Leidimą „karinei paslapčiai“ statyti išdavusi Pagėgių savivaldybė apie jo poveikį sveikatai nutyli

2021-10-13, Dobilas SINKEVIČIUS

Praėjusio antradienio „Šilokarčemos“ numeryje publikavome straipsnį apie Pagėgių centre staiga išdygusį bokštą, kurį supa spygliuotos tvoros. Pasiteiravus apie netikėtai ir be jokių diskusijų atsiradusio statinio paskirtį, niekas nieko daugiau paaiškinti negalėjo argumentuodami, jog tai krašto apsaugos sfera. Apie jį jokių aiškesnių dalykų nepasakė nei statybvietėje dirbantys specialistai, nei vietos politikai. Taip ir atsirado „karinė paslaptis“ miesto centre.

Vis dėlto redakcijai oficialiai kreipusis į Pagėgių savivaldybės administraciją, paslapties šydas palengva pradėjo skleistis. Pasirodo, leidimą spygliuota tvora apjuosto bokšto statybai išdavė ne kas kitas, o ta pati Pagėgių savivaldybės administracija. Šios „karinės paslapties“ paskirtis - ryšių (telekomunikacijų) tinklų inžinerinis statinys, kuris bus integruotas į bendrą Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos ryšių (telekomunikacijų) tinklą“, - teigė Savivaldybės administracija.

Poveikis sveikatai nutylimas?

Niekam ne paslaptis, kad daugiausia nerimo gyventojams sukelia klausimai, susiję su poveikiu sveikatai, kurie dažnu atveju kyla tikrai pagrįstai. Štai 2014 m. Japonijoje atlikus nepriklausomą mobiliojo ryšio bokšto tyrimą, buvo apžvelgtas 1998–2009 m. kondominiumo komplekse gyvenusių gyventojų poveikis sveikatai, atkreipiant dėmesį į sveikatos simptomus prieš pastatant mobiliojo ryšio bokštus, veikiant mobiliojo ryšio bokštams ir nuėmus skirtingas antenas nuo stogų.

Buvo nustatytas reikšmingas simptomų išsivystymas pastačius mobiliojo ryšio bokštus ir žymiai sumažėję simptomai, kai bokštus pašalino. Dažniausi simptomai buvo nuovargis, motyvacijos praradimas, galvos skausmai, akių skausmas, pablogėjęs regėjimas, miego sutrikimai, galvos svaigimas, nervingumas, greitas karščio kilimas, raumenų skausmai ir kraujavimas iš nosies.

Dar daugiau klausimų užduoda kitas mokslinis tyrimas, kurio metu buvo tiriamas vėžio dažnis palyginti su atstumu nuo mobiliojo ryšio bokštų mažuose Izraelio miesteliuose. Tyrimo metu nustatyta, kad sergančių vėžiu atvejų, gyvenant iki 350 metrų atstumu nuo mobiliojo ryšio bokštų, kasmet buvo 129 atvejai 10 tūkst. žmonių, palyginti su 16-31 atveju 10 tūkst. žmonių, kai buvo gyvenama toliau nei 350 metrai nuo mobiliojo ryšio bokštų.

Grįžtant prie mūsų „karinės paslapties“, iš Savivaldybės pateikiamos informacijos nepavyko sužinoti nei kokios konkrečiai bus skleidžiamos bangos, nei koks jų poveikis sveikatai. Pateikus šiuos aktualius klausimus, Savivaldybė atsakė lakoniškai: „Dėl šių klausimų prašome kreiptis į Krašto apsaugos ministeriją“.

Kada kris bombos ant Pagėgių?

Ne ką mažiau klausimų kelia ir paties objekto grėsmė gyventojų fiziniam saugumui. Paaiškėjus, kad statinys tikrai yra krašto apsaugos ryšių tinklo dalis, galima suprasti, jog tokie objektai automatiškai tampa tarsi taikiniai agresoriams. Pasiteiravus, kodėl kariniai objektai statomi gyvenvietės viduryje ir ar tai nesukelia realios grėsmės miesto gyventojams karo atveju, Savivaldybės atstovai atsakė taip pat analogiškai: „Dėl šių klausimų prašome kreiptis į Krašto apsaugos ministeriją“.

Diskusijos su bendruomene nebuvo

Nors karinis statinys yra statomas miesto centre, kur aplinkui gyvena šimtai žmonių, Savivaldybės administracija teigia, kad diskusijos su pagėgiškiais nereikėjo, nes įstatymas to nereikalauja.

„Vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 37 straipsnio 2 dalimi, kai projektuojami statiniai ar statinių dalys krašto apsaugos tikslams skirtose teritorijose, informuoti visuomenę apie numatomą šių statinių ir statinių dalių projektavimą, taip pat apie visuomenės dalyvavimą svarstant tokių statinių ir statinių dalių projektinius pasiūlymus neprivaloma“, - teigiama Savivaldybės administracijos parengtame atsakyme.

Savivaldybės atsiųstame redakcijai rašte atkreipiamas dėmesys į tai, jog meras krašto apsaugos ministerijai siūlė kitą vietą, nes „savivaldybės gyventojai reiškia pasipiktinimą, kad prie pagrindinės miesto gatvės, gerai matomoje vietoje, atsiras tokio tipo inžinerinis statinys, kuris Pagėgių miestui tikrai nesuteiks estetinio grožio“.

Tačiau krašto apsaugos viceministras, konservatorius Vilius Semeška atsakė, jog „objekto įrengimą Pagėgių miestelyje lėmė krašto apsaugos sistemos poreikiai ir nėra galimybės jį perkelti į kitą vietovę“.

Taip ir be didesnių diskusijų nei Taryboje, nei visuomenėje išdygo bokštas Pagėgių centre.

Kęstas Komskis: „Tai nusikaltimas, kurio pagėgiškiai neatleis“

Argumentai, kad Savivaldybė nieko negalėjo padaryti ir tiesiog tapo „karinės situacijos“ įkaite, visiškai neįtikina opozicijos. Iki 2008 metų Pagėgių savivaldybės meru buvęs Kęstas Komskis negaili kirčių dabar valdžioje esantiems V. Bendaravičiaus liberalams ir E. Kuturio „valstiečiams“, situaciją vadina nusikaltimu.

„Visos pasakos, kad Savivaldybės vadovai nieko negalėjo padaryti, yra tiesiog apgailėtinos. Juk šis klausimas nebuvo aptarinėjamas nei Taryboje, nei su gyventojais. Tiesiog esame pastatyti prieš faktą ir kalbame apie tai jau tada, kai statybos vyksta. Jei teigiama, kad meras nenorėjo statyti čia bokšto ir kreipėsi į ministeriją, tada atsakykite man – kodėl leidimas buvo išduotas? Jį juk išdavė ne kas kitas, o Savivaldybės administracija. Į pasipriešinimą bokšto statybai galėjo būti įjungti ir patys gyventojai, ir visi politikai. Buvo galima kreiptis į ryšių reguliavimo instituciją, Seimą ar net Prezidentūrą. Buvo galima ir savivaldybės sklypą kur nors užmiestyje skirti. Tiesiog reikėjo derėtis, neišduoti leidimo statyti miesto centre ir t. t. O šiandien mes turime jau pastatytą bokštą, kuris yra apjuostas vielos tvora, o į gyventojų klausimus nei apie sveikatą, nei apie saugumą atsakyti niekas net nesiruošia. Tai yra ne kas kita, o nusikaltimas prieš visuomenę ir miestą, kurio pagėgiškiai neatleis“, - teigė K. Komskis.

„Šilokarčemos“ tyrimas vyksta toliau

Pasiūlymu kreiptis į ministeriją dėl sveikatos ir saugumo klausimų „Šilokarčema“ būtinai pasinaudos. Kreipsimės į ministeriją, Seimą, tarnybas ir kur tik reikės, kad į gyventojams rūpimus klausimus būtų atsakyta. Mes nemanome, kad Pagėgiuose gyvenantys žmonės neturi teisės žinoti apie už langų išdygusios „karinės paslapties“ poveikį sveikatai ir galimą riziką saugumui.

Laukite tęsinio.


Straipsnio komentarai

Paskutiniam2021-10-16
Geriausia yra balsuoti už visus tuos netiklius. :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Paskutiniam2021-10-16
Tai nerink, isrinks uz tave :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Edgaras2021-10-15
Rinkimai nepaeis niekam, net rinkejam. Nes už ką jie bebalsuotų, vis tiek šie politiniai netikėliai susimes į dvi šutves, o didesnioji vėl sėkmingai prie lovio kriuksės. Rink ką nori- nieko nepakeisi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
@Ir dėl ateinačių rinkimų..2021-10-15
Nu jo... o kam jie paeis? Socdemams su Zongailiene? (anglu kalbos mokytojai, nesurezganciai sakinio angliskai ir posedziuose nepraverianciai burnos). O gal SS? Bet jam dabar labiau bites rupi, nei poitika. Apie bet kuri is Komskiu nebeverta kalbeti, ju laikas praejo. Bet turbut dar nera buve, kad kazkam nepaeitu :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
@nefeikiniam2021-10-14
O tai konservatoriai Pagėgėj zada rinktis? Kiek zinau jie renkas kazkur kitur? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Žemėtvarka2021-10-13
Kaži kam sklypas su unikaliu nr. 4400-4083-3094, adresu Naujoji g. 1 priklauso? Ar tik vertė pardavimui nekrito bokštą pastačius ir dabar į kelnes deda? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
nefeikiniam2021-10-13
Klius ir ,,Pagėgei''. Nebus kur prieš rinkimus rinktis... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
paskutinis..2021-10-13
vel trolis. :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ne feikinis patyręs2021-10-13
Jei kiekvieną Valstybei ar krašto apsaugai reikalingą objektą reikėtų su kažkokiu komskiu derint, tai Paksas jau būtų kaip Lukašenka, Borisovas būtų gynybos ministras, Smailytė vadovautų užsienio ir sienos apsaugos ministerijoms o Celofanas rūpintųsi mūsų sveikata. Ačdiev, taip nėra. Tas kur vadinasi patyręs žiūriu vis Kęsto dūda pučia, nors giriasi esąs nepriklausomas. Aš kaip tikrasis patyręs negiriu nei geltonų, nei žalių, bet Komskių šutvės išvis nėr ko girt. Tų bokštų kiek reikės, tiek ir stovės, kad ir kiek čia penktoji kolona rusiškom raketom gąsdintų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ir dėl ateinačių rinkimų..2021-10-13
Nepaeis jie ir ,,geltoniesiems-žaliesiems'', nes rinkėjus gali vieną kartą savo ,,permainų'' lozungais išdurt. Bet kai tos ,,permainos'' baigiasi postų dalyba ir savų įdarbinimu, kai susimeti į šaiką su buvusiais priešais ir toliau tęsi jų politiką, kai įstaigas ,,reorganizuoji'' dėl opozicijos vadovų- nepaeis dar labiau. Čia buvo Patyrusio žodis. Prisiminkite tai po ateinačių rinkimų. Amen. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs (tikrasis)2021-10-13
Mano klonus (trolius) lenga atskirti, nes jie išsijuosę gina dabartinės pozicijos ,,geltonuosius''. Taip puikiai pademostruoja tikrąjį ,,geltonųjų'' elektorato mentalitetą. :) Kadangi tikrasis ,,Patyręs'' visada kritikuoja bet kokią valdžią- ji taip pat nesunku identifikuoti. Dabar iš esmės:
1. Tokie objektai urbanizuotose vietovėse neturi būti statomi iš principo;
2. Jei savivaldybė suraukusi šikną išdavė leidimus statyboms nepasitarusi su bendruomene - dalis atsakomybės teks ir savivaldai. O kas dabar valdžioje- negi Komskis?..
3. Raketos į šią lokaciją lėks bet kokiu atveju, nes pirmu smugiu bus norima likviduoti VSAT būstinę. Tik didesnio kalibro ta raketa bus.
4. KAM nepateikia teisingos informacijos dėl įrenginio galios. Nes ne watais galingumas tokių stočių, o šimtais kilowatų.
5. Linkėjimai ,,Patyrusio'' klonams- troliams.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyres patyres 2021-10-13
Kestui jau niekas nepaeis :D Jeigu praeitus rinkimus su tokiu "idarbintu" skaiciumis ir tokiomis lesomis nepaejo, tai dabar nei puses to nebutu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs2021-10-13
Kęstas artėjant rinkimams ieško kozirių :) nu, šitas nemanau kad paeis Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?