Kokį žaislą pasirinkti, kad juo galėtų žaisti ir lavintis vaikas dar daugybę metų?

2021-08-27, Pranešimas spaudai

Šie teiginiai atskleidžia ypatingą žaidimų reikšmę vaikų vystymuisi ir ugdymui: žaidimai patenkina pagrindinius vaikų poreikius (nepriklausomybę, pažinimą, judėjimą, bendravimą); žaidimai pradeda ir vykdo kitą veiklą; žaidimai padeda vaikų psichologiniam vystymuisi, dėl to kiekvienas vaikas privalo žaisti ir domėtis įvairiais žaislais, kurie turi skirtingas funkcijas. Kaip jau žinome, šiame pasaulyje yra daugybė žaislų, tačiau taip sunku yra surasti gerus ir kokybiškus žaislus.

Žaisti vaikai neišmoks patys, jiems reikia parodyti ir padėti

Suaugusieji moko vaikus žaisti: jie yra susipažinę su žaislais, žaidimo taisyklėmis, skatina kartotis, veikti ir kuria istorijas. Vaikai stebi savo tėvus, auklėtojus, o tada savaip kartoja savo veiksmus, žodžius ir paaiškinimus. Žaisti reikia mokyti, o žaisti kartu - vaikai labiau įsitraukia į žaidimus - mokosi tyrinėdami ir stebėdami. Žaidimas taip pat yra vaiko kalba, nes žaisdamas kūdikis gali daug kalbėti ir reikšti savo nuomonę, o žaislas tampa panašus į jo žodžius.

Į darželius ateina ir kitakalbiai vaikai. Šiems vaikams sunku prisitaikyti, nes jie nemoka bendros kalbos. Manau, kad šie vaikai lengviau išmoksta kalbos, kai naudojami žaislai, padedantys susieti girdimus žodžius su vaizdais ar objektais. Žaislai yra pirmasis pagalbininkas bendraujant su  vaikais.

Koks žaislas visuomet tinka lavintis ir žaisti

Kaladėlės, nors ir apgaulingai paprastos, yra bene universaliausias kada nors sugalvotas žaislas, o jas galite įsigyti čia. Žaisdami su kaladėlėmis vaikai gauna galimybę išspręsti problemas, pašalinti trukdžius ir patikrinti hipotezes apie struktūrą, sunkumą ir aukštį ir pačią erdvę. Paprastai negalime natūraliai susieti žaidimo kaladėlėmis su verbalinės kalbos ugdymu, tačiau šis žaidimas iš tikrųjų skatina daug žodinės saviraiškos, ypač pasakojant apie tai, ką jie sukūrė ar nori sukurti. Kraunant kaladėles vienas ant kito ir tiksliai sureguliuojant klibantį bokštą, reikia ir smulkiosios motorikos, ir tikslaus rankų ir akių koordinavimo. Modelio atpažinimas, simetrija, forma ir matavimai – visi matematikos elementai yra neatskiriama žaidimo kaladėlėmis dalis. Žaidimas kaladėlėmis gali tapti komandiniu žaidimu su kitais vaikais ar tėveliais. Šis žaidimas suteikia galimybę praktikuoti bendradarbiavimą, problemų sprendimą, dalijimąsi. Šiuos įgūdžius reikia ilgai ugdyti ir tai yra didelis iššūkis mažiems vaikams. Kaladėlės gali būti panaudotos žaidime, kuriame reikia tariamo maisto ar statant kūdikio lovelę ar namelį mažiems gyvūnams. Kaladėlės laikomos „atvirais žaislais“, o tai reiškia, kad su jais galima žaisti įvairiai ir derinti su kitais žaislais. Vaikų dėmesį taip pat reikia skirti nuo mažų jų kūno raumenų. Jei kūno raumenys yra lavinami mankštinantis, pakankamai miegant, tinkamai maitinantis ir pan., tai norint sukurti dėmesio raumenis, reikia protinių iššūkių. Medinių kaladėlių rinkinys yra puikus būdas įtraukti vaiką į konkrečią veiklą ir ugdyti jo dėmesio sutelkimo gebėjimus. Galite mesti jam iššūkį pastatyti raketinį laivą ar gražią pilį. Tokio tipo veiklos kartojimas gali padėti pagerinti jo dėmesį, taip pat pažadinti jo kūrybiškumą.

 

Reklama: Kortų žaidimų ir įvairiausių stalo žaidimų gamyba - spaustuvė iPRINT


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?