Neatsispyrė minčiai pavogti vaikišką vežimėlį...

2021-12-30, R. D. Mažutis

49-erių šilutiškis G. C., pamatęs svetimo daugiabučio namo pirmo aukšto laiptinėje tris vaikiškus vežimėlius, pamanė, jog toks daiktas jam praverstų išvežti iš savo rūsio prisirinktą metalo šlamštą. Ratukus nusivarė, pravertė, bet vėliau teko raudonuoti iš gėdos, nes vagystė buvo atskleista. Tai padarė pilietiškai nusiteikęs miestietis.

G. C. anksčiau neteistas, bet baustas administracine tvarka. Pagrobęs vaikišką vežimėlį „Riko Nano“, kurį nukentėjusioji pirko prieš pusmetį už 200 eurų, G. C. padarė baudžiamąjį nusižengimą, nes patirta žala įvertinta kaip nedidelė. Pagal BK 190 straipsnį nedidelės vertės turtas viršija 3 minimalius gyvenimo lygius (MGL), bet neviršija 5 MGL dydžio sumos.

Teisės aktuose, reglamentuojančiuose nusikalstamų veikų ir administracinių nusižengimų kvalifikavimą bei bausmių ir nuobaudų dydžių apibrėžimą bei apskaičiavimą, vartojamas rodiklis „minimalusis gyvenimo lygis“ (MGL) yra tapatus ir lygus baziniam bausmių ir nuobaudų dydžiui, dėl ko taikytinas LR Vyriausybės 2017 metų nutarimas Nr.707 „Dėl bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio patvirtinimo“.

Patvirtintas bazinių bausmių ir nuobaudų dydis – 50 eurų. Kaltinamajam G. C. buvo inkriminuota nedidelio turto vagystė (BK 178 str. 4 d.). Už tai gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas.

Ėjo į svečius pas dėdę

G. C. nusikaltimo neplanavo. Vagystę įvykdė spontaniškai. Įkliuvęs prisipažino visiškai kaltu. 2021 metų lapkričio 29 dieną, vakare, apie 22 valandą, traukė į svečius pas dėdę. Giminaitį seniai bebuvo lankęs, apsirikęs pataikė ne į tą daugiabučio namo laiptinę. Pirmame aukšte G. C. pamatė tris vaikiškus vežimėlius. Pačiame kampe stovėjo pilkai žalios spalvos vaikiškas vežimėlis. Už jo ir užkliuvo svečio žvilgsnis.

G. C. šovė netikėta mintis pavogti vežimėlį, kad turėtų su kuo gabenti metalo laužą. Įvairaus prisirinkto metalo šlamštą laikė savo namų rūsyje. Kadangi G. C., eidamas į daugiabutį, žmonių nesutiko, niekas jo nematė, sumanė ratukus pagrobti. Kilusiai pagundai neatsispyrė, įvykdė vagystę. Gruodžio 1 dieną, apie 8 valandą, pavogtą vežimėlį su prikrautais metaliniais daiktai nusistūmė į metalo laužo supirktuvę. Tikriausiai vagiui atrodė, kad jo „žygis“ liks tik jo paslaptimi. Apsišovė, gana greitai įkliuvo.

Nukentėjusioji parodė, kad paskutinį kartą vežimėlį „Riko Nano“ paliko bendrojo naudojimo koridoriuje lapkričio 29 dieną, apie 17.30 valandą. Vežimėlio pasigedo kitą pavakarę panašiu laiku, kai ruošėsi važiuoti į parduotuvę. Apie įvykį pranešė Facebook puslapyje, įkėlė dingusio vežimėlio nuotrauką. Moteris, matyt, vylėsi, jog gal kuris nors socialinių tinklų naršytojų bus pastebėjęs ir atsilieps. Pastangos neliko be atsakymo. Jai paskambinęs nepažįstamas asmuo pranešė radęs vežimėlį ir vagį, nurodė adresus.

Gruodžio 1 dieną Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal BK 178 str. 4 d., tai yra dėl nedidelės vertės turto vagystės. Bylos tyrimą kuravo prokuroras Robertas Kasnauskas.

Pastabus liudytojas

Vagystę atskleisti padėjęs liudytojas R. J. Facebook paskyroje perskaitė pranešimą apie pavogtą vaikišką vežimėlį, įsidėmėjo įkeltas vežimėlio nuotraukas. Jis prisiminė, jog gruodžio 1 dieną anksti ryte važiuodamas Šiaurės gatve į degalinę pastebėjo apie 50 metų amžiaus vyrą, stumiantį nuotraukoje regėtus vaikiškus ratukus, prikrautus įvairaus metalo detalių. Dar kartą atidžiai peržiūrėjęs pranešimą R. J. nuvažiavo į metalo laužo supirktuvę, kur sutiko įtariamąjį. Pastarąjį pabarė gėdydamas, kad negražu vogti iš vaikų.

Įtariamasis, nesumetęs, ką atsakyti, teigė neatsimenantis, iš kur gavęs šį vežimėlį. Suprantama, toks atsakymas buvo neįtikinantis. G. C. įkliuvo. Vežimėlį savanoriškai pateikė policijos tyrėjui. Vežimėlis grąžintas nukentėjusiajai. Ji civilinio ieškinio nepareiškė. Kaltinamojo G. C. baudžiamąją bylą gruodžio 16 dieną išsprendė Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėjas Robertas Povilaitis. G. C. nuteistas baudžiamuoju įsakymu pagal prokuroro pareiškimą ir ikiteisminio tyrimo metu surinktą medžiagą.

Kaltinamojo G. C. atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta, gi atsakomybę lengvinanti aplinkybė – prisipažinimas ir nuoširdus gailestis dėl nusikalstamo poelgio. Pastarosios aplinkybės leido teisėjui skirti kaltinamajam vienu trečdaliu sumažintą bausmę: viešuosius darbus dvejiems mėnesiams, įpareigojant nuteistąjį neatlygintinai dirbti po 16 valandų per mėnesį visuomenės labui. Kaltinamasis turi teisę nesutikti su bausme, paskirta baudžiamuoju įsakymu, ir prašyti per 14 dienų nuo šio įsakymo įteikimo dienos surengti bylos nagrinėjimą teisme.


Straipsnio komentarai

eis konteinerius tikrint , o visą tą kiekį kaip reiktu parsivežt 2021-12-30
pasiilgo vaikyst4s Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Kaip baisu:)2021-12-30
49 ir jau senjoras... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?