Išgėrinėjimas ar jau alkoholizmas?

2021-10-16, R. Andrejevskytė
Įrodyta, kad vienas stipriausių veiksnių pačiam pradėti žalingai vartoti alkoholį yra nepakankamas suvokimas, kad tai yra problemiška. Asociatyvi nuotr.
Įrodyta, kad vienas stipriausių veiksnių pačiam pradėti žalingai vartoti alkoholį yra nepakankamas suvokimas, kad tai yra problemiška. Asociatyvi nuotr.

Dažnai specialistams sunku nubrėžti ribą, diagnozuojant alkoholio vartojimo problemas. Tai nutinka tada, kai alkoholis vertinamas kaip pramogos, švenčių, atsipalaidavimo gėrimas. Išgėrinėjimas – gausus, vienkartinis alkoholio vartojimas. Gydytoja psichiatrė Joana Šaulevičiūtė sako, kad ši problema kyla tada, kai tampa pasikartojanti.

J. Šaulevičiūtė pastebi, jog visuomenė mažai kalba apie išgėrinėjimus, nes dauguma mano, kad tai yra normalu. Tam įtaką daro sovietmečiu propaguota „aplaistymo“ kultūra – išgėrimai dėl mirusiųjų sielos per laidotuves, naujo namo įsigijimas arba naujos darbovietės susiradimas ir kt.

Išgėrinėjimai sukuria daug problemų – žmonės ryžtasi vairuoti pavartoję alkoholio, kyla smurto atvejo tikimybė, teisinės pasekmės. Psichiatrė akcentuoja, kad žmonės alkoholyje skandina savo problemas, siekia euforijos arba mažina įtampą.

„Įrodyta, kad vienas stipriausių veiksnių pačiam pradėti žalingai vartoti alkoholį yra nepakankamas suvokimas, kad tai yra problemiška“, – teigia psichiatrė. Pasikartojančio gausaus alkoholio vartojimo požymiai yra neprisiminimas, ką žmogus veikė ir kalbėjo išgėręs, kaip grįžo namo, agresyvumas ir galima gėda. Išgėrinėjimai yra susiję su emocine savijauta, kuri būdinga po alkoholio vartojimo. Kitą dieną kankina pagirios, nuovargis, kaltės ir nerimo jausmai, gailimasi veiksmų, kurie nutiko pavartojus alkoholį.

Tyrimais nustatoma, kad dažniausiai išgėrinėjimai pasitaiko tarp 18–34 metų asmenų, tačiau didėjimas matomas ir tarp vyresnių nei 35 metų amžiaus, nes jie patiria stresą siekdami karjeros, kurdami nuosavą verslą, šeimą. Tad jie nusiraminimui ir atsipalaidavimui renkasi alkoholį. Kaip sumažinti alkoholio vartojimą?

Suplanuoti

Suplanuokite, kiek suvartosite, ir laikykitės šio plano. Kad būtų lengviau – informuokite aplinkos žmones, kad planuojate vartoti mažiau. Tai galėtų būti šeimos narys arba artimas draugas. Jeigu aplinka nesuteikia pagalbos – geriau keisti draugų ratą.

Gerti vis kitą gėrimą

Vietoje alaus bokalo arba stipraus gėrimo pasiimkite mažesnį kiekį arba silpnesnį alkoholį. Jais mėgaukitės lėtai ir užkandžiaudami. Domėtis alkoholio žala. Tai padeda suprasti, kad alkoholis yra kenksmingas ir nebūtinas kiekvienoje šventėje.

Palaikymas

Jeigu matote, kad kitas žmogus vartoja per daug ir tai suvokia – svarbu palaikyti. Jeigu nesuvokia – skatinti apie tai kalbėtis ir išreikšti susirūpinimą, bet nekaltinti. Be to, naudinga nevartoti alkoholio prie norinčio mesti, pasiūlyti vairuoti, keisti alkoholio vartojimo kultūrą šeimoje, paraginti kreiptis pagalbos.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?