Kas siūbuoja valdančiųjų laivą?

2021-11-26, Sergėjus Gvildys

Išlydime darganoto rudens dienas ir netrukus duris pravers paskutinis kalendorinių metų mėnuo. Nuo kardinalių pokyčių vienoje partinėje organizacijoje prabėgo pusmetis, tačiau pirmininko antklodės tampymo rezultatai nematomi ant politinio stalo. Bent jau tūlam pašaliečiui. Kad šio proceso laivelis gyvena štiliaus sąlygomis, taip pat būtų neteisinga manyti. Neseniai iš trečios pagal dydį frakcijos Šilutės rajono savivaldybės taryboje pasitraukė jos narė. Tai nepadarė jokios įtakos valdančiųjų daugumos veiklai, bet koalicinės sutarties dalyvių legitymumo klausimas galimai pakibo ore...

„Valstiečių“ vidinės kovos rezultatai

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos Taryboje teisėtumo klausimas galimai jau senokai kabo ore, tačiau kol kas nematome susidomėjimo juo nei iš valdančiųjų, nei iš opozicijos pusės. Tačiau trumpam prisiminkime įvykių chronologiją, kad galėtume prisiartinti prie esmės židinio.

Dar gegužės mėnesį sužinojome apie paleistą šios partijos Šilutės rajono skyrių ir jo narių suspendavimą partijos gretose. Naujojo skyriaus formavimas buvo pavestas Alfredui Stasiui Nausėdai, netolimoje praeityje atstovavusiam pamario kraštui Seime. Šis politikas ėmėsi kardinalių pokyčių. Tokių pokyčių esmę sudarė partijai rajono politikoje atstovaujančių narių išbraukimas iš jos gretų. Partinio bilieto neteko buvusi partijos skyriaus pirmininkė Genovaitė Kimbrienė, Sigitas Majus, Edgaras Padimanskas, Virgilijus Pozingis ir Lijana Jagintavičienė. Tiesa, pastaroji netruko sugrįžti į „valstiečių“ gretas. Savo narystę šioje partijoje Lijana „susigrąžino“ įsiliedama į Pagėgių skyriaus gretas.

Dar tik prasidėjus partinių kėdžių bruzdėjimui Šilutės „valstiečių“ gretose, paklausėme Šilutės rajono savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio dėl galimos įtakos koalicinės daugumos susitarimui. Tuomet meras patikino, kad nuogąstavimams dėl koalicinės sutarties nėra pagrindo. Politikas pabrėžė, kad koalicinė sutartis pasirašyta tarp partijų ir nėra susijusi su asmenybėmis. Tačiau vis dėlto meras pripažino: jei esantys Taryboje „valstiečiai“ netektų partinio bilieto, tai, be abejo, koalicinės sutarties pokyčiai būtų galimi.

Prašė nenaudoti pavadinimo

Tokią nuomonę V. Laurinaitis išsakė dar neturėdamas oficialaus patvirtinimo apie „valstiečių“ frakcijos narių pašalinimą iš partijos. Bet jau atnaujintas Šilutės „valstiečių“ skyrius, pašalinęs iš savo gretų visą partinį elitą, iškovojusį mandatus į rajono valdžios olimpą, savanoriškai atsisakė dalyvauti rajono valdyme mažiausiai iki naujų savivaldybės tarybos rinkimų. Negana to, skyriaus pirmininkas A. S. Nausėda raštiškai kreipėsi į merą V. Laurinaitį informuodamas, kad nuo liepos 12 dienos Virgilijus Pozingis, Genovaitė Kimbrienė, Lijana Jagintavičienė, Edgaras Padimanskas ir Sigitas Majus nebėra Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai.

Mero prašyta „šių asmenų veiklą nebesieti su LVŽS atstovavimu Šilutės rajono savivaldybės taryboje“, - buvo teigiama dokumente. Tačiau šis klausimas ir dabar yra neišspręstas. Savivaldybės taryboje „valstiečių“ frakcija tęsia savo veiklą, nors jos nariai nėra šios partijos nariai. Ypač tai įgavo aktualumo prieskonio, kai per praėjusį Tarybos posėdį vienintelė šios frakcijos „valstietė“ L. Jagintavičienė pareiškė pasitraukianti iš frakcijos. Dar prieš trejetą mėnesių kreipėmės į frakcijos vadovą Sigitą Majų, prašydami pakomentuoti esamą situaciją. Politiko taip pat klausėme, koks tolesnis frakcijos likimas, ką ketinama daryti su pavadinimu. Štai ką atsakė frakcijos vadovas: „Po atostogų frakcija dar nebuvo susirinkusi, taip kad dar neturime ką komentuoti. Tai ruošiamės padaryti artimiausiu metu“.

Deja nei artimiausiu, nei tolimesniu metu niekas nesikeitė iki frakcijos gretų susilpnėjimo.

Frakcija niekur neskuba

Tai kodėl delsia administracijos direktoriaus pozicija disponuojantys politikai, kurie lyg ir vadinasi „valstiečiais“, tačiau nėra šios partijos nariais? Juk A. S. Nausėdos raštas dėl partijos pavadinimo naudojimo buvo perduotas frakcijai? Akivaizdu, kad vis tik frakcijos pavadinimo keitimas nėra pageidautinas procesas. Tai reikštų koalicijos sutarties keitimą. Tačiau šiame procese greičiausia nebeužtektų pakeisti tik koalicijos dalyvio pavadinimo. Yra žinoma, kad politinio pasitikėjimo postų dalybose reikšmingas, o gal net ir lemiamas argumentas yra frakcijos narių skaičius. Po savivaldos rinkimų „valstiečiai“, turėdami frakciją iš keturių narių, išsikovojo administracijos direktoriaus postą. Ir nėra jokių garantijų, kad kiti valdančiosios daugumos koalicijos partneriai nepasinaudos situacija ir nepareikalaus postų perskirstymo.

Apie tai pasikalbėjome su frakcijos pirmininku S. Majumi. Pastarasis patikino, kad jau ateinantį antradienį frakcija priims sprendimą dėl pavadinimo. Jo manymu, turės būti perrašyta ir koalicijos sutartis, tačiau dėl galimų pasikeitimų nekomentavo. Politikas teigė, kad apie tai šiuo metu nėra ką ir kalbėti, kol nėra frakcijos sprendimo.

Elgiasi nekorektiškai?

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas A. S. Nausėda telefonu teigė, kad prašymo dėl partijos pavadinimo naudojimo ignoravimas nėra korektiškas. Pastaruoju metu iniciatyvos šiuo klausimu neketina imtis, tačiau su skyriaus aktyvu ir aukštesne partijos vadovybe ketina kalbėtis artimiausiu metu. Ar bus kokie priimti sprendimai, politikas neprognozuoja.

„Tebūnie jų sąžinės reikalu“, – nesureikšmino politikas. Tačiau pripažino ir apgailestavo, kad toks nekorektiškas partijos pavadinimo naudojimas gali klaidinti rajono rinkėjus.

Daugiau spalvų į rajono politinį gyvenimą įliejo ir L. Jagintavičienės pasitraukimas iš šios frakcijos. Dėl šios priežasties buvusių „valstiečių“ pozicijos susilpnėjo. Nors šis žingsnis niekaip nedarė įtakos esamos valdančiosios daugumos padėčiai, tačiau sukėlė įvairių spėliojimų dėl jos pasitraukimo. Norėdama skaidrumo šiuo klausimu, politikė pateikė savo sprendimo motyvus.

„Žengiau tokį žingsnį apgalvojusi, išeidama ir iš dirbtinai sudarytos kurioziškos situacijos po jau žinomų pokyčių Šilutės „valstiečių“ skyriuje, kada visi Tarybos nariai, įskaitant administracijos direktorių, buvome pašalinti iš partijos. Šilutės skyrius pageidavo, kad ši frakcija nenaudotų „valstiečių“ vardo. Taigi, mano supratimu, tos frakcijos pavadinimas nėra korektiškas visų „valstiečių“ atžvilgiu. Todėl tolesnis priklausymas tokiai frakcijai prieštarautų elementariam padorumui“, – teigiama L. Jagintavičienės pranešime spaudai.

Kas laukia elito?

Kaip toliau betekėtų ramus rajono politinis gyvenimas, tačiau jo vandenys nenumaldomai nešami prie aštroko koalicinės sutarties persvarstymo slenksčio. Kaip jį įveiks politinės daugumos kūrėjai, tai ateities klausimas. Ar lygius politinius svorius turintys partneriai nepakeis svarstyklių padėties, turėtume artimiausioje ateityje sužinoti.

Ir kas gali paneigti, kad priartėjus lemiamam momentui, nepamatysime naujų susitarimų tarp kitų politikų? Iš esmės yra įmanomas variantas, kad dabartinis administracijos direktorius V. Pozingis atsisveiks su šiuo postu. Juolab, kad šios asmenybės laukia dar ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos verdiktas, galimai nepalankus jam. Ar vis tik bus surastas koalicijoje kažkoks sprendimas, išsaugantis sveikas avis ir pasotinantis vilkus? Ar trys politiniai lyderiai, kone dešimtmetį išsaugodami svarbiausius valdžios postus, sugebės ir toliau nueiti pramintu takeliu?

Tai tarsi dar vienas išbandymas pamario krašto valdžioje esantiems politinių partijų lyderiams - įrodyti rinkėjui, kad jų elitui nebaisūs jokie permainų vėjai.


Straipsnio komentarai

Juozas2021-11-26
Kaip ir visada ,kokia niekšybė padaryta, visur POZINGIO iškreipta šypsenėlė ,tartum sakytų ,durniai jūs durniai ir ką jūs man padarysit.? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?