Tai bent! Įvertintas neblaivaus vairuotojo „didvyriškumas“

2021-08-19, Vidas Kalinauskis
Gyventojai vis dar sėda už vairo neblaivūs. Asociatyvi nuotr.
Gyventojai vis dar sėda už vairo neblaivūs. Asociatyvi nuotr.

Šį kartą pasakojame dvi istorijas, iš kurių matyti, kiek brangiai gali kainuoti neblaivaus vairuotojo bandymas leistis į kelionę. Abu eismo įvykiai panašūs, abu vyrai vairavo „BMW“ markės automobilius, tik šiek tiek skiriasi suma, kurią jie privalės sumokėti į valstybės biudžetą.

Keturios skardinės alaus sumaišė protą

D. D., gim. 1979 m., nedirbantis, teistas 4 kartus, bausmes atlikęs, teistumai išnykę, š. m. gegužės 21-ąją, apie 20.30 val., Traksėdžių kaime vairavo automobilį „BMW 735“ būdamas apsvaigęs nuo alkoholio. Jam buvo nustatytas 2,14 promilių neblaivumas.

Kaltinamasis D. D. dėl pareikšto kaltinimo pagal Baudžiamojo kodekso 2811 straipsnio 1 dalį kaltu prisipažino visiškai ir parodė, kad vairuotojo pažymėjimą turi, vairuoja nuo 2017 metų.

Jis pasakojo, kad gegužės 21 d., apie 17 val., taksi automobiliu nuvažiavo pas draugą E. B. į kaimą. Nieko namuose nebuvo, E. B. buvo išvažiavęs, todėl neatsiklausęs pasiėmė iš E. B. jo „BMW“ automobilio raktelį, dokumentus ir išvažiavo į Priekulę. Po to užsuko pas pusbrolį, kur išgėrė 4 skardines alaus, ir apie 20 val. išvažiavo Šilutės link, nes nesijautė apsvaigęs. Jau beveik parvažiavus į Šilutę, jį sustabdė policijos pareigūnai, kurie patikrino blaivumą ir nustatė daugiau nei 2 promilių girtumą.

Be kaltinamojo prisipažinimo jo kaltumas buvo grindžiamas ir kitais įrodymais. Liudytojas E. B., automobilio savininkas, teigė, jog D. D. yra jo senas pažįstamas, su kuriuo bendrauja nuo vaikystės, ir kad automobilis „BMW 735“ priklauso jam, E. B. Automobilį laikė sodybos kieme. Užvedimo raktelį laikydavo kitame automobilyje, kuris taip pat stovi kieme ir yra nerakinamas. Gegužės 21-ąją grįžęs apie 19.30 val. pastebėjo, kad kieme nėra automobilio. Pagalvojo, kad jį pasiėmė D. D., kuris ir anksčiau ne kartą taip padarydavo norėdamas pasivažinėti. D. D. yra jam suremontavęs šį automobilį, todėl juo pasitikėdamas leisdavo naudotis šia transporto priemone. D. D. pabrėždavo, kad neblaivus niekada nevairuos, todėl jam keista, kaip šis taip pasielgė ir vairavo išgėręs.

Tauragės AVPK Šilutės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus tyrėjo Š. J.  tarnybiniame pranešime nurodyta, kad apie 20.30 val. Traksėdžių kaime, ties degaline „Jozita“, sustabdytas automobilis „BMW“, registruotas E. B. vardu, kurį vairavo D. D. Pastarajam pirmu pūtimu nustatytas 2,22, antru pūtimu - 2,14 promilių girtumas.

Iš VšĮ „Emprekis“ pateiktų duomenų apie vidutinę transporto priemonės kainą Lietuvoje matyti, kad analogiško 2001 m. gamybos automobilio „BMW 735“ vidutinė kaina yra 3 460 eurų.

Bausmė griežta

Klaipėdos apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėjas Michail Volčkov pripažino D. D. kaltu ir paskyrė jam bausmę – 3 750 eurų dydžio baudą. Paskirtoji bauda sumažinta vienu trečdaliu iki 2 500 eurų.

D. D. baudą privalės sumokėti per 12 mėnesių nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos. Priešingu atveju bauda bus išieškota priverstinai.

Nuteistajam paskirta ir baudžiamojo poveikio priemonė – draudimas naudotis specialiąja teise (teise vairuoti kelių transporto priemones) dvejus metus.

Bet įdomiausia (ir liūdniausia nuteistajam) tai, kad iš jo valstybės naudai bus išieškota 3 460 eurų suma, atitinkanti automobilio „BMW 735“ vertę.

Ieškojo telefono, rado didžiulę baudą

Kita istorija – apie birželio 2 d. Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose baigtą nagrinėti bylą. Teisėja Lina Nainienė „narpliojo“ nevedusio, dirbančio, bet ne kartą praeityje ir Lietuvoje, ir Vokietijoje jau teisto M. J. baudžiamąją bylą.

Policija pranešė, kad gegužės 6-ąją, Švėkšnos seniūnijos Jonikų kaime neblaivus (1,63 prom.) vyras, gim. 1977 m., ir neblaivus (2,81 prom.) vyras, gim. 1982 m., vairuodamas automobilį ,,BMW 320D“ nesuvaldė jo, įvažiavo į griovį ir sužalojo save bei kartu važiavusį asmenį. Abu vyrai buvo sulaikyti. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Automobilį vairavo M. J., kuriam buvo nustatytas 2,81 promilių neblaivumas.

Pastarasis savo kaltę pripažino visiškai ir parodė, kad gegužės 5-osios vakarą, kartu su T. T. išgėręs vieną litrą degtinės, prisiminė, jog pas pažįstamą E. Š. yra palikęs savo mobiliojo ryšio telefoną. Taksi nuvažiavę ir neradę E. Š., nusprendė važiuoti namo. T. T. turėjo E. Š. automobilio „BMW 320“ užvedimo raktelius, nes E. Š. kažkada ankščiau buvo T. T. paskolinęs minėtą automobilį, todėl užvedimo rakteliai buvo likę pas T. T.

Automobilis „BMW 320“ stovėjo E. Š. kieme. T. T. padavė automobilio užvedimo raktelius, M. J. sėdęs į vairuotojo vietą, prie automobilio vairo, o T. T. - ant priekinės keleivio sėdynės ir abu išvažiavę į Klaipėdą. Vairuoti B kategorijos transporto priemones galėjo, nes turėjo vairuotojo pažymėjimą. Bet šiuo metu su savimi vairuotojo pažymėjimo neturėjęs, jį palikęs Danijoje, kur iki 2021 metų balandžio 24-osios dirbęs. Neblaivus vairuodamas automobilį, važiuodamas Klaipėdos kryptimi, jo nesuvaldė ir nulėkė į pakelės griovį. Po kurio laiko privažiavo policijos pareigūnai, kurie jam du kartus patikrino girtumą. Pirmą kartą įpūtęs 2,81 promilių, antrą kartą - 2,85 promiles. Kadangi nė vienas neprisipažinę vairavę automobilį „BMW 320“, abu buvę sulaikyti ir pristatyti į policiją. Dėl to, kad vairavo automobilį būdamas neblaivus, labai gailėjosi.

Liudytojas S. J. ikiteisminio tyrimo metu parodė, kad gegužės 6-ąją, apie 4.28 val., pas jį į kiemą atėjo nepažįstamas vyras ir paprašė pagalbos iškviečiant policiją, nes automobiliu nuvažiavo į griovį. Paskambinęs 112 numeriu ir pranešęs apie įvykį, o vyriškis nuėjo. Jis matęs, kad šis vyras vaikšto aplink mašiną, kurioje sėdėjo dar vienas žmogus.

Liudytojas E. Š. ikiteisminio tyrimo metu parodė, kad prieš pusę metų įsigijęs automobilį „BMW 320“ ir jį registravęs savo tėvo Z. Š. vardu. Automobilį laikydavę savo gyvenamojoje vietoje, T. T. bei M. J. pažįsta, nes su jais esą draugai ir įsigijus automobilį juo važinėdavę. Prireikus ir vienas, ir kitas galėdavo pasiimti mašinos raktelius ir ja naudotis. Paskutiniu metu automobiliu naudojosi T. T., todėl rakteliai buvo pasilikę pas šį.

Liudytojas Z. Š. ikiteisminio tyrimo metu parodė, kad 2020 metais sūnus E. Š. nusipirko  automobilį „BMW“, kurį registravę jo vardu. Už automobilį sumokėjo pats sūnus. Automobiliu naudojosi sūnus ir faktiškai automobilis priklausė sūnui.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus tyrėjo L. L. tarnybiniame pranešime „Dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo“, nurodyta, kad gegužės 6 d., apie 4.54 val., įvykio vietoje griovyje radę automobilį „BMW“ ir vairuotojo sėdynėje sėdintį M. J.

VšĮ „Emprekis“ duomenimis, 1999 m. gamybos automobilio „BMW 320D“ vidutinė kaina Lietuvoje su PVM yra 1 420 eurų.

Teismas M. J. pripažinti kaltu ir paskyrė jam 3 750 eurų dydžio baudą. Bausmę sumažinus vienu trečdaliu liko 2 500 eurų bauda.

Paskirta ir baudžiamojo poveikio priemonė – draudimas naudotis specialia teise vairuoti kelių transporto priemones dvejus metus ir šešis mėnesius.

Iš kaltinamojo M. J. valstybės naudai bus išieškota konfiskuotino turto – automobilio „BMW 320D“ – vertę atitinkanti pinigų suma –1 420 eurų.

Abu teismo baudžiamieji įsakymai jau įsiteisėjo.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?