Praėję Jaučio metai: nuo suterštų mundurų iki „užšaldytų“ projektų

2022-01-10, Sergėjus Gvildys
Mero V. Laurinaičio komandoje nesikuklinama pažeidinėti Politiko etikos kodekso.
Mero V. Laurinaičio komandoje nesikuklinama pažeidinėti Politiko etikos kodekso.

Peržengėme kalendorinių metų ribą, užveriančią dar vieną istorijos puslapį mūsų gyvenime. Pravėrus Juodojo Tigro metų duris, dar atsigręžkime ir pažvelkime į praėjusių metų svarbesnius įvykius pamario krašte. O 2021-ieji tikrai pasižymėjo ne tik įvykių gausa. Bet ir kaip niekada gausiai užderėjo politikų, painiojančių viešus ir privačius interesus. Štai ir peršasi klausimas - ar tuos mes renkame į valdžią?

Politinių kėdžių pasistumdymas

Praėjusiais metais nepavyko išvengti politinių kėdžių pastumdymo. Iš Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigų buvo atleista Dalia Rudienė dėl jai pareikšto politinio nepasitikėjimo. Jos vietą užėmė komiteto „Už žmonių valdžią“ lyderė Daiva Žebelienė, atsisakydama Tarybos nario mandato.

Pagal nusistovėjusią praktiką, atsilaisvinusi vietą Taryboje atiteko D. Žebelienės bendražygiui Valdui Kainovaičiui. Pastarajam dalyvavimas rajono valdyme nėra naujiena.

Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis atkreipė dėmesį, kad jis visada buvo veiklus ir iniciatyvus Tarybos narys, sveikindamas palinkėjo svarbiausio dalyko – būti ištikimam „visai mūsų koalicijai“.

Pelnytas finalas

Finalinis taškas padėtas daug rezonanso sukėlusioje išsilavinimo istorijoje. Buvusio Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo Viktoro Šileikio amerikoniškas diplomas buvo pripažintas klastote. Dėl šios priežasties pastarasis atsisveikino su užimamomis pareigomis. Tačiau tai nesutrukdė jam gauti trijų atlyginimų dydžio išeitinę kompensaciją.

Pasak mero V. Laurinaičio, tokia išmoka rodomas žmoniškumas. O ar žmoniška merui vietinės televizijos laidoje, komentuojant aplinkybes dėl galimos klastotės, išvadinti melagyste žiniasklaidą, kuri, o tai vėliau paaiškėjo, vis dėlto nemelavo?

Bendruomenė prieštarauja

Nubėgusių metų pradžioje galime pažymėti bent du svarbiausius įvykius rajono gyvenime. Tai valdžios ketinimams pritraukti naujas investicijas besipriešinančios bendruomenės triumfas. Į Šilutės rajono savivaldybės administraciją su prašymu kreipėsi privatus investuotojas, kuris siūlė kartu bendradarbiaujant su rajono valdžia įrengti naują automobilių stovėjimo aikštelę prie Žalgirio gatvės. Investuotojas neslėpė, kad Birutės ir Žalgirio gatvių sankryžoje ketina statyti prekybos centrą. Todėl jis ir prašė suformuoti valstybinės žemės sklypą stovėjimo aikštelei prie prekybos centro, kuri esą būtų skirta visiems, o įrengta privačiomis lėšomis.

Tačiau suinteresuota bendruomenė nesutiko, o ir balsavimas Taryboje dėl šio projekto patyrė fiasko, taip išjudindamas valdančiosios daugumos vieningumo pamatus.

Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos minėjimo išvakarėse Šilutės bendruomenei buvo pristatomi projektiniai siūlymai dėl numatomo valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 165 Šilalė-Šilutė sankryžos su Šilutės miesto M. Jankaus g., esančios 56,65 km, rekonstravimo į žiedinę sankryžą. Viešame svarstyme gyventojai primygtinai prašė negadinti Šilutės senamiesčio kraštovaizdžio ir pateiktam projektui nepritarė trečią kartą.

O štai administracijos direktorius Virgilijus Pozingis šio projekto būtinumą grindžia asmeniniu tarnybiniu būtinumu: „Jeigu važinėčiau į darbą su arkliais, man to žiedo nereikėtų!“ Tačiau ir mestas gelbėjimo šiaudas brukamo projekto neišgelbėjo: surengto virtualaus balsavimo metu šio projekto šalininkai pralaimėjo. O noras pakeisti eismo reguliavimą miesto istorinėje Žibų aikštėje nugulė į stalčių. 

Valdžia prieš žiniasklaidą

Praėjusiais metais netrūko ir kovos su nepatogia žiniasklaida, itin aštriai smeigiančia kritikos strėles rajono valdžiai. Yla išlindo iš maišo, kuomet atėjo metas informacijos sklaidos vietinėje spaudoje viešo pirkimo metui. Pirmą kartą rajono naujausios istorijos laikmetyje toks viešas pirkimas nebuvo vykdomas.

Pasak savivaldybės administracijos vadovų, visa informacija yra išsamiai skelbiama Savivaldybės tinklapyje. Tačiau kažkodėl mokamos viešinimo paslaugos buvo užsakomos. Tik vienašališkai ir tendencingai ir galimai nesilaikant Viešo pirkimo įstatyme numatytų pirkimo procedūrų.

Tokia administracijos veikla leidžia susidaryti nuomonę, kad taip mėginama daryti spaudimą tiems, kurie viešai kritikuoja valdžią. 

Politikai aiškinosi santykius

Praėjusiais metais netrūko ir politikų tarpusavio nesutarimų. Etikos komisijos tyrimo prireikė išsiaiškinti mero pavaduotojo Sigito Šepučio ir Tarybos narės Sandros Tamašauskienės nesutarimus dėl buvusio Macikų lagerio aukų perlaidojimo aplinkybių. Nors vietos etikos sargai stojo vicemero pusėn, tačiau VTEK, pasigedusi šio sprendimo teisinio vertinimo, pripažino, kad konservatorės kaltė neįrodyta.

Taip pat Tarybos narys Edgaras Padimanskas buvusią bendražygę Lijaną Jagintavičienę kaltino darant įtaką žiniasklaidai. Tačiau jo kaltinimai subliuško Etikos komisijos posėdyje, o pačiam politikui teko palikti Etikos komisijos nario pareigas, pažeidus etiką ir supainiojus viešus ir privačius interesus.

Politiniai migrantai

Vidiniai pokyčiai įvyko ir politinėse partijose. Regionų partijos gretas paliko Lietuvos Respublikos Seimo narys, išrinktas Šilutės vienmandatėje apygardoje, Zigmantas Balčytis. Jis pranešė apie sprendimą eiti kartu su naujai steigiama ekspremjero Sauliaus Skvernelio partija, prisijungdamas prie pastarojo vadovaujamos frakcijos Seime.

Ketinimus jungtis prie naujai steigiamos politinės partijos išreiškė ir Šilutės meras V. Laurinaitis. Be kita ko, jis patikino, kad esą sprendimas palaikomas apie 70 procentų „Laisvės ir teisingumo“ Šilutės skyriaus narių. 

Kiek anksčiau vyravusi politinė krizė Šilutės „valstiečių“ skyriuje buvo išspręsta aukštesniame Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos valdymo organe. Jis nusprendė paleisti esamos sudėties Šilutės skyrių. Naujo skyriaus formavimas patikėtas buvusiam Seimo nariui Alfredui Stasiui Nausėdai. Čia vietos nebeliko nė vienam rajono valdžios olimpe esančiam politikui.

Pasak naujojo Šilutės „valstiečių“ vedlio, tokie žmonės gali menkinti partijos reputaciją. Tiesa, likusi už „valstiečių“ borto L. Jagintavičienė netruko „prisiglausti“ Pagėgių skyriuje.

Interesų konfliktų sūkuryje

Administracijos direktorius V. Pozingis pateko į interesų konfliktą. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija praėjusių metų pabaigoje pripažino V. Pozingį pažeidus Viešų ir privačių interesų derinimo įstatymą, pastarajam nenusišalinus nuo jam priklausančių žemės sklypų formavimo klausimo. Šis pažeidimas išaiškėjo žiniasklaidai viešai suabejojus dėl politiko žemės sklypų nuosavybės įgijimo teisėtumo.

Tai ne pirmas šio politiko panašus nusižengimas. Tačiau tokie šiurkštūs pažeidimai, kurie gali būti vertinami kaip galimos korupcijos pranašai, netrukdo šiam politikui užimti svarbiausią rajono politinio pasitikėjimo postą.

Neteisėtai gautos ES lėšos

Baigiantis metams dar viena kai kuriems politikams nemaloni žinia atskriejo iš Specialiųjų tyrimų tarnybos. Teisėsaugininkai informavo, kad baudžiamoji byla, kurioje kaltinami Šilutės rajono savivaldybės tarnautojai ir politikai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, yra perduota teismui.

Istorija, prasidėjusi dar 2018 metais, kai buvo sulaikyti penki rajono valdžios tarnai, pasiekė finišo tiesiąją. Prieš teismą stos keturi kaltinamieji su vicemeru S. Šepučiu priešakyje. Istorija dėl autobusų parko užteršto grunto išvežimo į nugriautų garažų teritoriją ne kartą kėlė aistras Tarybos posėdžių metu.

Tačiau bylos esmėje glūdi ne grunto išvežimo faktas, o galimas neteisėtas lėšų gavimas iš ES fondų programos. Neabejotina, kad šiais metais regėsime daugiau nei 55 milijonų vertės istorijos tęsinį.

Kalėdinė „dovanėlė“

Tačiau „vyšnaite ant torto“, paruošta svarbiausiai metų šventei, galėtume pavadinti to paties direktoriaus vadovaujamos administracijos tarnautojų parengtą sprendimą dėl naujų želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių. Pasak Tarybos nario Audriaus Endzino, tokį sakinį šventų Kalėdų išvakarėse įrašyti reikia „turėti drąsos“. Taisyklėmis gyventojams uždrausta vizualiai teršti medžius ir bet kur važinėti dviračiais. Skaitant šias taisykles, tarp eilučių išryškėja ir tai, į kokius „pajacus“ nukreipta šio dokumento galia.

Be to, dabar aiškėja ir aplinkybė, kad tie patys Savivaldybės tarnautojai vadovavosi nebegaliojančiomis trylikos metų senumo taisyklėmis. Ar želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės, praėjusiais metais keistos net du kartus, nerodo pirštais į tikruosius „pajacus“, stokojančius tam tikrų kompetencijų?


Straipsnio komentarai

dar vienas lansb , kas pakels koja jai ne pats , 2022-01-12
JUK Į SKVERNELIO KAPELĄ TRINASI TAI REIKIA PARODYT TIPO GERUS DARBUS , O KAD ŽMOGŲ SUMUŠO IR IŠ JO MOB TELEFONĄ ATĖMĖ , BEI AUKŠTI PAREIGŪNAI PAKABINĘ UVO TAI NIEKO TOKIO , O KIEK METŲ ŠILUTĖ BUVO APLEISTA KIEK ŠALIGATVIAI METŲ BUVO NETVARKYTI IR KIEK IKI ŠIOL GUMA TEMPIA NE TIK SU BASEINU BET IR KITOM STATYBOM , TAS JAM NEIDOMU , JIS NEMATO KAS DEDASI RENOVACIJOS SRITĮ KOKIE BARDAKAI , O KAIP KELIAI YRA LOPOMI SVARBU TIK KOKIE MANO DARBAI Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Loreta Balynaitè- Ferrari2022-01-10
Del juoko prisiminkime kokie darbai ir projektai buvo atliekami Siluteje prie Lauziko, Zebelienes, Ambrozaicio. Del juoko galime pabandyti prisiminti ka Silutes labui nuveike didysis dabartinis valdzios kritikas dukart buves seimunu A Endzinas :) Dabar visi matome kad Siluteje darbai verda. Na ir valio. O jeigu yra po paklode zaidziami nelegalus zaidimai, na tam yra tarnybos- tegu aiskinasi. Kolkas galiu tik pasidziaugti tuom ka matau Siluteje. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nervai nelaiko2022-01-10
Nervai nelaiko,kai pagalvoju jog galejo Zalgirio gatveje buti Rimi, bet stai susirinko keli suinteresuoti zmogeliai papiketuoti ir Rimi nebebus. Nebebus nes kazkokia patizusi ir baugi musu valdzia. O gal ji irgi tiesiog pavargsta.As noriu priminti,kad nei Lidl, nei saligatviu,nei parko,nei seimos skveriuko nebuvo padaryti be skundu, pasipriesinimo ir tt. Reiktu cia priminti ir tai jog silutiskiai buna daznai tiesiog klaidinamii ir atsaukus kazkoki projekta vienas kitam verkia kad "kodel nebedaro to ar ano". Vos nebuvo net irodyta kad nereikia nei eismo ziedu,nei Ramuciu gatves. Man atrodo kad opozicija,ir tipo save vadinanciais nepriklausoma ziniasklaida rasytojai,turetu susimastyti ar ju noras kenkti valdanciai daugumai nekenkia zmonems,paprastiems Silutes gyventojams.Stai bent jau man zinomi per pora metu apskusti ir bandyti sustabdyti projektai o kaiu kurie ir tikrai del skundu sustabdyti :
Lietuvininku gatves renovacija, Seimu skveras, Kulturos ir pramogu centras, Sojaus parkas, sala prie geltonojo tilto, Rimi parduotuve, Lidl pr centras, autobusu parkas, autobusu stotis, visi iki vieno jau padaryti ir planuojami eismas ratu ziedai, Kalinausko gatve, Sysos pakranciu valymas, Estakada,kelias rusne- silute, dviraciu takas ligonine- Griniaus tiltas, Baseinas, ... Na ir kaip jums atrodo, normalu visa tai ? Tai sitaip savo paskirti supranta "laisvi ir napriklausomi"opozicionieriai - mulkinti visuomene ir gadinti gyvenima Silutes miesto ir rajono gyventojams ? As jusu negerbiu ir nuosirdziai jusu nekenciu.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?