Nuo šiol – tamsoje šviečiantis paminklas laisvės gynėjams

2021-08-16, Saulius Sodonis, Žemaičių Naumiesčio muziejininkas
Tad nuo šiol, vakarais įsižiebus gatvių apšvietimui, garbingas atminties liudijimas bus apšviestas ir iš toli matomas. Autoriaus nuotr.
Tad nuo šiol, vakarais įsižiebus gatvių apšvietimui, garbingas atminties liudijimas bus apšviestas ir iš toli matomas. Autoriaus nuotr.
Prieš keletą dienų Žemaičių Naumiesčio seniūnijos darbuotojai vienam iš pagrindinių miestelio akcentų suteikė naujų spalvų – apšvietė paminklą Nepriklausomybės kovų savanoriams. Iki tol sutemus jis skendėdavo tamsoje.  

Tai labai svarbi ir naumiestiškių gerbiama vieta. Prieš beveik šimtą metų, artėjant 1918 metais atkurtos Lietuvos nepriklausomos valstybės dešimtmečiui, miestelio bei jo apylinkių gyventojai surinko pinigus ir pastatytu paminklu pagerbė iš šių vietų kilusius savanorius, kurių nemažai žuvo gindami Lietuvos laisvę. 1951 metais, norėdama ištrinti Lietuvos valstybės simbolius, sovietinė valdžia paminklą nugriovė, tačiau 1988 metų pabaigoje naumiestiškiai šį laisvės simbolį atstatė. Labai simboliška, kad šio paminklo viršūnėje - bokštas, labai panašus į Vilniaus Gedimino pilies bokštą, o jo viršūnėje – Lietuvos trispalvė.  

Tad nuo šiol, vakarais įsižiebus gatvių apšvietimui, garbingas atminties liudijimas bus apšviestas ir iš toli matomas. Tamsoje sužibusio paminklo nuotrauką padarė naumiestiškis Zigmas Sirtautas. Jis taip pat buvo 1988 metais atstatomo šio paminklo liudininkas, kuris fotografavo ir taip dokumentavo tų darbų eigą. Prisiminęs įvykius, buvusius prieš 33 metus, jis Žemaičių Naumiesčio muziejui perdavė anų laikų jo darytų nuotraukų bei kelių minučių trukmės tuomet susuktą kino filmuką. Istoriniais eksponatais tapusios nuotraukos, jas sutvarkius bei skaitmenizavus filmuką, visiems bus matomos.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?