Šauktinis dėl pacifistinių pažiūrų užsidirbo bylą

2022-01-24, Asociatyvi KAM nuotr.
R. D. Mažutis
R. D. Mažutis
Šilutės rajono gyventojas, 23 metų V. I., nepanoręs tarnauti kariuomenėje ir vykdyti karo prievolininko pareigos, užsitraukė bylą pagal BK 314 str. 2 d. (šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimas). Už tai baudžiama bauda arba areštu. Kaltinamajam paskirta 21 MGL (1 050 eurų) bauda, kuri dėl visiško prisipažinimo ir nuoširdaus gailesčio sumažinta vienu trečdaliu iki 14 MGL (700 eurų).

V. I. nuteistas baudžiamuoju įsakymu. Byla išnagrinėta Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose sausio 10 dieną (teisėjas Vaclovas Jurjonas). Kaltinamasis V. I. teisėsaugai žinomas: teistas už vagystes 2016-aisiais ir 2018-aisiais pagal BK 178 str. 2 ir 4 dalis. Pirmą kartą pelnė 8 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, antrą kartą užsidirbo baudą, kuri išieškota.

V. I., būdamas įrašytas į Klaipėdos regiono karo prievolininkų sąrašą ir informuotas apie šauktinio pareigas viešai skelbiamoje svetainėje (https: sauktiniai.kam.lt), taip pat registruotais laiškais, šaukimais bei elektroniniu paštu, laikotarpiu nuo 2021 m. sausio 7 d. iki lapkričio 23 d. vengė šaukimo į privalomąją karo tarnybą. V. I. nepateikė Lietuvos kariuomenės Klaipėdos regioninio karo prievolės ir komplektavimo skyriaus Šilutės poskyriui dokumentų ir duomenų. Dėl to nubaustas administracine tvarka pagal LR ANK 560 str. 2 d. (karo prievolininkų pareigų nevykdymas).

Skirtą 100 eurų baudą V. I. sumokėjo gegužės mėnesį. Deja, tai nepadėjo, V. I. toliau ignoravo karo prievolininko pareigas. Šį kartą pelnė 140 eurų baudą, kurią sumokėjo rugsėjo pabaigoje. Bet ir po V. I. tęsė simuliacijas kitu būdu: nepabaigė karinės medicinos ekspertizės papildomų tyrimų per 120 dienų nustatytą terminą. Jam neatvykus net 4 kartus keistas laikas atvykti pakartotiniams tyrimams. Viskas veltui: V. I. gydytojų nurodymų nevykdė, papildomų ištyrimo duomenų nepateikė. Spalio 29 dieną V. I. trečią kartą skirta 140 eurų bauda, kurios išsisukinėtojas dar nesumokėjo. Kadangi karo prievolininko pareigos V. I. nevykdė, teko kelti baudžiamąją bylą.

Nusiteikęs prieš ginklus, prieš smurtą

Į pradinę privalomąją karo tarnybą šaukiami 18-23 metų vaikinai. Tarnauja metus. Savanorių amžiaus cenzas platesnis. Kariui, labai gerai einančiam tarnybą, per mėnesį skiriami 168 eurai, gerai atliekančiam prievolę – 126 eurai, patenkinamai – 84 eurai. Visai solidūs kišenpinigiai. V. I., tapęs įtariamuoju dėl vengimo atlikti karo prievolininko pareigas, teisinosi esąs prieš ginklus, smurtą. Apie savo pacifistinius įsitikinimus, kad nenori tarnauti ginklu, jam reikėjo pareikšti raštu anksčiau. Tuomet būtų galėjęs atlikti alternatyvią krašto apsaugos tarnybą. Tai numato Karo prievolės įstatymas.

Ar V. I. pacifistinės pažiūros tikros, ar susigalvotos patekus bėdon, kas pasakys? Aišku, taika rūpi daugumai, bet pasaulis nuo senų senovės nevieningas, kariaujantis. Toks ir šiandien, pilnas neapykantos, pasišiaušęs nepaprastos galios ginklais gresiančiais visos planetos egzistencijai. Jauno, sveiko žmogaus tarnystė kariuomenėje – pareiga Tėvynei, tautai. Gražūs filosofiniai pamąstymai, kaip žmonės turėtų gyventi ir kaip yra iš tikrųjų – prasilenkia su realybe. Priversti budėti ir su ginklu. Jei giname savo namus – šventas reikalas, jei ginkluoti beldžiamės į svetimą kraštą, kur kiti papročiai, tradicijos, kitas tikėjimas – bloga misija, nepateisinama. V. I. nepanoro tarnauti kariuomenėje, manė išsisuksiąs nuo karo prievolininko pareigų.

Kaltinamojo parodymai

2021-ųjų pradžioje V. I. pamatė savo pavardę karo prievolininkų sąraše internetinėje svetainėje. Vasario mėnesį – dienos jis nepamena – privalėjo pateikti dokumentus karo prievolės tarnybai, bet nenuvyko. Priežastis paprasta: nenorėjo atlikti karo prievolininko pareigos dėl pacifistinių pažiūrų. Tarnauti kariuomenėje neketino, į karo prievolės tarnybą nustatytu laiku nenuvyko. Užsidirbtą 100 eurų baudą sumokėjo. Jam pratęstą prisistatymo terminą praleido, išvažiavo užsienin uždarbiauti. V. I. tuomet galvojo, kad užsidirbti pinigų svarbiau nei eiti tarnauti į kariuomenę. Skirta 140 eurų bauda, kurią sumokėjo, jo požiūrio nepakeitė.

Tiesa, pratęstą atvykimo terminą iki gegužės 31 dienos nebeignoravo, prisistatė į karo prievolės tarnybos Šilutės poskyrį. V. I. vylėsi, jog sveikata nebus gera ir išgelbės nuo tarnybos kariuomenėje. Karinės medicinos ekspertizės komisijos patikrinimo išsyk nebaigė: paskyrė per 120 dienų atlikti įvairius tyrimus. V. I. tyrimai neatlikti, sveikatos iki galo nepasitikrino, vėl išdūmė į užsienį uždarbiauti. Skirtą naują 140 eurų baudą nesumokėjo. V. I. žinojo apie jam vėl pratęstą iki lapkričio pabaigos atvykimo terminą į karo prievolės tarnybą, deja, nenuvyko, nors anksčiau buvo įspėtas, jog gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, nes tyčia vengia karo prievolininko pareigos vykdymo. Nepadėjo. V. I. susilaukė bylos.

Papildomos apklausos metu 23 metų V. I. neslėpė nusprendęs nesitikrinti sveikatos ir taip patyliukais išsprūsti iš karo prievolininkų sąrašo. Neišsprūdo. Apie tai, kad reikia nuvykti į Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Šilutės poskyrį žinojo, nes visus jam skirtus registruotus laiškus paimdavo ir perduodavo tėvai, žinojo ir apie surašytus protokolus dėl karo prievolininko pareigos nevykdymo, gaudavo trumpąsias žinutes iš mokesčių inspekcijos, pranešimus, šaukimus.

Tapęs kaltinamuoju V. I. suprato, kad elgėsi neatsakingai, nuoširdžiai dėl to gailėjosi, prisipažino padaręs baudžiamąjį nusižengimą. Teismas, skirdamas galutinę bausmę, atsižvelgė į tai, kad kaltinamojo V. I. atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta, o jo kaltę lengvino prisipažinimas ir nuoširdus gailestis. Nuteistasis V. I. privalo sumokėti skirtą 700 eurų baudą per 2 mėnesius nuo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo. Nesumokėjus bauda bus išieškoma priverstinai.


Straipsnio komentarai

Skaitovas to Tadas2022-03-09
kaip suprasti buvusios bylos ne prie ko? Iš jų matosi jog teisiamas žmogus buvęs vagis ir ne kartą. Vienaip vertinama kai žmogus nieko anksčiau nepadaręs padaro nusikaltimą ir kai žmogus kelis sykius teistas prisidirba iš naujo. Man tai šitas laikraštis pats objektyviausias kuris nenuolaidžiauja valdžiai ir nebijo parodyti kas ir kaip yra mūsų mieste Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tadas K.2022-03-09
Tik Šilokarčema moka šmeižti, nežinodama tikros situacijos. Atkapsto 2016m vos ne 8m. Senumo bylas, kur visai ne prie ko jos. Kur žmogaus požiūris turbūt visiškai pasikeites į gyvenima ir stengiasi neprisidirbti bei buti kitokių, nei buvo jaunystei durnas ir kvailas. Bet laikraščiai liks laikraščių. O ypač nusivyliau Šilokarčema. Buvo patapes pats geriausias Šilutės laikraščių, dabar tik šmeižikai ir apgavikai ten liko kad tik kažkam blogo palinketi kad tik iš kažkieno nelaimes pasityčioti. Šlykštu ka galiu pasakyti Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Georgijus D. 2022-01-26
Lietuva - Europos komedija.
Kad už prievarta į kariuomenę reikia dar ir bauda mokėti. Bet tik tiems kuriems tėveliai neišperka prievolės. Durnių laivas. Tegul tik pabando pakviesti mane :D
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų į karo tarnybą šaukti ir moteris?