„Derybų“ vaisiai: rūdys iš čiaupo bėgs toliau, valdžia lauks „geresnių laikų“

2022-01-07, Dobilas SINKEVIČIUS
Gyventoja užfiksavo nuotraukoje, koks bėga vanduo ir ja pasidalino socialiniame tinklapyje „Facebook“.
Gyventoja užfiksavo nuotraukoje, koks bėga vanduo ir ja pasidalino socialiniame tinklapyje „Facebook“.
Dar pernai, lapkričio 30-ąją, Pagėgių savivaldybės taryba nutarė pradėti derybas dėl vandens tinklų sujungimo su UAB „Tauragės vandenys“. Dėl įmonių skirtingų dydžių ir pajėgumų jau tada buvo manoma, kad tokia idėja nebus perspektyvi, o vandenį tiekianti įmonė geriausiu atveju tiesiog bus atiduota nebepaliekant jokios realios galimybės savo ūkį tvarkytis patiems. Dar įdomesnis faktas yra toks, kad absoliučioje daugumoje savivaldybių tokios įmonės yra pelningos ir kiekvienais metais papildo biudžetą. Tačiau Pagėgių valdininkai užsimojo per daug nesukdami galvos dėl veiklos gerinimo, paslaugą atiduoti kaimynams ir tokiu įdomiu būdu buvo tikimasi sutvarkyti opų vandens klausimą. Bet...

Problemų gausa

Nors vandens tiekimo licencija išduota mažiau nei prieš 7 metus, klausimų bei problemų čia tikrai netrūksta. Oficialiai skelbiamos vandens netektys 2020 metais buvo net 53 proc. (daugiau nei pusė viso išgaunamo vandens!), įmonė dirba nuostolingai, o pats vanduo iš čiaupo bėga purvino aukso spalvos.

Tik, deja, bėga ne auksas, o rūdys, kurios nuspalvina kriaukles, skalbinius, sanitarinius mazgus ir t. t. Taip pat gyventojai skundžiasi ir vandens skoniu bei sveikatai galimai kenksmingu poveikiu.

Derybos nepavyko - masalas neužmasino

Tikslui pasiekti – atiduoti savo bėdas kaimynui, kaip ir minėjome, daugiau nei prieš metus buvo sudaryta derybinė komisija, kurios pagrindiniu derybininku (vadovu) tapo vicemeras E. Kuturys. Kad šis projektas nepavyko, jis pats ir patvirtino Savivaldybės tarybos posėdžio metu.

„Derybos sunkios buvo. Mūsų komunalinis ūkis blogai, sakykime, gyvena, turime ir skolų, ir turtas nudėvėtas, per ilgus amžius nieko į atnaujinimą neįdėta, tiek metų. Tauragė tikrai nesidžiaugė ir nenorėjo, bet kadangi buvo numatytas finansavimas, būtų galima atnaujinti trasas ir nuotekų, ir vandens už europines lėšas, jeigu stambintumėmės. Tai tas masalas ir masino tas dvi įmones susijungti, tačiau nebelikus finansavimo, Tauragė mūsų tikrai nebeima“, - tvirtino E. Kuturys.

Lauks geresnių laikų

Kada bus pradėti tvarkyti tinklai ir vandenvietės, o iš mūsų kranų pradės bėgti švarus vanduo, valdžia nežino. Taip pat ir apie kitas galimybes, be įmonių jungimo, savivaldybės vadovai taip pat neužsimena.

Pagėgių meras Vaidas Bendaravičius paaiškino, kad finansavimas įmonių stambinimui bus, tik nežinia kada. „Kitais metais, ar dar kitais metais, bet bus skirta, o tokių įmonių Lietuvoje yra apie 20“, - kalbėjo V. Bendaravičius.

„Pramarinavome“ laiką, o vanduo vagiamas?

Pagėgių savivaldybės tarybos opozicijai priklausantis politikas Kęstas Komskis tokiais derybų rezultatais nesistebėjo, o patį planą pavadino „juokingu“.

„Kai buvo paskelbta apie derybas dėl vandentvarkos įmonės atidavimo, tapo aišku, kad geruoju toks planas nesibaigs. Visų pirma yra tikrai juokinga, kai mes bandome atiduoti savo problemas kaimynams, tikėdamiesi, kad ateis stebuklingas dėdė su maišu pinigų ir viską už mus pačius sutvarkys. Yra pakankamai daug būdų pabaigti šią netvarką ir atnaujinti tinklus, be jokių įmonės su darbo vietomis atidavimo kitiems. Pradėkime nuo paprasto ūkiškumo – sutvarkykime netektis, juk puikiai suprantame, kad vanduo ne kažkur nugaruoja, o yra neapskaitomas, pasakysiu dar kitaip - pavagiamas! Tai visiškas negebėjimo susitvarkyti įrodymas, kol neapskaitysime viso vandens, tol ir dirbs nuostolingai. Kitas žingsnis - peržiūrėti vandenviečių filtravimo įrenginius, nes kyla abejonių dėl jų tinkamo eksploatavimo. Greta reikia ieškoti finansavimo šaltinių trasų atnaujinimui, tai galima vykdyti palaipsniui, pradedant nuo labiausiai apleistų. Prie to gali prisidėti ir centrinė valdžia, ir patys paieškoti vidinių resursų. Pavyzdžių, kaip kitos mažos savivaldybės susitvarkė šią problemą, yra daugiau nei reikia. Tik reikia dirbti, o ne marinuoti laiką su mistinėmis derybomis“, - tikino K. Komskis.

Na, o kol politikai aiškinasi ir laukia geresnių laikų, iš mūsų čiaupų ir toliau sėkmingai bėga „dratas“. Tai, kada sulauksime švaraus vandens, matyt, teks nuspręsti patiems gyventojams naujų savivaldos rinkimų metu.


Straipsnio komentarai

tam "ir"2022-01-12
vanduo ir prie Kęsto ( Komskio pirmojo ) buvo toks pat. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vietiniui2022-01-08
Kodėl parūpo?O kuom užsigers,apsivalgę kotletais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
O2022-01-07
Komunalinio ūkio inžinerinė sritis turi būti pakeista iš esmės Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vietinis2022-01-07
Kodel tik dabar Kestui vanduo parupo? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs2022-01-07
Ubagaui be išmaldos (papildomo finansavimo) ne gyvenimas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ir2022-01-07
Čia, kaip bebūtų Komskis teisus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
juokdariai2022-01-07
1500+ gyventojų Pagėgiuose, net miestu vadinti negali, o "reikalų" lyg kiaulę būtų pasipjovę. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Siūlau2022-01-07
vietoj kuturio derybų atiduot komunalinį Tauragei,- atsisakyt jo etato, nes tokiai savivaldybei pakanka patarėjų ir administracijos, o jo imamus tūkstančius eurų (algai, mašinai, telefonui, kompiuteriam, kabinetui, kavai ir t.t.) investuot į komunalinį- gertumėm vandenį švarų, gazuotą ir su vitaminais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?