Pagėgių kasdienybė – nėra nieko pastoviau už laikiną

2022-01-24

Tikriausiai sunkiai rasime žmogų, kuris nebūtų girdėjęs senovės rytų išminčiams priskiriamo posakio „Nėra nieko pastovesnio už laikiną“. Filosofai šią seną išmintį įvardina kaip vieną iš gyvenimo požiūrių aksiomų.

Juk ne visada reikia ieškoti kažkokio nuolatinio, didelės meilės ir ilgalaikių santykių garanto. Nes niekas šiame gyvenime nėra garantuotas. Garantuota yra tai, kad mes gimėme ir vieną dieną mirsime. Dėl garantijų paieškos dažnai pasigendame paties gyvenimo. Pasiilgstame to, kas yra šalia, kas galėtų mus užpildyti – kad ir trumpam.

Tokiame kontekste galime suprasti, jog mes visi šioje žemėje esame laikini svečiai, o pastoviausia yra tai, kad nieko pastovaus nėra.

Tačiau Pagėgių savivaldybės panteone filosofinės mintys realybe virsta žymiai paprasčiau ir žemiškiau. Čia oficialiai įtvirtintas statusas „laikinai einantis pareigas“ tuojau pat savotiškai patampa „amžinai einantis pareigas“ sinonimu.  

Ir kalba yra ne apie aukštas materijas, filosofiškai tenka kalbėti apie savivaldybės įstaigų vadovų pareigybes. Tokių laikinai amžinų Pagėgių savivaldybės kontroliuojamų įstaigų vadovų yra bent keturi.

Laikinieji amžinai

Štai COVID-19 krizės akivaizdoje jau daugiau nei metus laiko neturime Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro vadovo. Čia, pasak viešai prieinamų duomenų, įstaigai vadovauja „laikinai einanti pareigas“ Laima Lukošienė.

Dar įdomiau atrodo Stoniškių mokyklos situacija. Pagrindinėje mokykloje „laikinai“ jau bene 3 metus šeimininkauja Jolita Šeputienė.

Daug kritikos sulaukiančiam ir skolose baigiančiam paskęsti Pagėgių komunaliniam ūkiui daugiau kaip 2 metus vadovauja Vytautas Stanišauskas, žinoma irgi „laikinai“.

O „laikinai amžinumo“ rekordu gali būti tituluojama Naktiškių Zosės Petraitienės pagrindinė mokykla. Ši ugdymo įstaiga normalaus vadovo neturi jau apie 3,5 metų, kuriai dabar „laikinai“ vadovauja Virginija Bagdonienė. 

Įdomiausia šioje istorijoje yra tai, kad minėtoms pareigoms užimti, net neskelbiamas konkursas.

Meras atsakyti negeba

Ryte, 09,12 val., „Šilokarčema“ susisiekė su savivaldybės meru Vaidu Bendaravičiumi. Tačiau išgirdęs klausimus apie „amžinai laikinai“ pareigas einančius vadovus, noro bendrauti toliau neberodė ir paprašė klausimus atsiųsti raštu, su pažadu kuo greičiau į juos atsakyti. Su Pagėgių biurokratijos „operatyvumu“ jau ne pirmą kartą susiduriame, todėl nesulaukę žadėtų atsakymų dar kartą bandėme susisiekti jau 13.10 val., 13.54 val., tačiau abu kartus nesėkmingai.

Vėliau klausimus perdavėme viešųjų ryšių specialistui Renaldui Malychui, kurio pagalba dažniausiai ir atsiranda savivaldybės vadų atsakymai spaudai (patys vadovai, akivaizdu, atsakyti nelabai geba...)

Tačiau nepaisant specialisto pastangų, kaip buvo patikinta, parengtų atsakymų apie „amžinai laikinuosius“ vadovus nepavyksta per dieną su meru suderinti. Todėl, deja, mieli skaitytojai, šiame numeryje mero pozicijos pateikti niekaip negalime. Kuriuose krūmuose ir nuo ko slepiasi meras, bandysime išsiaiškinti vėliau.

Įstaigų vadovai nesutinka būti valdžios tarnais?

Tačiau „Šilokarčemai“ be papildomų problemų pavyko susisiekti su Kontrolės komiteto pirmininke, Tarybos nare Lina Augustinavičiūte. Pašnekovei klausimai neatrodė sudėtingi, pateikti raštu net neprašė, viešųjų ryšių specialisto irgi neprireikė.

Anot politikės, konkursai pareigoms užimti neskelbiami dėl to, kad mero ir vicemero komanda niekaip neranda sau lojalių asmenų, kurie turėtų tinkamą išsilavinimą ir gebėjimus. O jei tokių atsirastų, tuojau pat užimtų vadovo pareigas.

„Neapgaudinėkime savęs, šventa vieta laisva nebūna, o priežastys, kodėl vadovai tiek laiko nepaskiriami, yra aiškios. Paprasčiausiai valdantieji mero liberalai ir vicemero „valstiečiai“ niekaip neranda savo partijose žmonių, kurie turėtų tinkamą išsilavinimą ir galimybes užimti vadovų postus. Jei atsirastų jiems tarnaujantis asmuo, kuris turi atitinkamą išsilavinimą, valdantieji tuojau pat paskelbtų konkursą kurį laimėtų tas kandidatas - ir tiek žinių. Dabar atsitiko taip, kad jokie kompetentingi asmenys nenori būti valdančiųjų tarnais, todėl konkursai nėra skelbiami. O vadovų vietas laikinai, kas jau tapo amžinai, užima, tiesą pasakius, nekompetentingi, tinkamo išsilavinimo neturintys žmonės, tačiau labai lojalūs ir labai tinkamai pasitarnaujantys rinkimuose. Tai tokia čia paprasta tiesa. Tik gaila, kad nuo tos nekompetencijos kenčia žmonės – pasižiūrėkime į baigiančias sunykti mokyklas, polikliniką, iš kurios pacientai baigia visi pabėgti, srutas primenantį vandenį, bėgantį iš čiaupo, ką jau kalbėti apie tai, kad komunalininkoų vadovas net nežino, kiek šildymas Pagėgiuose kainuoja. Taip ta nekompetencija ir atsiliepia kiekvienam žmogui. Tačiau jei prioritetas - lojalūs tarnai, tada gebėjimai lieka nuošalyje“, - teigė Kontrolės komiteto pirmininkė L. Augustinavičiūtė.

Įdomiausia šiuo atveju yra tai, kad minėtoms pareigoms užimti net neskelbiami konkursai.


Straipsnio komentarai

patyres2022-01-27
Bet labai liūdna, kad trinate komentarus, kurie jums padeda tobulėti, nurodant dalykines ir informacines straipsnio klaidas. Kodėl ištrynėte mano pirmą komentarą?.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nevietinis2022-01-26
Tokiais kurpiamais "rašinėliais" Lietuvos žiniasklaida ir toliau pasitikės mažiau ir mažiau gyventojų. Ir labai teisingai, nes taip, kaip elgiasi šis leidinys, netelpa į jokius žurnalistinės etikos rėmus. Čia dirbantys nėra skaitę Žurnalistų etikos kodekso, Visuomenės informavimo įstatymo ir pan. Jei būtų skaitę, nesilegtų kaip bepročiai, o jei taisykles žino ir vis tiek taip elgiasi, tada vargas tam skaitytojui, kuris jį perka ar prenumeruoja. Kaip sakė dr. Preobraženskis kultiniame filme "Šuns širdis", kad jei nėra normalios spaudos, tada jau geriau išvis jokios. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
o man2022-01-26
Šilokarčema geriausias ir patikimiausias laikraštis! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs2022-01-25
Džiugina, kad redakcija skaito komentarus ir taiso straipsno klaidas. Natkiškių vadovų personalijos jau teisingai pakoreguotos. :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
na jo,2022-01-24
neaišku kieno ir kokiu tikslu šitas straipsnis? Kokių "kaltų" jame ieškoma ir apie kokius kompetentingus neliberalus kalba Tarybos narė p. Lina? Būkim realistais - iš kur Pagėgių sav. gali būti specialistų? Kuom čia kaltas Meras? Tai paprasčiausia seniūnija su 1500 + gyventojų skaičiumi miestelyje. Čia paprasčiausiai normaliai neveikia jokia įstaiga, nes nėra žmonių: vaikų, jaunų mokytojų, profesionalių vadovų, čia nėra sąlygų kurtis verslui, nes nėra dirbančių. Naivu manyti, kad kas aukos gyvenimą nykiuose Pagėgiuose. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Dobile dobileli...2022-01-24
Komskio laikrastis faktus tikrina? Svalkuniene nedirba Natkiskiuose nei laikinai, nei nelaikinai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Klausimėlis2022-01-24
O ne prie Kęsto ir Virgio valdymo tokia tvarka ir buvo įvesta, kai trūkdavo išsilavinimo vadovų postams užimti? Stoniškių tuometinio seniūno, to paties UAB Komunalinis ūkis? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?