Medicininės kaukės – lietuviški sveikatos apsaugos ypatumai?

2021-11-26, „Šilokarčemos“ informacija

Įvestas reikalavimas naudoti tik medicinines kaukes. Kas jas tikrins – jos tinkamos ar ne? Ar nėra perteklinis reikalavimas dėvėti tik medicinines kaukes? Jau atlikti pirkėjų tikrinimai prekybos centruose. Apie kaukes, vakcinas kalbinome įvairių sričių atstovus. Nuomonių yra įvairių.

Patikrinimai vykdyti Šilutėje ir Pagėgiuose

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė „Šilokarčemą“ informavo, kad  šių metų lapkričio 16 d. Šilutės mieste buvo vykdoma priemonė, kurios metu siekta nustatyti galimybių paso klastojimo ir (ar) neteisėto disponavimo juo atvejus. Pareigūnai tikrino, ar asmenys į prekybos centrus, pramogų objektus patenka būtent su sau priklausančiais galimybių pasais. Priemonės metu patikrinti 57 asmenys. Pažeidimų nenustatyta.

Lapkričio 17 d. Pagėgių mieste taip pat buvo vykdoma tokio pobūdžio priemonė. Patikrinti 22 asmenys. Pažeidimų taip pat nenustatyta.

„Pareigūnai ir toliau vykdys tokio pobūdžio patikrinimus. Tokios policijos priemonės vykdomos prekybos ir pramogų objektuose, į kuriuos patenkant privaloma pateikti galimybių pasą. Jei lankytojų srautai dideli, patikrinimai vykdomi, tikrinant ne visus į objektą patenkančius asmenis, o atsitiktine tvarka. Pareigūnai tikrino, ar asmenys į prekybos centrus patenka būtent su sau priklausančiais galimybių pasais“,- teigė pareigūnė.

Ar kaukė apsaugo?

Žurnalistas Vidmantas Misevičius priminė, kad viešosiose vietose leidžiama dėvėti tik respiratorius ar medicinines kaukes. Nors perspėjama, kad už netinkamų kaukių dėvėjimą gali grėsti nuobaudos, taip ir lieka neaišku, kas turės aiškinti, medicininė kaukė ant žmogaus veido ar ne, ir kaip žmogui įrodyti, kad jo kaukė jį saugo?

Aišku, kad neaišku

„Vakaro žinių" redakcija gavo štai tokį skaitytojos laiškelį:

„Kadangi nuo šiol į parduotuvę galima eiti tik su medicininėmis kaukės, noriu sužinoti, kaip apsauginiai ketina jas atskirti. Štai aš iš kiniško internetinio tinklapio „AliExpress“ esu atsisiuntusi įvairiausių kaukių. Aišku, tos, kur medžiaginės su perliukais, nebetinka. Bet štai turiu ir rožinių, margų, kurios vizualiai atrodo, kaip tos žydros medicininės. Bet jos greičiausiai tokios nėra.

Tad, kaip žinoti, kokia kaukė yra tinkama, o svarbiausia, kaip apsiginti, jei kažkas ims grasinti baudomis, jog dėvi ne medicininę kaukę. Kaip įrodyti savo tiesą?“

Kadangi tvarka eilinį kartą keičiama paskubomis, siekdamos padėti žmonėms susigaudyti pokyčiuose, „Vakaro žinios" pateikė užklausą Arūno Dulkio vadovaujamai Sveikatos apsaugos ministerijai. Institucijos buvo prašoma patikslinti, kas ir kaip tikrins, su kokia kauke žmogus užėjo į patalpą. Taip pat buvo pasiteirauta, kas bus tuo atveju, jeigu kaukė nebus medicininė ir kas taikys sankcijas netinkamas kaukes dėvintiems ar juos aptarnaujantiems asmenims.

Atsakymas iš SAM buvo gautas toks:

„Paslaugos teikėjas privalo užtikrinti, kad būtų dėvima tinkama apsaugos priemonė. Jeigu ateina klientas be apsaugos priemonės arba su netinkama apsaugos priemone - jam paslauga neturi būti teikiama“, - nurodė institucijos atstovai. Jie taip pat patikslino, kad „į parduotuvę su medžiagine kauke atėjęs žmogus negali būti aptarnaujamas, pardavėjas ar kitas darbuotojas taip ir turėtų informuoti klientą.“

Deja, taip ir nebuvo patikslinta, kaip paslaugos teikėjui atskirti tinkamą kaukę nuo netinkamos. Liko neaišku ir tai, kas ir kaip kontroliuos, su kokia kauke klientai lankosi paslaugų teikimo vietose. Sakant paprasčiau, akivaizdžiai su pandemija nesusitvarkanti Vyriausybė dar kartą visą atsakomybę permetė ant verslo pečių.

Prisiminus, kokias pasekmes turėjo ankstesni valdančiųjų sprendimai, galima daryti prielaidą, kad naujoji tvarka netrukus taps konfliktų, nesusipratimų bei teisminių ginčų priežastimi. Ir atsakingų už prastėjančią situaciją, kaip visada, nebus.

Kaip atskirti kaukes?

„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė patvirtino „Vakaro žinių“ skaitytojos įtarimus, jog iš kaukės išvaizdos nustatyti, ar ji - medicininė, gali ir nepavykti. Nereikėtų pasikliauti ir kaukės spalva, nes medicininės kaukės gali būti ne tik mėlynos, bet ir juodos.

„Informacija apie kaukę visuomet nurodoma ant pakuotės. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į pavadinimą. Jis iškart turėtų patvirtinti, kad kaukė medicininė.

Taip pat tokios kaukės žymimos CE ženkliuku, kuris rodo, kad jos yra sertifikuotos.

Medicininės kaukės būna trijų sluoksnių, ši informacija taip pat pateikiama ant pakuotės“, - paaiškino farmacininkė.

Jeigu ši informacija ant pakuotės nėra pateikiama, kaukės, nors ir vizualiai gali atrodyti panašiai į medicinines, iš tiesų yra tik apsauginės. Pasak vaistininkės, jos daugiausia skirtos dirbant dulkėtoje, užterštoje aplinkoje, tačiau saugantis viruso negali užtikrinti efektyvumo.

Medicinines kaukes reikėtų keisti ne rečiau nei kas 4 valandas arba joms sudrėkus. Svarbu prisiminti, kad tiek medicininės kaukės, tiek respiratoriai yra vienkartiniai ir pakartotinai neturėtų būti dėvimi.

Ką mano šilutiškiai?

Klausėme šilutiškių, ką jie mano apie tik medicininių kaukių dėvėjimą, galimybių pasą vaikams nuo 12 metų?

Šilutiškis verslininkas Edgaras Gudas turi tris dukras, kurių vyriausiai – devyneri.

„Stebėjau diskusijas TV ekrane. Jų buvo daug. Mano nuomone, faktas – lyg ir nesinori, kad vaikai būtų skiepijami per prievartą. Bet iš kitos pusės – reikėtų vadovautis mokslininkų rekomendacijomis ir kitų šalių, kuriose gyventojų daug daugiau, patirtimis. Labai svarbu apsaugoti aplinkinius, bet būtina išsiaiškinti, įsigilinti į kiekvieno vaiko sveikatos istoriją, ar tie skiepai nepakenks. Aš ir mano žmona esame pasiskiepiję“, - kalbėjo pašnekovas.

Vyras mano, kad reikalavimas dėvėti tik medicinines kaukes nėra perteklinis. Jis sako, kad nuo pat pradžių ir pats, ir kolektyvas naudojo tik medicinines kaukes.

„Nežinau ar aš galėčiau naudoti daugkartines. Ar jas skalbčiau, termiškai apdoročiau? Turime įsiklausyti ir girdėti visų nuomones. Man svarbi mokslininkų nuomonė“, - baigė pokalbį baigė E. Gudas.

Reikia išvalyti sandėlius?

Ūkininkas Petras Miklovis mano, kad reikalavimas nešioti tik medicinines kaukes priimtas pirmiausia dėl to, kad farmacininkams ir kitiems, kurie jomis prekiauja, būtina išvalyti sandėlius, mat jų juk tikrai turi.

„O kas dėl skiepų. Nuo vaikystės mus skiepijo. Ir viskas gerai. Nėra blogai. Esu už, kad skiepytų ir vaikus“, - teigė Užlieknių kaimo gyventojas.

Prieš vaikų skiepijimą yra šilutiškė Aurelija Žaldokienė. Dvi mergaites auginanti moteris nenori, kad jos būtų skiepijamos.

„Mūsų šeima jau persirgo. Pirmas prastai pasijautė vyras. Po kelių dienų pajaučiau ir aš šaltkrėtį. Todėl vykau pasidaryti testą. Su manim kartu pasiprašė važiuoti ir aštuoniolikametė dukra, kuri jokių simptomų nejautė. Pasirodo, abi sirgome“, - kalbėjo moteris.

Pašnekovė nieko prieš už tai, kad būtų naudojamos tik medicininės kaukės. Bet ji mano, kad vaikai turi pirmiausia stiprinti imunitetą, o neskubėti skiepytis. Anot jos, jai dar neteko girdėti, kad vaikai sirgtų sudėtingomis formomis.

Pakalbinta močiutė Elena sakė, kad ji ir taip vos galą su galu suduria, o dabar dar reikia ir kaukes pirkti.

„Turėjau nusipirkusi medžiaginę kaukę. Kasdien ją išsiskalbdavau ir nebuvo bėdos. Nebežino valdžia, kaip tiems žmonėms paskutines kelnes nuvilkti. Baisu. Greičiau tie likę treji metai praeitų ir žmonės išsirinktų normalius atstovus. Jau dabar atrodo, kad ta valdžia mus šokdina visą amžinybę, nors praėjo tik vieneri metai“, - kalbėjo senjorė ir apsiverkė. Ji neslėpė, kad finansinė situacija – sudėtinga, mat gyvena viena, yra ligota. Tad kiekvienas centas yra suskaičiuotas.

Taigi, kiek žmonių – tiek nuomonių. O kas teisus, laikas parodys.


Straipsnio komentarai

Tikra tiesa2021-11-27
Tikros medicininės kaukės,buvo ir yra tik su raišteliais ne su gumytėmis. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?