Mediniai namai: priežiūra ir atnaujinimas

2021-12-08, Pranešimas spaudai

Ne paslaptis, jog poilsiui gamtoje skirti mediniai namai didžiausią populiarumą įgyja šiltuoju metų laiku, kai gamtoje norisi praleisti kiek įmanoma daugiau laiko. Todėl, atėjus žiemai, vasarnamių durys dažniausiai užveriamos iki pavasario, kol šiltas oras vėl kviečia mėgautis gamta. Tačiau, medinių namų gamyboje besispecializuojančios meistronamai.lt komandos teigimu, toks požiūris gali pridaryti ne menkų nuostolių jūsų turtui. Tam, kad medinis namas puikios būklės išliktų ilgus metus, o jo remontu nereikėtų užsiimti kiekvieną pavasarį, jį prižiūrėti būtina nuolat.

Apie tai, kaip užtikrinti, jog vasarnamis bus prižiūrėtas profesionaliai bei, kaip šį statinį reikėtų paruošti žiemai, patarimais pasidalinti sutiko ilgus metus medinukų gamyboje besispecializuojantys Meistro Namai specialistai.

Mediniai namai: kaip dažnai reikia atlikti jų priežiūros darbus?

Kalbant apie tai, kaip dažnai reikėtų atlikti vasarnamio priežiūros darbus, šiuos būtų galima suskirstyti į keletą kategorijų: darbus, kuriuos būtina atlikti nuolat, darbus, kuriuos reikia atlikti kas keletą metų, bei tuos, kuriais dažniausiai reikia užsiimti tik praėjus ilgesniam laikui, kai medinuko būklė akivaizdžiai suprastėja.

  1. Nuolatiniai priežiūros darbai

Bendros medinio namelio būklės tikrinimas

Specialistai akcentuoja, jog tam, kad mediniai namai geros būklės išliktų ilgus metus, kokybiška jų priežiūra būtina užsiimti nuolat. Tokią priežiūrą geriausiai padės užtikrinti ne kas kitas, o nuolatinis tikrinimas bei reguliarus namelio būklės įvertinimas. Tai toli gražu nereiškia, kad nuodugniai tikrinami vasarnamiai turėtų būti tada, kai pastebite pirmuosius jų pažeidimus. Tą reikėtų daryti kartą ar du kartus per metus, reguliariai atliekant namų valymą.

Specialistams dažnai užduodamas klausimas: tai, ko gi ieškoti atliekant nuolatinę namo apžiūrą, jei gyvendami nepastebėjote jokių problemų ar pažeidimų? Meistro Namai komanda pataria, jog nuolat tikrinant medinius namus ypatingą dėmesį skirti reikėtų pažeistoms ar laisvoms lentoms bei stogo čerpėms. Laiku pastebėjus deformuotas ar nesandarias namo vietas galima išvengti ne tik didesnių remonto darbų, bet ir finansinių nuostolių. Pakankamai dėmesio skirkite ir kaminui bei galimiems pažeidimams ant namo dūmtraukio vamzdžių, galimiems įtrūkimams tarp dūmtraukio vamzdžio ir kamino ar kamino ir stogo.

Kenkėjų kontrolė ir sandarinimas

Nereikia būti specialistu norint suprasti, kad bene pagrindinė priežastis, kodėl mediniai namai susiduria su kenkėjų problema – ne laiku ir ne vietoje atsiradęs perteklinis drėgmės kiekis, į namo konstrukcijas bei vidų prasiskverbiantis tiek per didesnes, tiek per vos matomas ertmes. Todėl, siekdami apsaugoti savo vasarnamį nuo įvairių kenkėjų, tokių kaip pelėsis, miltligė ar kitos, lengvai besiveisiančios bakterijos, visų pirma, užtikrinkite aukšto lygio sandarumą savo mediniuose namuose. Tikrindami sienas pabandykite surasti bei įvertinti visus medienos įtrūkimus, išblukusias dėmes, galimus miltligės ar pelėsio požymius, kurie dažnu atveju ir padeda atrasti problemines namo vietas.

Didelę įtaką tiek namo sandarumu, tiek perteklinės drėgmės kiekiui turi neužtikrinta kokybiška vasarnamyje sumontuotų langų bei durų izoliacija. Dėl šios priežasties savo medinukui būtina rinktis ne tik aukštos kokybės duris ir langus, bet ir reguliariai juos tikrinti – tinkamai sureguliuoti varčias, užtikrinti, kad lango tarpinė gerai prisispaudus prie lango rėmo. Specialistai teigia, jog net ir naujausius plastikinius langus žiemai paruošti – būtina. Užtikrinę kokybišką izoliaciją ne tik išvengsite perteklinės drėgmės, dėl kurios namų viduje dažnai pradeda kauptis drėgmė ir pelėsis, ilgainiui sukeliantys tiek sveikatos sutrikimų, tiek finansinių nuostolių. Sandarūs mediniai namai pasižymės ir gerokai mažesniais šilumos nuostoliais šaltuoju metų laiku. Meistronamai.lt komandos teigimu, žiemos laikotarpiu galima patikrinti, ar plastikiniai langai jūsų mediniame namelyje buvo sumontuoti iš tiesų kokybiškai.

Kaip išsiaiškinti, ar langų izoliacija – pakankama? Bene paprasčiausias būdas – perbraukti ranka šalia varčios prie rėmo ir patikrinti, ar šioje vietoje jaučiamas bent menkiausias vėjas. Įsitikinti langų sandarumu gali padėti dar vienas papildomas testas: tarp lango varčios ir rėmo įkiškite popieriaus lapą ir, uždarę langą, pamėginti jį ištraukti. Atsižvelgiant į tai, kaip lengvai popieriaus lapą ištraukėte, išsiaiškinsite, ar šioje vietoje susidaręs didelis tarpas.

Reguliarus sienų plovimas

Svarbu akcentuoti ir tai, jog medinis namas dažniausiai pasižymi ypač paprasta sienų ir grindų priežiūra. Nors medines sienas dažnai vengiama valyti vandeniu nerimaujant, kad medis sušlaps ir galiausiai pradės pūti, vertėtų žinoti, jog valydami sienų paviršių su apdaila valome ne patį medį, o jo apdailos sluoksnį. Dėl šios priežasties pati sienų mediena lieka nepažeista. Todėl ant sienų pastebėjus daugiau dulkių, nešvarumų ar pirštų antspaudų, nedvejodami imkitės veiksmų.

Ant medinių namo sienų susikaupusias dulkes nesunkiai pašalinsite dulkių siurbliu ar minkšta medžiagine šluoste. Dažniausiai medinės lentos dulkėmis padengiamos šalia atvirų langų, per kuriuos šios patenka iš lauko, todėl dažniau jas valant gali sumažėti rimtesnio sienų plovimo poreikis. Jei ant sienų vis dėlto atsirado ryškesnių dėmių, į pagalbą galite pasitelkti savos gamybos tirpalą: sumaišykite šiltą vandenį su indų plovikliu arba vandenį su muilu ir kruopščiai sienas nuplaukite, o vėliau – nusausinkite.

Naudodami valymo medinio namo sienoms priemones taip pat stenkitės vengti tirpiklių, nes šie į medieną įsiskverbti ir ją sugadinti gali per mažiausią apdailos lako įtrūkimą. Kad ir kokią valymo priemonę pasirinktumėte, Meistronamai.lt ekspertai pirmiausiai ją rekomenduoja išbandyti nedideliame plote. Užtepkite nedidelį valymo tirpalo kiekį ant švaraus audinio ir pradėkite sieną valyti nuo apačios – tokiu būdu ne tik patikrinsite valiklį, bet ir neleisite susidaryti linijoms. Vėliau nedelsdami bet kokį tirpalą nuplaukite, o medieną – nusausinkite, nes tai padės išvengti nuo tirpalų susidarančių dėmių.

  1. Rečiau atliekami priežiūros darbai

Sienų apdailos atnaujinimas

Mediena statybų sektoriuje ypač vertinama ne tik dėl tokių savo savybių, kaip natūrali oro cirkuliacija ar gera šilumos bei garso izoliacija, bet ir dėl gana paprastos jos priežiūros. Mediniai namai, kuriuose paliekami natūralūs sienų paviršiai, laikomi ypač praktišku pasirinkimu, nes juose sienų apdailą reikia atnaujinti tik tuomet, kai ši praranda savo apsaugines funkcijas – vidutiniškai kas 2-3 metus. Ne paslaptis, jog pasirinkus ypač aukštos kokybės medienos apdailos priemones – darbus gali tekti atlikti ir dar rečiau.

Bene populiariausios sienų apsaugos priemonės, kuriomis šiandien bene dažniausiai saugomas medinis namas, yra priemonės, pagamintos aliejaus pagrindu. Nepaisant to, ar reikia apsaugoti terasą, ar medines grindis, ar sienas, šio tipo priemonės natūralią medienos išvaizdą padeda išlaikyti išskirtinai ilgą laiką. Dažnu atveju šios apsauginės priemonės kombinuojamos kartu su specialiai sienoms skirtu laku, kuris pasižymi ypač stipria sienų apsauga nuo išorės veiksnių bei papildomai medinį namą apsaugo nuo rimtesnių įbrėžimų.

Anksčiau gana sudėtingu darbu laikytas vaškavimas, šiandien taip pat gali būti atliekamas be didesnių sunkumų ir net primena paprasčiausią sienų dažymą. Mediniai namai vašku padengiami naudojant specialų volelį, kuriuo būtina užtikrinti kaip įmanoma tolygesnį vaško paskirstymą ant sienų. Nors anksčiau vaškuojamos sienos buvo tuomet, kai buvo norima išgauti blizgumą, šiandien didelė dažymui skirtų produktų įvairovė leidžia namelio sienas vaško pagalba paversti visiškai matinėmis arba pusiau matinėmis.

Medinių namų specialistų meistronamai.lt teigimu, norint, kad medinis namas puikios būklės išliktų ilgus metus, didžiausia klaida – sprendimas palikti tokį namelį be apdailos. Nors medinių sienų atveju ši praktika vis dar dažnai taikoma, verta paminėti, kad priėmę tokį sprendimą natūralia sienų išvaizda džiaugsitės gerokai trumpesnį laiką. Profesionalai teigia, jog natūralią medienos išvaizdą užtikrina ir specialiai medinio namelio apsaugai skirtos priemonės aliejaus pagrindu, kartu užtikrindamos ir vasarnamio apsaugą nuo įvairių aplinkos veiksnių.

Bendras namelio atnaujinimas

Kaip ir nuolatiniuose namuose, taip ir vasarnamiuose retkarčiais norisi atnaujinti aplinką, per daug neinvestuojant į remonto darbus. Statybų ekspertai pataria, jog puikiu sprendimu, nereikalaujančiu didelių išlaidų, gali tapti medinio namelio vidaus sienų perdažymas ar tiesiog paprastas baldų perstumdymas. Tokiu būdu ne tik sukursite naują erdvę savo poilsiui, bet ir turėsite progą įvertinti bendrą namelio bei buities būklę: grindis, sienas, lubas, baldus, o gal net seniau įsigytą buitinę techniką. Gyvumo bei naujovių į jūsų poilsio erdvę taip pat gali įnešti nauji dekoro elementai, kilimai, o gal net didesni augalai, sukuriantys gamtai artimą, malonią poilsio aplinką.

  1. Pagal poreikį atliekami priežiūros darbai

Stogo atnaujinimas

Nesunku suprasti, jog tiek metaforiškai, tiek praktikoje namo stogas – namo dalis, apsauganti būstą nuo visų negandų. Nors kalbant apie kokybišką medinių namų priežiūrą daugiausiai dėmesio skiriama reguliariai stogo apžiūrai ir priežiūrai, meistronamai.lt specialistų teigimu, ypač svarbu akcentuoti, kiek bendrai namo būklei bei priežiūros poreikiui gali turėti teisingas stogo pasirinkimas. Tiesa ta, jog pasirinkus aukštos kokybės stogą, jis tarnaus ne tik jums, bet ir ateities kartoms.

Egzistuoja ne vienas stogo dangos tipas, tačiau visi jie skirti atlikti iš esmės tą pačią funkciją – apsaugoti namą nuo išorinių aplinkos veiksnių, tokių kaip vėjas, krituliai ar temperatūros pokyčiai. Dėl šios priežasties nuspręsti, kokį stogą savo vasarnamiui pasirinkti, gali padėti kitos jiems būdingos savybės.

Pirmoji tokių galėtų būti ekologija, kurios dėka galime apsaugoti me tik savo statinį, bet ir tausoti gamtą. Tokia stogo danga laikomos ekologiškos čerpės, kurių gamyboje naudojamos tik natūralios čerpės, leidžiančios šiai dangai stogų rinkoje jau kurį laiką išlaikyti aukščiausias pozicijas. Dar viena, nemažai įtakos stogo pasirinkime turinti savybė – stogo akustika, todėl šiuo atveju labai svarbu pasirinkti čerpes, gerai aplinką saugančias nuo bet kokių aplinkos garsų. Atsižvelgiant į tai, kad pastarosios medžiagos pasiūla stogų rinkoje – ypač didelė, galutinį sprendimą gali padėti priimti patikimo, ilgus metus stogų srityje besispecializuojančio gamintojo pasirinkimas. Patirtį turintys gamintojai paprastai atidžiai įvertina kiekvieną projektą ir padeda užtikrinti, kad mediniai namai atitiktų visus savininkų lūkesčius.

Pamatų atnaujinimas

Specialistų teigimu, pamatai, kaip ir stogo danga, yra dar viena svarbi namo dalis, kuri, pasiekus tam tikrą amžių, reikalauja atnaujinimo. Atsižvelgiant į tai, kad medinio namo perkėlimas ant naujų pamatų yra ne tik sudėtingas, bet ir ypač brangus procesas, gerokai dažniau renkamasi keisti apatinius namo pamatų vainikus. Tokiu atveju mediniai namai sukeliami specialiais domkratais bei paremiami kaladėlėmis, kol išardomas ir pakeičiamas rąstinio namo vainikas.

Užbaigus šį darbų etapą, namo kampuose iškasamos reikalingo gylio duobės, kurios vėliau užpildomos betonu. Medinių namų statybose besispecializuojančios Meistro Namai komandos teigimu, vietoj išimto rąstų vainiko gali būti liejami ir betoniniai pamatai ar murijamos plytos. Išdžiūvus naujam mūrui, kaladėlės pašalinamos, o medinis namas nuleidžiamas ant naujo pamato. Jei namo pamatas nėra stipriai pažeistas, jis gali būti sutvirtinamas ir ant viršaus išliejant 10-20 cm aukščio gelžbetonio sluoksnį. Atlikus sutvirtinimo darbus, pamatų išorė dailiai nutinkuojama arba apklijuojama plytelėmis.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?