsidirbti? Likusią naminę degtinę, apie 10,5 litro, supilstytą į plastmasines talpas, slėpė ūkiniame pastate, spintelės stalčiuje, o pasidarytas įvairias užpiltines laikė kambaryje po minkštasuoliais. Kažkiek naminukės jau buvo suvartojęs. R. B. gailėjosi laikęs namuose tokią degtinę ir dalį jos pardavęs.

Kaltinamųjų asmenybės

Abu daugiau nei vidutinio amžiaus kaltinamieji - vidurinio išsilavinimo. A. B. dirba, anksčiau neteistas, administracine tvarka nebaustas. Biografija švari. Nusikalto pirmą kartą, visiškai prisipažino, apgailestavo dėl savo poelgio. Gi R. B. gyvenimo kelyje būta vingių: baustas administracine tvarka, teistas. 1996 metais, gruodžio mėnesį, pelnė 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę ir 900 litų baudą dėl žiauraus elgesio su gyvūnais (BK 310 str. 1 d.), 2010 metais yra baustas piniginėmis baudomis dėl reikalų, susijusių su namine degtine (BK 201 str. 1 d., BK 201 str. 3 d.). Bet teistumai išnykę.

R. B. panorėjęs gali ir neprasižengti, ir nenusikalsti. Šiemet, deja, kluptelėjo. Kaltinamasis A. B. padarė baudžiamąjį nusižengimą ekonomikai ir verslo tvarkai, R. B. padarė tyčinį nesunkų nusikaltimą ekonomikai ir verslo tvarkai. Sunkinančių aplinkybių jų atžvilgiu nenustatyta. Teismas skyrė teisiamiesiems prokuroro E. Pankausko pareiškime siūlomą bausmės rūšį - baudas.

Baudos, vadovaujantis įstatymu (BK 64 str. su ženkliuku 1), sumažintos vienu trečdaliu. Nuteistajam A. B. skirta galutinė bausmė – 12 MGL dydžio (600 eurų) bauda, pripažintam kaltu R. B. - galutinė bausmė – 36 MGL dydžio (1 800 eurų) bauda.

Baudas privalės sumokėti per 2 mėnesius nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos į vieną iš Valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamųjų sąskaitų. Sumokėję nurodytas sumas asmenys privalo mokėjimą patvirtinančius dokumentus pateikti Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų raštinei. Nesumokėjus laiku, baudos išieškomos priverstinai. A. B. vardu registruotam automobiliui netaikytas konfiskavimas. Kaltinamieji, nesutikdami su paskirta bausme, turi teisę per 14 dienų nuo baudžiamojo įsakymo įteikimo dienos paduoti prašymą reikalaudami surengti bylos nagrinėjimą teisme.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?